-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wolność

W 1986 na banknotach Zambii pojawił się Pomnik Wolności ustawiony w Lusace przed budynkiem rządu w 1974 z okazji 10 rocznicy ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii przez dawną kolonię znaną pod nazwą Rodezja Północna.Od 1989 roku pomnik ten obecny jest już na każdym zambijskim banknocie. Ma on przypominać rzącącym i rządzonym jak wielką ofiarę musiało ponieść społeczeństwo Rodezji Północnej uwalniając się z kajdan kolonializmu brytyjskiego.Idea pomnika odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Człowiek w łańcuchach to Zanco Mpudu Mutebo pochodzący z Mbala, który został aresztowany w 1963 i w łańcuchach przetransportowany do Livingstone. Aresztowaniu jednak towarzyszyły protesty, więc prowadzący go oficer dał mu wybór - albo złamie łańcuchy, albo zginie na miejscu. Przywołując nadludzką siłę Zanco złamał łańcuchy i uwolnił się, co zostało uwiecznione najpierw przez fotografów, a później w postaci pomnika.

Piękna legenda, szkoda tylko, że nieprawdziwa.

Zanco Mpudu od 1957 roku był już znanym opozycjonistą w Rodezji. Wdawał się w bójki nawet na sali sądowej, za co otrzymywał kary więzienia - np zasądzono mu 10 lat za złamanie nosa prokuratorowi w trakcie rozprawy o pobicie. Był szkolony w Kenii do walki z brytyjskimi władzami kolonialnymi. Po powrocie stał się trybunem ludowym, którego głównym działaniem były protesty przeciwko nowej konstytucji Rodezji Północnej, która dawała uprzywilejowaną pozycję białym. W październiku zeszłego roku urodzony w 1936 roku Zanco cieszył się dobrym zdrowiem oraz uznaniem współobywateli jako symbol wolności.

A dlaczego piszę, że legenda Zanco jest nieprawdziwa?

W 1963 roku Wielka Brytania wydrukowała nowe banknoty dla Rodezji Północnej. Te, które widać powyżej - z nazwą ZAMBIAdo 1964 roku kurszowały jednak w Rodezji inne banknoty.

Bank of Zambia powołano oficjalnie odpowiednią ustawą dopiero w 1965 roku, ale rok wcześniej do obiegu w Zambii wprowadzono nowe banknotyjuż bez królowej Elżbiety.

A jak dziś wygląda najważniejszy symbol Zambii? Czyli inaczej jak wygląda zambijska wolność?



tagi: banknoty  zambia  rodezja 

Pioter
4 kwietnia 2019 17:55
8     1616    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

dziad-kalwaryjski @Pioter
4 kwietnia 2019 18:34

Ładna, krótka notka. Krótkie pytanie - Czy Zanco zerwał łańcuch?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
4 kwietnia 2019 18:39

Skoro żyje do dziś i skoro to sfotografowali to chyba tak.

Ale on został na symbol wolności przygotowany (a moim zdaniem łańcuchy były odpowiednio spiłowane), bo skąd się nagle wzięli przy eskortowanym więźniu fotografowie?

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 4 kwietnia 2019 18:39
4 kwietnia 2019 19:18

To taki trochę zambijski Mandela

zaloguj się by móc komentować

S80 @Pioter
4 kwietnia 2019 19:30

Polscy misjonarze nawracali i ewangelizowali Rodezję Północną, ksiądz kardynał  Adam Kozłowiecki pierwszy arcybiskup ma w Lusace, szpital swojego imienia.

To Rodezji Północnej jest ta historia:

„Znany podróżnik polski śp. pan K. Nowak wszczął raz na postoju rozmowę z farmerem. „Najgorszym naszym wrogiem i plagą jest misja katolicka; gorsza „od szarańczy, od wszystkich chorób" — zaczął Anglik, gdy rozmowa zeszła na sprawy misyjne.
„Murzyn, który od misji przychodzi, mówi otwarcie, że jest człowiekiem, że go Bóg tak samo stworzył jak „Białego". (1938)

zaloguj się by móc komentować

Starybelf @Pioter
4 kwietnia 2019 19:30

Ten człowiek na pomniku wygląda jak King Kong z filmu z 1976 r.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
4 kwietnia 2019 19:51

to jest trochę jak w moim ulubionym tytaniku ;)

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 4 kwietnia 2019 19:51
4 kwietnia 2019 20:14

;)

A bohater tego filmu też jest na banknocie

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
5 kwietnia 2019 09:06

To inny przykład pomnika wolności. Tym razem Cage w Szkocji. Jeszcze bardziej wymowny przekaz władz brytyjskich dla lokalnej społeczności.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować