-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Sztuka aborygenów

W 1966 roku Australia dokonała decymalizacji waluty (czyli przejścia z systemu funta brytyjskiego na system dziesiątkowy). Długo zastanawiano się nad tym jak ma się nowa waluta nazywaćZaproponowano nazwę Royal oraz zaprojektowano nowe banknoty, ale nazwę ostatecznie zmieniono na dollar.

Zaplanowano również, że na banknotach australijskich musi się znaleść nawiązanie do sztuki naskalnej Aborygenów, ale ... tu zaczął się problem. Malowidła naskalne zachowane w Parku Narodowym Kakadu nie nadawały się do tego celu (przynajmniej zdaniem Banku Rezerw Australii). Dlatego do zilustrowania sztuki aborygenów sprzed około 20 tysięcy lat zatrudniono artrystę Davida Malangi, Aborygena, którego nawet o fakcie zatrudnienia do tego celu nie poinformowano.

I z czasem zrobił się szum wokół tej sprawy. David Malangi otrzymał medal oraz jakąś zapłatę, aby uciszyć sprawę. Ale sprawa doprowadziła do objęcia artystów Aborygenów ochroną przewidzianą przepisami prawa autorskiego, co wcześniej im się nie należało. Ostatecznie dopiero w 1984 Aborygeni w Australii otrzymali pełnię praw obywatelskich.



tagi: numizmatyka 

Pioter
26 czerwca 2018 04:59
2     2341    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
26 czerwca 2018 10:34

Wspaniała notka. Dziękuję i pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

PiotrKozaczewski @Pioter
26 czerwca 2018 11:16

Podobno, jeszcze w tzw. okresie miedzywojennym, ichni zwiazek łowiecki wydawał zezwolenia na odstrzał Aborygenów, bo uznawano ich za szkodniki. To i tak pewien postep i humanizacja, bo na kangury i psy dingo nie było potrzeba zezwolenia.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować