-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wojna na trzy fronty

12 października Bank Republiki Naddniestrzańskiej poinformował, że obiegu kolekcjoneskim pojawi się nowa srebrna moneta - podkreślam, że srebrna, bowiem od dłuższego czasu tej republiki nie stać było na żadne kruszce i wszystkie okolicznościowe monety były bite w miedzioniklu.

Na nowej 10 rublowej monecie znalazł się się generał major Wasilij Wasilijewicz Kachowski, głównodowodzący wojsk mołdawskich w trakcie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku.

Przypomnijmy więc trochę tamte dzieje.

W 1791 roku poseł rosyjski w Polsce, Bułhakow, otrzymał nakaz utworzenia wśród polskiej szlachty i magnaterii stronnictwa, które zwróci się do Mokswy z prośbą o wsparcie wojskowe przeciwko podjętej przez Warszawę próbie zreformowania państwa (zwanej Konstytucją 3 Maja). Te stronnictwo rzeczywiście powstało (Kofederacja Targowicka) i rozpoczęło działania zgodnie z opracowanym w Moskwie scenariuszem.

Do pomocy targowiczanom Moskwa przygotowała 2 armie - białoruską, w liczbie 32 tys wojska pod dowódctwem Michała Kreczetnikowa oraz mołdawską, w liczbie 64 tys wojska pod dowódctwem Wasyla Kachowskiego. Przeciwko nim stanęły armie koronna i litewska w sile około 50 tys żołnierzy pod dowódctwem księcia Józefa Poniatowskiego.

Pomimo rosyjskiej przewagi wojska Rzeczpospolitej miały szansę obronić się przed rosyjską inwazją. Po początkowych walkach i wycofaniu się za linię Bugu rozpoczęto przegrupowywanie się i przygotowywanie się do kontrataku. Problemem jednak największym okazało się to, że kontrataku nie było już sensu przeprowadzać. W chwili bowiem osiągnięcia pełnej gotowości bojowej okazało się, że pełniący obowiązki króla Polski i wielkiego księcia Litwy, niejaki Stanisław Poniatowski, pod naciskiem swojej dawnej kochanki Zofii (znanej bardziej historykom jako Katarzyna II), przystąpił do targowiczan i dalsza walka nie miała już żadnego sensu.

Polski Majdan, przeprowadzony w 1791 roku, upadł. Król zdradził własną armię i naród, a polscy oligarchowie (zwani magnatami) zachowali dawne przywileje.

Mamy dziś jednak rok 2022, i zupełnie inną sytuację w Ukrainie. Włodzimierz Zeleński nie popełnia błędów Poniaowskiego. Takich błędów również nie popełnia głównodowodzący ukraińskimi wojskami Załużny. Ale dzisiejsza Ukraina również, jak Rzeczpospolita w 1792 roku, jest zagrożona otwarciem frontów białoruskiego i mołdawskiego. Zarówno na okupowanej przez Rosję Białorusi, jak i w Naddniestrzu znajdują się rosyjskie wojska. Do tego zresztą dochodzi również ukryta mobilizacja przperowadzana na Białorusi oraz coraz ostrzejsza retoryka Łukaszenki, oskarżającego Ukrainę, Polskę i Litwę o chęć rozpoczęcia wojny z Białorusią.

Otwarcie dwu nowych frontów dałoby wojskom rosyjskim możliwość przegrupowania się pod Chersoniem. Zresztą analitycy wojenni mówią, że tym razem atak z Białorusi nie pójdzie w kierunku Kijowa, a na Lwów - w celu odcięcia Ukraińców od zaopatrzenia płynącego z Polski. A to może całkowicie zmienić sytuację na froncie wschodnim.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście do otwarcia nowych frontów dojdzie - bo numizmatyczna dyplomacja często ma za zadanie wyłącznie ukazać róne możliwości realizacji wybranych scenariuszy, i pozostaje tylko w formie deklaratywnej (w tym przypadku już jawnej groźby).



tagi: wojna  polska  ukraina  rosja  białoruś  mołdawia  moneta  naddniestrze 

Pioter
14 października 2022 06:31
7     1558    13 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Paris @Pioter
14 października 2022 08:56

Jak  na  moje  rozeznanie...

...  ta  walka  na  ,,3  fronty,,  to  WIERUTNA  LIPA  !!!

Bialorusini  NIE  BEDA  WALCZYC,  bo  nie  chca,  oni  doskonale  zdaja  sobie  sprawe  ,,co  jest  grane,,...  w  Anglii  niewesolo...  we  Francji  brakuje  paliwa  na  stacjach  benzynowych,  szykuja  na  przyszly  tydzien  potezny  strajk  przeciwko  polityce  Macron`a...

...  wiec  pozyjemy-zobaczymy,...  ale  wpis  nawiazujacy  do  tak  niezbyt  odleglej  historii  baaardzo  ciekawy  !!!

 

Dziekuje,

zaloguj się by móc komentować

aszymanik @Pioter
14 października 2022 09:05

Tak.... trzy fronty. To kompletna lipa - białuruska armia właśnie wysłała do Rostowa wszystko co miała, a Naddniestrze nic nie wysłało, bo w zasadzie nic nie ma.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @aszymanik 14 października 2022 09:05
14 października 2022 09:34

Naddniestrze się nigdzie nie ruszy. Nie po to Mołdawia przeprowadza obecnie mobilizację, żeby gdzieś ruskie wojska z Naddniestrza miały się ruszyć. Poza tym im tam akurat dobrze i nauczyli się robić własne interesy - na zasadzie Bóg wysoko a car daleko.

Białoruś natomiast to inna bajka. O ile armia białoruska nigdzie się nie będzie ruszać (bo nie chce), nawet pomimo ogłoszonej mobilizacji, to cały czas obecne są na jej terytorium wojska rosyjskie.

Ja tylko piszę o tym, jakie ruchy obserwuję w numizmatyce.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
14 października 2022 09:50

Jest to jakiś sposób obrony Mołdawii -  Ukrainie świeczka, Rosji ogarek. Komu knot?

zaloguj się by móc komentować

pike @Pioter 14 października 2022 09:34
14 października 2022 21:07

Jak teraz wygląda numizmatyka Tadżikistanu?

Bo właśnie Putin dostał opierdantus od prezydenta tego kraju..

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-niespodziewane-slowa-prezydent-tadzykistanu-zrugal-putina,nId,6348316

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter
14 października 2022 21:57

Bardzo ciekawy wpis. Sklonil mnie do spradzenia w Wiki kilku watkow zwiazynych z nazewnictwem Moldawi (Moldawia, Moldawia Zachodnia, Zadniestrze, Bukowina, Besarabia, Budziak, Jedysan, etc.) oraz wojny z Rosja w 1792 roku i kryzysu bankowego w 1793. Ciekawe, ze Jakow Bulhakow uzywal polskiego herbu Syrokomla.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować