-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Francuski plan C

Powoli zaczynam wyłapywać różne smaczki zapisane wśród gwiazd. Np taki opis jednego z gwiazdozbiorów zameszczony w wikipedii:  W cichym zakątku rzeki Erydan niezwracające na siebie uwagi gwiazdy Zegara zaczęły odmierzać na niebie czas. Delikatnie mówiąc nie spodziewałem się poezji we współczesnym opisie gwiazdozbiorów. Ale przypatrzmy się temu cichemu zakątkowi Erydanu.Gwiazdozbiór Zegara został wytyczony na południowym niebie w latach 1752 - 1763, a zrobił to francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille. Podobno wymyślił go podczas wizyty w obseratorium położonym na Przylądku Dobrej Nadziei i ma on przedstawiać wahadło zegarowe wynalezione przez Huygensa. 

Ostatnie zdanie jest oczywiście wierutnym kłamstwem, ale dla sprzedania bajki maluczkim się świetnie nadaje. Nie ma tu bowiem żadnego wahadła zegarowego, a jest jedna z kilku ważniejszych polskich rzek - rzeka Warta.

A teraz popatrzmy na sytuację międzynarodową. W roku 1756 rozpoczyna się wojna siedmioletnia, która toczy się między innymi na terenie Rzeczypospolitej. Jedna z wielu kolejnych wojen toczonych przez Francję i mających między innymi na celu opanowanie óczesnej Polski. Wojna ta zaczęła się bezpośrednio od tego, że wojska króla Prus Fryderyka II zajęły Saksonię, a elektor Saski i król Polski skapitulował. I to pomimo wzięcia francuskiej pożyczki na rozbudowę armii. A może właśne dlatego, bowiem Fryderyk August armię wprawdzie rozbudował, ale też wypożyczył 7000 żołnierzy Wielkiej Brytanii. Tak więc jako francuski sojusznik nie był zbyt lolajny.

Dlatego też Francuzi mieli w zanadrzu coś jeszcze. Swojego antykróla i jednocześnie pretendenta do polskiej korony. Stanisław Leszczyński, bo o nim teraz mowa, od swojej formalnej abdykacji w 1736 roku, pozostawał cały czas w służbie francuskiej, jako Książę Lotaryngii. I do swojej śmierci mógł w każdej chwili zostać wykorzystanym do dokonania zmiany na polskim tronie. Byłby to już jego trzeci powrót na polski tron.

Ale to był tylko plan C. Leszczyński musiałby mieć jakieś zaplecze i armię. Armia saska, za którą Francuzi zapłacili, walczyła akurat po przeciwniej stronie - plan A, który zakładał wpływanie na Polskę za pomocą elektora saskiego, został pogrzebany przez Augusta III, tego samego elektora, na którego postawili Francuzi. Nie było więc armii, więc tej poszukano znacznie dalej. Wykorzystano do tego carycę Elżbietę Pietrownę, którą swego czasu próbowano zeswatać z królem Francji Ludwikiem XV. Ta w 1757 roku przystąpiła do wojny po stronie Francji, zajęłą Królewiec i Berlin, i czekała tylko na kapitulację Fryderyka II. Niedoczekała się jednak, bo niespodziewanie zmarła, a Piotr III natychmiast wycofał wszystkie swoje wojska z tej wojny, a nawet część ich oddał królowi Prus. Tak więc francuski plan B też się ostatecznie posypał. Do realizacji planu C jednak nie przystąpiono, bowiem wyczerpane wojnami państwa zdecydowały się 15 lutego 1763 podpisać pokój w Hubertusburgu.



tagi: polska  rosja  francja  prusy  gwiazdozbiór 

Pioter
9 marca 2025 07:11
8     1200    16 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Magazynier @Pioter
9 marca 2025 11:17

Brytyjczycy wkroczyli do akcji, a raczej kontynuowali to co zaczęli masakrą akcji Mórz Południowych 1720-21. Francuzom pozostał plan D, dawanie ciała. Ciekawe że Brytole nie zapowiadali swojej masakry żadnymi objawieniami astronomicznymi. Cwaniaczki złamali konwencję. Postawili za to na zawłaszczenie głębszych porządków kosmicznych za pomocą Isaaka Newtona et. consortes - matematyka, fizyka, geografia i łże-teologia czyli kolonizacja akademii.   

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 9 marca 2025 11:17
9 marca 2025 11:24

Coś tam wrzucał Tycho Brade, więc chyba nie całkiem nie korzystali z konwencji. Jeszcze nie przeglądałem ich zapisów, więc może też być ciekawie.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
9 marca 2025 12:05

Tycho to 16 wiek. Za Hanowerów Królewskie Towarzystwo Kolonialne, to znaczy chciałem powiedzieć Filozoficzne porzuciło, jak mi się zdaje, komunikację gwiezdną.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 9 marca 2025 11:17
9 marca 2025 16:39

W 1720-21 zmasakrowano dwue największe wówczas spółki. Newton też  stracił swój cały kapitał zainwestowany w jedną z nich. Więc mógł być co najwyżej pożytecznym idiotą. Ale Wojna Siedmioletnia to taka dogrywka Wojny Północnej. 

Caryca pełniła wówczas rolę Szwecji i nie rozumiała, że z Holandią żartów nie ma.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
9 marca 2025 16:40

Sąsiedxtwo Erydanu jest bardzo inspirujące. Feniks i Malarz...;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 9 marca 2025 16:40
9 marca 2025 18:13

Inspirujące. Przynajmniej było takim dla Lacaille'a. W tym samym czasie wydzieł gwiazdozbiór Niebiański rylec przypominający bieg Brdy oraz gwiazdozbiór Piec Chemiczny, który swoim położeniem przypomina Narew. Malarza Lacaille wydzialił akurat z Okrętu Argonautów, więc tu najprawdopodobniej chodzi o Skaldę płynącą przez Antwerpię.

Feniks to akurat dzieło Holendra Petrusa Planciusa, jakieś sto pięćdziesiąt  lat wcześniej.

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioter
25 marca 2025 21:39

> Powoli zaczynam wyłapywać różne smaczki zapisane wśród gwiazd.

Wrzuce link do wpisu Foxa (Hubert Koziel), moze Pana zainteresuje:

https://foxmulder2.blogspot.com/2023/01/kemet-mapa-nieba.html

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować