-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Raz zdobytych ziem nie oddamy nigdy!

W roku 1936 Austriacki Bank Narodowy zaprojektował i przygotował do wprowadzenia do obiegu nowy wzór banknotu 100 szylingowego z widokiem na jezioro Gossau. Banknot ten jednak do obiegu nie trafił, bo jego wprowadzenie było zaplanowane na rok 1938, a w tym czasie takie państwo jak Republika Austrii zakończyło swoje istnienie.

Motyw ten jednak zastosował Bank Rzeszy na banknocie 20 markowym wprowadoznym do obiegu w 1939 roku.

Ale nie tylko Niemcy sięgali po ten patent.

Na banknocie 500 złotowym wydanym przez Narodowy Bank Polski w 1946 znalazł się widok jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska, który jeszcze niedawno drukowany był na guldenach nieistniejącego już w 1946 roku Wolnego Miasta Gdańsk.

W obu przypadkach chodziło o te same przesłanie skierowane do ludności własnego państwa oraz do tzw "społeczności międzynarodowej".

A żeby komuś nie wydawało się, że nikt już tej formy propagandy nie stosuje to poniżej zamieszczam rosyjski banknot 200 rublowy z 2017

Na banknocie tym widzimy Sewastopol, który wraz z Krymem znalazł się niedawno w granicach Federacji Rosyjskiej.

Widoczna na rewersie mapa Krymu stanowiła główny motyw banknotów wypuszczonych w 1918 przez Krymski Rząd Krajowy



tagi: numizmatyka 

Pioter
24 maja 2018 05:17
7     1756    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Rozalia @Pioter
24 maja 2018 11:07

Jak ktoś był w Gdańsku, to zdjęcie przy Żurawiu ma obowiązkowo. Ja oczywiście też. 

Wolne Miasto Gdańsk. - Od tego miejsca zacznie się II Wojna Światowa. Powiedziano, wyznaczając granice po Wielkiej Wojnie/I Wojnie Światowej. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Pioter
24 maja 2018 17:28

Świetne  notki. Nie sądziłam,  że z  banknotów można czerpać aż tak ciekawe informacje. W rodzinie mam numizmatyków szalonych hobbystów, ale monety wiadomo,  mogą mieć wartość historyczną, estetyczną i wartość kruszcu, więc jest im wybaczone. -:)

Banknoty, papierki, a tyle możliwości  interpretacji u emitenta i kolekcjonerów. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Rozalia 24 maja 2018 17:28
24 maja 2018 17:33

Próbuję jedynie pokazać jakim nośnikiem propagandy jest pieniądz.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Pioter
24 maja 2018 17:50

I bardzo dobrze,  bo chłodny praktyk  płci żeńskiej, przeważnie liczy ile ma 'plasterków' w potfelu, czy dobrze włażą, czyli mieszczą się bez gniecenia, czy są prawdziwe, no i najważniejsze jak dużo można za nie kupić. Notki przybliżają polityczno propagandowe aspekty banknotów,  można nawet złapać bakcyla.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
24 maja 2018 18:28

Witam.

Gratuluję tytułu notki zaskakująco koresponduje z jej treścią. W ogóle te banknoty, a szerzej pieniądze to ciekawy publicystycznie temat. Wybieramy sobie dowolne miejsce na ziemi i czas w historii człowieka wyciągamy pieniądz i rozpoczynamy gawędę. Ale wróćmy do notki. Banknoty zaprojektowane w Austrii po Anschluss-ie zostały wykorzystane przez Niemców, ale dotyczy to tylko wybranej części graficznej tych banknotów. Czy mamy gdzieś informację o drukarni zarówno w austriackim jak i w niemieckim przypadku? No i jak widać na załączonych banknotach ziemie jednak przechodzą z rąk do rąk, nie tylko ziemie ale i motywy na banknotach. Co do Krymu to jeszcze czekam na banknot który pokaże most łączący Krym z kontynentalną Rosją. Tam na tym moście w jednym miejscu szosa wznosi się w górę i opada potem w dół tworząc górkę nad wodą. Nigdy nie widziałem takiej budowli a więc, moim zdaniem, warta jest uwiecznienia na banknocie, którego życie, podobno, chodzi o banknoty użytkowe z papieru oczywiście, szacowane jest na jeden rok. Przemija postać tego świata - własność ziemi i motywy na banknotach.

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 24 maja 2018 18:28
24 maja 2018 18:40

Austriackie banknoty zostały zaprojektowane i wykonane zostały przed Anschlußem, ale nie zdążono ich do obiegu wprowadzić. Wydrukowała je wiedeńska Druckerei für Wertpapiere. Banknoty niemieckie z austriackim motywem wydrukowała Reichsdruckerei Berlin.

A mosty to raczej unijny symbol na banknotach (choć ostatnio pojawia się również na banknotach duńskich - choć to też Unia), więc pewnie krymski most nie prędko go zobaczymy na banknocie.

zaloguj się by móc komentować

Cierpliwa2 @Rozalia 24 maja 2018 11:07
25 maja 2018 09:15

... a co z tymi obchodami niepodległości?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować