-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Czy zawód prawnika wymyślono w Elamie?

Odpowiedź będzie krótka. Chyba tak. Co oznacza, że Elam był wyjątkowo kupieckim obszarem i każda zmiana zawartego konkraktu mogła wszystkie wcześniejsze starania zaprzepaścić.

Zgodnie z listą odczytaną przez uczonych w piśmie:

Aszara (Iszara) - czcona później również w Asyrii,Sumerze i Kraju Hatti, dlatego mamy o niej więcej danych. Przedstawiano ją jako basznu (czyli Jadowity Wąż). Była boginią miłości, wojen i przysiąg. Zajmowała się również wróżbiarstwem. Sumerowie twierdzili, że ona jest córką Enlila i Apantu oraz jednym z wielu bogów strzegących żaświatów.

Ruhurater - podobno był stwórcą człowieka, ale głównie wymienany jest w różnych dokumentach prawnych. Za wiele akurat o nim nie wiadomo, nawet tego gdzie oddawano mu cześć, ani jakiej był płci.

Humbana - nazywano go Wielkim spośród bogów. On odpowiadał za utrzymanie władzy królewskiej oraz nadanie wszystkich jej atrybutów.

Inszuszinak - sędzia zmarłych oraz opiekun władzy królewskiej. Również strażnik przysięgi. Dla niego pracowali Lagamar (Nergal) i Iszmekarab, których zadaniem było doprowadzenie zmarłych przed oblicze sędziego.

Iszmekarab odpowiadał za dotrzymywanie przysiąg. Był wyposażony w magiczne berło, które roztrzaskiwało czaszki wszystkim tym, którzy wprowadzają zmiany do zawartych umów.

Jabru - zwany również Enlilem z Elamu. Czyli powiniem być najważniejszym bogiem Elamu, a zupełnie nic o nim nie znaleziono w tekstach elamickich. Wszystkie wzmianki o nim pochodzą z tektów sumeryjskich i asyryjskich.

Kiririsa - wymienana jako opiekunka wody i ziemi oraz pani śmierci w Liyan

Adad - podobno pochodził z Lewantu i był tam bogiem pogody (czyli Olimpijczykiem). Oddawano mu cześć w Elamie, ale w zasadzie to zupełnie nie wiadomo czym on się tam zajmował.

Lagamar (Bezlitosny). Bóg prawa i sprawiedliwości. Podobno był oskarżycielem w sądzie dokonywanym nad zmarłymi przez Inszuszinaka.

Simut - herold bogów. Główny bóg miasta Elam. Występuje głównie w dokumentach sądowych. Mąż Manzat - bogini tęczy i opiekunki miast.

Ogólnie więc biorąc z Elamem jest pewien problem. Nie mamy obecnie dostepów do eposów, a imiona tamtejszych bóstw i ich funkcje znamy jedynie z ogomnej ilości dokumentów sądowych i handlowych. Dlatego trudno o jednoznaczną (jak w przypadku Grecji czy Egiptu) opowieść o czasach mitycznych.

Obraz jaki wyłania się z tego fragmentu wiedzy, którym dysponujemy, przedstawia nam bogów Elamu głównie jako łowców niewolników (Sumerowie wszystkich ich łączyli z zaświatami) oraz handlowców i doskonałych prawników.

Co więcej pozostawione inskrypcje, pieczęcie i reliefy zdają się ich wszystkich włączać do Wężowego Plemienia. Ale najpeniej z Elamu wcale nie pochodzili, a byli tylko podwykonawcami kogoś innego - sugeruje to przypisana przez samych Elamitów ich głównemu bogowi funkcja herolda. Simut tylko informował innych bogów o tym jakie mają zlecenia do wykonania.



tagi: mity  antyk  elam 

Pioter
19 kwietnia 2023 09:45
10     1190    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
19 kwietnia 2023 10:14

Czyli to tak jak dzisiaj...:). Tradycja elamicka podbiła świat - posłańcy, prawnicy i kupcy/pośrednicy. I nikt nie wnika i nawet nie śmie wnikac skad konkretnie płyną instrukcje. A my ciągle tylko o tych Żydach. Jak widać Elamici stworzyli kulture hiper-żydowską..:)

Cieszę sie, że te zwiaki z Wężowym Plemieniem się potwierdzają, bo i tak wychodziło z okolicznosci przyrody. Szkoda że tych mitów brak, ale widać, że im mity były niepotrzebne do tego, aby sprawnie realizować plany bogów. Po prostu kumali wlot o co chodzi. Ten silny kult przysiegi świadczy o tym dobitnie. Tam gdzie przysiega jest bogiem, tam mity i wiara niepotrzebne.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 19 kwietnia 2023 10:14
19 kwietnia 2023 10:24

Zmiana konkraktu (czyli fałszerstwo dokumentu) była dość ciekawie karana. To trzeba przyznać.

Inaczej mówiąc wychodzi na to, że tam były zakładane podwaliny pod biurokrację.

Księga Jeremiasza: Oto złamię łuk Elamu, źródło jego potęgi. Sprowadzę na Elam cztery wiatry z czterech krańców nieba i rozproszę ich na wszystkie te wiatry, tak że nie będzie narodu, dokąd nie dotarliby rozproszeni Elamici

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
19 kwietnia 2023 10:32

To tak samo jak później z Żydami. Czyli Żydzi najprswdopodobniej przejęli całą spyściznę kulturową Elamitów . Bo te tak straszne podobieństwa nie mogą być dziełem przypadku. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 19 kwietnia 2023 10:32
19 kwietnia 2023 10:37

Ci, którym Cyrus pozwolił powzrócić do Palestyny z niewoli babilońskiej coś na pewno przejęli - i z Babilonu i z Elamu i z Persji. A z biegiem lat mogło być różnie.

Ewangelia wg Mateusza (słowa Jana Chrzciciela): A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 19 kwietnia 2023 10:24
19 kwietnia 2023 10:40

Aha. Łuk kojarzy mi się z posrednictwem - dwa końce połączone cieciwą (czyli ta cieciwa to pośrednik). Przy pomocy cieciwy zadaje sie ciosy/rany na duże odległosci. Tak wiec to proroctwo zawierało groźbę odebrania im funkcji posrednika handlowego. W sumie położenie Elamu jest doskonałe do bycia posrednikiem w handlu Mezopotamii z Indiamii. 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
19 kwietnia 2023 11:27

Dobrze że gospodarz wrzucił tag elam a ten wypluwa w zbiorach SzN odniesienie do innego tekstu z którego wrzucę taki fragment:

... Zaratustra głosił istnienie jednego boga, Ahura-Mazdy, władcy dobra i prawdy, przeciwstawionego Angria-Mainju, duchowi kłamstwa i zła. Człowiek według Zaratustry stoi przed wolnym wyborem pomiędzy prawdą a kłamstwem. ...

 

Mamy zatem 'łuk' i 'cięciwę', he, he jak dla mnie to jest TAK.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @saturn-9 19 kwietnia 2023 11:27
19 kwietnia 2023 15:18

Po przeczytaniu cyklu mitologicznego Piotera (mam nadzieje że to jeszcze nie koniec) śmiem twierdzic, że ten cały dualuzm bogów, czylu podział na złych i dobrych bogów wziął się z tego, że na danym obszarze, na którym ten dualizm występował, scierały sie na zasadach równorzędnosci wpływy Ilimpuczyków i Wężowego Plemienia. Stad wynikła potrzeba zaakcentowania przez np. Olimpuczyków (lub vice versa), że oni są dobrymi bogami, ale są też źlu bogowie (ot takie Wężowe Plemię) i żeby na nich uważać i ich się nie słuchać, no i wzywać na pomoc tych dobrych bogów jak coś będzie niedobrego się działo. 

Tak to moim zdaniem należy na to patrzeć. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 19 kwietnia 2023 15:18
19 kwietnia 2023 16:40

Tak właśnie było. Olimpijczycy i Wężowe Plemię (co najmniej, bo mogły być i jakieś pomniejsze lokalne gildie jak np Pająki w dorzeczu Nigru) w taki właśnie sposób zabezpieczali na przyszłość swoje inwestycje.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
20 kwietnia 2023 15:27

Czyli, że to niby Elam wymyślił maksymę hołubioną przez każdych protestantów: Zawartych umów trzeba dotrzymywać ? 
Arnold Mostowicz robiąc scenariusz do "Ekspedycji. Bogowie z kosmosu", prawdopodobnie też się wzorował na Elami.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 20 kwietnia 2023 15:27
20 kwietnia 2023 16:36

Skoro karą za wprowadzenie zmiany w umowie (aneksowanie?) było rostrzaskanie czaszki, to chyba tak.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować