-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Pridniestrowskaja Mołdawskaja Riespublika

Jest taki mały kraik w Europie, gdzie podobno czas zatrzymał się w latach 80 XX wieku. Kraj ten leży na pograniczu ukraińsko - mołdawskim i nie jest przez nikogo na świecie oficjalnie uznawany. No... może poza Abchazją i Osetią. Kraj ten posiada własną (niewymienialną) walutę a gwarantem jego istnienia jest stacjonująca w nim armia rosyjska.

Monety dla tego nieuznawanego oficjanie przez nikogo kraju wybija od roku 2000 Mennica Warszawska, natomiast banknoty początkowo drukował moskiewski Goznak, a obecnie drukują je sami u siebie.

Gdy fakt bicia monet dla Naddniestrza przez polską mennicę został ujawniony natychmiast Mołdawia oraz Ukraina (czyli kraje, które roszczą pretensje terytorialne do tego kawałka ziemi) wystosowały ostre noty dyplomatyczne do polskiego rządu, w celu zaprzestania tego procederu. Polski rząd umył jednak ręce, wskazując, że zamówienie złożono u prywatnego przedsiębiorcy i niech on się tłumaczy. Mennica natomiast wytłumaczyła się w ten sposób, że zamówiono w niej wybicie żetonów, a że ktoś to wprowadził do obrotu pieniężnego to już nie ich problem.



tagi: numizmatyka 

Pioter
29 maja 2018 04:36
6     1143    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
29 maja 2018 12:40

Witam.

Świetna notka, demaskacyjna że tak powiem.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
29 maja 2018 15:43

No ciekawe te codzienne wrzutki z papierem i monetą. Tematów nie brak, czyli CDN.

Niemniej każdy orze jak może a koszt maszyn się zwraca, gdy pracują na pełną parę...

Ale mam pytanie, które mnie już od dłuższego czasu irytuje. Czy autorowi znana jest jakaś interpretacja racjonalna (odwołanie do historii systemu wagowego ?) skąd się brały i nadal biorą, jak na załączonym obrazku z monetą o nominale 25 kopiejek widać, nominały pieniężne o wartości cyfrowej 25?

Mam taką słabość do szukania dziury w całym i jak nie wiem o co chodzi to doszukuję się odpowiedzi w ezoterycznych zakątkach.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 29 maja 2018 15:43
29 maja 2018 16:52

W naszym systemie (czyli 10) odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - 25 kopiejek to 1/4 rubla. W rosyjskiej tradycji menniczej kolejność nominałów jest nastepująca: 1,3,5,10,25,50,100,250,500,1000 itd. Polska jest troszkę inna: 1,2,5,10,20,50,100,200,500,1000 itd. W Niemczech przez długi czas kursowała moneta 3 markowa - odpowiadająca wartością talarowi sprzed zmiany systemu pieniężnego na dziesiętny (czyli sprzed 1871 roku). Wielka Brytania na system dziesiętny w mennictwie przeszła zaś dopiero chyba w 1968 roku.

Są i inne - dużo ciekawsze nominały, o których jeszcze w przyszłości napiszę.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @telok 29 maja 2018 17:06
29 maja 2018 17:36

Będzie jeszcze ciekawiej. Pieniądz to nie tylko władza i propaganda. To również sposób na dyplomatyczne przekazanie oferty - ale o tym opowiem jutro ...

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
29 maja 2018 19:31

Pogrzebałem sobie trochę w necie na bazie notki aby poczytać o tych monetach. Spółka wycofała się z nich ale wybiła ok 8 milionów rubli. Jest o tym wycofaniu w sprawozdaniu (fragmenty) z działalności spółki za 2005 rok. Ale co za fascynująca lektura takie sprawozdanie. Szefem spółki jeden z najbogatszych Polaków. W tle inne ciekawe zagadnienia - kradzież platyny ze spółki zależne (sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawców), przejmowanie gruntów i nieruchomości, decyzje o budowie mieszkań na tych terenach. No lektura po prostu jak dobry kryminał. O przerwaniu bicia monety dla Republiki Nadniestrzańskiej jest tylko jeden króciótki akapit. Inną ciekawostka są postaci na banknotach Republiki. Taras Szewczenko - ukraiński bohater narodowy o fantastycznie bogatej biografii w polskiej Wiki i nieprawdopodbnym życiorysie. Ciekawe czy analiza porównawcza jego poematu "Neofici" z "Quo Vadis" przyniosła by  jakieś spostrzeżenia.

To Naddniestrze to wielki ogromny bufor pomiędzy Rosją i Europą. Rosją i Rumunią, Mołdawią i Rosją, Ukrainą i Rosją. Na innych banknotach Republikk mamy: generała Suworowa, Antiocha Dimitriewicza Kantemira, Piotra Romancewa i samą Katarzyny II. Polityka historyczna w pełnym wymiarze.

Banknoty Nadniestrzańskiej Republiki

 

Jak zwykle notka poszerzająca horyzonty (Bractwo Cyryla i Metodego, Bronisław Zalewski, Zygmunt Sierakowski, Edwar Żeligowski - tylko z Tarasem jakoś pozwiązani)

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 29 maja 2018 19:31
29 maja 2018 19:32

"Króciutki" powinno być tak.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować