-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

A co my NATO?

Zgodnie z daymi wikipedii dzieje Paktu Północno Atlantyckiego rozpoczynają się od podpisania przez Francję i Wielką Brytanię 4 marca 1947 Traktaktu z Dunkierki, który zobowiązywał oba kraje do stałej wzajemnej pomocy militarnej przeciwko położenia kresu zagrożeniu ze strony Niemiec. Tych Niemiec, które właśnie zostały pokonane i rozmontowane na strefy okupacyjne. Rok później do tego paktu w Brukseli dołączyły Belgia, Holandia oraz Luksemburg. Próbowano również objąć nim Włochy, ale te odmówiły swego udziału w jawnie antyniemieckim sojuszu. Przystąpiły do niego dopiero w 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie, po rozszeniu paktu o Kanadę, Danię, Stany Zjednoczone, Islandię, Norwegię i Portugalię oraz zmianie wymowy traktatu z jawnie antynieckiego na ogólny pakt obronny przeciw wszystkim.

Zmiana kursu NATO z antyniemieckiego na antyrosyjski nastąpiła dopiero w 23 października 1954. Oficjanie zdecydowano wówczas, że Niemiecka Republika Federalna może posidać własne siły zbrojne, które jednak będą pozostawać pod kontrolą NATO, co wiązało się z przyjęciem RFN do NATO. W odpowiedzi na to 14 maja 1955 w Warszawie Związek Radziecki, Albania, Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Węgry, Rumunia oraz NRD podpisały pakt wojskowy, zwany później Układem Warszawskim.

1 grudnia 1955 roku na najwyższym obiegowym francuskim banknocie (10000 franków) symboilka masońska

ustępuje symbolice napoleońskiej. Zbudowano Wielką Armię, ktora zostanie skierowana na wschód. Symbolika ta zostaje zachowana nawet po denominacji franka w marcu 1959. Jednak 2 kwietnia 1964 banknoty z Napoleonem zostają wycofane z obiegu.

W ich miejsce wprowadza się dramatura Pierra Corneille.

W tym samym roku plany francuskiej polityki zagranicznej i plany NATO (pod amerykańskim dowódctwem) rozmijają się. Francja uznaje rząd Chin,  sprzeciwia się amerykańskiej inwazji na Wietnam (byłą francuską kolonię), a w końcu nawet krytykuje Izrael za wywołanie wojny sześciodniowej z Egiptem. Dochodzi nawet do wizyt prezydenta Francji w krajach bloku wschodniego (w Polsce we wrześniu 1967), a na domiar wszystkiego w październiku 1966 Francja wycofuje się ze struktur militarnych NATO, pozostając jednak sygnatariuszem paktu.

Główną przyczyną takiego zachowania francuskiego rządu były jednak pieniądze. A konkretnie rządanie wymiany francuskich rezerw dolarowych na fizyczne złoto.

 tagi: francja  numizmatyka 

Pioter
6 grudnia 2018 06:18
7     975    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
saturn-9 @Pioter
6 grudnia 2018 07:32

 

Główną przyczyną takiego zachowania francuskiego rządu były jednak pieniądze. A konkretnie rządanie wymiany francuskich rezerw dolarowych na fizyczne złoto.

Czytałem kiedyś inną również sensowną interpretację tego iwentu. No ale nie pomnę szczegółów i musze pogrzebać w sieci aby coś sklecić co ten nominał 1000 z Napoleonem czy bez chce nam przekazać.  

Proszę zajrzeć na PW

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
6 grudnia 2018 07:43

Czyli Brytyjczycy zmusili Francuzów do podpisania paktu w strachu, że Amerykanie odbudują Niemcy i nie popełnią poprzednich błędów. Tak to chyba należy rozumieć.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter
6 grudnia 2018 18:22

"Główną przyczyną takiego zachowania francuskiego rządu były jednak pieniądze. A konkretnie rządanie wymiany francuskich rezerw dolarowych na fizyczne złoto."

I to byl miedzy innymi jeden z powodow dla ktorych prezydent Nixon kilka lat pozniej zerwal z parytetem zlota [a wlasciwie juz tylko wtedy namiastka parytetu zlota, w wymiarze miedzynarodowym, poniewaz juz wczesniej w 1933 roku Roosevelt zabronil obywatelom USA posiadania zlota].

Dolar zostal oderwany od zlota i ustalono plynne kursy walut. Dolar stal sie pieniadzem fiducjarnym [fiat money], a panowie z bankow centralnych zatarli rece.

Tym ktorzy twierdza ze w rezultacie nastapil wzrost gospodarczy ja zadaje proste pytanie:

"Co mogles kupic posiadajac banknot 50-dolarowy w roku 2000, a co mozesz kupic obecnie, posiadajac banknot o tym nominale?"

Tu jest ciekawy kalkulator-przelicznik inflacji, prosze zerknac:

https://westegg.com/inflation/

W ciagu 18 lat dolar utracil 50% swojej sily nabywczej.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 6 grudnia 2018 07:32
6 grudnia 2018 18:44

Tak. Trzeba również pamiętać, że wojska Napoleona przez cały czas walczyły z Anglią, więc symbol - jasny dla Niemiec, jako ktoś, kto potrafił rozmontować Rzeszę - był również symbolem skierowanym przeciw Anglii. I początkowo, patrząc na ten banknot i jego powiązania z wejściem RFN do NATO, brałem pod uwagę fakt, że NATO miało być skierowane nie przeciw Rosji, a przeciw Anglii. Ale docierając do traktatów założycielskich okazało się zupełnie coś innego. Była to ewidentna oferta dyplomatyczna skierowana do RFN -

UWAŻAJCIE!, KAŻDE NIEMIECKIE PAŃSTWO, które próbowało się przeciwstawić FRANCJI, było przemeblowywane tak jak MY CHCIELIŚMY. A każdą FEDERACJĘ (Rzeszę) możemy rozwiązać.

Zmieniło się to w 1964 roku. 26 maja tego roku Prezydent Niemiec Heinrich Lübcke i Premier Francji Charles de Gaulle (wraz z Wielką Księżną Luksemburga Charlottą) otwarli dla żeglugi wielkich statków rzekę Mozela.Czyli inaczej mówiąc RFN udostępniło swoją logistykę i porty morskie dla towarów i firm francuskich.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 6 grudnia 2018 07:43
6 grudnia 2018 18:51

Niemcy nigdy nie potrzebowały kapitału amerykańskiego do odbudowy. Potrzebowały natomiast amerykańskiej przychylności politycznej.

Kapitały niemieckie są niezmienne od co najmniej XV wieku, to przemysł (Fugger) i handel (Hanza). W ciężkich czasach sięga się jeszcze do rezerw, ale te pokażę w Tłokinii.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 6 grudnia 2018 18:44
7 grudnia 2018 22:36

UWAŻAJCIE!, KAŻDE NIEMIECKIE PAŃSTWO...

to jest tylko takie 'meta' odniesienie jakie można przypisać po czasie do faktów w historii. W realiach tamtych lat Francja dawała sobie świetnie radę na parkiecie dyplomatycznym. Tradycja obliguje a odcinanie kuponów z mitu Francji jako macierzy postępu na kontynencie również pomagało.

Generał nałykał się ropuch w trakcie drugiej światowej na gościnnej ziemi anglosaskiej więc po odzyskaniu niepodległości prowadził grę wg. własnych kalkulacji. Był skuteczny bo nieprzewidywalny w ruchach na szachownicy politycznej.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 6 grudnia 2018 07:32
7 grudnia 2018 22:41

Jednak 2 kwietnia 1964 banknoty z Napoleonem zostają wycofane z obiegu.

2.4.1964 to by czwartek. Czyli postarano się o zwrócenie uwagi przez odwołanie do 'gromowładnego'.

Generał i jego zaplecze manewrując między dwoma blokami poprawił wartość przetargową Francji i paradoksalnie dzięki zbliżeniu z CCCP polepszył partnerskie relacje z mocarstwem zza Wielkiej Wody.

Wysłane statki wojenne po złoto bunkrowane w Stanach powróciły z zawartością właściwą.

Imperium wywineło się i odegrało odpalając mu maj 68. Tak podpowiadają zwolennicy spiskowej teorii dziejów. Generał musiał ustąpić. Złoto było już na terytorium Francji.

Dopiero prezydent Sarkozy, agent amerykański, jak twierdzą niepokorni ponownie wprowadził NATO OTAN do gry w kraju.

Niemcy nie wierzgali wiec ich złoto nadal jest zabunkrowane w obcych sejfach.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować