-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Zmiany w Afryce

22 listopada podczas obchodów 50 lecia istnienia Bank Państw Afryki Środkowej (czyli Kamerunu, Kongo, Gabonu, Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Gwinei Równikowej) pokazał nowe wizerunki banknotów, ktore mają trafić w tych krajach do obiegu już 15 grudnia.

Nowa seria ma zastąpić banknoty będące w obiegu od 2002.

Jak widać zmienia się dość mocno szata graficzna banknotów, a co za tym idzie również ich wymowa propagandowa. Stara seria była typową serią ofertową: sprzedajemy kopaliny, ropę, drzewo i płody ziemi - obecnie ta oferta została znacznie ograniczona. Czy naprawdę zabrakło już ropy i kopalin? Na nowych banknotach za to znajdziemy naukę i edukację.

To piękne plany. A jak wygląda prawda? Popatrzmy na jeden tylko, typowy dla tamtego regionu, kraj.

W grudniu 2021 roku w północnym Kamerunie rozpoczęła się wojna pomiędzy plemionami Musgum a Choa, w wyniku której do sąsiedniego Czadu uciekło ponad 30 tys osób. Pretekstem do wojny był spór o dostęp do wody pomiędzy rybakami (Musgum) a pasterzami (Choa). Do starć doszło dlatego, że armia kameruńska wycofała się z północy kraju z obawy przed Boko Haram. Ci z nowu są odpowiedzialni od 2016 roku za około 450 tys uchodźców, którzy przenieśli się daleko od terroru. Nam Boko Haram przedstawiana jest jako fanatyczne muzułmańskie ugrupowanie - ale nikt nam nie mówi o tym, że od 2016 roku są oni siłą zbrojną nieuznawanego na arenie międzynarodowej państwa zwanego Ambazonia, które de facto obejmuje tereny dawnej brytyjskiej strefy okupacyjnej niemieckiego Kamerunu. Ta wojna cały czas trwa, a zaangażowane są w nią (co widać choćby poprzez próby narzucenia mediacji pokojowych) USA, NIemcy, Francja oraz Wielka Bytania.

Wojna to jedno. Przejdźmy do gospodarki reklamowanej na banknotach. Otóż dowiadujemy się z Wikipedii, że największym dochodem kraju nie są już kopalnie czy ropa, ale lasy, które pokrywają 37% powierzchni całego kraju. Najwięcej z tego przypada na pozyskiwanie drewna przez firmy zagraniczne (jak zapisano w Wiki przepisy nakazują bezpieczną i zrównoważoną ekploatację drewna). Praktyka jednak mówi co innego. Ten dział działalności gospodarczej nie jest uregulowany prawnie, a nawet gdy jakieś przepisy się pojawiają to w końcu nie na darmo Kamerun ma sławę najbardziej skorumpowanego państwa Afryki, a tamtejsza policja zajmuje się prawie wyłacznie wymuszaniem łapówek za możliwość przejazdu przez drogi.

Jako druga gałąź gospodarki ukazana  w nowej serii to widoczne na 5000 franków zwierzęta. Wydawałoby się, że to tylko w celach turystycznych. Otóż nie. Dzikie zwierzęta nie służą tam jako ozdoba (wycinanych na potęgę) lasów. Nawet nie służą jako wypchana ozdoba przywieiona z safarii. To ważna gałąź przemysłu zwana mięso z buszu (Bushmeat). Obecnie szacuje się, że bushmeat jest odpowiedzialny z znacznie większym stopniu za pogarszanie się stanu środowiska naturalnego niż nawet samo wylesianie. Tyle, że są to sprawy powiązane ze sobą. Przyznawane przez rząd zachodnim i chińskim firmom koncesje na wyrąb drzewa (które i tak nie są sprawdzane na samym dole) powodują zwiększenie polowań na dziką zwierzynę na tym terenie. W rezultacie w miejscu dawnego lasu nie ma już nic. Szczególnie, że w ostatnich latach powoli bushmeat wypiera na kameruńskich stołach zwierzęta hodowlane czy ryby - po prostu jest tańsze. Ale dla Amerykanów, Europejczyków czy Chińczyków ma jeszcze jedną zaletę - to egzotyka, za którą płaci się znacznie więcej - szczególnie, że nikt się tam nie przejmuje jakimiś zapisami prawnymi o gatunach chronionych czy wymierających.

A jak wygląda edukacja i nauka? Zgodnie z oficjalnymi danymi analfabetyzm nie występuje (70-80% społeczeństwa potrafi czytać w jednym z oficjalnych języków - angielski, francuski czy arabski), ale jednocześnie to wszystko w temacie nauki i edukacji. ponad 50% dzieci w wieku od 7 do 14 lat łączy pracę z nauką szkolną. I jest to głównie praca na plantacjach (np kakao). Dlatego pomimo faktu, że większość dzieci zapisana jest do szkół (przez co w statystykach pięknie wygląda te 93,5% mieszkańców kończących edukację na poziuomie podstawowym), to już z samym przychodzeniem na zajęcia jest różnie. Nawet nie chodzi już o to, że pracujące dzieci nie mają czasu na naukę, ale również o to, że nie ma tam kto prowadzić tych zajęć, szczególnie na terenach objętych chronicznymi wojnami czy zamieszkami.

Wygląda więc na to, że Afryka Środkowa będzie w najbliższym czasie jeszcze bardziej się wylesiać, a jej mieszkańcy w miarę możliwości będa szukać szczęścia gdzieś daleko od rodzinnego domu.

 



tagi: banknoty  afryka  kamerun 

Pioter
23 listopada 2022 05:23
14     1344    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
23 listopada 2022 06:27

Dla mnie wymowa jedt jednoznaczna. Brakuje wody - są wojny o nią. Brsk wody to skutrk zmian klimatu. Za zmianę klimatu odpowiafa dwutlenek węgla. Trzeba go zniszcxyć. Yrzeba walczyć o klimat. Trzeba pizamykać kopalnie, zakazać wyrębu ladu i tak dalej. Nie ma zmiłuj się. Biedne murzynki.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
23 listopada 2022 06:30

A..i sorty za zaspamowanie terj jotki "Nur7" ale zbanowałem tego tupa @piotrrrr i on tam u Ciebie zaczął się "wypróżniać".  Miałem wczoraj ciężki dzień - walka na dwóch frontach....:)...prawie jak w Kamerunie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 06:27
23 listopada 2022 06:39

O wojnach o wodę mówiono już 15 lat temu jako o przyczynach wielkich konfliktów w przeszłości. Dla nas w Europie to wyglądało wówczas dość dziwnie, ale widać, że w Afryce już zaczyna być to dużym problemem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 listopada 2022 06:39
23 listopada 2022 07:01

Bo tam specjalnie nie tobią infrastruktury do uzdatniania wody i zbiorników retencyjnych - wiadomo - ochrona "przyrody". To jest przygotowanie do wydrenowania naszych kieszeni wysokimi opłatami za wodę 1L wody będzie jak litr benzyny. 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
23 listopada 2022 08:09

Nie miałam pojęcia, że istnieje taki twór jak Ambazonia i do tego z dostępem do Zatoki Gwinejskiej. Tamten rejon jest naszpikowany kopalinami wszelakiego rodzaju niczym sernik rodzynkami. 

https://britishsoutherncameroonsgovernment.org/index.php/sc-at-a-glance/natural-resources/

Tam nikt nie odpuści, a te banknoty to pokazują plany ściętej głowy. Prędzej dojdzie do ludobójstwa takiego jak w Rwandzie niż do wybudowania działającej fabryki. Mroczne organizacje na to nie pozwolą. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
23 listopada 2022 08:10

Znowu mogę dawać plusy.

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @Pioter 23 listopada 2022 06:39
23 listopada 2022 12:50

Strasznie mnie Pan zasmucił tymi raczej apokaliptycznymi doniesieniami. Bo ja, proszę Pana, od jakiegoś czasu interesuję się Afryką i robię to, jako ten poczciwiec i naiwniak, w poszukiwaniu oznak, czy ta Afryka sobie poradzi. I nawet to i owo z poszukiwanych oznak napotykam. A to, że w Republice Niger zrekultywowali miliony hektarów zdewastowanych gruntów rolnych, które miała już niebawem zasypać Sahara. I zrobili to bardzo prostą metodą: sadząc drzewa. A raczej nie sadząc, lecz pozwalając im rosnąć. Pisałem już o tym tutaj na SN, że rząd tamtejszy wreszcie dojrzał do decyzji, by "odpaństwowić" wszystkie drzewa rosnące na prywatnych gruntach (co - NB - dotąd się właściwie nie udało do końca zrobić w naszym nieszczęśliwym kraju). I teraz ci biedni "farmerzy", co to kiedyś ścinali wszelkie drzewka zanim "fiskus" je zdążył zarejestrować, dbają teraz o każdą drzewinkę by dotrwała i zdobyła jakąś wartość rynkową. I czerpą z niej pożytki: chrust na opał i do sprzedaży, liście i młode pędy na karmę dla zwieząt, owoce, orzechy. liście na kompost itd. itp. I jeszcze sadzą i sieją pomiędzy drzewami rośliny uprawne i cieszą się, że poziom wód gruntowych podniósł się tu i ówdzie nawet o 14 metrów (rewelacja). Temat stał się w regionie głośny i zaczynają sie na nim "lansować" różni tacy, więc gdy szukam w necie dalszych wieści w tym duchu, to głównie napotykam tych lansujących się. 

Jest też parę innych przykładów wzbudzających moje poczciwe nadzieje, a Pan tu .. trach i ...? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 23 listopada 2022 08:09
23 listopada 2022 13:13

O Ambazoni też dowiedziałem się dziś, mimo, że od dłuższego czasu różne quazipaństwa mam na celowniku. Ale o niej wiki w tej rubryce nie pisze. Jakoś dziwnie to wygląda.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 23 listopada 2022 12:50
23 listopada 2022 13:15

Pamiętam. Niger jednak nigdy w skład Francuskiej Afryki nie wchodził, więc może nie będzie tam aż tak źle.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
23 listopada 2022 16:51

Jak  znam  zycie,  Panie  Piotrze,...

...  to  te  zmiany  -  na  99%  -  wyjda  Afryce  bokiem  !!!

Sahel,  juz  praktycznie  jest  zoorany...  choc  przedwczoraj  wladze  Mali,  zapewne  ,,podnoszac  sie  z  kolan,,  -  bo  tak  to  pokazal  telewizor  -  ,,zabronily,,  francuskim  organizacjom  pozarzadowym  jakiejkolwiek  dzialalnosci,  bowiem  okazalo  sie,  ze  to  one,  te  przeklete  NGO`sy  sciagneli  chlopcUF  Wagnera  do  Mali  zeby  zrobily  tam  SIWY  DYM...  i  zrobily,...

...  a  wczoraj  minister  stanu  Czadu  ,,zaapelowal,,  do  wladz  francuskich  o  ,,zrobienie  porzadku,,  z  BokoHaram,  ktore  DEWASTUJE  cale  penstwo  i  okoliczny  region...  

...  takze  tam,  w  tej  Afryce  dzieje  sie  ,,UKRAINA,,  -  przy  wydatnym  udziale  Frankow,  a  my,  czyli  Europa  juz  za  chwile  i  za  momencik  bedziemy  mieli  jeszcze  wiecej  ,,uHodzcUF,,  !!!

 

Tym  samym  bedziemy  swiadkami  takich  detych  chucp  z  ,,emigrantami,,  ktorych  NIE  MA  KTO  PRZYJAC   ani  POMOC...  takze  te  zmiany  sygnalizowane  na  tej  ,,kapuscie,,  sa  wedlug  mnie  FATALNE,   

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Paris 23 listopada 2022 16:51
23 listopada 2022 17:30

Czyli jest tam jeszcze gorzej niż napisałem. Dziękuję za uzupełnienie notki.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter
24 listopada 2022 00:16

Coś z beletrystyki (ale sporo dającej do myślenia) o tym jak to się robi w Afryce, czyli klasyczna "angielska robota":

John Le Carre  "Pieśń misji".

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Paris 23 listopada 2022 16:51
24 listopada 2022 09:53

 -  bo  tak  to  pokazal  telewizor  -  ,,zabronily,,  francuskim  organizacjom  pozarzadowym  jakiejkolwiek  dzialalnosci,  bowiem  okazalo  sie,  ze  to  one,  te  przeklete  NGO`sy  sciagneli  chlopcUF  Wagnera  do  Mali  zeby  zrobily  tam  SIWY  DYM...

 

Pani cosik pomieszała. NGO ściągneły 'młotki' a te hulaj dusza piekła nie ma...

To dłuższa historia a gospodarz tutaj więcej się dowie [w D informują podatnika na jakie awantury ichnie podatki idą. ''Wspólnota wartości, interesów i celów'' obliguje.]

zaloguj się by móc komentować

Paris @saturn-9 24 listopada 2022 09:53
24 listopada 2022 22:50

Moglam  zdziebko  pomieszac,...

...  ale  tylko  zdziebko  !!!   

W  sumie  ,,modus  operandi,,  tych  detych  NGO`sow  jest  juz  doskonale  znany...  to  po  prostu  i  zwyczajnie  ,,kon  trojanski,,  w  tamtym  regionie,...  ale  ponoc  przedwczoraj  pier****al  w  kalendarz  sam  ,,ojciec  zaloRZyciel,,  tego  skur**synstwa  SOROS,  wiec  moze  to  DZIADOSTWO  zostanie  wziete  za  morde,...

...  a  poza  tym  dziekuje  za  bardzo  ciekawy  link,  z  lekka  analizujacy  sytuacje,...     tragiczna  sytuacje  na  Sahelu  i  calej  Afryce.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować