Ciężkie czasy
Na Górnym Śląsku po przejściu Armii Czerwonej kursował żart
Ciynżkie czasy - pedzioł Rus
jak z banchowu zygor niós
żart, czy rymowanka taka sobie, ale oddająca to, co zaobserwowano w 1945 roku. Czasy dla jednych ciężkie, dla innych są okazją do grabieży.
Teraz do ciężkich czasów odnosi się JKM Elżbieta II. W miesiąc po wprowadzeniu do obiegu w Anglii nowego banknotu (z wydrukowaną datą emisji 2018), o którym pisałem swego czasu w notce Imperium kontratakuje.
Wymowa tego banknotu jest prosta. Odrzucamy wszystko co nam już niepotrzebne (nawet świętości) i używamy nowych narzędzi.
Nie chcę przez to powiedzieć, że COVID-19 to wynalazek angielski. To może być tylko kwestia przypadku, że te wydarzenia zbiegły się w czasie. Chcę się jednak przyjrzeć w tej notce temu KTO i CO zmienił w banknotowej dyplomacji w 2020 roku.
Pierwszy banknot wprowadzony w tym roku (a oficjalnie 20.12.2019) to nowy okolicznościowy banknot Naddniestrza z generałem Suvorowem i twierdzą w Benderach. I jest to drastyczna zmiana wprowadzona przez te (nieuznawane) państwo. Do tej pory na banknotach rublowych (nawet tych okolicznościowych) był pomnik ofensywy Jassy - Kiszyniów.
Teraz mamy twierdzę - Z możliwości ofensywnych Rosja przeszła do obrony status quo?
4 stycznia poinformowano, że nowe banknoty dla Zimbabwe, gdzie od nowa rusza spirala inflacyjna (o czym też pisałem w odzielnej notce) drukowane są w Niemczech, a 2 dni później można się było dowiedzieć, że Afganistan przeniósł druk swoich banknotów do Warszawy.
8 stycznia Bank Argentyny potwierdził, że jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone do obiegu nowe wzory banknotów - zwierzęta zostaną zastąpione ludźmi, choć wzorów jeszcze nie pokazano. Poprzednia seria została wprowadzona w 2015 roku, więc nie chodzi w tym przypadku o zmiany technologiczne. Zamierzają powrócić do tego co było wcześniej?
Dzień później Bank Sri Lanki ogłosił, że wypuści nowy banknot okolicznościowy w tym roku z okazji 70 niepodległości Cejlonu. Niestety artykuły prasowe są ilustrowane obiecnie obiegowym banknotem (https://banknotenews.com/?p=23386), więc nie mogę sprawdzić co się w tym przypadku zmieni.
10 stycznia poinformowano o śmierci sułtana Omanu. Niesie to za sobą zmianę wizerunkową tamtejszych banknotów, bo wizerunek Qaboosa bin Saida był na każdym banknocie. Na razie jeszcze nie wiemy nic więcej.
Na początku stycznia wprowadzono również nowy banknot w Birmie (obecnie zwanej Myanmar), który prezentuje się następująco:Widzimy na nim generała Aung Sana oraz budynek parlamentu. Aung San akurat stał się birmańskim symbolem walki z Anglikami, który traktat pokojowy z Wielką Brytanią, przyznający Birmie niepodległość, przypłacił własnym życiem. Nowym banknotem zastąpiono banknot z 2004 roku, na którym widniał
budynek banku centralnego. Czy mamy tu do czyniena z próbą pozbycia się brytyjskiej bankowości?
O planach wprowadzenia nowych banknotów 10 funtowych poinformował również Egipt, na razie jednak nie wiem co na nich będzie. Na obecnych wprowadzonych 7 lat temu znajduje się faraon Chefren ( http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/AFR/EGY/EGY0073.htm)
Nowe banknoty planuje wprowadzić w tym roku również Ulster. Bank of Ulster upublicznił już wizerunek nowego banknotu, który ma zastąpić banknot z 2007 roku wyglądający tak jak widać poniżej
Nie wiadomo jednak, czy Brytyjczycy będą mieli powody do radości, choć możliwe, że na tym banknocie świętowany jest Brexit.
Szkoci również wprowadzają nowe banknoty 20 funtowe, przynajmniej o takich planach poinformował Royal Bank of Scotland 18 styczniaNa banknocie mamy Kate Cranston, właścicielka sieci herbaciarni Tearooms Miss Crantson i wiewiórki.
Wcześniej od 1991 roku na banknotach był Lord Illay oraz zamek w Brodick.
W styczniu nowe banknoty pojawiły się również w Hongkongu - i to od razu w kilku bankach - i zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami również mamy na nich herbatę
Czyżby ktoś przygotowywał powtórkę z imprezy pod nazwą Bostońska herbatka?
W brytyjskiej kolonii Kajmany, znanej nam już z dobitnego przekazu na 40 dolarówce, wprowadzono 27 stycznia nowy banknot kolekcjonerski z okazji 60 lecia konstytucjiObok królowej Elżbiety znalazł się tam klif morski zwany przez miejscowych The Bluff, co można przetłumaczyć dwojako zarówno jako urwisko jak i jako zwykły blef.
Choć tak szczerze to skały znalazły się bankocie 1 dolarowym już wcześniej w 2018 roku - teraz tylko dodano okolicznościową nalepkę i rozdawano po tym dolarze każdemu zasłużonemu obywatelowi w ramach akcji Dzień bohatera
O planach wypuszczenia nowego bankotu z okazji 30 lecia niepodległości poinformowała też Namibia. Niestety na razie nie wiadomo nic więcej.
W połowie lutego Bank Wenezueli podpisał umowę na druk nowych banknotów z Goznakiem, który ma wydrukować po 300 mln sztu banknotów 10 i 50 tysięcznych. To akurat wydania inflacyjnegdzie nie ma czasu na prowadzenie własnej polityki propagandowej.
O planach wprowadzenia nowej serii baknotów w przyszłym roku poinformował 21 lutego Bank Trynidadu. Na razie pracują nad nowymi wzorami.
Wróćmy do Szkocji. 2 marca pozostałe dwa banki emisyjne wprowadziły nowe banknoty 20 funtowe. Clydesale Bank standartowo zachował wizerunek Roberta Bruce'ajednak na rewersie przedstawiono wyspy St Kilda, zamiast będącej na wzorze z 2009
fabryki takstylnej New Lenark.
Bank of Scotland natomiast zachował poprzednią symbolikę zmieniając nieznacznie szatę graficzną.Poprzednia wersja banknotu z 2017 eyglądał tak:
Nowe banknoty okolicznościowe wprowadzono również w Bangladeszu. Oficjalnie z okazji 100 lecia uradzin Ojca Narodu- Mujibura Rahmana
I to koniec nowiści z rynku banknotowego.
Co ciekawe większość z nich dotyczy kolonii brytyjskich.
Ocenę całości przekazu pozostawiam już Państwu.
tagi: polska rosja anglia afganistan banknoty szkocja wenezuela kajmany birma bangladesz hongkong ulster
![]() |
Pioter |
20 marca 2020 17:14 |
Komentarze:
![]() |
ArGut @Pioter |
20 marca 2020 18:09 |
To, że kraju JKM Elżbiety II nie ma już w EU zauważyłem jak operator rozróżnił SMS-y i prefix +44 wypadł z europejskich, które miałem w pakiecie przedpłacanym.
Banknoty od przynajmniej dekady mają zabezpieczenia, że na DOMOWYM SKANERZE nie dadzą się zeskanować w kolorze. Na starym skanerze odblask od zabezpieczeń wychodzi jak pastelowa źółć.
No i po co wymieniać pieniądz jak ciężkość nad czasem zaciążyła. A przecież ŚWIAT ten angielski niby nie odczuwa problemów jakie odczuwa Wenezuela. A drukowanie nowego pieniądza to koszty.
![]() |
umami @Pioter |
20 marca 2020 18:09 |
Ciekawe, ale muszę wracać do roboty, bo musiałbym sobie dokładnie te banktony pooglądać i poczytać, co tam jest na nich napisane.
Te szkockie podobają mi się najbardziej. Wiewiórki wymiatają ogonami :)
Pająk się też pojawia. Czym to usasadnić? Sieć? Jakaś kąśliwa odmiana krzyżaka? Z drugiej strony pojawia się jakaś grupa ludzi. Kto to?
Pewnie jeszcze wrócę :)
![]() |
Pioter @umami 20 marca 2020 18:09 |
20 marca 2020 18:39 |
Ten pająk też mnie mocno zastanowił. To może być odwołanie do sieci (netu), bo pajęczynę widać w zabezpieczeniu polimeru. Na rewersie jest odwołanie do jakiejś imprezy szkockiego dziedzictwa (Scottish Word Heritage 1986&2005), ale ten bank od 2009 standartowo się do tej imprezy odwołuje .
![]() |
Pioter @ArGut 20 marca 2020 18:09 |
20 marca 2020 18:40 |
Jedyna sensowna odpowiedź jest na banknocie 1 dolarowym z Kajmanów ;)
![]() |
KonradMa @Pioter |
20 marca 2020 19:28 |
Dzień dobry.
Zabrakło banknotów norweskich. Wszystkie nominały są bardzo interesujące i pełne wieloznacznej symboliki. Wprowadzono je do obiegu w zeszłym roku . A w 2020 wszedł banknot 1000 koronowy i wg mnie w kontekście aktualnych wydażeń przebija absolutnie wszystkie inne.
![]() |
Zdzislaw @Pioter |
20 marca 2020 19:31 |
Birma zdaje sie być dla Chin najważniejszym (i najkrótszym) szlakiem do Oceanu Indyjskiego w ramach Belt and Road Initiative. I zdaje się, ze wszyscy to wiedzą mimo różnych innych dziwnych planów, np. droga przez Laos, Tajlandię i Malezję m.in do Singapuru ,który będzie Chinom potrzebny, jak psu piąta noga, jeśli Myanmar WYPALI. Stąd mogą być różne ruchy wielkich graczy. Ponoć coś się zacięło w tej Birmie. Birmańczycy chcą więcej ugrać? Boją się losu Panamy? Ktoś większy to blokuje? Chińczycy chyba od dawna to przewidywali, bo forsują wiele dróg alternatywnych. Wszystkie omijają Singapur (nawet ta "singapurska") i Cieśninę Sundajską, a pakistańska wręcz wciąga Rosję do gry, której Ocean Indyjski chodzi po głowie już od dwustu lat. Na pewno taka perpektywa conajmniej mile ich łechce.
![]() |
tomasz-kurowski @umami 20 marca 2020 18:09 |
20 marca 2020 19:32 |
Pająk to u Szkotów nawiązanie do legendy króla Roberta Bruce'a:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_I_Bruce
Okresu wygnania dotyczy legenda, iż ukrywając się przed Anglikami w nadmorskiej jaskini Robert Bruce, bliski załamania, poważnie rozważający rezygnację z walki, dostrzegł pająka usiłującego przeciągnąć nić przez całe wejście do groty. Kolejne próby kończyły się niepowodzeniami i upadkami, jednak pająk ostatecznie zdołał swą nić przeciągnąć. Wówczas Bruce miał podjąć decyzję, że będzie prowadził walkę z Anglią do skutku.
Czyli dla mnie deklaracja referendów niepodległościowych do skutku.
![]() |
Pioter @KonradMa 20 marca 2020 19:28 |
20 marca 2020 19:37 |
Ten banknot oficjalnie wszedł do obiegu 14 listopada, a zestawienie obejmuje dane od 1 stycznia
![]() |
Pioter @tomasz-kurowski 20 marca 2020 19:32 |
20 marca 2020 19:40 |
Dzięki. To wyjaśnia dlaczego zniknęły zakłady tekstylne.
Zaiste królowa miała rację. Nadchodzą ciężkie czasy, a ktoś pokazuje, że jednak to nie blef, jak się na Kajmanach wydawało.
![]() |
umami @Pioter 20 marca 2020 18:39 |
20 marca 2020 19:40 |
Ten pająk jest militarny i może, ewnetualnie, przyrodniczy.
Obecnie zamieszkuje ją jedynie personel wojskowy i pracownicy National Trust[3]. Administracyjnie wyspy należą do Comhairle Na h-Eileanan Siar[4].
Na wyspie Hirta w XIX wieku odbudowano średniowieczną wioskę, jednak względy religijne, turystyka oraz wpływ I wojny światowej doprowadziły do rozpadu lokalnej społeczności i ostatecznie do całkowitej ewakuacji wyspy w 1930 roku[5]. Historia archipelagu często była natchnieniem dla artystów, powstała nawet na jej temat współczesna opera[6]. W 1957 założono tu niewielką bazę wojskową[7].
W 1955 rząd Wielkiej Brytanii zdecydował o wcieleniu St Kildy w skład systemu antyrakietowego stacjonującego na wyspie Benbecula. Tym samym, w 1957 St Kilda ponownie stała się zamieszkałą. Od tego czasu postawiono wiele wojskowych masztów i budynków, wliczając w to pierwszy licencjonowany lokal – 'Puff Inn’. Ministerstwo Obrony wynajęło St Kildę od National Trust for Scotland za symboliczną opłatę[95]. Główna wyspa po dziś dzień jest całorocznie zamieszkała przez małą liczbę cywilów pracujących w bazie wojskowej[96].
https://pl.wikipedia.org/wiki/St_Kilda_(Szkocja)
O niejednym państwe mniej napisano w Wiki niż o tej wyspie :)
![]() |
umami @tomasz-kurowski 20 marca 2020 19:32 |
20 marca 2020 19:43 |
Dzięki.
Ciekawe jak te bazy pogodzą z deklaracją referendów niepodległościowych do skutku.
![]() |
umami @Pioter 20 marca 2020 19:40 |
20 marca 2020 19:50 |
Te Kaymany to jak licytacja. Wcześniej 40, teraz 60. Bluff? Nie, Monetary Authority.
![]() |
Pioter @Zdzislaw 20 marca 2020 19:31 |
20 marca 2020 19:58 |
Dla Japonii swego czasu też była. Dlatego szkolili birmańskie wojska do walki z Brytyjczykami, a potem te wojska zaczęły być przeciw Japonii wykorzystywane.
![]() |
ArGut @Pioter 20 marca 2020 18:40 |
20 marca 2020 20:07 |
To pewnie stąd ten zapał pana Borisa Johnsona w mowie do narodu z 31 stycznia 2020, tak mu się ten banknot spodobał.
Przy okazji mowy swojego ministra Rishi Sunak-a pan Borys określił swój gabinet a może jakiś inny byt "war time cabinet". Ciężkie czasy.
![]() |
tomasz-kurowski @umami 20 marca 2020 19:43 |
20 marca 2020 21:05 |
Szkockie Faslane to główny ośrodek brytyjskiego arsenału atomowego i jedna z najważniejszych baz królewskiej marynarki wojennej, więc faktycznie może być ciężko. Na razie pod koniec zeszłego roku wnosili o powtórne referendum , ale Borys się nie zgodził i na tym chyba sprawa stanęła.
Ciekawy też sam motyw wygnanego władcy przesiadującego w grotach z pająkami, bo np. o Łokietku jest podobna legenda. Obaj panowie ukrywali się zresztą w podobnym okresie. Może siedzieli z tym samym pająkiem?
![]() |
atelin @Pioter |
20 marca 2020 22:21 |
Pozostaje nadzieja, że coś się sypie.
![]() |
ArGut @atelin 20 marca 2020 22:21 |
21 marca 2020 09:15 |
Jak to są banknoty z nowymi wzorami, to też kolego trzeba uważać, żeby Ciebie nie przysypały.
Kolega KonradMa napisał o norweskich koronach a na polskim portalu o Norwegii taki njus -> Całkowite załamanie kursu korony. Tak źle nie było od prawie 30 lat.
Kolega Pioter bardzo dobrze dobrał tytuł do wzorów na banknotach.
![]() |
umami @tomasz-kurowski 20 marca 2020 21:05 |
21 marca 2020 09:21 |
Ta legenda sięga do ucieczki św. Rodziny do Egiptu, jeśli dobrze pamiętam.
http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/01/15/ucieczka-do-egiptu-koledy-apokryficzne/
https://www.niedziela.pl/artykul/4732/nd/Ucieczka-do-Egiptu-w-legendach-ludowych
http://bosko.pl/kultura/Pajak-ktory-uratowal-zycie-Dzieciatku.html
https://pl.qwe.wiki/wiki/Flight_into_Egypt
![]() |
m8 @tomasz-kurowski 20 marca 2020 21:05 |
21 marca 2020 10:35 |
Jesli juz interpretujemy , mozemy pojsc jescze krok dalej.
Nazwisko pani Cranston brzmialo znajomo. I rzeczywiscie - Brian Cranston to odtworca glownej roli w serialu "Braking Bad".
Z angielska Breaking Bad oznacza:
is a colloquialism used in the American South that means to raise hell or to challenge authority.
lub
challenge conventions, to defy authority and to skirt the edges of the law.
Czy oznacza to wyzwanie rzucone wladzy i/lub uciekanie sie do bardziej drastycznych/mniej legalnych srodkow?
Takie tam wrozenie z herbaciarnianych fusow.
Przyznam, ze bardzo ciekawa dziedzina ta banknotowa dyplomacja.
![]() |
umami @Pioter |
21 marca 2020 12:26 |
niewiele tu piszą o tym banknocie, że polimerowy i ma kilka zabezpieczeń interaktywnych
https://www.scotbanks.org.uk/polymer-banknotes/clydesdale-bank-polymer/clydesdale-bank-20-polymer.html
https://www.scotbanks.org.uk/polymer-banknotes/clydesdale-bank-polymer.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Clydesdale_Bank
![]() |
Pioter @umami 21 marca 2020 12:26 |
21 marca 2020 12:42 |
Przecież nie będą tłumaczyć symboliki otwarcie. Każdy by wtedy wiedział o co chodzi. To trzeba robić w taki sposób jak Anglicy na Kajmanach, zawsze dwuznacznie blefować. ;)
![]() |
Pioter @m8 21 marca 2020 10:35 |
21 marca 2020 12:45 |
Film często wzmacnia przekaz z banknotu. Widać to było choćby w przypadku Korei Południowej
Może to jest dobry trop
![]() |
gabriel-maciejewski @Pioter |
21 marca 2020 13:15 |
Ten Suworow jest trochę niepokojący
![]() |
Pioter @gabriel-maciejewski 21 marca 2020 13:15 |
21 marca 2020 13:40 |
Suworow jest na wszystkich drobnych banknotach Naddniestrza. Od 1 do 25 rubli, więc to nie on tu jest jakimś przesłaniem.
Przesłanie jest na rewersach obecnej serii
Pomnik ofensywy
Gorzelnia Kvint
klasztor Nowoniamecki w Kitskansku
pomnik "Chwały Rosji" czyli 55 regimentu podolskiego
parlament
Katedra w Tyrespolu
Bitwa pod Egersdorfem
i forteca w Tyraspolu
A teraz się to zaczyna zmieniać - od 1 rubla. Ciekawe czym niedługo zastąpią gorzelnię ;)
![]() |
tomasz-kurowski @umami 21 marca 2020 09:21 |
21 marca 2020 14:50 |
Czyli faktycznie bardzo stary motyw. Chociaż skupiona na uporze interpretacja szkocka zdaje się dość oryginalna.
![]() |
tomasz-kurowski @m8 21 marca 2020 10:35 |
21 marca 2020 14:53 |
To już wyższa popkulturowa szkoła jazdy.
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 12:42 |
21 marca 2020 15:01 |
Nie oczekiwałem tłumaczenia, tylko lepszej jakości/powiększenia albo opisu co tam jest napisane, bo mam kłopoty z odczytaniem niektórych napisów, i użyte, bo dalej pewnych rzeczy nie widzę dokładnie.
![]() |
umami @tomasz-kurowski 21 marca 2020 14:50 |
21 marca 2020 15:44 |
Ucieczka do Egiptu jest stara jak nasz świat, ale czy legendy są prawdziwe to osobna historia. Większość z nich to czasy późniejsze od tego Szkota. Jedynie te apokryfy koptyjskie są wcześniejsze, ale nie podają źródeł.
Christian traditions associated with the Flight into Egypt
The Flight into Egypt is one of the listed Seven Sorrows of Mary.
A local French tradition states that Saint Aphrodisius, an Egyptian saint who was venerated as the first bishop of Béziers, was the man who sheltered the Holy Family when they fled into Egypt.[21]
In Coptic Christianity, it is also held that the Holy family visited many areas in Egypt, including Musturud (where there is now the Church of the Virgin Mary), Wadi El Natrun (which has four large monasteries), and Old Cairo,[22] along with Farama, Tel Basta, Samanoud, Bilbais, Samalout, Maadi, Al-Maṭariyyah[23] and Asiut among others.[24] It is likewise tradition that the Holy Family visited Coptic Cairo and stayed at the site of Saints Sergius and Bacchus Church (Abu Serga)[25] and the place where the Church of the Holy Virgin (Babylon El-Darag) stands now. At Al-Maṭariyyah, then in Heliopolis and now part of Cairo, there is a sycamore tree (and adjacent chapel) that is a 1672 planting replacing an earlier tree under which Mary was said to have rested, or in some versions hidden from pursuers in the hollow trunk, while pious spiders covered the entrance with dense webs.[26]
https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_into_Egypt
tłumaczenie:
Chrześcijańskie tradycje związane z Ucieczka do Egiptu
Ucieczka do Egiptu jest jedną z wymienionych Siedmiu Boleści Maryi. [https://liturgia.wiara.pl/doc/419290.Siedem-bolesci-Matki-Bozej]
Miejscowa francuska tradycja mówi, że św Aphrodisius, egipski święty, który był czczony jako pierwszy biskup Beziers, był człowiekiem, który chronił Świętą Rodzinę, gdy uciekała do Egiptu.
W koptyjskim chrześcijaństwie, jest również utrzymywane, że Święta Rodzina odwiedziła wiele miejsc w Egipcie, w tym Musturud (gdzie znajduje się kościół Matki Boskiej), Wadi an-Natrun (który ma cztery duże klasztory) i Starym Kairze, wraz z Farama, Tel Basta, Samanoud, Bilbais, Samalout, Maadi, Al-Maṭariyyah i Asiut między innymi. Podobnym przekazem jest, że Święta Rodzina odwiedziła Koptyjski Kair i pozostała w miejscu Kościoła Świętych Sergiusza i Bachusa (Abu Serga) oraz miejsce, w którym stoi teraz Kościół Matki Boskiej (Babylon El-Darag). W Al-Maṭariyyah, następnie w Heliopolis, a teraz części Kairu, gdzie jest figowiec [sykomora] (i przylega kaplica), który posadzono w 1672, zastępując wcześniejsze drzewo pod którym, jak się mówi, Maryja odpoczywała, lub w niektórych wersjach ukrywała przed pościgiem w wydrążonym pniu, a pobożne pająki zasnuły wejście gęstą siecią.
https://pl.qwe.wiki/wiki/Flight_into_Egypt
Agata Witowicz:
Podobną relację, zarejestrowaną w przemyskiem w 1990 r., przytacza M. Zowczak w swej pracy „Biblia ludowa. Interpretacje wątków biblijnych w kulturze ludowej. Toruń 2013, s. 287”
„Jak szła [Matka Boska] do tego Jerozolim, to schowała się w jaskini i pająk zasnuł ją, i taki jest duży pająk, co go nie każą bić, bo on uchronił Matkę Boską przed pogonią, on jest krzyżowiec, krzyż ma. Są takie dwa pająki: jeden z kielichem, a drugi z krzyżem, i to właśnie te dwa pająki co zasnuły Matkę Boską” (historia ta wyjaśnia zwyczaj nietykalności pająka w kulturze ludowej)
http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/01/15/ucieczka-do-egiptu-koledy-apokryficzne/
A propos sykomory i banknotów — 5 nakfa z Erytrei:
Actual tree of the five Nakfa bank note of Eritrea (Giant Sycamore tree near Segeneyti)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec_sykomora
![]() |
Pioter @umami 21 marca 2020 15:01 |
21 marca 2020 16:05 |
Lepszych nie znajdę. To nowość
![]() |
umami @Pioter |
21 marca 2020 17:30 |
No..., dzięki!, pierwsza klasa, mogę ptaki policzyć nawet :)
Na tym hologramie
Holographic foil images featuring Robert the Bruce and a Spider
ten pająk jest jakiś rozmnożony i kudłaty jak tarantula/ptasznik,
tzn. zamiast skłądać się z 2 części, głowotułowia i odwłoku + odnóża, to ten odwłok się multiplikuje, odnóża też (może to efekt hologramu).
W tej grupie ostatnich mieszkańców wyspy St Kilda widać, że jedna, prząśniczka, pracuje na kołowrotku :)
Chief Executive Officer podpisał się 11 lipca 2019 w Glasgow. Coś sie wydarzyło tego dnia w Szkocji/Wlk. Brytanii?
![]() |
Pioter @umami 21 marca 2020 17:30 |
21 marca 2020 17:37 |
Dobry trop. To data ustanowanionego przez ONZ Światowego Dnia Ludzkości. Od 2010 obchodzonego pod hasłem Liczy się każdy
@tomasz-kurowski ma chyba rację. Referenda do skutku. A jak nie, to odpalimy Bostońską herbatkę i to we wszystkich koloniach.
Ciężkie zasy dla korony nadeszły.
![]() |
baramaran-rabasandramaran @umami 20 marca 2020 18:09 |
21 marca 2020 18:48 |
Te szkockie wiewiórki są wymowne jak cholera. A to z tego względu, że są to wiewiórki europejskie - rude, te same, które mamy u nas. Ten gatunek w UK w ostatnich latach jest pod ogromną presją wiewiórki szarej. Tyle, że podczas kiedy na znacznych obszarach Anglii szare wiewiórki całkowicie wyparły rude, to szkocka populacja wiewiórki rudej trzyma się dzielnie. A kiedy dodamy, że szara wiewiórka nie jest natywnym europejskim gatunkiem, a została zawleczona z USA, to wymowa banknotu staje się jasna.
![]() |
Pioter @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 18:48 |
21 marca 2020 19:03 |
Most na 20 Bank of Scotland też jest jednoznaczny. Szczególnie, jeśli się go porówna z banknotami euro. Szkotom coś UK zaczęło coraz bardziej przeszkadzać
![]() |
ArGut @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 18:48 |
21 marca 2020 19:17 |
Też na to zwróciłem uwagę. Szukałem zdjęć z pod Buckingham Palace tam są tylko wiewiórki szare. Takie Chip UND Dale. Dokładniej chodziło mnie o
St. James's Park.
I znalazłem.
![]() |
baramaran-rabasandramaran @Pioter 21 marca 2020 19:03 |
21 marca 2020 19:34 |
Ciekawe tylko czy faktycznie samym Szkotom, czy tylko ktoś próbuje coś ugrać na wynikach referendum brexitowego.
![]() |
Pioter @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 19:34 |
21 marca 2020 19:38 |
Patrząc na zasięg planowanych zmian to za duża stawka, aby tylko Szkocja była w to zamieszana. To jest większa akcja
![]() |
baramaran-rabasandramaran @ArGut 21 marca 2020 19:17 |
21 marca 2020 20:00 |
W Londynie nie spotkasz wiewiórki rudej. I to od jakichś stu lat.
Chip and Dale to nie wiewiórki szare a chipmunki (po polsku pręgowce). Na żywo sprawiają wrażenie sympatyczniejszych niż w filmie.
![]() |
umami @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 18:48 |
21 marca 2020 20:50 |
Czyli co, europejska CZERWONA wiewiórka wyginie jak mieszkańcy wyspy St Kilda i nawet Bruce z armią krzyżaków jej nie pomoże?
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 19:03 |
21 marca 2020 20:51 |
A masz może takie wielkie banknoty z tymi wiewiórami, bo na tych też nic nie widać, a tu więcej popisali? Tej kobiety też nie rozpoznaję.
![]() |
umami @ArGut 21 marca 2020 19:17 |
21 marca 2020 20:55 |
Amerykańsko-angielscy chippendalesi nam zatańczą?
![]() |
baramaran-rabasandramaran @umami 21 marca 2020 20:50 |
21 marca 2020 21:08 |
Właśnie polityka jest taka, że Bruce jej intensywnie pomaga. Szkoci walczą z inwazją szarej wiewiórki, do tego stopnia, że obywatele są zachęcani do donoszenia o jej obecności do odpowiednich instytucji.
Wiewiórka CZERWONA to bezpośrednia kalka z angielskiego. Jeżeli już chciałeś być polskim Linneuszem, to powinieneś był napisać "POSPOLITA".
![]() |
umami @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 21:08 |
21 marca 2020 22:28 |
Czerwona czyli Unijna/Komunistyczna/czy jak ten kołchoz się nazywa. To był taki żarcik :) Pospolita tu nie pasuje, jeszcze komuś by się skojarzyło z Rzeczą.
No i na banknocie są czerwone :)
To, że Szkoci walczą z szarymi to rozumiem i nawet popieram :) Tyle, że chcą do Mumi, do Kołchozu.
![]() |
ArGut @baramaran-rabasandramaran 21 marca 2020 20:00 |
21 marca 2020 22:35 |
Taksonomia, taksonomią a skojarzenia mam filmowe czasem nawet z dzieciństwa. Byłem pod ogromnym wrażeniem wiewiórki szarej toż to "bydle" jest ogromne.
A chipmunków też jak wiewiórek całe zatrzęsienie.
![]() |
ArGut @umami 21 marca 2020 20:55 |
21 marca 2020 22:38 |
Oby nie tańczyli dla nas, bo nam słono za to policzą.
Jest jeden wyjątek. Jak będą używąć naszych pieniędzy to może być . I płacić 7% wartości za każdy wprowadzony do obiegu, co tam sobie wymyślą funt, dolar czy rubel, może być nawet transferowy.
![]() |
Pioter @umami 21 marca 2020 20:51 |
21 marca 2020 22:45 |
Znajdzie się
Data 27 maja - dzień koronacji w 1153 na króla Szkocji Malcolna Dziewicy, który złożył hołd lenny Anglii i wytyczył z nią nowe granice.
Szkoci są gotowi do ustępstw terytorialnych w zamian za niepodległość?
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:20 |
Rewelacja, te pliki.
https://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_Cranston
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:21 |
herbatka
Catherine Cranston (27 May 1849 – 18 April 1934), widely known as Kate Cranston or Miss Cranston, was a leading figure in the development of tea rooms. She is nowadays chiefly remembered as a major patron of Charles Rennie Mackintosh and Margaret MacDonald, in Glasgow, Scotland. The name of Miss Cranston's Tea Rooms lives on in reminiscences of Glasgow in its heyday.
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:29 |
She has created a demand for just the right thing, in just the right way, at just the right price
Stworzyła popyt na właściwą rzecz, we właściwy sposób, za właściwą cenę
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:34 |
https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Alexander_Boyd
https://en.wikipedia.org/wiki/French_Wars_of_Religion
https://en.wikipedia.org/wiki/French_Wars_of_Religion#/media/File:La_masacre_de_San_Bartolomé,_por_François_Dubois.jpg
La masacre de San Bartolomé, por François Dubois
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:44 |
FRA bank to bank, fra wood to wood I rin,
Ourhailit with my feeble fantasie
uwspółcześnione:
FRA bank to bank, fra wood to wood I run
Overspread with my feeble fantasie
Sonet: Fra bank to bank, fra wood to wood I rin
By Mark Alexander Boyd (1562–1601)
FRA bank to bank, fra wood to wood I rin, 1
Ourhailit 2 with my feeble fantasie;
Like til a leaf that fallis from a tree,
Or til a reed ourblawin with the win.
Twa gods guides me: the ane of tham is blin, 5
Yea and a bairn brocht up in vanitie;
The next a wife ingenrit 3 of the sea,
And lichter nor a dauphin 4 with her fin.
Unhappy is the man for evermair
That tills the sand and sawis in the air; 10
But twice unhappier is he, I lairn,
That feidis 5 in his hairt a mad desire,
And follows on a woman throw 6 the fire,
Led by a blind and teachit by a bairn.
Note 1. Rin: run. [back]
Note 2. Ourhailit: overspread. [back]
Note 3. Ingenrit: stir up. [back]
Note 4. Dauphin: dolphin. [back]
Note 5. Feidis: feeds. [back]
Note 6. Throw: through. [back]
https://www.bartleby.com/331/273.html#note273.1
https://www.bartleby.com/101/114.html
ale i tak tego nie przetłumaczę :)
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
21 marca 2020 23:53 |
Ten Boyd to polski akcent :)
Brał udział we francuskich wojnach religijnych, służąc w armii Henryka III.
https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_III_of_France (Henryk Walezy)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_III_Walezy
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
22 marca 2020 00:11 |
27 maja 2019 – poniedziałek – wiosenny Bank Holiday w Szkocji
Bank holidays to dni ustawowo wolne od pracy w Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W tych dniach banki i wiele innych firm są zamknięte przez cały dzień. Public Holidays to dni świąteczne, które zostały ustalone przez zwyczaje i tradycje, jak na przykład Boże Narodzenie. Bank holidays i public holidays to dwa pojęcia, które są często używane zamiennie - ściśle i prawnie nie ma między nimi różnicy.
https://kurs-na-funta.pl/bank-holidays-w-uk-dni-wolne-w-uk/
![]() |
umami @Pioter 21 marca 2020 22:45 |
22 marca 2020 00:11 |
27 maja 2019 – poniedziałek – wiosenny Bank Holiday w Szkocji
Bank holidays to dni ustawowo wolne od pracy w Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W tych dniach banki i wiele innych firm są zamknięte przez cały dzień. Public Holidays to dni świąteczne, które zostały ustalone przez zwyczaje i tradycje, jak na przykład Boże Narodzenie. Bank holidays i public holidays to dwa pojęcia, które są często używane zamiennie - ściśle i prawnie nie ma między nimi różnicy.
https://kurs-na-funta.pl/bank-holidays-w-uk-dni-wolne-w-uk/
![]() |
Pioter @umami 22 marca 2020 00:11 |
22 marca 2020 05:35 |
Czyli fizycznie nie podpisali tego w tym dniu, bo i tak w święto Royal Bank of Scottland był zamknięty ;). Pozostaje odniesienie do szkockiej tradycji, a te wskazuje na koronację Malcolma Dziewicy.
![]() |
tomciob @Pioter |
24 marca 2020 11:38 |
Witam.
Zainteresował mnie banknot Wenezueli. Wenezuela to bardzo ciekawy kraj z interesującą historią i z pięknymi, pomimo inflacji, banknotami. Ten akurat ma być robiony w Goznaku, ciekawi mnie czy inne, te ze zwierzętami na rewersach, też tam były robione? Wenezuela to kraj który w 1902 roku postawił się Wielkiej Brytanii (ach ta ropa, ropa i złoto). Dodajmy Wielkiej Brytanii w sojuszu z Niemcami (nieczęste przypadki) przy włączeniu się Włoch do akcji i cichej ale niejednoznacznej aprobacie USA. Banknoty Wenezuelskie są pięknę i wcale nieczęsto się zmieniały. Jest jednak coś jeszcze w tej monetarnej historii Wenezueli której na banknotach, a więc siłą rzeczy nie będzie tu "banknotowej dyplomacji," nie ma. Tym czymś jest wprowadzony w 2018 roku obok nowej waluty Bolivara Soberano cyfrowy token PTR (PTR od petro). Jest to kryptowaluta ale tym się różniąca od bitcoina, że jej wartość (zasoby, a może wymienność) mają być oparte na ropie wydobywanej przez Wenezuelę. Wenezuela ma trzecie pod względem wielkości udokumentowane złoża ropy na świecie. I być może rzecz nie byłaby warta skomentowania gdyby nie całkiem świeży bo z 20 marca tego roku artykuł autorstwa Nathaniela Proppera i Any Vanessy Herrero w elektronicznej wersji New York Timesa o twórcy tej wenezuelskiej kryptowaluty Gabrielu Jiménezie. Artykuł jest niestety po angielsku. Oto link:
https://www.nytimes.com/2020/03/20/technology/venezuela-petro-cryptocurrency.html
Czemu o tym wspominam. Z kilku powodów. Pierwszy to taki, że trudno będzie komentować wymowę (dyplomację) kryptowalut i to napawa mnie smutkiem. Drugi to taki, że rząd USA zakazał swoim obywatelom inwestowania w tę kryptowalutę, a więc potraktował ją poważnie. Trzeci to fakt próby oparcia kryptowaluty o dobro materialne co znacznie odróżnia ją od Bitcoina. A czwartym jest życiorys twórcy tej waluty który został opisany w NYT (abstrahując od przyjemnej literackiej formy tego opisu). Tu uwaga dla blogera "Krzysiek" artykuł przeczytałem w tłumaczeniu Deepl.pl. No i jest jeszcze piąty powód. Wygląd i forma wcześniejszych banknotów wenezuelskich, oraz innych niż pokazany w notce nominałów, wskazują na dużą staranność w ich wykonaniu i elegancką estetykę co oznacza, że waluta wenezuelska warta jest zauważenia.
Dziękuję za notkę i pozdrawiam
![]() |
Pioter @tomciob 24 marca 2020 11:38 |
24 marca 2020 12:38 |
O tempie inflacji (czyli wielkości wojny gospodarczej) Wenezueli świadczy fakt, że po wymianie pieniądza 29 sieprnia 2018 w stosunku 1: 100 000 wydrukowano banknoty 2 do 500 bolivares. Nikt nie planował dalszych nominałów, a 13 czerwca 2019 puszczono w obieg banknoty 10000, 20000 i 50000 bolivares. Teraz Goznak ma ich jeszcze dodrukować w znacznej liczbie. Nie ma teraz czasu na dopracowywanie szczegłów. Na pewno pracują nad kolejną serią, ale o niej dowiemy się dopiero po zakończeniu hiperinflacji.