-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

W kamiennym kręgu

W wiosce Wasu, znajdującej się niedaleko miasta zwanego jeszcze niedawno Georgtown, a dziś Janjanbureh (Gambia) znajduje się muzem wybudowane ze środków UNESCOMuzeum te poświęcone jest znajdującym się w tej miejscowości kamiennym kręgom, które w 2006 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pracujacy na miejscu archeologowie wydatowali ich powstanie na VIII wiek naszej ery. Znalezione na miejscu wykopalisk miedziane ozdoby i broń sugerują, że były to grobowce władców, ale do chwili obecnej nie udało się w żaden sensowny sposób zidentyfikować ich budowniczych ani rzeczywiście pełnionej przez nie funkcji. Każdy ze stojacych w kręgu laterytowych* kamieni waży około 10 ton, a ich wielkość wacha się od 1 do 2,5 m.Dalsze badania archeologiczne prowadzone w Gambii i Senegalu pozwoliły wyodrębnić Senegambijską Strefę Magelityczną, w której znaleziono ponad siedemnaście tysięcy typu obiektów. Prócz tego doliczono się również 29 tysięcy kamieni laterytowych, które z kręgami nie są powiązane. Badania archeologiczne w całej strefie (już nie tylko w Wassu) dały znacznie większy rozrzut czasowy od III w pne do XVI w naszej ery. Oznaczłoby to, że przez prawie 2 tysiące lat powstały na tym terenie takie same budowle, których przeznaczenia dziś nie potrafimy rozszyfrować.

Od 1985 roku kamienne kręgi w Wassu stały się również motywem gambijskich banknotów.I pozostają nim do dnia dzisiejszego.

 

*Lateryt to skała osadowa składająca się głównie z tlenków żelaza i glinu z domieszkami niklu, kobaltu i manganu.



tagi: banknoty  gambia  senegal 

Pioter
12 kwietnia 2019 16:33
9     1268    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
12 kwietnia 2019 19:25

Witam.

Jak zawsze notka niezmiernie ciekawa. Dziękuję. Od razu skłania do poszukiwań i uzupełniania wiedzy. Dalasi gambijska waluta ma dopiero 48 lat (1971). Najciekawsza z tych trzech pięćdziesątek są dla mnie arabskie napisy na otoku na dole po prawej stronie. Każdy jest inny i oczywiście ciekawi mnie co one oznaczają. Ale oczywiście skoro zacząłem szperać to trafiłem na taką ciekawą monetę z 1997 roku:

źródło

A kim był Mansa Musa?

"Mansa Musa – 14. król (mansa) który rządził Imperium Mali od 1312 do 1337. Znany ze sławnej pielgrzymki do Mekki oraz jako fundator muzułmańskiego stypendium.

Mansa Musa jest często określany jako najbogatszy człowiek w historii. Takiego bogactwa dorobił się poprzez eksploatację zasobówsoli i złota. Musa był prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny.

Podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wraz ze swoją świtą wydawał pieniądze tak obficie, że spowodowało to dwudziestoletnią inflację w Egipcie.

Utworzył szkołę wyższą w rządzonym przez siebie Timbuktu.

Zdaniem brytyjskiego „The Independent” był najbogatszym człowiekiem wszech czasów. Jego fortuna byłaby dziś warta 400 mld USD. Zdaniem innych jego majątek był dużo wyższy, tak ogromny że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa".

 

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
12 kwietnia 2019 19:31

Mansa Musa

źródło zdjęcia niżej

był bogatszy od Davida Rockeffelera

https://historia.org.pl/2012/10/19/najbogatsi-ludzie-wszech-czasow-afrykanski-krol-przed-rockefellerem/

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
12 kwietnia 2019 19:37

Niestety twórcy katalogów numizmatycznych mając tekst angielski nie próbują już innych języków rozszyfrowywać. Więc niestety nie pomogę w tym zakresie, a nawet nie wiem gdzie możaby szukać rozwiązania.

Państwo Mansy Musy zawierało w sobie dziesiejszą Gambię i Senegal, więc może nawet z jego polecenia niektóre kręgi laterytowe powstały.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 12 kwietnia 2019 19:31
12 kwietnia 2019 19:39

Przy czym:

"Mansa w języku manade znaczy król królów, kojarzone zwłaszcza z dynastią Keita w Imperium Mali, które zdominowało Afrykę Zachodnią w XIII i XIV stuleciu. Władza Mansa obejmowała prawo do wydawania wyroków oraz do zmonopolizowania handlu, zwłaszcza złotem.

Sundiata Keita, legendarny założyciel Imperium był pierwszym, który przyjął ten tytuł. Wśród innych znakomitych mansa znajdują się jego syn Wali Keita i potężny Kankan Musa I, którego pielgrzymka do Mekki pomogła określić nowy kierunek Imperium. Spadkobiercy Imperium Mali są znani głównie dzięki tunezyjskiemu historykowi Ibn Chaldunowi."

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mansa

A ja myślałem, naiwny, że świat w 13. i 14. stuleciu kręcił się wokół Europy, a tu taki "zonk."

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
12 kwietnia 2019 20:44

Co ciekawe Central Bank of the Gambia w 2014 roku zamówił u Thomasa de la Rue okolicznościowy banknot polimerowy wprowadzony w 2015 roku, 20 dalasis:

źródło

A Thomas de la Rue był mocno rad z tego, iż otrzymał to zlecenie, cyt.:

"18 Nov 2014

The Central Bank of The Gambia will launch a commemorative 20 Dalasi banknote before the end of 2014.      De La Rue is honoured to have been asked to design and produce this banknote. 

In order to commemorate 20 years of the President’s rule, the Central Bank of The Gambia is launching a new 20 Dalasi banknote. Designed and produced by De La Rue on Safeguard®, this new polymer banknote is based on the existing paper 25 Dalasi but is a green rather than a blue note and bears a portrait of the President His Excellency Sheikh Professor Alhaji Dr. Yahya Abdul-Azziz Jemus Junkung Jammeh. The image of the crocodile that was in the watermark of the 25D appears in the clear window on the polymer note. This is the first new note to be put into circulation in The Gambia for almost 20 years. 

Commenting on the launch, Mr Amadou Colley, Governor of the Central Bank said “This new banknote has been produced on the latest polymer substrate and marks 20 years of progress and self reliance. Our long standing relationship with De La Rue has ensured a smooth and successful collaboration on this key project.” 

Ruth Euling, Sales Director for De La Rue Currency stated “We are proud to have worked with The Central Bank of The Gambia since its inception and are delighted that they have joined the growing number of banks who have chosen Safeguard for their banknotes. The Gambia is the second country in Africa to issue notes on the Safeguard substrate with a third African country due to issue later this year.” 

https://www.delarue.com/media-center/central-bank-of-the-gambia-launches-new-commemorative-20-dalasi-banknote-on-de-la-rues-safeguard-polymer

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
12 kwietnia 2019 20:50

No i chyba wiem, czym są napisy arabskie w otoku. Jest to prawdopodobnie wartość banknotu (nominał) i nazwa po arabsku:

źródło

Opis:

Gambia 10 Dalasis (1987-1990)

Item Code: GM-10

Front: Sailing boat; President Sir Dawda Kairaba Jawara - First President of Republic of the Gambia.
Back: Fisherman in a boat throwing a fishing net. Watermark: Head of a crocodile.

Original Size: 146 x 80 mm

Texts: Central Bank of the Gambia promise to pay on demand the sum of Ten Dalasis.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 12 kwietnia 2019 20:44
12 kwietnia 2019 20:51

Tomcio Ulicznik drukuje banknoty dla Gambii nieprzerwanie od 1989 roku. Wcześniej Gambię obsługiwał w tym zakresie londyński oddział ABNC czyli firma Bradbury, Wilkinson & Co

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Pioter
13 kwietnia 2019 14:03

Swoją drogą,po co były te kamienne kręgi,menhiry,tolosy,piramidy ,etc..?

Na razie wiem tylko dlaczego były stawiane

w tych a nie innych miejscach.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @DYNAQ 13 kwietnia 2019 14:03
13 kwietnia 2019 15:31

Na razie nikt nie umie odpowiedzieć. Może to być porzucony urobek kopalni żelaza (ale to za duże bloki kamieni są na to), mogą być grobowce (choć może być to późniejsze wykorzystanie istniejących kręgów), może jakiś drogowskazy. Wiadomo jedynie, że nie są pochodzenia naturalnego. To jedna z wielu zagadek na świecie, których obecnie nie potrafimy rozwiązać.

A przy okazji ukazanie, że wypromować na atrakcię turytyczną można nawet kupkę kamieni, o których zupełnie nic nie wiadomo.

Na symbol państwa zresztą również.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować