-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Cykady na Cykladach

2 stycznia 2013 roku Jej Wysokość Elżbieta II musiała ustąpić miejsce na banknotach Fidżi tamtejszej florze i faunie. Na najwyższy nominał dostała się wtedy pewna wyjątkowa cykada, zwana przez wyspiarzy Nanai.

Z cykadą tą związana jest również jedna z tamtejszych legend.

Otóż dawno, dawno temu ... (a moze wcale nie) wodzowie dwu walczących klanów, Cebeta z ludu Burenitu oraz Lawatunibovitu z ludu Noimalu, zmęczeni nieustannymi wojnami spotkali się przy strumieniu aby w końcu zwrzeć pokój i wyznaczyć dokładną granicę pomiędzy ludami. Po wielu kłótniach w końcu ustalili, że granicą pomiędzy ludami będzie potok Nominalu. Aby uczcić dopiero co zawarte porozumienie wodzowie wymienili się tradycyjnymi darami - żywnością. Wódz Lewatunibovitu przekazał konkurencji krewetki rzeczne, obiecując jednocześnie, że o ile w strumieniach będzie dużo wody, to nigdy nie zabraknie krewetek. Cabeta nie miał jednak tak wspaniałego daru, przekazał więc ludowi Noimalu cykadę ze słowami: To jest nanai. Od teraz te cykady będą waszym pokarmem, ale będą się pojawiać na waszej ziemi co osiem lat. I jak obiecał Cabeta cykady te pojawiają się w ogromnej liczbie raz na osiem lat.

Badania tego gatunku cykad wykazały, że rzeczywiście cykl ich życia trwa aż 8 lat. W trakcie tego cyklu, po wykluciu się z jaja, w postaci larwalnej przebywają pod ziemią, żywiąc się sokami z korzeni drzew, a po 8 latach wychodzą na światło, gdzie przeobrażają się w dorosłego osobnika, by po kilku tydniach życia spędzonego na poszukiwaniu partnera, złożyć jaja i cały cykl rozpoczyna się od zera.

Tyle badania świata owadów, ale można je również odnieść do świata polityki.

We wrześniu 2013 roku tamtejszy parlament przyjął nową konstytucję.

Wcześniejsza zapewniała rdzennym wyspiarzom (w posiadaniu których jest 90% ziemi) uprzywilejowaną pozycję w stosunku do potomków Hindusów przywiezionych w okresie kolonialnym do pracy na plantacjach. Konstytucja Fidżi przed rokiem 2013 zakazywała sprzedaży ziemi, a parlament miał strukturę mieszaną - część posłów pochodziła z wyborów (choć wybór był możliwy jedynie z pośród własnej grupy etnicznej), a resztę stanowili wodzowie poszczególnych plemion.

Aby ją zmienić i fidżijskiej szlachcie pokazać gdzie jej miejsce w szeregu potrzeba było aż trzech zamachów wojskowych (w 1987,2000 i 2006) oraz kilkukrotnego wykluczania tego wyspiarskiego państwa ze struktur Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (1987-1997 i 2006-2014). Obecnie szlachta (czyli wodzowie plemion) nie ma już żadnego wpływu na politykę, a parlament wybierany jest zgodnie z ordynacją proporcjonalną.

A Anglicy, jak cykady, zeszli do podziemia i wypijają soki z korzeni gospodarki, a być może w 2020/21 pokażą się w okolicy w niezliczonej ilości, ale to nie oni będą pożywieniem dla krajowców.tagi: banknoty  fidżi 

Pioter
15 września 2019 07:08
4     746    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
saturn-9 @Pioter
15 września 2019 07:31

OSIEM  ma swój urok. Ale takie solidne SZEJŚĆ to sok z soku i skupia uwagę [gradacja prosta: 6; 12; 18 / 24; 30; 36].  


Pytanie się ciśnie: Kto projektował papier i kto drukował?

Nim Albion powróci [8 = wieczne powroty] zapętlą się głębokie gardła vulgo głębokie państwa.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 15 września 2019 07:31
15 września 2019 07:43

Banknoty Fidżi drukowane są w Londynie w firmie Thomas de la Rue. Znając tę firmę, to na pewno oni również zrobili projekt. A skoro Bank Rezerw Fidżi nie chciał królowej, to dali coś co jednoznacznie się z Fidżi kojarzy.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
15 września 2019 08:42

Może się okazać, że jednak kilku zjedzą

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 15 września 2019 08:42
15 września 2019 08:52

:) Tam mają w tym wprawę zresztą. W końcu kiedyś wyspiarze zjedli nawet angielskiego kucharza (captain James Cook).

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować