-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Zdradzony Szeryf

Urodzony około 1853 roku al-Hussain ibn Ali al-Hashimi, szeryf i emir Mekki, król Hedżazu, był główną postacią Arabskiej Rewolucji z 1916 roku. Funkcję szeryfa Mekki sprawował wspólnie z kuzynem Alim Pasza ibn Abd Allah od 1877. Pełnię władzy w Mekce uzyskał w wyniku Rewolucji Młodotureckiej w 1908 roku, kiedy to jego kuzyn Ali został zmuszony do abdykacji i opuszczenia Arabii, w wyniku czego udał się pod brytyjską opiekę do Kairu. 

Husajn początkowo był wiernym poddanym sułtana i w pełni popierał sojusz Turcji z Niemcami, jednak w 1916 roku, pod wpływem korespondencji z pułkownikiem brytyjskim Henrym McMahonem, postanowił przystąpić do Ententy, stając na czele Rewolucji Arabskiej. Uzyskał za to brytyjskie gwarancje utworzenia Arabii od Persji aż do Egiptu. I w październiku 1916 roku ogłosił się królem Arabii. 

Gdy wojna się skończyła i nadszedł czas podziału tureckiego tortu pomiędzy zwycięzców utworzenie Wielkiej Arabii (Hedżaz) okazało się niemożliwe, bowiem z dawnych terenów Imperium Osmańskiego utworzono Mandtaty Ligii Narodów: Syrii, Palestyny, Iraku i Transjordanii.

Husajnowi na pocieszenie pozostawiono pustynne tereny Arabii wraz Mekką, na których panował do 3 października 1924 roku. Wtedy to na wskutek konfliktu z Abdulazizem ibn Saudem zmuszony został do abdykacji na rzecz swego syna Alego i do ucieczki na Cypr, gdzie zasłynął z finansowania kościoła ormiańskiego. Ali musiał z Arabii uciekać rok później w grudniu, a od tego czasu niepodzielnie nią władają Saudowie.

Tereny planowanej Wielkiej Arabii podzielono pomiędzy mocarstwa. W Transjordanii pod brytyjską kontrolą na tronie osadzono w 1921 syna Husajna - Abdullaha, a w Syrii drugi syn Husajna -  Fajsal ogłosił się 7 marca 1920 roku wq Damaszku królem Wielkiej Syrii. Mocarstwa postanowiły jednak inaczej i Syria stała się mandatem francuskim, więc już 25 lipca Fajsal musiał uciekać pod brytyjską opiekę. Postanowiono wtedy uczynić go królem Iraku, gdzie Brytyjczycy chcieli sprawować  rządy w mniej bezpośredni sposób.W 2002 roku władze Jordanii postanowiły na banknocie dinarowym przypomnieć czas Arabskiej Rewolucji i jej bohatera Szeryfa Husajna. 

Osiem lat później ogień Arabskiej Rewolucji zapłonął po raz kolejny. 



tagi: numizmatyka  arabia 

Pioter
8 listopada 2018 18:26
5     1407    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

parasolnikov @Pioter
8 listopada 2018 18:56

Na ten banknot z flaga, to chyba nawet Lawrecnce z arabii sie zalapal, ten z tylu w kamizelce :)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @parasolnikov 8 listopada 2018 18:56
8 listopada 2018 18:59

Nawet możliwe. W końcu to on gwarantował Brytyjczykom powodzenie całej Rewolucji.

zaloguj się by móc komentować

bolek @Pioter 8 listopada 2018 18:59
8 listopada 2018 19:56

"W końcu to on gwarantował Brytyjczykom powodzenie całej Rewolucji."

Razem z "Królową pustyni" czyli Gertrude Bell :)

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @bolek 8 listopada 2018 19:56
9 listopada 2018 19:02

A od Gerturde Bell przechodzimy płynnie do St Johna Philby, którego była "kontrolerem" i którego "uczyła manewrów poza sceną" czyli generalnie działalności agenturalnej. St John Philby urodził się jako Harry St John Bridger Philby i był "kolonialnym oficerem wywiadu brytyjskiego" na odcinku arabskim a dokładnie "doradcą" Ibn Sauda i konwertował na islam w 1930 r. Jego syn z pierwszego "chrześcijańskiego" małżeństwa to Harold Adrian Russel "Kim" Philby, znany szpieg KGB z tw. "Piątki z Cambridge".
Bardzo ciekawe towarzystwo. Brytyjczycy obstawiali wszystkie opcje na Bliskim Wschodzie.

zaloguj się by móc komentować

bolek @pink-panther 9 listopada 2018 19:02
9 listopada 2018 19:51

Oni obstawiali i chyba nadal obstawiają cały świat :/

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować