-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Afrodyta

Wedug starożytnych greckich mitów właśnie przy tych skałach leżących na Cyprze z piany morskiej narodziła się Afrodyta, bogini miłości.

Jak to wśród greckich bogów bywało, jej życie rodzinne zbytnio jako wzorzec dla chrześcijan się nie nadawało. Będąc żoną Hefajstosa miała romans z Aresem, którego skutkiem była piątka dzieci: Dejmos, Fobos, Harmonia, Eros i Anteros. W końcu Hefajstos założył na kochanków pułapkę i schwywał ich w stalową sieć, a później wystawił na Olimpie na pośmiewisko.

Afrodyta szczególnie upodobała sobie Cypr, gdzie czekały na nią Eufrosyna, Aglaja i Talia, jej towarzyszki i służące. Jej atrybutami stały się róża, mitr oraz rydwan zaprzężony w gołębie.

W 1992 roku wprowadzając nowy nominał władze Cypru postanowiły, że Afrodyta ponownie stanie się symbolem Cypru. Od 1997 roku na wszystkich cypryjskich banknotach Afrodyta znalazła się również w postaci znaku wodnego.

1 stycznia 2008 roku - rok po przystąpieniu do EU - funty cypryjskie zostały zastąpione przez euro.tagi: numizmatyka 

Pioter
6 sierpnia 2018 06:43
4     1094    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
atelin @Pioter
6 sierpnia 2018 15:20

Jak byłem gówniarzem siedmioletnim, to coś tam mi się ciągle z telewizora obijało o uszy o Turkach cypryjskich. Dziękuję, że wróciłem do tej historii.

I te funty cypryjskie i to wpieprzanie się GB do wszystkiego...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 6 sierpnia 2018 15:20
6 sierpnia 2018 16:01

4 czerwca 1878 w zamian w wyniku tajnej umowy Osmanowie oddali Cypr Brytyjczykom w zamian za stałe poparcie dyplomatyczne oraz 92.800 funtów szterlingów rocznie. 1 maja 1925 Cypr oficjalnie stał się kolonią brytyjską, którą pozostawał do 16 sierpnia 1960, kiedy to ogłoszono niepodległość wyspy.

Oficjalnie 1 maja 2004 cały Cypr został przyjęty do UE, ale na półcnocnej części (tureckiej) wyspy przestrzeganie unijnych przepisów zawieszono na czas nieokreślony.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @Pioter
6 sierpnia 2018 16:40

Warto dodać, że nazwa wyspy wywodzi się z Eteocypryjskiego określenia miedzi (zubar), które z kolei pochodzi od sumeryjskiego słowa określającego ten metal (kubar). Stąd łacińskie cuprum - miedź. W mykeńskiej grece znanej z tabliczek pisma linearnego B funkcjonowało określenie ku-pi-ri-jo, czyli cypryjski.

Kult Afrodyty na Cyprze wywodził się najprawdopodobniej od kultu fenickiej bogini Asztarte (wywodzącej się od bliskowschodnich bogiń płodności: akadyjskiej Isztar, sumeryjskiej Inanny). Według greckiego historyka Pauzaniasza, kult tej bogini na Cyprze zaszczepili Fenicjanie z Aszkalonu. Wyspa była w epoce żelaza istotnie obiektem fenickiej kolonizacji. Homer w Iliadzie i Odysei wspomina o Afrodycie z przydomkiem Kipryda i o jej świątyni w Pafos (Iliada V, 30-342; 347-362; 418-430; 454-459; 755-761 ; Odyseja VIII, 360-366). Było to lokalne bóstwo, którego kult rozprzestrzenił się potem na cały świat grecki. Cociekawe,w XII wieku przed Chr., jeszcze w epoce brązu na Cyprze wytwarzano figurki bogini stojącej na charakterystycznej sztabie miedzi, było to więc bóstwo patronujące wydobyciu tego surowca. Cypr był jednym z największych ośrodków wydobycia i obróbki miedzi, a w wyobrażeniach ówczesnych ludzi Afrodyta patronowała tej działalności.

Posąg Afrodyty, Idalion, V w. przed Chr.

Bogini na sztabie miedzi, epoka brązu, KitionSztaba miedzi z epoki brązu, Cypr
 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Stalagmit 6 sierpnia 2018 16:40
6 sierpnia 2018 18:09

Tłumaczyłoby to dlaczego najpiękniejsza z bogiń wybrała kowala oraz dlaczego romansowała z bogiem wojny (brązowe miecze). 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować