-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Scytyjska okupacja w Helladzie

O tym, że Ateny przez długi czas były terenem okupowanym przez Scytię możemy się domyślać z faktu, że scytyjscy łucznicy ustawieni na dachach pilnowali porządku na ateńskiej agorze. Oraz ze sposobu w jaki Anacharis ze Scytii odnosił się do najważniejszych osób w Atenach.

Ale czy na terenie Hellady były jeszcze jakieś scytyjskie tereny okupowane?

Okazuje się, że były. Jednym z takich podbojów scytyjskich była akurat Sparta, a fakt ten wyszedł przy okazji roznowy Apolloniusza z Etiopami. Telespion, naczelnik tamtejszych filozofów, w trakcie dyskusji o sposobach oddawania czci bogom nagle zaczął dyskusję o Sparcie:

Telespion chcąc jakby zmienić temat zagadnął Apolloniusza o spartańską chłostę i czy to prawda, że Spartanie otrzymują ją publicznie, na co usłyszał: "Są to najbardziej wolni ludzie, Tepespionie, i cieszą się wyjątkową sławą". "A co robią z występnymi niewolnikami?" zapytał Telespion. Apolloniusz mu odpowiedział "W żadnym wypadku ich nie zabijają, jak pozwalał Liukurg, ale również karząich chłostą". "A jak zapatrują się na to Grecy?" "Takie  wydowiska jak hyakyntia czy gymnopedie oglądają z przyjemnością i podnieceniem". "Czy jednak owi szlachetni Hellenowie nie wstydzą się, że słyszą o swoich własnych władcach publicznie chłostanych, ani tego, że żądzą nimi ludzie, którzy otrzymali razy na oczach wszystkich? Dlaczego nie zreformowałeś tego obyczaju? Wszak interesowałeś się podobno również Spartanami". "Poradziłem im, by zreformowali to, co było możliwe, na co oni chętnie przystali. Są przecież najbardziej wolnymi ludźmi wśród Greków i słuchają jedynie rada słusznych, a zwyczaj chłosty sprawują na cześć Artemidy Scytyjskiej i, jak mówią, obwieściła im go wyrocznia, a odmawiać posłuszeństwa bogom byłoby, ich zdaniem, szaleństwem". "Z tego co mówisz nie wynika, by bogowie greccy byli istotami rozsądnymi, skoro doradzają chłostę ludziom dążącym do wolności". "Nie o chłostę chodzi, a o skrapianie ołtarza ludzką krwią, jak praktykowano to u Scytów. Lacedemończycy wpadli na pomysł, by zmianić tę okrutną ofiarę na zmagania z wytrzymałości, podczas których nikt nie umiera, bogini zaś otrzymuje pierwociny z ich krwi". "Dlaczego jednak nie składająw ofierze bogini cudzoziemców, jak uważają to za słuszne Scytowie?" "Dlatego, że żaden z Hellenów zgodnie z ich charakterem nie zaakceptuje barbarzyńskich obyczajów". "Scytowie mogą wydawać się bardziej ludzcy składając bogini w ofierze jednego i drugiego człowieka, niż gdyby mieli wypędzać wszystkich cudzoziemców." "Nie czepiajmy się już Tepespionie Likurga [...]"

Jak więc widzimy Spartanie z publicznej chłosty, która przysługiwała występnym niewolnikom uczynili element własnej tradycji i powód do domy. I praktykowali go publicznie jeszcze w II wieku naszej ery jako element rytuału wejścia młodzieńca w dorosłość. Przy czym wszyscy dobrze wiedzieli, że te całe misteria odbywają się na cześć scytyjskiego bóstwa, które nazwano greckim imeniem Artemida.



tagi: antyk  sparta  scytowie  hellada  apolloniusz 

Pioter
18 kwietnia 2024 06:40
7     860    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Pioter
18 kwietnia 2024 07:55

Skoro napisałeś o Etiopach, to dodam, ze ojcowie pustyni z początków poprzedniego stulecia rozróżniali Etiopów od Etiopczyków i tę różnicę podkreślali. Etiopowie, wg ich opisów, a też pisze o tym wiki byli ludźmi o czarnych, spalonych obliczach. Wiki dodatkowo podaje, że byli szczególnie ukochani przez bogów i przez nich często odwiedzani (dpowiednikiem Etiopów byli Hiperborejczycy mieszkający gdzieś na północy za krainą Boreasza, którzy prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie, wolne od chorób i cierpień, a nasyciwszy się nim, odbierali je sobie, skacząc ze skały w morze). 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 18 kwietnia 2024 07:55
18 kwietnia 2024 08:26

Beztroski i szczęśliwe życie Etiopów wynikało z tego, że w największej swojej placówce handlowej (poza którą przybyszów z północy nie wypuszczali) pokazywali całkowitą pogardę dla ziemskich dóbr oscentacyjnie chodząc nago i spiąc pod gołym niebiem. W tamtym klimacie było to czymś właściwie dopuszczalnym. Przy tym nikt oficjalnie nie pilnował stert etiopskich towarów przeznaczonych na handel. Podróż pomiędzy Tebami a Meroe (czyli tą placówką handlową Etiopów) była możliwa wyłącznie na statkach z odpowiednimi glejtami, a żadnych miast nigdy nie zauważono, bowiem do dziś zabytki Etiopii to wycięte w skalitym podłożu świątynie.

Co do Hiperborejczyków i ich nasycenia się życiem to pochodzi ono ze scytyjskiego systemu emerytalnego. Po prostu każdy Scyta osiągający 60 rok życia był składany w ofierze Artemidzie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
18 kwietnia 2024 09:09

Scytowie - prekursorzy systemu emerytalnego...:).

Ta scytyjska Artemida funkcjonuje do dziś....a w klasycxnej komunie to tych scytyjskich Artemid był cały legion, wszak w komunie było najwięcej "wolnych ludzi".

No i te podniszenie sobie ssmooceny: Scytowie - barbarzyńcy...i to nic, że oni narzucali swoją wolę i swoje obyczaje. Dziś jest identycznie - barbarzyństwo panuje, a wszyscy zapewniają, że są wolnymi ludźmi.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 18 kwietnia 2024 08:26
18 kwietnia 2024 09:17

"...nasycenia się życiem to pochodzi ono ze scytyjskiego systemu emerytalnego." Bardzo zgrabnie zdefiniowane :-)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 18 kwietnia 2024 09:17
18 kwietnia 2024 09:27

Tamtejsi lekarze orzecznicy ichniego ZUSu mieli tylko jedne prosty test. Jesli potrafi naciągnąć łuk to jest zdolny do pracy. Jeśli nie, to idzie na łono Artemidy. I nawet Herakles, czyli jedne z ich pierwszych władców, nie ustrzegł się wyroku z tego powodu, a miał tylko trochę ponad 50 lat.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 18 kwietnia 2024 08:26
18 kwietnia 2024 09:39

Dzieki! Świat zawsze był nowoczesny :)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 18 kwietnia 2024 09:27
18 kwietnia 2024 09:40

"Na łono Artemidy"....:). Kupuję to. Świetne!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować