-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Romania

W 1858 roku Aleksander Cuza został wybrany na tron Hospodarstwa Mołdawskiego oraz na tron Hospodarstwa Wołoskiego. Unia personalna tych księstw doprowadziła 3 lata później do proklamowania przez niego Zjednoczonych Księstw Rumunii. Gdy już nowe państwo jako tako okrzepło na scenie politycznej w 1867 roku wybuchł bunt, który doprowadził do zmiany panującego. Nowym rumuńskim księciem został Karl zu Hohenzollern-Sigmaringen, który w 1881 został koronowany na pierwszego w dziejach króla Rumunii. Ogólnie Rumunia odwołuje się do tradycji rzymskiej (cesarza Trajana czy nawet Romulusa i Remusa), ale na rumuńskich banknotach nie zabrakło również alegorycznych przedstawień. Pierwszy raz Romania pojawiła się na banknotach w 1896 roku, gdzie przedstawiona została jako matka opiekująca się dziećmi - Mołdawią, Wołoszczyzną, Dobrudżą, Banatem, Bukowiną i Besarabią (te trzy ostatnie ówcześnie w granicach Rumunii się nie znajdowały). Ale gdy tylko nadarzyła się okazja Romania sięgnęła również po węgierskie dzieci czyli Siedmiogród.W 1916 roku na rumuńskich banknotach pojawia się jednak zupełnie inne przedstawienie Romanii, tym razem są to dwie kobiety (Mołdawia i Wołoszczyzna) idące do pracyi symbolika ta dominuje przez lata i pojawia się na wielu różnych nominałach. Tak jakby ktoś chciał przekazać Rumunom, że ich zadaniem jest dostarczanie robotników całemu światu. Trend ten zostaje dopiero zahamowany w 1947 roku, gdy nowe, socjalistyczne już władze, dokonują wymiany pieniędzy z powodu powojennej inflacji. Dzisiejsza Rumunia do tej akurat alegorii się nie odwołuje - Wołosi i Mołdawianie tworzą już bowiem jeden lud. Odwołuje się za to do obrazu Nicolaa Grigorescu Rodica niosąca wodę



tagi: numizmatyka 

Pioter
16 sierpnia 2018 09:28
5     1485    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
16 sierpnia 2018 20:44

Rumunia jest w tej chwili drugim krajem na świecie, po Australii, która wszystkie nowe banknoty ma z plastiku. Czy wiemy kto je dla nich wykonuje? Australijczycy?

Ciekawa notka i dzięki dla Stalagmita za interesujący komentarz

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 16 sierpnia 2018 20:44
16 sierpnia 2018 22:03

O miejscu druku banknotów polimerowych dla Rumunii brak danych, ale właścicielem technologii (na chwilę obecną) jest firma Inovia Secvurity Pty Ltd zarejestrowana w Wielkiej Brytanii z większościowym udziałem Banku Australii.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
31 sierpnia 2018 21:32

Witam.

Myślę, że nadszedł już czas na jeszcze jedną alegorię Romanii. Pochodzi ona z monety z 1867 roku - cała seria "banu" z damą trzymajacą miecz/szablę w prawej ręce. Moneta ta (wprowadzona do obrotu w 1868 roku) jest związana z osoba Karola I (Hohenzollern-Sigmaringen) pierwszego księcia Rumunii, który zastąpił na rumuńskim tronie Joana/Johanna Cuzę. Dobra kopia herbu monety (akurat 10 banu) tu. I cóż tu mamy? Ano mamy NIHIL SINE DEO dewizę rodu  Hohenzollern-Sigmaringen i ową personifikację z herbem. No i teraz najważniejsze pytanie, kto jest odpowiedzialny za rys/kształt owej monety? Mennice z Birmingham - Heaton i James Watt & Co. (link oraz link) co oznacza, iż ta brytyjska personifikacja ze względu na miecz nie była już taka łagodna, przyjazna, sielska i pokojowa jak pozostałe powyżej i może również oznaczać iż w przypadku Rumunii wypada się liczyć również z Brytyjczykami. Co ciekawe zarówno krzyż na koronie jak i krzyżyk w dziubku (orła/gołębie) w polu tarczy wskazują na katolickie konotacje tej odnogi Hohenzollernów.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 31 sierpnia 2018 21:32
1 września 2018 06:24

Herb Rumunii zamieszczony na tych monetach nie ma wiele wspólnego z katolicyzmem, czy prawosławiem (bo Ruymunia jest prawosławnym państwem) Hohenzollernów. To zbiorcze przedstawienie wszystkich krajów wchodzących w jego skład.W tym przypadku orzeł z krzyżem oznacza Wołoszczyznę; głowa byka - Mołdawię; lew- Banat a delfiny  - Dobrudżę

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 1 września 2018 06:24
1 września 2018 07:23

Co jednakowoż oznacza, że kobieta widoczna na monecie z czasem wyparowała, a i pojawiły się też delfinki, których na monecie brak. Pozostaje jeszcze do ustalenia jakiego wyznania byli Sasi siedmiogrodzcy którzy pobudowali tak dużo kościołów-zamków i zostali dołączeni w 1918 r.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować