-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Szósta wojna o Olimp

Gdy wydawało się już, że wszelkie zagrożenie dla władzy Olimpijczyków minęło, wydarzyło się coś dziwnego.

Otóż mity mówią, że Hera, Posejdon i Atena pochwycili Zeusa pragnąć zakuć go w kajdany. I wtedy jego kochanka Tetyda posłała do Tartaru po Ajgajona, a ten porzucił pilnowanie pokonanych Tytanów i przybył na pomoc Zeusowi. Samo jego przybycie wywołało taką panię ród spiskowców, że natychmiast uwolnili Zeusa, ale wcale prezeciw swemu władcy spiskowania nie zaniechali.

Dlaczego do tego doszło? Hera podobno była zazdrosna o wszystkie Zeusowe romanse, a najbardziej nie mogła przeboleć tego, że Zeus stale popiera Heraklesa. Posejdon, jak mówią mity, ciągle za złe miał Zeusowi, że to on zajął najwyższe miejsce na Olimpie. Natomiast postępku Ateny nikt nie próbował nawet tłumaczyć - po prostu tak było.

Co do Hery, to niektóre mity wspominają, że narodziny Tyfona to też była jej sprawka. A zresztą w trakcie poprzednich wojnen wogóle udawała, że nie istnieje. Tak właściwie to jedyne, z czego jest znana, to ze stalej i niezachwaniej nienawiści do Heraklesa, którego nawet próbowała zamordować w niemowlęctwie nasyłając na niego węże. Nie mogąc jednak go dosięgnąć skupiała się na szkodzeniu wszystkim tym, którzy byli blisko niego. Nie wiem czy można postawić znak równości pomiędzy Herą i Gają, być może w ciągu wieków powtarzania mitów postacie te w końcu się zlały w jedno. A może zaślubiny z Zeusem, do których doszło na Eubei (lub we Frygii) były wyłącznie małżeństwem z rozsądku. W końcu z tego związku narodzili się Ares (armia), Hefajstos (przemysł zbrojeniowy), Hebe (dyplomacja) oraz Ejletyda (przemysł tekstylny). Być może była blisko związana z Wężowym Plemieniem, które zdecydowało, że najwyższy czas odsunąć Zeusa od kierowania sprawami Hellady.

Co wiemy o obrońcach Zeusa?

W mitologii występują dwie Tetydy. Jedna z nich jest żoną Okeanosa (tego wysłanego po pierwszej wojnie do Kornwalii), która wychowywała Herę w swoim domu, gdzie ta przeczekała większość wojen. Druga zaś była wnuczką tej pierwszej i wychowanką Hery, nereidą oraz matką Achillesa. Podobno kochanką Zeusa została ta druga, ale poza tym, że urodziła Achillesa oraz, że uratowała Zeusa znana jest tylko z tego, że zaopiekowała się Hefajstosem w czasie, gdy zmuszony był on opuścić Olimp.

O Ajgajonie (pisanym także jako Briareus) także niewiele wiemy. Wiemy, że należał do plemienia Sturękich i podobno był kiedyś śmiertelnym wrogiem Zeusa, ale podjął się bycia strażnikiem Tytanów w Tartarze oraz przybył Zeusowi na pomoc w potrzebie w krytycznym momencie. Za okazaną pomoc otrzymał za żonę córkę Posejdona - Kymopoleję. Ciekawe jest to, że jak twierdzi Homer, imię Ajgajona nasz Sturęki otrzymał później, bo bogowie znali go pod imieniem Briareus. Nowe imię Sturękiego związane jest z morzem, bo podobno po ślubie z córką Posejdona zamieszkał na Eubei.



tagi: grecja  mitologia  olimp 

Pioter
16 lutego 2023 06:32
9     1151    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
16 lutego 2023 08:08

Myślę, że Atena była przeciw Zeusowi, bo zwyczajnie została przekupiona przez Posejdona. Chciała pewnie zająć miejsce Aresa - tulko co na to Hera? Hera pewnie postaeiła tylko jeden warunek.  Atena miała zdymisjonować Heraklesa i wysłać go na emeryturę. 

Atena chyba musiała nawet podporządkować sobie armię skoro Zeus szukać musiał wojsk spoza swego królewstwa. No ale na szczęście miał forsę. 

Posejdon został upokorzony - to oddanie jego córki za Sturękiego to jak oddać córkę do haremu lub domu publicznego. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 08:08
16 lutego 2023 09:10

Mogło tak być, że Posejdon przekupił Atenę. A mogło i być trochę inaczej.

Cała ta Wielka Trójka Olimpijczyków występuje wspólnie po jednej stronie również w trakcie wyprawy Argonautów - czyli w trakcie poszukiwania złota.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
16 lutego 2023 19:43

Zeus okazuje się być bardzo sprytnym zawodnikiem. Ratował skórę z tylu niewiarygodnych opresji, że nie ma szansy aby nie miał potężnych protektorów. Nawet zabić go nie chcieli po złapaniu. Najbardziej podobają mi się w tych "mitach" odległości geograficzne, w których poruszali się nasi bohaterowie. To jednocześnie jest przyczyną, dlaczego mity greckie pozostaną mitami. Trzeba byłoby całą historię starożytną pisać od nowa. Cała nauka wywrócona do góry nogami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 16 lutego 2023 19:43
16 lutego 2023 22:06

Tak. Bo my nadal jesteśmy w szponach 8gnorantów, którzy nsm nieustannie tłuką do głów, że w starożytności to ludzie mało podróżowali, mało znali świat ito. brednie. Ale jak się ich zapytać o kolonizację w okresie neolitu, to z takim zapałem opowiadają, gdzie to nie odkryto tylu osad, jak rozległe były obszary tych "kultur" przeworskich i innych nie-przeworskich (pucharów takich a takich, ceramiki takiej a takiej). Z tego zapału malują obraz nieustannego ruchu....no a potem nam każą wierzyć że parę tysięcy lat później ludzie przemieszczali się z wielkim trudem i tylko do najbliższego sklepu-galerii...bo wiadomo, że byli ograniczeni i leniwi. 

 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Matka-Scypiona 16 lutego 2023 19:43
17 lutego 2023 03:51

Będę szukać tych protektorów. Na pierwszy ogień pójdzie Egipt i Sumer, ale to za jakiś czas.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 22:06
17 lutego 2023 04:12

O czasach komuny pewnie za kilkaset lat będą mówić, że była to kultura naczyń emaliowanych obtrzaskanych

Te nazwy są specjalnie nadawane, żeby całkowicie zaciemnić sytuację.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 17 lutego 2023 04:12
17 lutego 2023 07:10

Też tak myślę. Bo co znaczy słowo "kultura"? Nic. A gdyby nazwać że to państwo, organizacja, to wtedy trzeba by wskazać tego lub tych organizatorów. Pamiętam tejst Stalagmita o neolicie - tam wyłaniał aię obeaz żywego, intensywnegp handlu -  i stąd te moje "olśnienie". 

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować