-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Złoty klucz do krainy szczęścia

Poziomy szyfrowania informacji na banknotach czasem zadziwiają swoją prostotą. Faktem jest jednak, że do każdego szyfru potrzebny jest odpowiedni klucz deszyfrujący.

Taki, jak np ten zamieszczony na białoruskim banknocie wprowadzonym do obiegu w 2016 roku a wdrukowanym w Londynie w 2009.Ten uwieczniony na banknocie 200 rublowym złoty klucz istnieje naprawdę i został wykonany w 1780 roku dla Jej Wysokości Imperatorowej Katarzyny II, która odebrała go jednak dopiero 18 stycznia 1787 roku w trakcie podróży do Chersonia na spotkanie z cesarzem Józefem II Habsburgiem. Miało to miejsce w mieście Mohylew, jak podają tamtejsi kronikarze, o godzinie 7 wieczorem. Rankiem Imperatorowa opuściła miasto i odjechała w kierunku Kijowa.

Być może byśmy zapomnieli o tym kluczu, gdyby nie Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj i napisana przez niego książka pod tytułem " Золотой ключик, или Приключения Буратино", będąca rosyjską wersją Pinokia. Wersją dość znacznie różniącą się od swojej italskiej poprzedniczki. Główna zmiana polega właśnie na tym, że rosyjski Pinokio, zwany w książce Tołstoja Buratino, od swoich przyjaciół otrzymuje cenne i wartościowe wskazówki, które prowadzą go do złotego kluczyka, który ma otworzyć magiczne drzwi zapewniające szczęście. Na drodze do tego kluczyka tołstojewskiego Buratina spotykają różne przygody, czasem nawet nieszczęścia, których mógłby uniknąć, gdyby zechciało mu się słuchać starszych i mądrzejszych.

Hmmm.

Wskazówki od przyjaciół, które mogą doprowadzić nas (czyli Białoruś w tym przypadku) do złotego klucza otwierającego drzwi do magicznej szczęśliwej krainy. A skoro cała wymowa banknotu jest powiązana z Mohylewem, to ten magiczny złoty klucz również powinien się tam znajdować - ten realny złoty klucz znajduje się w końcu w jednym z tamtejszych muzeów.

Poszukajmy więc wskazówek. Na banknocie oczywiście - tyle tylko mamy przed sobą ukazane.

Niedaleko klucza znajduje się również pieczęć miejska z 1661 roku. To może być właśnie ta nasza wskazówka.

W końcu to właśnie 1 lutego 1661 roku w mieście Mohylew wybuchło powstanie przeciw stacjonującej tam rosyjskiej załodze, które pozwoliło Rzeczypospolitej na odzyskanie miasta. Za czyn ten miasto zostało zrównane w prawach z Wilnem, burmistrz i rajcy miejscy otrzymali szlachectwo, a miasto otrzymało nowy herb i nową pieczęć od króla Jana Kazimierza. W granicach Rzeczypospolitej miasto pozostało aż do czasu pierwszego rozbioru.

Prócz pieczęci i klucza na banknocie znajduje się również fragment kafla, fragment kutej bramy oraz Biblia - niestety o niej nic nie wspomina strona banku centalnego, całość rewersu opisująca w następujący sposób: kolaż poświęcony tematyce rzemiosła i urbanistyki.

Wydawało mi się, że będzie w tym przypadku chodzić o Biblię Ruską Franciszka Skaryny, pierwsze tłumaczenie Pisma Świętego na język ruski, którą wydano w Pradze w 1519 roku, i ktorą dziś powszechnie uznaje się za najstarszy drukowany zabytek języka białoruskiego. Ale jednak nie. Biblia Ruska Skaryny obejmowała wyłacznie Stary Testament, a na banknocie 200 rublowym wyraźnie widać scenę Chrztu w Jordanie.

Dalej niestety nie chcą mnie już nigdzie zaprowadzić odnośniki w internecie. Przyjdzie zapytać o zdanie starszych i mądrzejrzych.

Rozszyfrować więc udało się jedynie część przesłania. Aby uzyskać klucz do szczęścia należy się przeciwstawić Rosji i budować własny przemysł oraz zaufać Bogu (tylko któremu?).

W końcu to nad Jordanem padły słowa: Ty jesteś mój Syn umiłowany. W Tobie mam upodobanie.

Niestety, patrząc na kierunki polityki białoruskiej obawiam się, że zaszyfrowane przesłanie odnosi się do boga, który te banknoty wydrukował.



tagi: rosja  białoruś  city  banknot  rzesczpospolita 

Pioter
21 kwietnia 2020 19:44
10     1134    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

umami @Pioter
21 kwietnia 2020 20:08

Tak czy siak dobra historia. A masz może lepsze widoki tych banknotów?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
21 kwietnia 2020 20:12

Powinno być teraz lepiej

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter
21 kwietnia 2020 20:27

Katarzyna i cesarz zawarli przymierze do wony z Turcją. Rosja próbowała usadowić się nad Morzem Czarnym. Przymierze, bardzo poruszyło Anglię i pół sprzymierzonej z nią Europy. Cesarz Austrii wkrótce zmarł w dziwnych okolicznościach, król Szwecji który wyłamał się z sojuszu z Anglikami i zbliżył do Rosji został zabity w teatrze, a Katarzynę trafiła w końcu dajmy na to... apopleksja

Patiomkin - najbliższy współpracownik carycy do spraw "rozwoju obszarów Morza Czarnego" i Krymu nie strawił prosiaka z truflami i umarł.

Więcej szczegółów w numerze ukraińskim SN.

 Może to pogrożenie palcem Putinowi po aneksji Krymu w 2014. Banknot zamówiony wcześniej ale kluczowy jest moment powstania projektu graficznego.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @betacool 21 kwietnia 2020 20:27
21 kwietnia 2020 20:37

Oficjalnie nie wiemy nic. Być może data druku jest wsteczna, a nie rzeczywista. Być może masz rację. Papier jest cierpliwy i wszystko zniesie.

Bank Białorusi tak szczelnie ma nałożone tajemnice, że dopiero w zeszłym roku przy okazji wypuszczania drugiej serii (tym razem drukowanej w Goznaku) poinformowano, że pierwszą serię drukowała firma Thomas de la Rue.

Jeszcze wcześniej, gdy przed wymianą pieniądza w 2016 na rynku numizmatycznym ukazały się wzory nowych banknotów drukowane w Niemczech, wogóle zignorowali temat, a w końcu ogłosili, że wszystkie te zamównione w firmie Gieseke & Devrient banknoty zostały komisyjnie zniszczone.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
22 kwietnia 2020 10:33

Czekam, aż pieniądze na Białej Rusi przestaną się nazywać ruble. Nigdy nie zapomnę jak pani od rosyjskiego wydarła się na mnie, bo powiedziałem, że ten pajacyk to Pinokio. Nie miałem pojęcia, że istniał jakiś Buratino

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 22 kwietnia 2020 10:33
22 kwietnia 2020 10:46

Hm... Może niegługo zaczną się inaczej nazywać. Coraz bardziej własną tożsamość budują na historii RON. Być może Bat'ka tylko czeka, że PL wejdzie do stryfy euro i będzie mógł wprowadzić własne grosze lub złote ;). Bo na funty to chyba jednak nie przejdą.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
22 kwietnia 2020 18:16

W końcu to właśnie 1 lutego 1661 roku w mieście Mohylew wybuchło powstanie...


Ta data to zapis z epoki czy z wiki? Na wschód od RON latopisy zapisywano w kalendarzu juliańskim. Proszę sprawdzić, niby nic a ważne w odniesieniu do całości.

A banknot przejęty ze strony ... bank czy katalog?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 22 kwietnia 2020 18:16
22 kwietnia 2020 18:27

Zapis z wiki - białoruskiej. Nie wiem do którego kalendarza odnieść. Przepraszam.

A banknot - był z katalogu, ale Umami chciał lepszy widok - więc znalazłem w czeluściach internetu (czyli u kolegi w San Frisco, który takie katalogi tworzy w porozumieniu z bankami centralnymi). W wiki i na stornie Banku Białorusi jest coś innego.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 22 kwietnia 2020 18:27
22 kwietnia 2020 21:20

Namiar do Narodowego Banku Białorusi

https://www.nbrb.by/engl/coinsbanknotes/banknotes/86 

 

200 rubli wpuszczono do cyrkulacji 1.7.2016 (piątek)

Piątek to szósty dzień w kalendarzu, gdzie niedziela jest pierwszym dniem roboczym. Wniosek, bank czyli finanse przejęte przez rozedrganych w znaku SZEJŚĆ ? 

 

Od roku wydruku, 2009,  do 1.7.2016, mija co najmniej 7,5 roku zaokroglając to 8 lat. Co się było wydarzyło w przeciągu tego czasu w Białorusi, że aż tyle czasu banknot czekał na puszczenie w obieg? Nic mi nie przychodzi  na myśl.

 

W banknotach od 5 rubli do 500 rubli dominuje namiar 72 mm. Odwołanie do 72 imion boga wg 'tradycji'? Rozedrgani "en marche"? SZEJŚĆ to potwierdza.

https://www.ewigeweisheit.de/geheimwissen/kabbalah/shemhamphorash 

 

Pytania i namiary. Do jutra...

zaloguj się by móc komentować

m8 @Pioter
22 kwietnia 2020 23:39

Ciekawy tekst jak zwykle. Co do meritum nie przychodzi mi nic namysl.

A tutaj Lukaszenkce jakby cos swedzialo pod szynelem, co i rusz lapke pcha. A moze to boli go bark?

Lukaszenka o koronawirusie (po rosyjsku)

https://www.youtube.com/watch?v=PYVSvu2F1ho&t=38s

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować