-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wszystkiemu winni są Fenicjanie

Bowiem, jak się powszechnie przyjmuje, oni wynaleźli pieniądze. Ale nie tylko. Wynależli również alfabet, czyli system zapisu zgłoskowego. A od nich system ten przejęli Grecy, Żydzi, Rzymianie i Arabowie oraz wiele innych ludów - a przynajmniej tak się powszechnie uważa.

Tylko w niektórych przypadkach mamy pewność co do imion twórców konkretnych alfabetów narodowych i ludzie Ci, o ile działali w kręgu kultury chrześcijańskiej, byli często zaliczani w poczet świętych, bowiem pierwszym ich zadaniem było właśnie przybliżenie Słowa Bożego maluczkim.Jednym z tych Świętych Pańskich jest Mesrop Masztoc, twórca alfabetu ormańskiego, zyjący na przełomie IV i V wieku, którego Armenia zamierściła na banknocie 1000 dramowym w 1994 roku.

Inni święci, którym udało się opracować nowy alfabet to mnisi Cyryl i Metody, którzy znaleźli się wpólnie na słowackim banknocie.

Dla Stanów Zjednoczonych takim świętym twórcą niezbędnego w komunikacji na znaczne odległości alfabetu okazał się Samuel Morse, którego portret zamieszczono na banknocie 2 dolarowym z 1896.

Ale wrócmy do tytułowych Fenicjan. Ponieważ nie można określić kto imiennie opracował pierwszy alfabet, oraz biorąc pod uwag fakt, że jedynie Liban we współczesnym świecie islamskim ściśle przestrzega zapisów Koranu o zakazie wykonywania podobizn istot żywych, władze tego kraju postanowiły na banknocie 1000 lirowym z 2004 roku uhonorować ............. sam alfabet.



tagi: numizmatyka 

Pioter
29 czerwca 2018 05:13
8     1610    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ainolatak @Pioter
29 czerwca 2018 08:16

Na słowackim banknocie wrażenie na mnie zrobiło umieszczenie krzyża. Jakiś czas temu umieścił Pan brazylijski banknot z mszą św. i krzyżem, jest jeszcze węgierski św Stefan z krzyżem, ale chyba jednak rzadko jest umieszczany?

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 29 czerwca 2018 08:16
29 czerwca 2018 08:34

Krzyż można spotkać na wielu banknotach. Trudno wyrokować czy rzadko jest umieszczany, bowiem wzory baknotów ulegają zmianie (bądź modyfikacji) co kilka - kilkanaście lat, a wtedy o tym co na nich się znajdzie decyduje mądrość etapu. Ten węgierski banknot to banknot okolicznościowy (czyli nie przeznaczony do obiegu) wydany z okazji 1000 lecia chrztu.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter 29 czerwca 2018 08:34
29 czerwca 2018 08:40

nie mam na myśli oczywiście krzyży żelaznych itp. a w ujęciu religijnym

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 29 czerwca 2018 08:40
29 czerwca 2018 08:42

Ja też. Jutro będzie jeden z przykładów wykorzystania krzyża w mitologii różnych państw - bo czasem nie da się go pominąć przy niektórych osobach, które aktualnie wynosi się na piedestał.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Pioter
29 czerwca 2018 09:18

Umknął mi jeszcze banknot bułgarski ze Świętymi Cyrylem i Metodym z 1997 roku. Podaję go w celu uzupełnienia tematu.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Pioter 29 czerwca 2018 08:34
29 czerwca 2018 09:54

[...] co na nich się znajdzie decyduje mądrość etapu.

 

Taka mądrość etapu polega na uchylaniu się od prawdy. Zawsze można zaprojektowac okolicznościowy banknot unikając przedstawienia pewnego obrazu. Przykład sam pokazałeś z tym banknotem libańskim. NB.: Ciekawe, czy za istotę żywą uważają także rośliny, bo na banknocie mamy tam cedr libański. Wiem, że to ichnie godło, ale cedr, to cedr.

A co mamy tutaj?

Znaki drogowe są rodzajem pisma obrazkowego. Skoro niewątpliwym zamiarem było obrazkowe opisanie tutejszego wyobrażenia obszaru zabudowanego, to dlaczego tego szpiczastego obiektu nie wieńczy krzyż?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @orjan 29 czerwca 2018 09:54
29 czerwca 2018 10:09

Tak. Nawet rośliny są przedstawiane w sposób schematyczny. Ale bardzo powoli odchodzą od tych zaleceń Koranu. W 2015 roku Liban wydał banknot okolicznościowy z okazji 70 lat armii, na którym widnieje pomnik i sylwetki żołnierzy.

Podobnow Islamie, według najnowszych opinii immamów, można już reprodukować fotografie i nagrywać filmy, bowiem wizerunków istot żwywych w takim przypadku nie wykonuje człowiek, a robi to ... fala świetlna.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować