-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Ukrzyżowany

W XVIII wieku do spraw religii podchodzono jeszcze poważnie.

Wprawdzie czasy Bizancjum i ich przedstawień Chrystusa na monetach dawno już minęły, to jednak wybijano wiele medali, które w każdej chwili mogły zastąpić odpowiednio dukaty (złote) czy grosze (srebre). Średnica tych medali była stała - 23 mm.

Przodowała w wybijaniu tych medali Norymberga, ale wiele z nich wybito również w Pradze, Wrocławiu, Gdańsku czy Wiedniu. Dziś trudno to ustalić, bowiem rzadko są one sygnowane.

Ten powyżej to medal dukatowy (czyli o wadze dukata) wręczany z okazji chrztu. Ale pozwalający się zastanowić nad dzisiejszym świętem.

Na banknoty niestety wizerunek Ukrzyżowanego nie trafił nigdy.

I prawdopodobnie nigdy nie trafi, bowiem jak napisał św Łukasz Nie możecie służyć Bogu i mamonie.

Może się wydawać, że uda się znaleść takie notgeldy, ale ich wymowa jest zupełnie inna: reklamują atracje turystyczne w postaci kalwarii, bądźwykorzystują zrozumiałą symbolikę religijną w celu przekazania treści politycznych.Nawet mennica Watykanu po tę jednoznaczną symbolikę sięgnęła ostatnio w 1987 roku. Wówczas był to nominał monet obiegowych (pomimo, że na terenie Watykanu obiegała waluta Włoch (dziś euro), to jednak teoretycznie jest to waluta - paktycznie jedynie pamiątka).

 

 



tagi:

Pioter
19 kwietnia 2019 18:57
12     1786    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

saturn-9 @Pioter
19 kwietnia 2019 21:45

Z kolekcji "Notgeld i Chrystus".

Bildergebnis für notgeld christusŁukasz 20 wers 25: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

Na rewersie więcej odniesień, z tych co można zaszeregować do ukrytych.

Bildergebnis für notgeld christus

Motyw obramowujący 50 w rombie wystepuje razy cztery. Data edycji 20.06.1921. Ważny do 01.10.1921.

Burzliwe czasy, dla byłej Drugiej Rzeszy Niemieckiej.

Kościół ewangelicko-luterański. Lubeka czyli Hansa. Te subtelne odniesienia do świętych znaków.

Wrzucę cytat:

 "... istnieją ukryte konteksty i to, co nazywamy konotacjami, które nie są intelektualne, ale afektywne, nie wszystkie publiczne, ale specyficzne dla środowiska, klasy, grupy lub nawet tajnego kręgu; istnieje więc cały margines niewypowiedzianego, porysowany przez wszystkie ukryte figury."

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Pioter
19 kwietnia 2019 22:37

Mam ten watykański..

.

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
20 kwietnia 2019 23:53

Witam.

Jest jeszcze taki "współczesny" zestaw monet w srebrze sygnowany:

Palau 2014 2$ Resurrection of Jesus (easter egg) 3 coin Set

Parametry:

  • Próba srebra: 925/1000
  • Waga: 3 x 15,55 g
  • Średnica: 35,00 mm
  • Certyfikat: tak
  • Nakład: 100
  • Data emisji: 04.2014
  • Etui: tak

Nakład (100 szt. ?), oczywiście kolekcjonerskie od Piotra Peli (Pela-Coins)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
21 kwietnia 2019 00:15

Mamy jeszcze, też z Palau (widocznie tam ktoś, ciekawe kto, umieścił źródło kolekcjonerskich monet o zmartwychwstaniu) 1 dolara w złocie

Palau. 2008 Gold 1 Dollar. Easter resurrection. 0.5gram .999 gold.. Proof

Produkuje to australijska 100%-towo kolecjonerska mennica

a od siedmiu lat współpracują z Mayer Mint:

“Through a partnership of over 7 years, we’ve worked with Macquarie Mint to create top-quality products that adhere to the highest standards, and that are consistently competitive at an international numismatic level. We’re proud to have contributed to Macquarie Mint’s success.”

Mayer Mint GmbH
Pforzheim, Germany

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
21 kwietnia 2019 00:37

A tu ciekawostka z Wysp Cooka - też oczywiście kolekcjonerska ale..., królowa Elżbieta II:

 

źródło zdjęcia

Informacje

Kraj: Wyspy Cooka; Metal: Srebro; Próba: 999; Waga: (g) 24.98; Nominał: NZD 5 (dolar nowozelandzki); Nakład: 5000 (masówka choć kolekcjonerska); Rok: 2009: ID: monety1683

Easter Egg - gold plated

Srebrna moneta kolekcjonerska o próbie kruszcu .999 i nominale 5 dolarów nowozelandzkich. Została wybita na Wyspach Cooka i charakteryzuje się niecodziennym kształtem nawiązującym do kształtu ryby, silnie związanego z religią chrześcijańską.

Przedstawia wizerunek zmartwychwstałego Jezusa, na tle śpiących gwardzistów pilnujących grobu. Liczne zdobienia i złocenia widoczne na awersie monety dodatkowo podnoszą jej wartość estetyczną i kolekcjonerską. Ze względu na tematykę, którą porusza, jest to doskonały prezent dla bliskich z okazji obchodów Wielkanocy.

No i to na dzisiaj tyle. Jak widać jednak zmartwychwstanie we współczesnych czasach interesuje i producentów i kolekcjonerów monet. Delikatnie - małe ilości i kolekcjonerskie ale jednak coś tam warte.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 21 kwietnia 2019 00:37
21 kwietnia 2019 13:56

Tak. Zmartwychwstanie Chrystusa jest ostatnio wykorzystywane przez dwa anglosaskie imperia (GB i USA - bo Palau i Wyspy Cooka to ich kolonie) w celach handlowych. Ostatnio pojawiają się na monetach Wysp Cooka miniatury malarstwa europejskiego.

W innej brytyjskiej kolonii - Niue - pojawiają się motywy Zmartwychwstania zebrane z miniatur produkowanych przez Faberge dla carów WschechrusiNawet dawne Kongo Francuskie (część składowa Communauté française) chce coś na Zmartwychwstaniu zarobić

Ale to są działania wyłącznie komercyjne, a nominalnie katolickie kraje Europy ograniczają się do zupełnie innego przesłania dzisiejszego święta.PS. Wesołych Świąt wszystkim życzę.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
21 kwietnia 2019 22:35

Mamy jeszcze taki banknot dwu dolarowy który, choć kolekcjonerski - produkt rękodzielniczy, jest podobno nadal prawnym środkiem płatniczym (z certyfikatem) w USA:

źródło

"The Mint Merrick"

• Oryginalne USA prawnym środkiem płatniczym
• Autentyczny USA Bill
• Proces wysokiej rozdzielczości kolorowania
• Kolorowy certyfikatu autentyczności jest wliczone w cenę
• Każdy rachunek jest pięknie opakowana w 2-stronne Display Folio, jak pokazano
• Każdy rachunek jest orzeźwiający, ostry, Uncirculated warunek
• Edycja Kolekcjonerska

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 21 kwietnia 2019 13:56
22 kwietnia 2019 09:44

Witam.

Myslę i zastanawiam się trochę nad "komercyjnością" tych działań "handlowych." Skoro moneta z rybką, pomimo iż kolekcjonerska, została zrobiona w 5000 egzemplarzy to za takie, na przykład 500 lat, jej wymiar ideowy może znacznie ustapić wymiarowi komercyjno-handlowemu. Bicie monety to przywilej władcy zarówno w miejscu jego bezpośredniego panowania jak i w dominiach czyli terytoriach zależnych. Abstrahuję jednocześnie od prawnej globalizacji współczesnego świata i prawdopodobnie zastrzeżonym prawnie wizerunku królowej Korony Brytyjskiej i możliwości jego użycia. Mennica decydująca bicie monety z wizerunkiem królowej musi mieć faktyczne przyzwolenie na takie, a nie inne użycie tego wizerunku to zaś, w połączeniu z ilością egzemplarzy (5000), oznacza celowe użycie wizerunku zmartwychwstałego Chrystusa na monecie z Elżbietą II. Może przesłanie tej monety jest takie, iż owszem królowa brytyjska jest głową Kościoła na Wyspach Brytyjskich ale w terytoriach zależnych, dominiach, nie będzie ona prześladowała chrześcian i zabraniała wiary w zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. To zaś może oznaczać znaczne poszerzenie możliwego pola politycznego wpływu Wielkiej Brytanii we współczesnym świecie. Myślę sobie, iż jest to bardzo dobrze przemyślane i celowe działanie.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 21 kwietnia 2019 00:37
22 kwietnia 2019 10:10

Rzućmy chwilkę okiem na rewers monety. ICHTHYS tu ΙΧΘΥΣ :

źródło

"Ichthys pisany też ichtys – w języku starogreckim oznacza „ryba” (ἰχθύς, ΙΧΘΥΣ). Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Jezusa Chrystusa. To akrostych, czyli słowo, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu. Ichthys (ΙΧΘΥΣ) składa się ze starogreckich słów:

ΙΗΣΟΥΣ, Ἰησοῦς (Iēsoûs) – Jezus

ΧΡΙΣΤΟΣ, Χριστὸς (Christós) – Chrystus

ΘΕΟΥ, Θεοῦ (Theoû) – Boga

ΥΙΟΣ, Υἱὸς (Hyiós) – Syn

ΣΩΤΗΡ, Σωτήρ (Sōtér) – Zbawiciel

W czasie prześladowań pierwszych chrześcian, podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze – łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie – ma odniesienie do eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na malowidłach w katakumbach ryba jest symbolem eucharystii. Do IX wieku na wszystkich przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy, ryba znajduje się obok chleba i kielicha (ma to też swoje uzasadnienie w Biblii, ryba jako pokarm błogosławiony przez Jezusa pojawia się wielokrotnie w Ewangeliach). Jako symbol chrześcijaństwa ryba była używana znacznie wcześniej niż krzyż, który tak ważnym symbolem stał się dopiero w IV wieku, i do dziś jest używana.

Od końca XX wieku można zaobserwować renesans znaku Ichthys i to nie tylko wśród zielonoświątkowców, innych denominacji protestanckich , czy Koptów, ale także coraz częściej wśród katolików. Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci, a ryba jest znakiem życia, stąd też jej popularność zwłaszcza wśród współczesnej młodzieży chrześcijańskiej. Symbol ten można zauważyć na niektórych samochodach, a wielki pomnik w kształcie ryby zbudowano jako "Bramę trzeciego tysiąclecia" nad Jeziorem Lednickim – miejscu dorocznych spotkań religijnych polskiej młodzieży katolickiej (w czerwcu) i ludzi starszych (we wrześniu)".

"Znak ten może również w interpretacjach astrologicznych oznaczać erę Ryb, która dobiega końca a następna po niej jest era Wodnika".

Widać tu na tej monecie wyraźnie odwołanie to greckich tradycji początków chrześcijaństwa.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
22 kwietnia 2019 11:04

Pozwolę sobie jeszcze Piotrze na mały "off topic." W czasie poszukiwań najwcześniejszych monet i znaków zmartwychwstania, ale również i chrześcijaństwa, na monetach natrafiłem na legendę św. Heleny, matki Konstantyna I Wielkiego, który zalegalizował chrześcijaństwo w Imperium Romanum. 

Theodosius II, 10 stycznia 402 - 28 lipca 450 A.D.

źródło

Opis:

Krzyż rzadko był używany we wczesnochrześcijańskiej ikonografii, być może dlatego, że symbolizował celowo bolesną i makabryczną metodę publicznej egzekucji, której większość wczesnych chrześcijan byłaby osobiście świadkiem. W 315 r. Konstantyn zniósł ukrzyżowanie jako karę w Imperium Rzymskim. Ichthys, czyli symbol ryb, był używany przez pierwszych chrześcijan. Konstantyn przyjął monogram Chi-Rho Chrystusa (Christogram) jako swój sztandar (labarum). Użycie krzyża jako najbardziej rozpowszechnionego symbolu chrześcijaństwa nabrało rozmachu prawdopodobnie po tym, jak święta Helena, matka Konstantyna Wielkiego, udała się do Ziemi Świętej około 326-328 roku i odzyskała prawdziwy krzyż.


RL18879

Moneta typu Centenionalis brąz,

RIC X Arcadius 125, VF, 1.

Heraclea (Marmara Ereglisi, Turcja) mennica, waga 1,081g,

maksymalna średnica 11,7 mm,

oś matrycy 180o, 404 - 406 A.D.

awers: D N THEODOSIVS P F F AVG, perłowy, drapowany i cuirassed bust right;

rewers: CONCORDIA AVGG (harmonia między dwoma cesarzami), krzyż, litery SMHA w dolnej części;

rzadki;

(Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator)

I owym "off topic" jest ta relikwia prawdziwego Drzewa Krzyża Świętego. Oto okazuje się że ta relikwia do 10 lutego 1991 roku, kiedy to została skradziona, była przechowywana w Polsce, w klasztorze Dominikanów w Lublinie. A fascynującą historię owej relikwii i legendy związane z jej pojawieniem się w Lublinie można przeczytać tu:

http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/cud-relikwii-drzewa-krzyza-swietego-1649/

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 22 kwietnia 2019 09:44
22 kwietnia 2019 11:27

Anglicy mają możliwość wysyłania wielu symboli w świat pianiądza, bowiem każda ich kolonia ma nieznależny system pieniężny. To wykorzystanie tego samego systemu, którym dysponowała Rzesza do XX wieku. Dzięki temu można wysyłać nawet pozornie sprzeczne informacje. Rzesza dziś również dysponuje tym systemem - to monety euro, za których wzór odpowiadają teoretycznie nieznależne kraje, ale które te wzory muszą uzgadniać we Frankfurcie.

Szukając jednak danych do monet  Chrystusem trafiłem na coś takiego jak Communauté française - czyli francuski odpowiednik Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kolonie więc nadal są koloniami, tylko pod inną nazwą, a dodatkowo wcale nie wiadomo, czy współczesna Francja nie została już przeniesiona gdzieś na teren Afryki.

Popatrzmy więc jaką ofertę dla chrześcijan miały w ubiegłym roku te imperia:

Austria - 10 euro - Archaniołowie Uriel (symbol skruchy) i Rafał (symbol uzdrowienia)

Rosja - 3 Ruble - św Jerzy

Wyspa Man - 1/64 Angela - Archanioł Michał

Wyspy Cooka - 5 Dollars - Wyprawy krzyżowe (biskup ryski Albert i chrystianizacja Livonii)

Ukraina - 20 Hrywien - Archanioł MichałSłowacja - 10 Euro - św Cyryl i Metody

Watykan - 10 Euro - chrzest w JordanieWatykan - 20 euro - ZmartwychwstanieWatykan - 50 euro - Zesłanie Ducha ŚwiętegoIrlandia - 15 euro - Drakula

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 22 kwietnia 2019 11:27
22 kwietnia 2019 12:56

Słoweńskie 10€ z z 2018 roku , Cyrylem i Metodym oraz "Uznaniem Słowackiego Języka Liturgicznego" fascynujące zważywszy na fakt że słoweńska "euromince.sk" musiała uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na wybicie tej konkretnie monety. A tu druga strona

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować