-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Syn czarownicy

W 1973 roku na wszystkie ugandyjskie banknoty trafił wizerunek prezydenta Idi Amina Dadyktórego biografie podają, że był synem wioskowej czarownicy, ktoremu najlepiej wychodziło w życiu pasanie kóz.

Do brytyjskiego kolonialnego wojska w 1946 roku trafił tylko dlatego, że spośród innych mieszkańców wioski wyróżnił się postawą (193 cm wzrostu i 100 kg wagi). Początkowo służył w 4 ugandyjskim królewskim batalionie strzelców (jako asystent kucharza, ale z czasem nauczył się posługiwać karabinem), a w aktach służby z tego okresu zapisano opinię fantastyczny chłopak, ale brakuje mu szarych komórek.

Prawdziwą karierę wojskową jednak zaczął w stopniu sierżanta prawie 10 lat później przy tłumieniu powstania Mau Mau w Kenii. W trakcie pacyfikacji powstańców wyróżnił się brutalnością, za co został awansowany do stopnia chorążego. Kenijska policja próbowała postawić mu zarzuty ludobójstwa po tej akcji, ale śledztwo zostało ukręcone przez brytyjskie dowództwo wojskowe oraz rządy obu brytyjskich kolonii.

W 1962 roku awansował na kapitana, a rok później, już w stopniu majora, rozpoczął szkolenie w Anglii. Gdy brytyjskie wojska w 1964 opuściły Ugandę to właśnie Amina zrobiono głównodowodzącym ugandyjskiej armii (wówczas już w stopniu pułkownika).

Majątku dorobił się na przemycie przez armię złota i kości słoniowej z ogarniętego wojną domową Konga (oficjalnie miała to być pomoc dla wspieranych przez Ugandę rebeliantów).

W kwietniu 1966 na rozkaz premiera Obote dokonał zamachu stanu i obalił prezydenta Mutesę (przy okazji dokonując rzezi popierających prezydenta Bugadyjczyków), za co został awansowany na generała. Kolejnego zamachu stanu dokonał w 1971  roku obalając wcześniejszego sojusznika Obote. W tym drugim zamachu czynnie pomagały mu izraleski i brytyjski wywiad.

Jako prezydent w 1972 roku wypędził z Ugandy wszystkich Azjatów, co doprowadziło do katastrofy ekonomicznej. Zerwał również stosunki z Izraelem, Wielką Brytanią i USA, a zwrócił się o pomoc do Libii. Sprawiło to, że w 1975 roku został wybrany na przewodniczącego Organizacji Jedności Afrykańskiej.

Amin został obalony w 1979 roku na wskutek tanzańskiej interwencji, która miała na celu przywrócenie rządów prezydenta Obote. Obalony prezydent udał się na wygnanie do Libii, a rządy w Ugandzie objął Yusufu Lule.Na banknotach wprowadzonych przez nowe władze miejsce prezydenta zajął natomiast budynek banku centralnego.



tagi: banknoty  uganda 

Pioter
15 maja 2019 19:50
2     1207    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Maryla-Sztajer @Pioter
15 maja 2019 19:53

Jakaś licha ta czarownica była. Nawet szarych komórek nie wyczarować...hm...

A gdyby tak kolorowe, strach pomyśleć. 

Świetna historia. Dzięki 

.

 

zaloguj się by móc komentować

kotlet @Pioter
29 maja 2019 13:12

A tam skończył.. Obalony dyktator udał się na emigrację do Libii a następnie Arabii Saudyjskiej. Tam spędził czas na studiowaniu Koranu, czytaniu książek, pływaniu, graniu na akordeonie i oglądaniu programów telewizyjnych.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować