-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Żaba na surowo

W zeszłym roku podczas prac archeologicznych we wsi Lany w okolicy Breclava na Morawach znaleziono kilka ciekawych sprzączek od pasa:Jak widać sprzączki są wykonane z miedzi lub brązu i przedstawiają węża pożerającego żąbę. Na początku badacze się ucieszyli, że mają coś wyjątkowego, ale po krótkiej kwerendzie okazało się, że podobne sprzączki znajdowane są również w Saksonii i na Węgrzech. Sprzączki zakwalifikowano więc do VIII wieku i przypisano Awarom.  I w zasadzie można by na tym badania zakończyć, jak to zrobili czescy archeolodzy, dodając przy tym takie wytłumaczenie: Walka ze smokiem lub wężem jest jednym z podstawowych motywów kosmogonicznych mitów o stworzeniu świata wielu różnych kultur. A skoro nie ma w tej sprzączce żądnej zagadki, to możemy się rozejść do dalszych prac.

Na razie jeszcze, bo znalezisko jest w miarę świerze, nikt w sprzączce C nie dostrzegł kosmity, ale pewnie wszystko jeszcze przed nami. Mnie natomiast zainteresowała symbolika żaby. Bo według docenta Googla Uważa się, że przyciągają obfitość, pieniądze oraz pomyślność dla swojego właściciela. Symbolika żab jest niezwykle ciekawa i rozbudowana. Przypisuje się im również energie związane z przeobrażaniem i odradzaniem się. Mają pobudzać do działania i prowokować pomnażanie pieniądza w gospodarstwie.

Zaczyna sięwięc robić ciekawie, szczególnie, że te żaby przynoszące pieniądze przedstawiane są zazwyczaj w taki sposob: Podobnie więc jak z wczorajsząkobrą (pożeraczem wężów) mamy tu do czynienia z obcą dla Europy Środkowej symboliką. Jak czytamy na stronie poświęconej tłumaczeniom bajek ludowych (bajka.umk.pl) W opowieściach ajtiologicznych żaba jest stworzeniem zazwyczaj waloryzowanym pozytywnie. Ukazywana jest jako istota, która mimo odstręczającego wyglądu ma dobre serce, za co zostaje doceniona i pobłogosławiona przez → Matkę Boską. Przedstawiana jest jako zwierzę pomocne ludziom, zdolne do poświęceń dla innych.

Zupełnie obcy dla nas wygląd, a więc nie mogły to być symbole Awarskie ani Huńskie a nawet Scytyjskie, bo wbrew dawnym wyobrażeniom ludów stepowych współczesne badania genetyczne pokazują ich jako ludzi rasy aryjskiej. Ten obcy wygląd to nie są również ludy semickie, ani nawet drawidyjskie.

Mamy więc tu symbolikę jednoznacznie dziś kojarzoną z Chinami. Ale czy tak było też w wieku VIII? Ciotka Vicky informuje nas, że właśnie w VIII wieku chiński papier pokazuje się na arabskich terytoriach, a sam ówczesny świat wygląda jakoś w ten sposób: Penetracja terenów Moraw przez chińskich kupców nie więc jest wykluczona, ale jak widzimy wywiad awarski pewnie doskonale zdawał sobie sprawę, że kupcy ci handlują nie tylko chińskimi towarami, ale także informacjami.



tagi: archeologia  chiny  morawy  awarowie 

Pioter
21 maja 2024 06:16
20     1212    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
21 maja 2024 07:22

Te żabki z monetą w pysku są teraz powszechne. Sam taką dostałem od siostry, która ma hopla na punkcie kultury chińskiej (nawet tego chińskiego się uczy).

Z Chinami jest tak, że każda zmiana dynastii wiązała się z dzuałaniami któregoś z dwóch gangów. Żeby się zorientować, ktory gang kontrolował Chiny w danym okresie należy zbadać stosunek władz do buddyzmu, a zwłaszcza do klasztorów buddyjskich w Chunach, które zwyczajnie były placówkami wywiadowczymi Olimpijczyków oraz obozem szkoleniowym służb specjalnych (rozwój sztuk walk w tych klasztorach był ściśle powiązany z zadaniami specjalnymu, jakie mnisi mieli wykonywać...dla Buddhy rzecz jasna). Również stosunek do Tybetu był tu ważny, jako centrali tych służb. Gdy Tybet uzyskiwał autonomię lub poszerzał swoje granice, to można w ciemno obstawiać, że to dzieło Olimpijczyków.

Dynastia Ming zasiadła na tronie dzięki mnichom.

Dynastia Tang z opisu wygląda mi na dzieło Olimpijczyków

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dynastia_Tang

To wtedy wyeksportowany został buddyzm do Japonii i Wietnamu - i to jest jak papierek lakmusowy.

A zatem ktoś tymi sprzączkami do pasa pokazywał, że Chińczyków będą zjadać, o ile nie zmienią grupy kapitałowej na tę "właściwą".

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 21 maja 2024 07:22
21 maja 2024 07:34

Chyba tylko ostrzegali chińskich rezydentów, że nawet nie zdążą mrugnąć a zostaną pożarci.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
21 maja 2024 08:21

Czyli chiński eksport to baaaardzo stara tradycja. Ciekawe, że ta dynastia Tang miała stolice w Xia, czyli daleko na zachód od Pekinu. Xia to teren, gdzie przebiegały wszystkie szlaki prowadzące tzw. drogą północną do Europy. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
21 maja 2024 08:28

"Jak widać sprzączki są wykonane z miedzi lub brązu i przedstawiają węża pożerającego żąbę. "

Ciekawe, dlaczego wąż zaczyna pożerać żabę akurat w tym miejscu ;-). Może to tylko poczucie humoru służb, które zostało im do dzisiaj?

"W zeszłym roku podczas prac archeologicznych we wsi Lany w okolicy Breclava na Morawach znaleziono kilka ciekawych sprzączek od pasa:"

To, że każda jest inna, może świadczyć o eksponowaniu w ten sposób stopnia wojskowego. A to, że znaleziono je w jednym miejscu, o tym, że może odbyła się jakaś egzekucja?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 21 maja 2024 08:28
21 maja 2024 08:44

Dobre spostrzeżenie co do tej egzekucji agentów awarskiego kontrwywiadu. Ale równie dobrze mogły to być trofea w placówce wywiadu chińskiego.

A co do humoru służb awarskich. Wąż patrząc żabie w oczy hipnotyzuje ją, ale ta jest do samego końca świadoma swojego losu. Tu zaś mamy atak przeprowadzony od tyłu, czyli na nieświadomą ofiarę.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 21 maja 2024 08:21
21 maja 2024 08:45

Na zachodzie Chin znajdowano rzymskie inskrypcje z I/II w ne. Czyli bardzo stara tradycja.

zaloguj się by móc komentować


ArGut @OjciecDyrektor 21 maja 2024 08:21
21 maja 2024 09:57

>Czyli chiński eksport to baaaardzo stara tradycja.

Pomoć NIE. Prym przez dziesiątki stuleci należał do Indii. To Indie długo, długo były FABRYKĄ ŚWIATA. Ale jak widać Chiny, też chciały dostać kawałek tortu ...

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ArGut 21 maja 2024 09:57
21 maja 2024 10:09

Od II p. Chr. pojawiają sìe duże, a nawet ogromne karawany kupieckie z Rzymu do Chin i z powrotem. A jestem prawie pewien l, że i wcześniej były eksport tyle że właśnie na północ od jez. Aralskiego i M. Kaspijskiego - omijając tereny zmonopolizowane przez indijski eksport. Samo pojawienie się Buddy i ekspansja na północ miała na celu opanowanie tej drogi północnej. Tybet cały czas rozrastał się w tym kierunku. Po co? Skoro tam nie było nic poza górami i pustyniami? 

zaloguj się by móc komentować

onyx @OjciecDyrektor 21 maja 2024 10:09
21 maja 2024 10:40

Off top do poprzedniej rozmowy, właśnie nowy prezydent Tajwanu zaostrzył kurs w stosunkach z Chinami.

https://www.pap.pl/aktualnosci/nowy-prezydent-tajwanu-inauguracja-lai-ching-te

 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
21 maja 2024 10:43

Ostatnio czytałem o posążku anatolijskiego boga burzy Teszuba znalezionym pod Kłajpedą. Datowany na 2000 AC. Ciężko go było wyszukać ,ale to chyba ten.

Jest praca J.Bouzeka "Syryjskie i Anatolojskie figury z epoki brązu w Europie" na uniwersytecie Cambridge,ale z płatnym dostępem.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @onyx 21 maja 2024 10:40
21 maja 2024 10:50

To taki tajwański Kościuszko..wybrali go, aby szybciej zwinąć projekt pod nazwą "Tajwan"

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Gotoxy76 21 maja 2024 10:43
21 maja 2024 10:53

Normalna fenicka robota. ;)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 21 maja 2024 10:43
21 maja 2024 10:53

Skoro Erydan, czyli Wisła, został uhonorowany gwiazdozbiorem (jako jedyna rzeka na świecie), to nas to nie powinno zaskakiwać...:). Dziwne raczej jest to, że tak mało artefaktów jest znajdywanych nad Bałtykiem z tamtego regionu.

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @OjciecDyrektor 21 maja 2024 10:53
21 maja 2024 11:32

W publikacji z której pochodzi zdjęcie Teszuba jest też ta mapka. Niestety nie wiem co to za znaleziska. Myślę,że nie więcej można by przeczytać u Bouzeka. 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
21 maja 2024 11:33

Myślę ,że więcej można by dowiedzieć się u Bouzeka

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Gotoxy76 21 maja 2024 10:43
21 maja 2024 11:36

Te artefakty tłumaczące COŚ o korzeniach, znajdowane w czasie wojen (tu II WW) i przesileń przypominają mnie Biskupin. Gdzie nasi rodzimi "grzebacze w ziemi" spędzali długie wakacje już za wolnej polski poszukująć pozostałości po Awarach, Celtach czy Rzymianach.

Normalnie Indiana Johnes ... rzeźbę Mieszka niech wystruga jakiś rus, a w zrekonstruowanych barakach powiesimy obrazki HITLEROWCÓW szukających w ziemi i błocie dowodów na prawdziwie GERMAŃSKĄ historię tych terenow ...

Nikogo jednak nie zawraca sobie głowy, że GERMANIE to taki "smoke in the mirror".

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 21 maja 2024 11:32
21 maja 2024 12:10

Te czarne kropki potwierdzaja teze, ze Wisla była baaardzo ważna - aż do Kruszwicy...:)

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor 21 maja 2024 12:10
21 maja 2024 22:41

chyba tam zaczyna się, lub się kończy ... do dziś

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 21 maja 2024 08:44
21 maja 2024 22:49

Wąż patrząc żabie w oczy hipnotyzuje ją ...

To tak wygląda po wcześniejszym ukąszeniu.

 

P.S.

parę dni wcześniej w TVP (?) było coś o ukąszeniu.

Nie wysysać, nie kroić ... i chodu do lekarza po receptę.

:)

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować