Świątynię Achillesa odbudujemy!

Tak poinformował wczoraj Kamerun. To znaczy Kamerun nic w tym układzie nie znaczy właściwie, ale za jego pośrednictwem odbywa się większość numizmatycznej dyplomacji Olimpijczyków.

Informacja w zasadzie wygląda tak: Emisja tej monety zaplonowana jest dopiero na 20 kwietnia i będzie to typowa moneta talarowa (czyli uncja srebra), wybita w nakładzie 500 szt.

Równocześnie z Niue przyszły informacje o nowych metalowych krążkach przeznacoznych dla kolekcjonerów. I tak jako pierwsza pojawi się taka monetka przeznaczona na rynek polski:Owszem - można to dzieło wybite w Mennicy Polskiej traktować jako część promocji filmu, ale film w kinach pojawił się 25 grudnia, a moneta planowana jest na 31 stycznia.

Później Niue (bez podania mennicy) poinformowało o czymś w zupełnie innym klimacie. Na pierwszej monecie widzimy gotowych do boju Lacedończyków, a na drugiej (niby nijak z pierwszą nie związanej) to, co stanie się z Egiptem. Oczywiście o ile ten jeszcze pamięta mity o Ozyrysie i to, do czego doprowadził go Set.

tagi: polska  ukraina  dyplomacja  monety  egipt  niue  kamerun  olimpijczycy

9 stycznia 2024 07:23

9 stycznia 2024 09:00

Ukraińscy żołnierze i zielono-czerwone "rybki" plus "bóg" z tryzubem na tle jakiejś świątyni w syylu bizantyjskim.

Kleks jest super!! Właśnie tak postrzegam to, co teraz sie dzieje w Polscw - wszyscy politycy to taka akademia Pana Kleksa. Czyli ostrzeżenie, że to się skończy zamknięciem akademii. Chyba że....

A ta egipska moneta to miód na moje serce...:)..Naprawdę nie wiem, co jeszcze trzeba umieścić na monetach, aby ludzie zrozumieli, że nie o Iran chodzi, a o Egipt w tej całej zadymie na Bliskim Wschodzie + Jemenie.

Wszystko jest wyłożone na tacy.

Pioter @OjciecDyrektor 9 stycznia 2024 09:00
9 stycznia 2024 09:20

Widać zabrakło już czasu na bawienie się w subtelności. Jak dobrze poszukać to i takie cuda się trafiają (1 dollar USA). Planowana data emisji 31.01

9 stycznia 2024 09:46

No tak...koniec z czarno-białym obrazem...nie ma tak prosto - od teraz (od 1967) głowa rozboli od kolorów i różnych odcieni. No i jest "kolorowo".

atelin @Pioter
9 stycznia 2024 10:10

To pozwolę sobie skomentować, ponieważ lekko zaskoczony jestem:

1) Kamerun zadbał nawet o prawdziwy numer burtowy i mapę Ukrainy na hełmie z zaznaczonym mostem krymskim;

2)  Kleks ma na sobie marynarkę w stylu Auschwitz, a ilość gwiazdek się nie zgadza, albo źle liczę. Na rewesie dwie kropki - po co? Bo mi kojarzą się ze spłuczką, jeden guzik jest do spuszcznia mniejszej ilości wody a drugi do większej;

3) te mumie wyglądają przy okazji nieco mongolsko.

Pioter @atelin 9 stycznia 2024 10:10
9 stycznia 2024 10:16

Mumie wyglądają jak mumie. To Ozyrys ma takie bardziej azjatyckie niż kuszyckie rysy twarzy.

Co do Kleksa, to o wyjaśnienie (oficjalne) trzeba by chyba w Mennicy Polskiej zapytać. Nie znam tego nowego filmu, więc nie potrafię z niczym tego skojarzyć. W książce Kleks żywił się jakimiś "piegami".

grzegorz-ksiazek @Pioter 9 stycznia 2024 10:16
9 stycznia 2024 10:35

Na moje oko to Guzik doktora Paj-Chi-Wo. Cały spory fragment Akademii Pana Kleksa (legenda o szpaku Mateuszu) jest o poszukiwaniach tego Guzika, ktorym na końcu okazał się być sam Pan Kleks.
O ile dobrze pamiętam książkę, bo to jakieś 40 lat temu czy coś więcej było :)

atelin @Pioter 9 stycznia 2024 10:16
9 stycznia 2024 10:36

Aż zacząłem czytać, ale się nie da. Nawet, jeśli się uweźmiemy, by znajdować tam antykomunistyczne treści. Dzisiaj to chłopcy na "A "mieliby na imię: Asperger, Anoreksja, Achlazja, Alergia, Anetodermia i tak dalej na "A".

Pioter @grzegorz-ksiazek 9 stycznia 2024 10:35
9 stycznia 2024 10:46

Czyli z jednej strony mamy takie przedszkole dla dzieci, a z drugiej i tak guzik z tego wyjdzie. ;)

9 stycznia 2024 21:40

Aż sięgnąłem do portfela.

... i znalazłem sto złotych (Proletaryat/Waryński) w formie i cenie monety jednogroszowej, oraz podstawową jednostkę monetarną sprzedaną za dziesięć tysięcy jednostek monetarnych.

Operując na groszach wystarczy tabliczka mnożenie drukowana na ostatniej stronie zeszytu w kratkę.

Reszta to matematyka wyższa i tablice czterocyfrowe.

MarekBielany @Pioter 9 stycznia 2024 10:46
10 stycznia 2024 23:27

To sprzed półwieka o sposobie podniesienia wartości złotówki.

Teraz to jest chyba karane, a wtedy to ha ha.