-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Bawmy się!

W czasach gdy kraje islamskie w symbolice banknotów nawołują do modlitwy i pracy, kraje które przynajmniej nominalnie są chrześcijańskie nawołują do czegoś zupełnie innego.

Na banknocie kraibskiego państwa będącego członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów jako główny motyw  wykorzystano tę fotografię która przedstawia tańczącą w trakcie karnawału dziewczynę.

Obok uśmiechniętej dziewczyny znalazł się również budynek Centrum Finansowego Erica Williamsa w Port Spain, w którym umiejscowiony jest budynek banku centralnego tego wyspiarskiego państwa.

Przed 2014 rokiem w obiegu pieniężnym wizerunek banku centralnego również się znajdował na banknotach, ale obok niego zamieszczony był budynek parlamentu, Red Haus.tagi: banknoty  karaiby  karnawał  trynidad 

Pioter
9 lutego 2019 06:54
15     1009    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
przemsa @Pioter
9 lutego 2019 06:56

Nie miałem pojęcia, że mogą istnieć banknoty z takimi motywami.

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter
9 lutego 2019 08:13

W krajach arabskich takie banknoty byłyby chyba jawnym nawoływaniem do Arabskiej Wiosny.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Pioter
9 lutego 2019 08:23

Takie banknoty muszą podnosić optymizm konsumencki. Baw się, wydawaj, i niczym się nie martw. Roztrzepotaną dzierlatkę równoważy solidna budowla.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Pioter
9 lutego 2019 08:44

Dodatkowo ten kolorowy papierek aż się prosi, żeby go wywieźć jako pamiątkę z wakacji. Można sobie na to spokojnie pozwolić, bo 1 UDS to ponad 6700 TTD. Ale nominałem 50 można zaimponować.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @Pioter
9 lutego 2019 09:02

Od pewnego czasu rozglądam się za państwami, które mogłyby przyjąć naszą elitę w ramach reformy wszystkiego - Trynidad i Tobago jest na liście preferowanej bardzo wysoko.

PKB wyższy niż w Polsce, rolnictwo ma znaczenie marginalne, jest wydobycie ropy, eksport gazu skroplonego, linie lotnicze są państwowe - są więc zapewne surogaty spółek skarbu państwa, tak umiłowanych przez naszych milusińskich.

Musi być też tamtejszy Gazoport (skoro eksportują LNG), klimat ciepły (wakacje przez cały rok), katolicy dominują (ok 20%) ale nie są w większości - mamy więc tę całą różnorodność, tak pożądaną przez naszych władców i "niewtrącający się" KK,  Jest budynek parlamentu - zakład pracy dla wybrańców ludu, najlepszych z najlepszych. Białych zaledwie 10%, w tym sporo to emeryci z Europy. Wielu by ulżyło, gdyby nie musieli publicznie obnosić się z ostentacyją religijnością - która, gdy wziąć pod uwagę, jacy są prywatnie i zawodowo, ale w zaciszu gabinetów, "poza kamerą, dyktafonem i podsłuchem" - najwyraźniej może ich uwierać.

Kiedy zobaczyłem tę tancerkę - to od razu pomyślałem o Dziurawym Stefanie - po prostu państwo idealne. Nie wiem, jak z umową o ekstradycji - ale sądzę, że dałoby się to poprawić, jak nie formalnie, to praktycznie - "do Polski nie wydajemy" - przez ukształtowanie linii orzeczniczej.

Reforma wymiaru sprawiedliwości też byłaby krótka i tania - rozesłałoby się formularze wniosków o przeniesienie w stan spoczynku z zachowaniem uposażenia plus informacja, gdzie można odebrać bilety lotnicze. Taki program Toga+, sądzę, że do udźwignięcia przez budżet. Wg najnowszych danych w sądach jest 800 wakatów sędziowskich - co stanowi blisko 10% wszystkich etatów - ale ponoć we Francji jest tylko połowa tej liczebności, co u nas - więc nie byłoby dramatu. Ewentualnych kandydatów już mam - słynna krótka ławka kadrowa - to mit. Nieskromnie zaproponuję też siebie do izby dyscyplinarnej - przewidywany skutek - kilkaset podpisanych wniosków o stan spoczynku dziennie.

Trynidad i Tobago - zajrzałem do klasera ze znaczkami, który od kilkudziesięciu lat stoi na półce i nikt do niego nie zagląda - czy przypadkiem nie ma tam jakiegoś egzotycznego znaczka wśród tych, co dostałem od ojca czy kupiłem w "empiku" za Gierka - ale nie znalazłem żadnego - byłoby miło, gdyby jakiś funkcjonariusz czy polityk przysłał mi, choćby naklejony na kopertę, ostemplowany - tak się rozmarzyłem, że mam łzy w oczach.

Szkoda, iż nie wypływają taśmy z obrad, na których ustala się, co ma być na banknotach - przecież to nie jest tak, że jakiś grafik idzie, coś zobaczy na mieście (czy na wsi) - siada i tworzy, to są poważne sprawy i nikt ich by nie puścił na zywioł.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Wolfram 9 lutego 2019 09:02
9 lutego 2019 09:30

Toga+   brawo, i pieczątki w zarękawkach

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Wolfram 9 lutego 2019 09:02
9 lutego 2019 09:36

wakaty skutkują 'nowymi' kryteriami naboru lub delegowania do zawodu;- poziom wiedzy zawodowej oraz ogólnej jest na pograniczu kabaretu, przykład: organizowane przez adwokatów wraz z figurantami wyłudzenia na dyskonto pojęcia 'roszczenie' przedstawianego jako egzemplifikacja dochodzenie realnej wierzytelności, czyli pozew o 1 mln zł i potrącenie z 'roszczenia'/pozwu istniejącej wierzytelności;- dwie instancje przez rok z trudem zgodziły się, że to jednak aberracja [ I instancji zaproponowałem redukcję podatkow przez pozywanie Skarbu Państwa i potrącenie VATu w dowolnej wysokości - jak prawo to dla wszystkich, nieprawdaż?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Wolfram 9 lutego 2019 09:02
9 lutego 2019 09:38

zapraszam do Komitetu sanacji wym.spr. - rozwiązania proste i skuteczne tj. 15minut na opuszczenie miejsca pracy bez prawa powrotu

zaloguj się by móc komentować

Pioter @maria-ciszewska 9 lutego 2019 08:23
9 lutego 2019 09:41

Tak. Baw się na kredyt. Centrum finansowe + karnawałowa dziewczyna

zaloguj się by móc komentować

Pioter @maria-ciszewska 9 lutego 2019 08:44
9 lutego 2019 09:49

Niezupełnie taki kurs wychodzi. Według kursu ten papierek warty jest 7,40 US$, a handlu numizmatycznym aż całe 12 US$

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Wolfram 9 lutego 2019 09:02
9 lutego 2019 09:53

Trudno nie poprzeć takiej oferty, ale ma jedną wadę (dla władców Commenwealthu). Trzeba będzie robić na miejscu nowe castingi, a w tym czasie inni mogą się na nowo podzielić tortem i juz poddanych JKM do tego kawałka ciasta nie dopuścić.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Wolfram 9 lutego 2019 09:02
9 lutego 2019 09:57

Co Panu zrobili ci biedni tubylcy ;)

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Pioter 9 lutego 2019 09:49
9 lutego 2019 09:59

Rozumiem, musiałam źle odczytać kurs w internecie.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter 9 lutego 2019 09:41
9 lutego 2019 11:54

Baw się dopóki myślisz, że możesz i baw się, żeby nie wiedzieć, że już nie możesz ;)

Od 2015 roku mają premiera z lewicowej partii Narodowy Ruch Ludowy, który tworzy tandem z prezydentową z tej samej partii.

Swego czasu chyba najbogatszy kraj regionu, jednak od wyborów dług zaczał im szybować w górę, a gospodarka w dół.

Oczywiście na taką sytuację miało globalne załamanie cen energii w 2014 roku, ale też wydobycie trinidadzkiej ropy stało się mizerne, główna rafineria zamknięta. Jak znaczaco spadł export gazu widać poniżej.

 

 

Swoją drogą jak na egzotyczny kraj, przyrodę, to logo tejże partii takie jakieś swojskie :) 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 9 lutego 2019 11:54
9 lutego 2019 13:34

Przychodzi płacić za chwile truimfu1 sierpnia 1976 pozbyli się z banknotów wizerunku królowej oraz ustanowili republikę rezygnując z przyjemnego statusu Dominium Wielkiej Brytanii, który otrzymali 31 sieprnia 1962 roku.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować