-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Przygody Karola zwanego Kazimierzem

Przedstawię teraz Państwu coś najprawdę niebywałego. Tekst pochodzi z syntezy dziejów Wandalów Alberta Kranza:

Gdy zaś został on wyłąćzony ze spraw ludzkich, pozostawił syna Kazimierza, o przydomku Karola, wnet powstali naczelnicy i syna wypędzili z królestwa, wraz z niechęcią do teutońskiego imienia.

Już Polacy byli bez króla, bez księcia, gdy każdy sobie radził i dbał o swoje korzyści dla siebie, na dłuższą metę i naczelnicy i lud zaczęli sięwstydzić zamętu. Nie pozostała szlachetność królewska, nie było komu oddawać czci przy równości urodzenia, każdy zawidził drugiemu królestwa, nie mogli jednak trwać bez króla, bez wodza.

Zaczęto gwałtownie pożądać Kazimierza wyrzuconego z królestwa, a co do wezwania go do królestwa byłą wielka zgoda wszystkich. Szukano go w Germanii, nie można go było znaleść. U matki, u krewnych - nigdzie go nie znaleziono. Przechodząc bowiem dalej do Galii, by się bezpieczniej ukryć, wstąpił do klasztoru kluniackiego z prośbą o habit, nie odkrywając jakiej jest krwi.

Podzukujący jakichkolwiek wskazówek wąchali ślady, nie było wiadomo, ponieważ pozostawał nieznany u owych braci. Przybyli tam wreszcie do niego wysłani umyślni. Został znaleziony, gdy przebywał w zakonie już siódmy rok. Wyłożywszy więc przyczyny swojej podróży postawili garnce złota i srebra, prosząc, żeby oddano im krew królewską, w której jest słuszna sukcesja, oświadczając, że w tym są wielkie korzyści królestwa, pociecha biednych, czas pokoju, koniec wojen, stąd wyjdzie chwała boskiej służby.

Opat powiedział, że nie jest w mocy, ani jego, ani samego Kazimierza, ażeby oddać światu człowieka raz ofiarowanego Bogu. Ale jeżeli od Kaziemierza zależą tak wielkie korzyści królestwa, niech udadzą się do Papieża, prosząc go o łaskę dyspenzy.

Nie zwlekając kierują się do Rzymu. Przedstawiają sprawę Benedyktowi, piastującemu wówczas najwyższy pontyfikat, prosząc o dyspenzę. Otóż wysłuchawszy o spustoszeniach Polski papież Benedykt, przejęty przywiązaniem ludu z powodu utraty króla, zezwolił Kazimierzowi na powrót do rządzenia Polską. Pozwolił też, by zawarłszy związek małżeński przyczynił się do ustanowienia potomstwa.

Powiadają, że z tytułu tej dyspenzy nakazano Polakom, aby w okrągłej tonsurze włosów stosowali się przez długi czas do rytuałów zakonników. Później znosząc ją przez wstyd, ponad wszystkie ludy zaczęli pielęgnować włosy. Przetrwało to do naszych czasów, że na sposób kobiecy włosy mężów smagają ich plecy.

Niemniej postanowił wówczas Papież, powiadają, żeby dla potrzeb wiecznego światła w kościele świętego Piotra w Rzymie, płacili czynsz. Nazywa się to po polsku Swanto Petre, to jest święte świętego Piotra.

Zatem posłowie załatwiwszy sprawę wykonali postanowienie, radośnie i ochoczo odzyskują swojego księcia i wracają do Polski.

Tyle ma do powiedzenia Albert Kranz na temat tzw reakcji pogańskiej w Polsce.

Cała akcja Kazimierza przypomina znacznie późniejszą akcję innego monarchy, który kilka lat spędził ucząc się budowy okrętów w holenderskich dokach. Oznaczałoby to, że Kazimierz Karol (Odnowiciel) załatwiał uruchomienie odpowiednich linii kredytowych i technologicznych dla swojego państwa, ale trafił na warunek, że należy rozwiązać siły specjalnego reagowania (Swebów) i to chyba wywołało bunt w kraju wspomagany interwencją zewnętrzną, który jednak został stłumiony. Siły te oczywiście później reaktywowano, skoro na przełomie XV/XVI wieku Kranz opisuje kobiece uczesanie mężów w Polsce.

I to by było w zasadzie tyle na temat reakcji pogańskiej w XI wieku



tagi: polska  historia  piastowie  kazimierz odnowiciel  cluny 

Pioter
14 stycznia 2024 09:05
9     1196    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
14 stycznia 2024 09:14

Ta reakcja to pic na wodę...nie wiem kto to wymyślił. No, ale o takiej przyczynie świętopietrza to pierwszy raz usłyszałem...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 14 stycznia 2024 09:14
14 stycznia 2024 09:19

Dojdziemy pewnie i tego, kto to wymyślił. A świętopietrze to moim zdaniem tantiemy od transferu technologii z Cluny.

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter
14 stycznia 2024 09:36

Ale świetne! Wreszcie mamy dowód niejako źródłowy, bo to XVIw, a nie XI, że nie było reakcji pogańskiej tylko zalatwianie przez Niemcy rękona czeskimi swoich spraw. I żeby to ukryć wymyślili sob8e pogan w swoich kronikach. 

Czyli po upokorzeniu Mieszka II, państwo się nie zapadło, bo zdawano sobie sprawę że trzeba się z Niemcami dogadać. Z tym że ci stawiali zaporowe warunki (i tak im zostało do dziś). No i tradycyjnie nasz sprzeciw "udekorowano" w bunt przeciw świętości (tak jak te bunty powstańcze w XVIII-XIXw).

Kazimierz był zwany Karolem, bo był wnukiem cesarza, i pewnie wiązano z nim nadzieje (w Polsce), że w przyszłości zasiądzie na  cesarskim tronie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 14 stycznia 2024 09:36
14 stycznia 2024 10:00

W tych kronikach, do ktorych miał dostęp Kranz w XV/XVI wieku nie było żadnych pogan, bo by o tym wyraźnie napisał. Dość zresztą cięty był na wszelkich odstepców od wiary.

zaloguj się by móc komentować

K-Bedryczko @Pioter
14 stycznia 2024 10:31

Tak bedzie z opisem i tych czasów. O włosach słyszałem w Rosji na jakimś wykładzie teraz wiem skąd to rośnie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 14 stycznia 2024 10:00
14 stycznia 2024 10:37

Czyli "prawdziwe" kroniki napisano po XVIw? To jak wyjaśnić u nas w kronikach polskich wzmianki o tym rzekomym pogaństwie? Czy i one zostały symultanucznie i hurtowo przerobione? Bo na to wychodzi.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @K-Bedryczko 14 stycznia 2024 10:31
14 stycznia 2024 10:47

Może być nawet jeszcze ciekawiej

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 14 stycznia 2024 10:37
14 stycznia 2024 10:48

Podejrzewam, że gdzieś XVIII/XIX wiek, ale zobaczymy co wyjdzie z krytycznej analizy źródeł.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować