-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Gdzie tkwi haczyk?

Jest taki banknot, na którym haczyki zanaczono bardzo wyraźnie. I nie możemy pomylić ich z kolczykami w żaden posób.I żeby było całkiem jasne Instytu Emisyjny Departamenetów Zamorskich, który w 2014 roku wydał nowe bankoty dla Francuskich Terytoriów Pacyficznych, na banknocie z haczykami zamieścił bardzo dobrze rozpoznawane ryby akwariowe, które akurat w tamtym klimacie żyją sobie w rafach koralowych. Te ryby to ustnik rafowy (awers) oraz wargacz garbogłowy (rewers).

No właśnie - gdzie tu jest haczyk? Przecież wyraźnie dano to do zrozumienia w szacie graficznej banknotu.

Może haczyk twi w tych rybkach właśnie?

Wargacz garbogłowy inaczej zwany jest chelinem napoleońskich lub napoleonem. Te ryby żywią sięgłownie mięczakami, w tym nawet są w stanie konsumować trujące gatunki - na ternie UE objęty jest od 2004 całkowitym zakazem handlu.

A druga rybka - ustnik rafowy (motylek rafowy, chetonik rafowy) jest z powodu swego wyglądu zamiennikiem trudnego do hodowli w warunkach akwaryjnych idolka mauretańskiego.

O co chodziło w tym przypadku Francuzom?



tagi: francja  banknoty  pacyfik  ryby  polinezja 

Pioter
17 czerwca 2021 16:04
8     1282    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
17 czerwca 2021 17:26

Notowania idolka mauretańskiego lecą w dół

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 17 czerwca 2021 17:26
17 czerwca 2021 17:43

To był 2014, to szły w górę. A władze Francji były i tak przekonane, że napoleon jest w stanie każdą truciznę stawić. Nie wiem czy nadal tak myślą ;)

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter
17 czerwca 2021 19:00

Hej, Piotrze, nie tak prędko! Trzeba przyznać, że umiesz człowieka wkręcić w takie tematy. ;)

Haczyki - żadna tajemnica, bo tematem jest fauna morska. Na roślinnym banknocie 500 CFP jest w tym miejscu jakieś symboliczne zielsko. Haczyki ponoć tradycyjne.

Ryb jest więcej, a mianowicie na dolnym pasku mamy uproszczone wizerunki rybek z rodzaju Chaetodon oraz skarusowatych. Jest też łodzik czyli nautilus oraz niewidoczny na tej reprodukcji znak wodny - tradycyjna piroga z pływakami, charakterystyczna dla Oceanii. Ponadto awers zdobi pas tkaniny tapa wykonywanej z kory. Ta sama tkanina powtarza sie na rewersie, tym razem jako tło dla jakichs muszli.

Na rewersie wargacz czyli napoleon (Napoleon!) wpatruje się w gorgonie - rząd ośmiopromiennych koralowców. A co tworzą koralowce? Oczywiście kolonie! I tu chyba tkwi właściwy haczyk. Śródziemnomorski koral szlachetny (czerwony) jest ośmiopromienny i ewolucyjnie bliższy gorgoniom od sześciopromiennych korali madreporowych, tworzących rafy koralowe, z ta najsłynniejszą włącznie. Polinezyjskie kolonie (pardon, wspólnotę zamorską) łączy ze śródziemnomorską metropolią więź starsza i bardziej intymna niż z geograficznie sąsiednią Australią, o Chinach nie wspominając. Widzimy nadto perłopława perłorodnego (pinctadę), co dopełnia przekaz: Polinezja to perła w koronie Francji (o ile takie sformułowanie nie kłóci sie z republikańskimi wartościami). ;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 17 czerwca 2021 19:00
17 czerwca 2021 19:33

Te zielsko z 500 to gardenia tahitańska - jak pisze wiki: Kwiaty noszone są również włosach jako ozdoba przez miejscowe kobiety, za prawym uchem przez kobiety niezamężne, za lewym przez mające partnera. We wcześniejszej serii było widać, że Taihtanka jest na etapie poszukiwania narzeczonego. W 2014 zniknęła - czyli partnera chyba znalazła. Żeby do tego doszło pozbyto się kilku polityków Polinezji - prezydent Gaston Flosse oraz przewodniczący parlamentu Edouard Fritch zostali oskarżeni o defraudację (2014) - Flosse został skazany na 4 lata więzienia, a Fritch na bycie prezydentem Polinezji na kolejną kadencję.

Także 500 też ciekawa, ale to chyba niewiele wnosi do kwesti haczyków (chyba, że chodzi o haki na polityków)

Perła w koronie? Być może, ale od czasów zburzenia Bastylii  Francja nie ma już korony, którą zastąpiła czapka frygijska. A kolonie (bo nadal są to kolonie, tylko nazwy się zmieniły) rzeczywiście są połączone z metropolią.

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 17 czerwca 2021 19:33
17 czerwca 2021 20:32

Nie, to zielsko to liść i owoc melonowca właściwego (Carica papaya), nazywanego przeważnie papają. Sprawa byłaby dyskusyjna, bo, prawdę mówiąc, liść jest narysowany tylko konturem i w sposób uproszczony, a kwiat gardenii tahitańskiej może mieć 7 płatków (typowo od 6 do 8) i jest biały, ale ogonek, a zwłaszcza okazały owoc rozstrzygają wątpliwości.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
17 czerwca 2021 21:17

Ja piernicze...kopalnia wiedzy o botanice i faunie morskiej....niezłe..:)....

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
17 czerwca 2021 22:32

Tkwienie haczyka jest bolesne dla drapieżnika polującego.

Wystarczyło zadowolić się szczątkami/padliną ?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 17 czerwca 2021 22:32
19 czerwca 2021 00:11

Ta ......... lia.

Jest gorąco, a jaka odzież jest obecna ?

Nie adekwatna. .

.

.

To dziwne,że nie przejmują tych najlepszych, z południa arabii ...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować