-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Walcem po kawie

Gdy Jakubowi Natansonowi udało się w labolatorium uzyskać fuksynę w 1855 roku pewnie nie przypuszczał, że w ten sposób zniszczy jeden z dwu filarów gospodarki znajdującego się na drugim końcu świata państwa.

Od tego bowiem czasu zamiast używać gwatemalskiej koszenili i indygo przemysł włókienniczy Europy przestawił się na barwniki syntetyczne.

Co więc można było zrobić? W 1859 roku rozpoczęto więc w Gwatemali przestawianie upraw na kawę, która miała tu dobre warunki do rozwoju i czasem trafiała się w przydomowych ogrodach jako ozdobny kwiat. Na początek zasadzono pół miliona drzewek kawowych. I szybko okazało się, że jednak rolników przyzwyczajonych do tej pory do pozyskiwania koszenili (czyli zbierania robaków z kaktusa) ciężko jest przestawić do upraw sadowniczych. Rozpoczęto więc akcję imigracyjną, ściągając emigrantów głównie z krajów niemieckich. Już w 1880 roku głównym towarem eksportowym Gwatemali stała się dzięki temu kawa, z czego 2/3 tego dochodowego interesu było w rękach niemieckich.

I tak to sobie trwało do lat czterdziestych XX wieku. Wtedy to pod naciskiem amerykańskim miejscowi Niemcy zostali częściowo pozbawieni obywatelstwa Gwatemali (pod pozorem popierania Hitlera), a ich majątki przejął United Fruit Company.

Gdy w 1952 roku prezydent Abrenze rozpoczął reformę rolną, CIA w ramach operacji PBFortune dokonała zamachu stanu i prezydentem Gwatemali uczyniła pułkownka Armasa, któremu udało się porządzić do 13 listopada 1960 roku. Wtedy to inspirowana przez Kubę partyzantka rozpoczęła wojnę domową, która trwałą w Gwatemali praktycznie przez 30 lat.

Wojna spowodowała zniszczenie wielu upraw i palarnii kawy, a szczególnie przestawienie odbiorców tego trunku na gatunki hodowane w innych częściach świata.

W 2008 roku urząd prezydenta Gwatemali objął Alvaro Colom, przeciwko któremu już w następnym roku zmontowano bardzo mocną prowokację. Otóż 10 maja 2009 roku podczas jazdy na rowerze został zamordowany opozycyjny polityk Rodrigo Rosenberg. Dwa dni po jego śmierci wypłynęło nagranie, w którym obawiał się on o swoje życie, zaczynające się słowami: Jeśli to oglądacie, to dlatego, że zostałem zamordowany przez prezydenta Alvaro Coloma... 17 maja rozpoczęły się masowe demonstracje uliczne żądające ustąpienia prezydenta ze stanowiska oraz rozpoczęło się międzynarowe śledztwo. Śledztwo zakończyło się 12 stycznia 2010 roku wyrokiem Rosenber sam zlecił swoje zabójstwo.

Ciekawy wyrok, nieprawdaż? Coś musiało się stać w tak zwanym międzyczasie.

Stało się. W tym właśnie gorącym okresie Banco de Guatemala wprowadził do obiegu jeden z 3 zaplanowanych nowych banknotów. Banknoty te zaplanowano tuż po objęciu przez Coloma prezydentury. Wprowadzono tylko jeden - to wystarczyło do uspokojenia sytuacji zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.

To ten banknot poniżej:Na banknocie tym znajduje się trójka gwatemalskich muzyków: Sebastian Hurtado, Mariano Velvere oraz German Antacara.

Na rewersie mamy zapis nutowy, mur graniczny oraz pewien ciekawy instrument muzyczny, który wymaga współpracy kilku muzyków jednocześnie.

Zapis nutowy natomiast to gwatemalski walc la Flor del Cafe, czyli po naszemu kwiat kawy. Proszę o wysłuchanie go w całości:

https://www.youtube.com/watch?v=X9kdX7tgxSg#action=share

Żeby było jeszcze ciekawiej, banknot ten wydrukowano w firmie Giesecke & Devrient. Jako jedyny z wszytskich banknotów obiegowych.

Jeśli pytacie czy coś jeszcze zmienił ten banknot to odpowiem, że tak. Przypomniano sobie o niemieckiej diasporze w Gwatemali i zaczęto ją honorować urządzając różne imprezy, jak np Oktoberfest. Rozbudowano również sieć niemieckich placówek dyplomatycznych w tym kraju.

I na razie to tyle. Resztę musicie znaleść sami. Ja idę się napić kawy ;)



tagi: niemcy  usa  wojna domowa  banknot  kawa  gwatemala 

Pioter
16 maja 2020 09:10
13     1448    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ArGut @Pioter
16 maja 2020 09:25

Jestem po, kawie. Z ciekawością dowiem się od smakoszy gwatemalskiej kawy czym się wyróżnia na tle innych.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
16 maja 2020 09:46

To jest ciekawe, bo w zupełnie innym świetle stawia powojenną wyprawę do Gwatemali podjętą przez Andrzeja Bobkowskiego, który tłumaczył sie, że tam wyjechał, bo miał dosyć Europy. Z całą pewnością tak nie było

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
16 maja 2020 09:51

Ten instrument, to na moje oko i ucho, marimba. Można grać na niej solo albo w dwie, trzy, albo i w więcej osób. Na banknocie widać stare marimby, te nowe wyglądają już inaczej. Te wyglądają na całe drewniane a te nowe mają metalowe rury albo z tworzyw.


https://loca4motion.com/2011/02/15/guatemalas-musical-darling-marimba/


Historia bardzo ciekawa.

A dla porównania 6 marimb:
https://www.youtube.com/watch?v=RaYvMwQd3cs

zaloguj się by móc komentować

umami @ArGut 16 maja 2020 09:25
16 maja 2020 09:55

Niemiecki Lidl sprzedaje gwatemalską kawę.

zaloguj się by móc komentować

umami @umami 16 maja 2020 09:55
16 maja 2020 10:18

I jeszcze czekoladę z gwantemalskiego kakao.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @umami 16 maja 2020 09:51
16 maja 2020 10:37

świetne to jest :)

czasem, żeby obsłużyć takie wielkie cymbały to nieżle się trzeba naskakać ;)

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ArGut 16 maja 2020 09:25
16 maja 2020 10:42

Trzeba byłoby wypić taką kawę, ale kupioną w Gwatemali,chyba że na torebce jest napisane made in Gwatemala. W innym razie to są kawowe fejki. Generalnie są to kawy bardzo mocne, z dużą zawartością kofeiny. Mała czarna wypita o 14 tej trzyma do 2 w nocy. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 16 maja 2020 09:46
16 maja 2020 11:53

Zaraz po wojnie to pewnie był zwiad przed akcją destabilizującą działalność AFC, zleconą przez Anglików czy Rosjan.Zaraz

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter
16 maja 2020 14:26

Jak żona usłyszała tę melodię, to zapytała, czy pochodzi z Austrii, czy Bawarii. Na początku się mocno zawstydziła, źe aź tak nie trafiła.

zaloguj się by móc komentować

umami @betacool 16 maja 2020 14:26
16 maja 2020 17:52

Bo to walc. Jego kompozytor to ten pierwszy z prawej na banknocie. Imię zobowiązuje ;)
https://es.wikipedia.org/wiki/Germán_Alcántara

zaloguj się by móc komentować

umami @ainolatak 16 maja 2020 10:37
16 maja 2020 17:58

Potrzebny jest większy zasięg ramion niż przy fortepianie koncertowym. I nawet pałeczki nie pomagają przy tym wzroście ;)

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
16 maja 2020 20:56

Co do filmu YT - egzotyczne a jednak swojskie.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
16 maja 2020 22:05

O ileż pięniejszy był świat w którym połowa obecnych Stanów zjednoczonych, nazywała się Nowa Hiszpania, a to co na południe Wicekrólestwem Peru. Były czasy.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować