-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wiatr zmian

1 grudnia 2018 roku Narodowy Bank Rumunii wypuścił baknot okolicznościowy z okazji 100 lecia zjednoczenia.Mamy na nim przedstawioną parę królewską, Ferdynanda I i Marię, przyglądającą się manifestacji w Alba Iulia, zwanym wówczas jeszcze Gyulafehérvár . Na rewersie znalazł się natomiast pomnik jedności przedstawiający cztery jednoczące się wówczas kraje: Rumunię, Bessarabię, Siedmiogród oraz Bukowinę.

Można ten banknot rozpatrywać jako obronę przed węgierską polityką próbującą unieważnić traktat z Trianon. Można również doszukiwać się tu symboliki mających skłonić władze Mołdawii do zjednoczenia z Rumunią.

Ale można było również poczekać na kolejne rozdanie.

4 grudnia zeszłego roku władze Rumunii podbiły stawkę. Na kolejnym banknocie z tej serii (100 lat jedności) tłem do zaprezentowania Iona Brătianu - polityka, który doprowadził do zjednoczenia Wołoszczyzny i Mołdawii - stał się bowiem Order Karola I - najwyższe odznacznie Królestwa Rumunii, ustanownione przez Karola I Hohenzollern-Sigmaringen w 1906 roku i nadawane do 1947 za szczególne zasługi dla tronu i państwa.

Order od 1947 roku nie ma już w Rumunii żadnego znaczenia. Obecnie (od 2005) stanowi wyłącznie pamiątkę rodową dawnej dynastii panującej i jest nadawany wyłącznie jako order domowy, czyli poświadczający przynależność do domu dynastycznego.

Zestawienie polityka, który po zjednoczeniu Mołdawii i Wołoszczyzny doprowadził do zaproszenia Hohenzollernów na rumuński tron z nieaktualnym już orderem państwowym jest dość zastanawiające.

Albo władze Rumunii pragną powtórzyć bułgarski eksperyment, czyli zaprosić dynastię Hohenzollernów do władzy, jak zrobiono to z carem Borysem Sachsen Coburg - Gotha (dziś najbardziej znanych pod nazwiskiem Windsor) w sąsiedniej Bułgarii - albo - przy widocznej już dziś słabości Francji, która jedność Rumunii gwarantowała przez lata, Rumunii opowiedzieli się jednoznacznie po niemieckiej stronie (UE), za cenę pohamowania węgierskich roszczeń terytorialnych do Siedmiogrodu.

Najbliższy czas pokaże nam co będzie się dziać w tej sprawie.



tagi: niemcy  węgry  rumunia  banknoty  siedmiogrod 

Pioter
27 marca 2020 12:27
5     1228    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ArGut @Pioter
27 marca 2020 14:56

>Można ten banknot rozpatrywać jako obronę przed węgierską polityką próbującą unieważnić traktat z Trianon.

A Węgrzy mają pewnych SOJUSZNIKÓW, żeby próbować cokolwiek unieważniać ? 

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Pioter
27 marca 2020 15:08

Rumunia to państwo obrotowe. Coś jest  na rzeczy

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 27 marca 2020 15:01
27 marca 2020 18:42

Tak pamiętam notkę i dyskusję. Nie widać jednak kto tych gwarancji udzialił. Gdybając stawiałbym na CZECHÓW. Praga to CENTRUM ŚWIATA !

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
27 marca 2020 21:05

Piowiem wam coś "koledzy" złoto drożeje.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować