-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Cała władza pochodzi z Tyru

Zanim przejdę do omawiania zagadnienia chcę zapoznać Państwa z króciótkim artykułem na temat farbiarstwa, który ukazał się w czasopiśmie Chemik Polski z 27 lipca 1907 roku. W zasadzie to streszczenie artykułu z Genewy, ale to teraz nie jest istotne.

Zastosowania siarczanu miedzi w farbierstwie.
Od niepamiętnych czasów siarczan miedziowy, znany dawniej pod nazwą błękitu Kaliksta, potem witayoleju niebieskiego, używany był w farbierstwie głównie dla przyciemnienia i wzmocnienia barw uzyskanych z katechu oraz dla nadania odcienia niebieskawego czerni otrzymywanej z kampeszu i soli żelazawych.
W 8-ym dziesiątku lat wieku ubiegłego zasłynęła w Alzacyi czerń kampeszowa wytwarzana na tkaninach nie drogą farbowania, lecz napajania. Używano wówczas płynu zawierającego siarczan miedzi obok mocnego roztworu kampeszu 5° Aze z domieszką salmiaku dla zobojętnienia kwasu siarczanego, co wszakże niezawsze chroniło od nadwerężenia włókna w niektórych sztukach. Po napajaniu i wysuszeniu, chromowano tkaninę w kąpieli wrącej, mydlono, prano i t. d. Była to
czerń na owe czasy najżywsza i najtrwalsza. Wyższość jej nad innemi polegała na tem, że wskutek nieobecności w niej żelaza, odcień czarny nie podlegał dągiym zmianom, cechującym zwykłą czerń kampeszowo-żelazną, która z czasem czerwienieje, t. j . rudzieje pod wpływem nieustającego utleniania się żelaza na włóknie.
Innego rodzaju zmiany wywołujemy celowo zapomocą siarczanu miedzi w barwach, pochodzących z roślin i drzew farbierskich, takich, jak Kuba, Kwercytron, Szakłak, Lima i t. d. Bez pomocy barwników, siarczan miedziow}' sam lub zmieszam' z innemi solami metalicznemi nadaje włóknu wybitnie trwałe i żywe odcienie jasne. Np. najpiękniejszą zieleń wodną, oporną na wpływ powietrza, osiągamy przez napajanie, suszenie i następne przepuszczenie tkaniny szeroko przez kadź rolkową, zawierającą wodzian sodu, przyczem kąpiel utrzymujemy w stanie wrzenia.
W tych samych warunkach otrzymujemy odcienie: rezeda, oliw, bronz, dodając nadmanganianu potasu do siarczanu miedzi, a przez domieszką żelaza do soli ostatniej, możemy uzyskać odcienie ;)modne", Khaki i t. p., bardzo trwałe na działanie chloru, powietrza i ługu. Takiej trwałości nie posiadają niestety nowoczesne kolory na tkaninach, ufarbowanych zapomocą barwników sztucznych i bezpośrednich.
Tenże siarczan miedzi po dziś dzień zachował znaczenie swe jako środek utleniający ważny w wytworzeniu czerni anilinowej na włóknie. Jemu też zawdzięcza ona swój odcień niebieskawy.
Wszakże najcenniejszą zaletę pomienionej soli stanowi jej zdolność nadawania znakomitej trwałości na światło barwnikom bezpośrednim, podlegającym dwuazowaniu.

W tym właśnie dziale farbierstwa, gdzie rola siarczanu miedzi jest taka wybitna, stosowanie jego odbywa się w sposób zupełnie nieracyonalny. Operujący pomienioną solą w kąpielach wrących mniemają, że dla utrwalenia tlenku miedziowego na włóknie Wystarczą soda lub sole alkaliczne, użyte podczas fabrykacyi. Zachodzi tu pomyłka dotkliwa, tem oczywistsza, że wpływ dodatni siarczanu miedzi w powyższy, zwykły sposób stosowanego nie jest trwały; po upływie kilku tygodni nic z tej soli nie zostaje. Mamy tu do czynienia ze zwyczajną reakcyą optyczną; niemal ten sam efekt
możemy wywołać, jeśli tkaninę farbowaną i nie potraktowaną siarczanem wystawimy na parodniowy wpływ powietrza.
Co innego się dzieje, jeśli po bardzo dokładnem napajaniu zarówno przędzy, jak tkaniny roztworem soli miedziowej, przepuścimy je, operując z całą ścisłością, przez roztwór wódziami sodu; wówczas tlenek miedzi ściśle przylega do włókna i staje się nierozpuszczalny w praniu. Wystarczają tu 3 kg siarczanu miedzi na 60—100 kg bawełny, albowiem cała ilość miedzi zostaje utrwalona na włóknie. W tym samym stosunku bierzemy wodzian sodowy. Po tem traktowaniu wszystkie barwy, zdatne
do dwuazowania, stają się niepospolicie opornemi na światło i wpływy atmosferyczne.
Autor niniejszych spostrzeżeń E. Graebling, bierze dla przykładu czerń do dwuazowania BHN (Bayer-Elberfeld) jako najtańszą i zarazem niepomiernie nikłą (najłatwiej płowiejącą). Barwa uzyskana za jej pomocą nie wytrzymuje działania światła, trwającego zaledwie 3—4 dni; natomiast ta sama czerń traktowana kolejno miedzią i sodą gryzącą, zachowuje swój odcień prawie niezmiennie wobec dwuletniego nawet działania atmosferycznego.
Z innego jeszcze względu pożyteczne jest traktowanie solą miedziową. Wyrównywa ona stratę na wadze, którą zawsze wykazuje bawełna farbowana barwnikami bezpośredniemi; ubywa jej stale około 4—6%, a wykończona w sposób wskazany odzyskuje wagę pierwotną.
Merseryzowana (zapomocą wodzianu sodu) bawełna nie wymaga powyższego traktowania sodą żrącą po kąpieli z siarczanu miedzi, który zresztą w niczem nie szkodzi efektowi merseryzacja, wpływ tej soli raczej jest dodatni. W końcu na uwagę zasługuje zapobiegawczy wpływ siarczanu miedzi na powstrzymanie rozwoju mikrobów w odwarach roślinnych, które często ulegają psuciu się, fermentacyi i t. d. Domieszka 200 g soli powyższej i 200 g ałunu dodana do 12 kg porostu islandzkiego (Lichen), z której to ilości otrzymujemy 200 I płynu, sprawia, że bezpiecznie  przechowywać go możemy w stanie niezmienionym przez szereg miesięcy. Podobnie jak siarczan miedzi, zachowują się sole kobaltowe i niklowe, które również trwale się osadzają na włóknie. Szczególnie interesujące efekty dają sole rzeczone z tiokatechinami Poirriera.

Nie chodzi mi teraz o ten tekst z początków XX wieku, który uchyla przed nami rąbek tajemnicy producenta. Chodzi o sam proces farbowania tkanin. Oraz o inne tajemnice ukryte w barwach stosowanych od czasów starozytności.

Wiemy już, że najwazniejszym kolorem antyku i średniowiecza była pruprura. Przysługująca wyłącznie władcom, a uzyskiwana początkowo wyłącznie w samym Tyrze. Innym równie tajemniczym kolorem był błękit uzyskiwany z urzetu, którym ubrania farbowali Wenedowie (dlatego nazywany był również kolorem wenedzkim). Jeszcze innym ważnym kolorem była czerwień uzyskiwana z czerwca polskiego. I w zasadzie do XVI wieku był to komplet kolorów władzy - bo później doszła jeszcze czerń kampeszowa.

Czy można więc za pomocą kolorów ubrań dojść do tego, kogo w zasadzie reprezentują poszczególni ludzie? Dziś wydaje się to raczej niemożliwe, ale w antyku czy średniowieczu istniały przepisy prawa regulujące te sprawy. Dlatego mniędzy innymi nakazywano Żydom i kurtyzanom ubierać się w kolor żółty, ponieważ był to kolor powszechnie kojarzony z klasą średnią, a akurat władcy nie chcieli, aby osoby z tych stanów afiszowały się ze swoim bogactwem, chodząc w błękitach, czerni, zieleni czy czerwieni.

Tylko dlaczego akurat wszystkie elity władzy w basenie Morza Śródziemnego ubierały się w purpury? Nawet bogaty ewkita w Imperium Romanum nie mógł sobie zafundować wszycia purpurowej wstążki w swoją tunikę, bowiem takie lampasy były zarezerwowane wyłącznie dla senatorów. A włożenie butów ufarbowanych na kolor purpury było równoznaczne ze zgłoszeniem roszczeń do tronu Bizancjum.

Tak więc mamy purpurę z Tyru, i ubrania w tym kolorze jednoznacznie kojarzące się ze sprawowaniem władzy w całym basenie Morza Śródziemnego. Mamy też informację, że Ludwik Święty (chyba to był on, najwyżej Gabriel mnie poprawi) pewnego dnia na swój królewski płaszcz wprowadził błękit (z urzetu). Polskich zaś władców portetowano w płaszczach barwionych kolorem czerwieni (z czerwca). Władcy niemieccy początkowo przedstawiani są w złotogłowiu (czyli tkaninach przetykanych złotą nicią), a później w czerni (kampesz).

Tak więc kolory miały bardzo wielkie znaczenie dla naszych przodków. Nie tylko okreslały przynależność do partii politycznych (jak w Bizacjum choćby widzimy), ale także określały stan, do którego dany człowiek przynależał z racji choćby urodzenia (czy posiadanych pieniędzy). Ten stan zmienił się dopiero gdzieś w połowie XIX wieku, gdy większość naturalnych barwników została zastąpiona barwnikami uzyskanymi chemicznie.



tagi: władza  barwniki  chemia  antyk 

Pioter
12 listopada 2024 08:50
30     1476    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Zdzislaw @Pioter
12 listopada 2024 09:03

Napajanie???

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 12 listopada 2024 09:03
12 listopada 2024 09:30

Dokładnie tak napisano.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Zdzislaw 12 listopada 2024 09:03
12 listopada 2024 09:51

Dzisiaj to namaczanie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
12 listopada 2024 09:58

Ciekawe jakie kolory władzy były w Indiach?

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
12 listopada 2024 10:11

Kiedyś, kiedyś, w zamierzchłych czasach, (1998 rok) moja Żona miała sweter, który już wówczas stary nieco był, ale też bardzo przez Nią lubiany. Był różnokolorowy a fragmenty białe zaczęły żółknąć.

Nie wiem, czy dzisiaj takie sklepy istnieją, ale wtedy bez problemu kupiłem żółty barwnik w proszku. Instrukcja kazała wsypać barwnik do gotującej się wody i gotować ów sweter 20 minut. Białe, żółknące fragmenty, nabrały pięknego żółtego koloru, a pozostałe nic ze swych barw nie utraciły i nawet też zostały nieco ożywione.

Tak więc, ten przepis raczej mnie nie dziwi.

zaloguj się by móc komentować

grzegorz-ksiazek @Pioter 12 listopada 2024 09:30
12 listopada 2024 10:19

Tyr to czerwona purpura  jak również kolor niebieski. Ale wełnę i barwniki importowali, wygląda na to że byli posiadaczami "know how". A przynajmniej tak opisuje to księga Ezechiela.
Nie chcę do końca spalić tematu nad którym pracuję.

W drugim wersie sformułowano wyraźnie że chodzi o oba kolory.
A dodatkowy smaczek to ten o trybucie płaconym Tyrowi przez Elizeusza syna Javana syna Japetha. Synami Javana określano ludy zamieszkujące Jonię, południowo zachodnie wybrzeża Hiszpanii,Sycylię, Cypr i Rodos.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @grzegorz-ksiazek 12 listopada 2024 10:19
12 listopada 2024 10:22

Jafet to ogólne określenie Europejczyków w językach sumeryjskich.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
12 listopada 2024 10:22

"Władcy niemieccy początkowo przedstawiani są w złotogłowiu (czyli tkaninach przetykanych złotą nicią), a później w czerni (kampesz).

Tak więc kolory miały bardzo wielkie znaczenie dla naszych przodków."

Do dzisiaj jest to na fladze Niemiec. I do tego dodali czerwień królewską.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 12 listopada 2024 10:22
12 listopada 2024 10:28

Dzisiejsza flaga Niemiec to flaga używana przez rewolucjonistów z 1848 roku. Rzesza miała zupełnie inne flagi.

Ta do 1806 wyglądała tak:

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 12 listopada 2024 10:28
12 listopada 2024 10:36

Ale kolory zachowane. Czerwień na dziobie i szponach...

Żeby było śmieszniej, dzisiaj dorabiają do tego kolorystyczną tradycję górniczą.

zaloguj się by móc komentować

bosman80 @Pioter
12 listopada 2024 11:03

Wenedzi w Wenecji ;-) dopiero teraz jakoś mi się skojarzyło...

zaloguj się by móc komentować

chlor @Zdzislaw 12 listopada 2024 09:03
12 listopada 2024 11:15

Oczywiście. Napajanie czyli nasycanie, powszechne pojęcia w recepturach.

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter
12 listopada 2024 11:21

Lubię czytać to czasopismo, bo jest w nim stara dobra chemia, której dziś już prawie niema. Trzeba tylko uważać na chaotyczne, często mylące nazewnictwo.

 

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
12 listopada 2024 12:09

Byłem na PATRIOTYCZNYM "łikendzie" w mieście Wrocław. W Muzeum Narodowym moją uwagę przykuło wiele rzeczy m.in taki obraz ...

Marcin Luter i kolory ...Jakoś dziwnym kolorystycznie mnie się ten obraz wydał, o ile nic nie pomieszałem XVI/XVII (bardziej koniec XVI) produkcja.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
12 listopada 2024 12:13

Druga sprawa w opisie niby farbiarskim jest wg mojej wiedzy kilka sposobów (z innymi solami) na konserwację żywności.

Może produkcja ubrań i żywności były ze sobą zespawane?

Dziś można by napisać WYSOKOGATUNKOWEJ żywności i WYSOKOGATUNKOWYCH ubrań. A dawno temu to było POWSZECHNE.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @grzegorz-ksiazek 12 listopada 2024 10:19
12 listopada 2024 12:15

Oststnio Gotoxy76 prezentowal monete z rybka bojownikiem dokladnie w tym zestawie kolorystycznym...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ArGut 12 listopada 2024 12:09
12 listopada 2024 16:53

Widocznie już wtedy Lutra ubierał Tommy Hilfiger...:)

zaloguj się by móc komentować

Tento @Pioter
12 listopada 2024 19:41

@Pioter

Niektóre nazwy chemiczne brzmią całkiem współcześnie, ale ten "wodzian sodu" jest dosyć tajemniczy.

zaloguj się by móc komentować

onyx @Tento 12 listopada 2024 19:41
12 listopada 2024 20:38

Wodzian sodu to wodorotlenek sodu albo soda kaustyczna. Bardzo żrąca chemia.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wodorotlenek_sodu.

zaloguj się by móc komentować

Tento @onyx 12 listopada 2024 20:38
12 listopada 2024 21:52

Też tak przypuszczam, ale w tekście pada również słowo "soda żrąca". Po co używane są dwa różne określenia dla tej samej substancji?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @OjciecDyrektor 12 listopada 2024 16:53
12 listopada 2024 22:40

> Widocznie już wtedy Lutra ubierał Tommy Hilfiger...:)

To oczywiste gdyż Hitlera ubierał Hugo Boss, co nacza, że każdy Fürer ma swojego Krawca-Kreatora. Kucharza pewnie też.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Tento 12 listopada 2024 21:52
13 listopada 2024 00:28

Bo @chlor już ostrzegał, że nazewnictwo jest często niekonsekwentne w tym.czasopiśmie...:)

zaloguj się by móc komentować

MJC @Pioter
13 listopada 2024 08:38

Na portretach dożów, które oglądałem w Genui, na oficjalny strój genueńskich dożów składały się również purpurowe trzewiki. Pamiętam, że uderzył mnie ten szczegół podczas zwiedzania miasta. Nie wiem czy takie buty nosili również w Wenecji.

https://catalogo.beniculturali.it/detail/HistoricOrArtisticProperty/0700377322

https://catalogo.museidigenova.it/oggetti/230051-ritratto-di-michelangelo-cambiaso-doge-di-genova?i=9

zaloguj się by móc komentować

Pioter @MJC 13 listopada 2024 08:38
13 listopada 2024 08:44

Chyba tak. To cała Rada Dziesięciu oraz doża z Wenecji.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter
13 listopada 2024 14:44

"Polskich zaś władców portetowano w płaszczach barwionych kolorem czerwieni (z czerwca)."

 

Nie wiem, ale we mnie to tkwi jak oścień.

Kolor czerwony i władza, tak przekazywano w Polsce w szkołach dzieciom na lekcjach historii, i zresztą nawet w mediach , w prasie

szuflowano to znane hasło odnośnie historii:

"cała władza w ręce rad".

Nieufny jestem jakoś wobec purpuratów.

To przez tą indokrynację w szkole.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Szczodrocha33 13 listopada 2024 14:44
13 listopada 2024 14:55

A nie przez to, że społeczeństwo musiało na nich TYR-ać?

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter 13 listopada 2024 14:55
13 listopada 2024 15:14

Być może, panie Pioterze.

Sam już nie wiem.

Bo tyle rzeczy tłoczyli człowiekowi w głowę.

Bo proszę zauważyć jak się to zmieniało, jak w kalejdoskopie, zwłaszcza w latach 80-tych.

Jeszcze w 1985 roku Wojciech Jaruzelski twierdził że nie ma odwrotu od linii socjalistycznej odnowy, a wkrótce po jego wizycie

w Nowym Jorku i spotkaniu z Rockefellerem,  w dzienniku telewizyjnym już nie podawali że wzrosła produkcja mleka i śmietany, i że we wszystkich

zakładach produkcyjnych trwa wytężona praca.

 

Zamiast tego pamiętam padało hasła typu wiedza "know how", pokazywali jakiegoś murzyna jedzącego drugie śniadanie w pracy w USA, a także chyba

popularyzowali hasło rzucone bodajże przez Lecha Wałęsę - od nędzy do pieniędzy.

 

No to przyzna pan sam, że miesza się to wszystko człowiekowi w głowie.

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter
13 listopada 2024 15:15

A tak na poważnie, pańskie notki są bardzo ciekawe, panie Pioterze, jest co czytać.

 

Pozdrawiam serdecznie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Szczodrocha33 13 listopada 2024 15:15
13 listopada 2024 15:58

Dzięki.

A te mieszanie było celowe. Za to komuniści dobrze płacili różnym specom od propagandy. A ci, jeśli musieli, to nawet pozwalali sobie na pstryczki w noc miłościwie panujących. Nam się wtedy wydawało, że to powiew wolności ....

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter 13 listopada 2024 15:58
13 listopada 2024 17:39

...  tak  jak  dzisiaj  nam  sie  wydaje,  ze  ,,idzie  nowe,,  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować