-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Zajrzyjmy na drugi plan

Na izraelskim banknocie 100 szeklowym z 1986 roku widzimy drugiego prezydenta państwa Izrael - Izaaka Szymszelewicza - zwanego Jicchak Ben Cewi - ukraińskiego Żyda, który wyemigrował do Palestyny już w 1907 roku, aby stamtąd wraz z Dawidem Ben Gurionem zostać usuniętym przez osmańskie władze za syjonizm. Izaak w 1917 roku ponownie wrócił do Palestyny, tym razem w brytyjskim mundurze, gdzie już pozostał na stałe. 8 grudnia 1952 roku został wybrany prezydentem Izraela, którą to funkcję sprawował do swej śmierci, czyli do 23 kwietnia 1963.

Ale nie on jest na tym banknocie najważniejszy. Nawet stojące za nim osoby służą tylko za tło, które ma obrazować prowadzone przez Szymszelewicza badania nad historią Żydów.

Najważniejszy bowiem symbol znajduje się na rewersie i jest nim drzewo karobowe (inaczej zwane drzewem świętego Jana). I nawet nie chodzi o fakt, że od nasion karobu urobiono jednostkę masy w jubilerstwie (karat), bowiem mają one stałą wagę i były wykorzystywane jako odważniki. Chodzi o drzewo i miasto, opisywane w katalogach numizmatycznych jako Peki'in, a także o pewną talmudyczną legendę. Legendę o Rabim Szymonie.

Rabin Szymon bar Jochaj urodził się około 100 roku w Galilei. Nie wiadomo czy brał udział w powstaniu Bar-Kochby, ale jego nauczyciel (Rabbi Akib ben Josef) został schwytany i stracony. Szymon zaczął więc krytykować postawę i działalność żydowskich instytucji współpracujących z Rzymianami. Krytyka dotarła do rzymskiego namiestnika Warusa, który wydał na Szymona zaocznie wyrok śmierci, co spowodowało, że Rabbi Szymon musiał się ukrywać. Ukrył się właśnie w miasteczku Peki'in, gdzie przez 13 lat żywił się strąkami drzewa karobowego i otrzymywaną z nich mąką (E410 - w nomenklaturze dodatków do żywności). Dopiero po śmierci cesarza Hadriana mógł opuścić kryjówkę. Udał się wtedy do Tyberiady, miasta uznawanego przez Żydów za nieczyste, bowiem wybudowano je na dawnym cmentarzysku. Rabbi Szymon doprowadził do rytualnego oczyszczenia miasta - w podejrzanych jego zdaniem miejscach sadził łubin, a gdy ten wyrósł, nakazywał kopać aż znaleziono grób, po czym przenoszono szczątki w inne miejsce. Udał się również do Rzymu z delegacją innych rabinów, aby prosić cesarza Marka Aureliusza o zniesienie zakazów praktykowania religii żydowskiej. Cesarz zgodził się przywrócić szabat oraz obrzezanie, a także wykazał dużą przychylność dla Szymona.

Rabbi Szymon zmarł18 ijara (kwicień/maj) 160 roku, a dzień jego śmierci uważany jest przez prawowiernych żydów za święto - zaślubiny duchowe z Bogiem.

Swoje nauki lubił kończyć zdaniem, że prócz studiowania prawa należy wykonywać polecenia, które pozwalają nabyć dobre imię.

W 1998 roku zmieniono wygląd banknotupozostawiając jeszcze na nim synagogę w Peki'in, natomiast w 2017 roku drzewo korabowe zastąpiono kwiatami migdałowca, którego nazwa po hebrajsku znaczy to samo co strażnik.



tagi: izrael  banknoty 

Pioter
24 maja 2019 18:02
2     1134    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

stanislaw-orda @Pioter
24 maja 2019 18:18

"Udał się wtedy do Tyberiady, miasta uznawanego przez Żydów za nieczyste, bowiem wybudowano je na dawnym cmentarzysku."

Częściowo, tj.  tylko w części na terenach starego cmentarza.

Ale i taka "nieczystość" skażała całe to miasto,  dlatego wymagało rytualnych oczyszczeń..

zaloguj się by móc komentować

Pioter @stanislaw-orda 24 maja 2019 18:18
24 maja 2019 18:34

Dzięki za uzupełnienie ;)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować