-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

33 rewolucjonistów

1 kwietnia 1825 roku grupa 33 rewolucjonistów wyruszyła zrobić rewolucję w brazylijskim stanie Rio Grande de Sul - dzisiejszym Urugwaju. Wydarzenie te na obrazie uwiecznił Juan Manuel Blanes, a obraz ten od 1935 roku jest przedstawiany na urugwajskich banknotach.A przynajmniej był, do czasu wymiany pieniędzy w 1975 roku.

Kim byli ci ludzie i co chcieli zrobić?

Zadaniem ich było wywołanie wojny pomiędzy Argentyną (wówczas zwaną Zjednoczonymi Prowincjami Rio de la Plata) a Brazylią. W tym celu udali się do Rio Uruguai (dwoma łodziami - przepływając w nocy pomiędzy stacjonującą w porcie flotą brazylijską), gdzie po wyjściu na ląd rozwinęli flagęskładając przysięgę w sprawie walki o niepodległość (18 kwietnia), a później udali się do Montevideo (20 maja), gdzie utworzyli tymczasowy rząd rewolucyjny, a nawet przeprowadzili wybory. 25 sierpnia nowe zgromadzenie narodowe dokonało już właściwej deklaracji niepodległości prowincji, oraz natychmiast przystąpiło do sojuszu wojskowego z Argentyną. 24 października Argentyna uznała dotychczasowego sojusznika za część swego terytorium i dokonała włączenia Prowincji Orientalnej do Zjednoczonych Prowincji Rio de la Plata.

W grudniu 1825 więc wojna pomiędzy Argentyną a Brazylią wybuchła na dobre i trwała 3 lata. O ile na lądzie zwycieżały wojska argentyńskie, to w 1827 flota brazylijska zablokowała dostęp do Buenos Aires oraz Montevideo.

W tym momencie do wojny włączyli się Anglicy, którzy utracili możliwość handlu z Argentyną. Pod ich naciskiem obie strony musiały się wycofać ze spornego terytorium, które, od momentu podpisania traktatu pokojowego w Rio de Janeiro 27.08.1828, dołączyło do niepodległych państw świata z nazwą Urugwaj. Trzy lata wojny, w której zginęło ponad 8 tys żołnierzy brazylisjkich i ponad 2,5 tys żołnierzy argentyńskich, przyniosły zwycięstwo Wielkiej Brytanii. Nowy kraj, położony pomiędzy dwoma większymi państwami - państwami, które dopiero co stoczyły wojnę o ten kawałek świata, - musiał oprzeć swoją politykę na kimś silnieszym od nich. Dzięki tej wojnie Anglicy zapanowali więc nad ujściem Rio de la Plata.

A kim byli rewolucjoniści? Różne źródła podają różne ich listy (zawsze liczące 33 nazwiska), podobno dlatego, że niektórzy później stanęli po niewłaściwej stronie późniejszych konfliktów. Pewni są jednie dwaj z nich - Juan Antonio Lavalleja y de la Torre, któremu nie dane było nacieszyć się uzyskaną niepodległością (od 1828 w opozycji do prezydenta Rivery, a po wyborze na członka triumwiratu w 1852 zmarł przed rozpoczęciem urzędowania) oraz Juan Manuel de Rosas - bankier, generał i późniejszy gubernator Buenos Aires, który po obaleniu w 1852 udał się do Anglii, gdzie spędził resztę życia jako ziemianin w Hampshire.



tagi: banknoty  brazylia  argentyna  urugwaj 

Pioter
7 kwietnia 2019 17:58
10     1550    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

DYNAQ @Pioter
7 kwietnia 2019 18:53

3x11, cięgiem ta jedenastka,to ichni podpis.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
8 kwietnia 2019 08:36

Jakbym nie liczył wychodzi mi trzydziestu dwóch. Trzydziesty trzeci musi być sprytnie zasłonięty - pewnie najważniejszy. Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @atelin 8 kwietnia 2019 08:36
8 kwietnia 2019 09:37

Jakbym nie liczył wychodzi mi trzydziestu dwóch. Trzydziesty trzeci musi być sprytnie zasłonięty - pewnie najważniejszy.

Tych 33 wspaniałych nie mogło być ani za dużo ani za mało.

33 to liczba akuratna. Ja doliczyłem się głów 31. Przestałem ponownie liczyć bowiem czy warto wtrącać się w narrację zafiksowaną przez 'silnych-zwartych-gotowych' inaczej ?

W Turcji ... tak, tak tej Turcji pod obecnym panowaniem Erdolfa czyli nowej historycznej personifikacji Adolfa na scenie dziejów,  przeczuleni Turcy wrzucili do obiegu pojęcie "derin devlet" czyli 'głębokie państwo'. Deep State, państwo w państwie, zapewne malarz nadworny takiego państwa to kronikarz dla ubogich.

Skoro można się doliczyć 32 [= 10 + 22] to należy dodać wirtualnie tego najważnieszego, tego skrytego przez protezę cyfrową '33'. Generacje, biologiczne i technologiczne, przemijają a sztywna narracja trwa.

zaloguj się by móc komentować

atelin @saturn-9 8 kwietnia 2019 09:37
8 kwietnia 2019 10:10

Powiększyłem. Wzniesiona ręka z krzyżem od lewej wygląda na niczyją.

zaloguj się by móc komentować

atelin @saturn-9 8 kwietnia 2019 09:37
8 kwietnia 2019 10:18

Pierwszy od lewej to jakiś gostek z muszkietem, drugi wyglądający na księdza musiałby mieć dwie prawe ręce.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
8 kwietnia 2019 10:26

Policzyłem na powiększeniu jeszcze raz. Ta ręka z krzyżem może jednak należy do księdza, a jego prawa ręka należy do muszkietera jako jego lewa. Natomiast zauważyłem, że nad głową głównej postaci jest ramię w białym rękawie i ramię z żółtym mankietem - spomiędzy tych ramion wystaje kawałek nn główki.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
8 kwietnia 2019 10:50

Poza tym za dużo tu podniesionych lewych rąk do jakiejś przysięgi, jakakolwiek by ona nie była. A układ lewej ręki księdza jest taki, jakby brał tym krzyżykiem zamach na...? Ciekawe malowidło. Próbowałem znaleźć listę tych 33-ech. Ech...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 8 kwietnia 2019 10:50
8 kwietnia 2019 11:07

jedna z list jest na niemieckiej wiki:

Juan Antonio Lavalleja, Manuel Oribe, Atanasio Sierra, Paul Zufriategui, Simón del Pino, Manuel Freire, Manuel Lavalleja, Jacinto Trápani, Pantaleón Artigas, Manuel Meléndez, Gregorio Sanabria, Santiago Gadea, Juan Spikerman, Andrés Spikerman, Ignacio Núñez, Juan Acosta, Felipe Carapé, Juan Rosas, Celedonio Rojas Avelino Miranda, Agustín Velázquez, Santiago Nieves, Ignacio Medina, Luciano Romero, Juan Ortiz, Ramón Ortiz, Basilio Araujo, Carmelo Colman, Andrés Cheveste, Francisco Lavalleja, Tiburcio Gomez, Joaquin Artigas und Dionisio Oribe.

Na ile jest prawdziwa trudno ocenić, bo źródło już jest niedostępne.

A scena z obrazu to właśnie przysięga 18 kwietnia na sztandar z napisem "Wolność albo śmierć". Hasło zresztą doskonale znane nam z czasów późniejszych w wersji "Socjalizm albo śmierć".

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
8 kwietnia 2019 12:30

Dlaczego pojawiają się rozbierzne nazwiska? Dokładniej kiedy? Listy są z tej samej epoki? Czy też, tak jak epoce Renesansu [znaczące się rody wywodziły swoich antenatów od biblijnego Noego], w miarę progresji czasowej nowe elity u władzy wpisywały antenatów swoich do tej sławetnej listy?

Schemat trzy-trzy, nie należy odczytywać tylko w jednym wymiarze. Jest sobie taka gwiazda przewodnia i jej wszelkie zawieruch dziejowych służą. tam 3 + 3 kąty trójkąta jak kanty narracji. Jeden trójkąt szczytuje drugi dołuje.

W tekście pojawił się drobny feler, który dorzuca zbyt wiele: ... od momentu podpisania traktatu pokojowego w Rio de Janeiro 27.08.1...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 8 kwietnia 2019 12:30
8 kwietnia 2019 15:13

Nie wiem kiedy zaczęło się poprawianie legendy. Ale tam wojny trwały cały przez następne prawie sto lat. Jeśli nie z Argentyną czy Brazylią, to między sobą o władzę. Oficjalnie (wiki) podaje się, że osoby, które stanęły po niewłaściwej stronie konfliktów były wykreślane - kogoś innego musiano więc w te miejsca wpisać. Ale jakie były kryteria kooptacji do hagady nie podano.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować