-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wiemy, że nic w zasadzie nie wiemy

Ale po kolei.

Czytam właśnie ciekawą książkę, nie o barwnikach akurat, ani o tkaninach, ale o czymś jeszcze bardziej potrzebnym ludziom do życia. O roślinach jadalnych. Od chili do wanili. Historia roślin apetycznych Jarosława Molendy.

Wśród wielu ciekawych informacji jest tam również cytat wyrwany ze sprawozdania chińskiego podróżnika po Europie z XII wieku, zwanego Chau Ju-Kua, brzmiące: pszenica w muzułmańskiej Hiszpanii jest przechowana w silosach przez dziesięć lat. Autor książki wyciąga z tego wniosek, że co najmniej w XII wieku Chińczycy nie znali jeszcze pszenicy durum (którą własnie tak długo można przechowywać).

Ale mnie zaciekawiło coś innego. Chiński podróżnik po Europie w XII wieku.

Szybka kwerenda (bez znajomości chińskiego) w necie dała ciekawe wyniki. Chau Ju-Kua wcale nie był podróżnikiem. I wcale tak się nie nazywał.

Zgodnie z dzisiejszą traksrypcją jego nazwisko odczytane zostało jako Zha Rukou. Żył w latach 1170 - 1231 i był on politykiem wysokiej rangi na dworze dynastji Song. Jest on autorem dwutomowej książki Zhu Fan Zi, gdzie dokonał opisania świata barbarzyńców.

Żeby było ciekawiej książka ta doczekała się wydania po angielsku pod tytułem Chau Ju-kua : his work on the Chinese and Arab trade in the twelfth and thirteenth centuries, entitled Chu-fan-chï . Traksrypcji na europejski język dokonano na polecenie Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu w 1911 roku, a podjęli się tego panowie Friedrich Hirth oraz WW Rockhill.

Książkę można obecnie ściągnąć z bibliotek cyfrowych: https://wellcomecollection.org/works/hxk9f992/items?canvas=5

Zgodnie z opisem z angielskiej wiki książka jest podzielona na dwie części. W jednej opisano bliską zagranicę oraz kraje świata muzułmańskiego (wtym Hiszpanię, Maroko, Sycylię), a w drugiej towary docierające z tych krajów do Chin:

Zarejestrowane kraje obejmują miejsca i królestwa w Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Jiaozhi (交趾, północny Wietnam), Czampa (占城), Zhenla (眞臘, Kambodża), Langkasuka (凌牙斯加), Sanfoqi (三佛齊, Srivijaya),  Java (闍婆), Bagan (蒲甘, Birma) i Mayi (麻逸, Filipiny). Wspomniano również o Japonii, Korei i Tajwanie w Azji Wschodniej oraz krajach na subkontynencie indyjskim, takich jak Huchala (胡茶辣, Gujarat), Nanpi (南毗, Malabar) i Zhunian (注輦, Chola). Daje również więcej informacji niż wcześniej dostępnych w chińskich źródłach na temat świata islamskiego i jego produktów. Kraj Dashi (大食, Arabowie) jest opisywany jako rozległe królestwo obejmujące wiele terytoriów (24 podane w księdze) ze stolicą w Egipcie, w tym Baida (白達, Bagdad); Wengman (甕蠻 Oman); Majia (麻嘉, Mekka); Jilani (吉慈尼, Ghazni) i inni. Książka dalej wymienia kraje i miejsca w Afryce, w tym Wusili (勿斯里, Egipt) i jego miasto Egentuo (遏根陀, Aleksandria), Bipaluo (弼琶囉, Berbera), Zhongli (中理, Somalia lub Shungwaya). ?), Cengba (層拔, Zanzibar), Binouye (Tunezja i region Trypolisu w Libii) oraz Tuopandi (Damietta w Egipcie). W tej książce opisał takie miejsca, jak słynna latarnia morska w Aleksandrii.

Książka powstaje w tym samym czasie, co podbój pólnocnych Chin przez Temudżyna i pisze ją chiński polityk.

Czy to nie był przypadkiem plan chińskiego blitzkreigu skutecznie później realizowany przez wojska mongolskie?

Niestety z angielskiego tłumaczenia mogę korzystać tylko pobieżnie, na ile pozwala mi niezbyt dobra znajomość języka oraz translatory, ale możne ktoś z czytelników Szkoły Nawigatorów odnajdzie tu perełki, o jakich nam się nawet nie śniło - czyli np. chiński raport inwazyjny na Świat Islamu.A przy okazji, żeby było coś w temacie tego bloga, dołożę okolicznościowy banknot mongolski wydany w lipcu z okazji 100lecia rewolucji.



tagi: książka  chiny  banknot  mongolia 

Pioter
3 sierpnia 2021 13:44
11     1993    17 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Pioter
3 sierpnia 2021 15:48

No bomba! 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
3 sierpnia 2021 23:37

Chyba zacznę robić na drutach. Ciekawe jakie wzory są w tych supełkach zwisających się z góry ?

P.S.

Brać z prawej czy lewej strony ?

z lewej ?

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @MarekBielany 3 sierpnia 2021 23:37
4 sierpnia 2021 03:10

a serce masz po której? :)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
4 sierpnia 2021 09:31

Coś mi przyszło do głowy. Być może było tak, że po wizycie chińskiego podróżnika albo podróżników dwór cesarza postanowił utworzyć szlak handlowy prowadzący na zachód. Kiedy pojawił się Temudzyn stwierdzili, że to zdolny wódz, który może tegorocznej dokonać. I może to sami Chińczycy stoją za podbojami Chana. Dali mu ludzi, pieniądze, nowinki technologiczne. Mogli też Chińczycy porozumieć się z Wenecją w tej sprawie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 4 sierpnia 2021 09:31
4 sierpnia 2021 09:45

W tej książce jest mapa, której tu nie potrafię wkleić. Na samym końcu. I widać z niej, że raczej opisywano ludy mieszkające nad morzem. Oraz towary - szczególną uwagę zwracając na wszelkiego rodzaju aromaty. Znazł się tam nawet bursztyn, który opisywany jest jako pochodzący z krainy smoków nad Morzem Zachodnim. Te smoki to raczej drakkary, a Morze Zachodnie w większości przypadków tłumaczone jest jako Morze Śródziemnne, choć w tym przypadku raczej chodzi o Bałtyk.

Na dworze dynastii Song bardzo dokładnie znano otaczający Chiny świat. A skoro opisują arabski emirat Grenady jako Mu-Lan-Pi, to na pewno chińcy kupcy docierali aż tam. Zresztą gdzieś czytałem (ale teraz sobie nie przypomnę), że Batu Chan miał dotrzeć do Hiszpanii, tylko się wycofał po śmierci Ugedeja.

Już wcześniej zresztą wysywałem przypuszczenia, że Mongołowie byli tylko emanacją Chin. Ta książka napisana przez Zha Rukou tylko potwierdza moje przeczucia.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 4 sierpnia 2021 09:45
4 sierpnia 2021 11:04

Wszystko zaczyna się układać w związku z Czyngis Chanem. Rozpoznanie terenów, przez które przechodziła armia mongolow wymagało ogromnej wiedzy geograficznej i kartograficznej. A jeśli czegoś nie pomyliłam, to Temudzyn nie potrafił pisać i czytać. Był jednak bardzo zdolnym przywódcą, o czym Chińczycy zdołali się sami przekonać i to pewnie oni znaleźli go "siedzącego" w jurcie i wyłożyli karty na stół. A potem to już wszyscy ciągnęli do niego jak muchy do lepu. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 4 sierpnia 2021 11:04
4 sierpnia 2021 11:14

Chyba potrafił. Zanim został Wielkim Chanem był chińskim dowódcą wojskowym (a nie niewolnikiem - jak niektóre opracowania podają) posiadającym oficjalny tytuł w chińskiej kaście urzędniczej - czyli powinien jakoś przez egzaminy przebrnąć, a nawet jeśli tylko nadano mu tytuł formalnie to i tak jakieś minimum wiedzy o chińskim świecie musiał posiadać.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
4 sierpnia 2021 13:15

Nie wiedziałam tego. No to wszystko jest jeszcze bardziej jasne. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Autobus117 4 sierpnia 2021 03:10
4 sierpnia 2021 22:19

Lubię ten zakręt 117 z Madalińskiego w Puławską.

To jest dziwne, ale 117 doganiał A na najbliższych przystankach i zdąrzałem.

Czasami.

:)

 

P.S.

może nic to jest, ale coś jednak zostaje.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @MarekBielany 4 sierpnia 2021 22:19
6 sierpnia 2021 03:24

kocie łby, bazalt, kocie łby, a na Morskim karuzela

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Autobus117 6 sierpnia 2021 03:24
7 sierpnia 2021 00:19

Taka była. Na łańcuchach.

Też pamiętam.

 

P.S.

zbyt blisko Puławskiej ?  :)

Dawniej to kolejka jeździła z Wilanowa do Konstancina.

i przestała jeździć. ;)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować