-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Podmienione bóstwo

24 stycznia tego roku do obiegu w Syrii wprowadzono nowy banknot.Portale syryjskie i zagraniczne skupiają się na tym, że jest to skutek inflacji (300% w ciągu ostatniego roku), oraz na aktualnym kursie syryjskiego funta, który na dzień dzisiejszy wynosi 2900 funtów syryjskich za 1 dolara.

Jest to obecnie najwyższy syryjski banknot, ale nie jego wartość nominalna (niecałe 2$) jest tu ważna, ale symbolika.

Jeśli już ktoś wspomina w prasie o symbolice, to wszyscy skupiają się na awersie, czyli na syryjskim żołnierzu salutującemu fladze.

Natomiast rewers skwitowano jednym zdaniem: Fresk ze świątyni Baalszamina w Palmyrze.

Świątynia dziś już nie istnieje. Jeszcze 11 lat temu wyglądała jak na zachowanym przez docenta Viky zdjęciuTyle, że w 2015 roku została wysadzona przez wojowników Państwa Islamskiego w powietrze.Wprawdzie władze Syrii obiecują jej odbudowanie, ale... muszą ustać całkowicie działania wojenne, a na to się akurat nie zanosi.

Tym bardziej, że potwierdza to również sama symbolika banknotu. Mamy tu wprawdzie gałązkę oliwną, jednak nie w dziobie gołębicy, a rzymskiego orła. Widoczna na banknocie postać to Agibol - jedno z trzech bóstw Palmyry. Agibol był bogiem księżyca i wraz z bratem Malakbelem (zwanym po łacinie Sol Invictus) służyli bogowi nieba Balszaminowi utożsamiananemu z Zeusem Gromowładnym.O samym Agibolu nie wiemy zbyt wiele. Wiemy tylko tyle, że był bogiem zwierząt i wegetacji. I w przeciwieństwie do Malakbela (który jako Sol Invictus stał się głównym bogiem rzymskich legionów) nie zrobił kariery w rzymskiej hierarchii.

Po dłuższym szukaniu udało mi się nawet w necie odnaleść reliefy, które stały się inspiracją dla rosyjskiego grafika (banknoty bowiem drukowano w Goznaku). Oto one: Malakbel - bóg słońca i niezwyciężonych rzymskich legionówAligbol - bóg księżyca i wegetacji.

Wyglądają bardzo podobnie. Różni ich tylko dodany przy Agibolu półksiężyc, a symbolika zmienia się diametralnie.

Nie wiem co zamówili Syryjczycy i czy byli świadomi obecnej wymowy banknotu. Być może tak. Jak podaje ONZ z powodu ograniczeń epidemicznych, które nałożyły się na wcześniejsze skutki trwającej od 10 lat w Syrii wojny, poniżej progu ubóstwa życje obecnie 80% temtejszego społeczeństwa.



tagi: banknoty  syria  bogowie 

Pioter
29 stycznia 2021 18:10
13     1159    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

saturn-9 @Pioter
29 stycznia 2021 18:34

Moskwa przesyla oferte pokoju? Sol invictus to wypisz wymaluj Vladimir Vladimirowicz.

Na rewersie jest data 2019 czyli back to the past?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 29 stycznia 2021 18:34
29 stycznia 2021 18:44

Nie mam danych, czy banknoty te nie zostały wydrukowane 2 lata temu, i stąd ta data. To bardzo świerza sprawa i nikt na razie nie puszcza pary.

A Sol Invictusa na banknocie akurat nie ma - została po nim tylko aureola. Choć kto wie....

http://pioter.szkolanawigatorow.pl/najwazniejsze-jest-niewidoczne-dla-oczu

kiedyś taki patent już zastosowano ...

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter
29 stycznia 2021 18:55

Dość tradycyjna Wschodnia symbolika bóstw pomijając rzymski styl. Ciekawy jest orzeł gdyż jest duży i jakby miał ochronić Syrię i jej bóstwa. Kogo reprezentuje? Rosjan jak napisał wyżej saturn-9? Trudno stwierdzić. Może faktycznie takie proste zestawienie choć niewiele znaczące, bardziej symboliczne niż realne. No chyba że ten orzeł miałby być czymś więcej ale wtedy chyba nie mógłby być czysto rosyjski. Ale ogólnie wiadomo że rzymianie tam zaprowadzili porządek i trochę dali się we znaki Żydom. Więc symbolika naturalna. Tylko czy nie całkiem płonna?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 29 stycznia 2021 18:55
29 stycznia 2021 19:03

Gdyby to była Rosja, to pojawiłby się raczej dwugłowy orzeł Bizancjum. Dziś rzymskiego orła używają wyłącznie USA i Niemcy. Kiedyś używała go jeszcze napoleońska Francja, ale to nie ta epoka. Syryjczycy przez tego orła odwołują się więc albo do Cesarstwa (UE), albo do Republiki (USA) - ale nie jestem w stanie jednoznacznie określić do kogo.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 29 stycznia 2021 19:03
29 stycznia 2021 19:30

Jeśliby USA zwróciło się nagle przeciw Izraelowi to chyba nawet najwięksi sceptycy zaczęliby rozmyślać o nadchodzącym końcu świata :)

Dlatego ciężko jakoś poważnie wziąć tą symbolikę ;)  No chyba że jednak Niemcy. UE? Podobne sci-fi ale tutaj już mamy większe pole do dzikich domysłów :)

A tak z innej beczki to ciekawi mnie czy ta syryjska wojna nie miała na celu niszczenie tych zabytków. To kluczowy archeologicznie kraj dla Bliskiego Wschodu. A powiem wam że sporo tam przekrętów czekało na odkrycie. Tzn. wielu ludzi pchnęło ciekawe tropy i wydawało się że tylko kwestią czasu będzie przeprowadzenie jakichś porządnych wykopalisk by poukładać sypiące się tam puzzle. Ale rach ciach. Wysadzają. Borują, przekopują po chamsku stanowiska ni to szukając ni to niszcząc.

Miałem napisać parę fajnych tekstów na ten temat  ale już chyba nie dam rady. Zdradzę tylko że ten cały księżyc w połączeniu ze Słońcem, obecny bardzo często w symbolice islamskiej i wywodzącej się ze starożytności to wcale nie księżyc...

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 29 stycznia 2021 18:44
30 stycznia 2021 07:14

na rewersie po napisie CENTRAL BANK OF ... jest wertykalny zapis 2019.

Papier szykowano wcześniej do zasygnalizowania oferty pokoju.

Orły są dwa i spoglądają w przeciwstawne kierunki fiksacja na sol invictus. Aluzja cienka, ale zawsze coś...

Wojak salutuje po rosyjsku?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @smieciu 29 stycznia 2021 19:30
30 stycznia 2021 07:17

Wszystko może być płodne dla przyszłych pokoleń w drodze do prawdy.

Skoro nie księżyc to co to za odniesienie... rogi byka ofiarnego?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter
30 stycznia 2021 12:24

To trochę kwestia interpretacji. Ale nie o to mi chodziło. Postaram się jednak o tym napisać. Skąd konkretnie wzięła się ta symbolika. Kiedy i dlaczego powstała. Ciekawa sprawa.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 30 stycznia 2021 07:14
30 stycznia 2021 17:52

A Sol Invictusa na banknocie akurat nie ma - została po nim tylko aureola. Choć kto wie....

Datę dostrzegłem ale nie przyjrzałem się bóstwu.

Osobliwe, bo to co ma być księżycem nie jest tak mocno wyeksponowane jak na oryginale. Zdaje się przebijać z drugiego planu. Dwa (bóstwa) w jednym? Jak oferta handlowa do bractwa, dla którego ważne w kalendarzu i praktykach odniesienia do półksiężyca?

Czy data 24. stycznia nie ma czasem cosik wspólnego z datą 19. stycznia?

O ile za czas jakiś dowiemy się o rozmowach pokojowych w Syrii to należy obie daty połączyć.

Aureola  została zmodyfikowana; podział wpływów  50/50?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @smieciu 30 stycznia 2021 12:24
30 stycznia 2021 17:56

Ciekawa sprawa a interpretacja b. ważna.

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
30 stycznia 2021 19:44

Z tego co można wyczytać w sieci to są bóstwa przedislamskie. Jeśli ten półksiężyc odczytujesz jako wegetację to może właśnie o to chodziło, że oni tego nie chcą u siebie. I niosą gałązkę oliwną, prosząc o pokój. 
Aglibol to bóg Księżyca, więc ma półksiężyc jako atrybut, jego brat Malakbel, bóg Słońca nie ma, występuje z orłem.

A tu wersja bez strojów rzymskich legionistów a w chitonach:

Votive relief from Palmyra, Temple of Bel. 1st c. bc. H 22.5 cm. Damascus NM 4242/10050. Herakles, Astarte (?), Yarhibol, Aglibol. One of the most ancient reliefs of Palmyra. At the time, radiate gods were depicted wearing chiton.
https://journals.openedition.org/syria/1416

Yarihbol zamienił Malakbela. Jest panem wiosny. To też się kojarzy.
 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @umami 30 stycznia 2021 19:44
30 stycznia 2021 20:06

Może być i bóg wiosny - ale zarówno niemccy jak i polscy badacze zwracają uwagę na to, że to bóstwo odpowiedzialne za wegetację roślin. Anglików bym raczej do tego nie mieszał - prędzej Francuzów - to był ich teren (po rozbiorze Imprerium Osmańskiego).

A w dzisiejszej Syrii wiosny raczej nie widać. Tylko wegetację...

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 30 stycznia 2021 17:52
1 lutego 2021 15:00

Coś tam się kotłuje na zapleczu bowiem w swoim wystąpieniu Putin w Davos wrzucił taki tekst:

Pozwolę sobie przypomnieć, że w ramach Astana: Rosja, Iran i Turcja robią wiele, aby ustabilizować sytuację w Syrii, a teraz pomagają w nawiązaniu dialogu politycznego w Syrii. Oczywiście z innymi krajami. Robimy to razem. I zwykle nie jest to bezskuteczne, chcę podkreślić. (...) [z francuskiego via google]

Kalendarz: 24.1. banknot;  Davos w dniach  25.1.-29.1. a Putin przemawia 28.1. 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować