-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wyspa Bożego Narodzenia

Na Oceanie Indyjskim, na południe od Sumatry leży maleńka wyspa, o powierzchni 135 km kwadratowych. Do wyspy tej w dzień Bożego Narodzenia roku 1643 dopłynął kapitan William Mynos, pracujący dla Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Jednak poza nadaniem nazwy tej wyspie i naniesienia jej na mapy wyspa ta wcale jego ani innych Brytyjczyków nie zainteresowała. Dopiero 6 czerwca 1888 formalnie stała się kolonią brytyjską, a to wyłącznie dlatego, że na wyspie znaleziono pokłady fosforatów i guana. Początkowo wyspa była prywatną własnością rodziny Clunies-Ross, a później przeszła w zarząd British Phosphorate Company, która sprowadziła robotników z Malezji i Chin. Dziś na wyspie zamieszkuje 1496 osób, głównie potomków tych robotników, przy czym do chrześcijaństwa przyznaje się 12 % mieszkańców. W 1958 roku wyspa została dołączona do Australii, przy czym mieszkańcy nie życzyli sobie niepodległości (referendum miało miejsce w 1994).

Na wyspie kursują oficjalnie australijskie pieniądze, a żadnych banknotów czy monet (nawet na zlecenie) wyspa nie wydała do tej pory. Wydaje się natomiast znaczki pocztowe, które są dla australijskich dzieci szczególnym rarytasem - tam bowiem mieszka australijski Santa Claus.Przychody ze sprzedaży znaczków pocztowych, szczególnie o tematyce bożonarodzeniowej, stanowią pokaźny dochód budzetu wyspy.

Nawet lepiej, że władze zamieszkanej głównie przez buddystów wyspy (70%) podchodzą to tematu Świąt Bożego Narodzenia wyłącznie w sposób komercyjny, bo podejście religijne do tych świąt poddanych Jej Królewskiej Mości Elżbiety II kończy się czasami w zupełnie nieprzewidywalny sposób.Życzę wszystkim wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego.



tagi: australia  znaczki 

Pioter
24 grudnia 2018 11:55
5     1352    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
24 grudnia 2018 13:59

Dobrze, że na Wielkanoc korona nie wypuszcza znaczków

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 24 grudnia 2018 13:59
24 grudnia 2018 14:35

Gogle mi wyrzuca tylko jeden znaczek angielski powiązany z WielkanocąNawet lepiej, że nic więcej nie widać.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 24 grudnia 2018 14:35
24 grudnia 2018 17:42

... tylko jeden znaczek angielski powiązany z Wielkanocą ...

mający poświatę milienarystyczną. 1000 AD to jest ten namiar. Stoi jak byk to 'tysiąc'. Oblicze z kamienia ma kanciaty wyraz twarzy. Światło i cień widać.

Czy ten tysiąc i te kanty na twarzy to 'anglosaski kant'?

Zdrowych i pogodnych Świąt Narodzenia Pańskiego.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
24 grudnia 2018 18:46

Serdecznie radości i wszystkiego, co najlepsze przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Józefa od Najwyższego, Nieskończonego a Nowonarodzonego.

Fajny tekst. Założę się że buddyści zgodziliby się na czerwonego Santa Klossa, w końcu ma jakieś podobieństwa do Oświeconego, choćby tusza i odosobnienie na biegunie pn. Może sobie tam medytować ile wlezie.  

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Pioter
24 grudnia 2018 20:16

Wszystkiego najlepszego!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować