-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Pracowita pszczółka

19 lutego 1987 roku do obiegu w Szwecji wprowadzono nowy bankot.

Na banknocie tym znalazł się Karol Lineusz, ale nie nim się tu zajmniemy. Nie zajmniemy się też pokazaną na rewersie pszczołą miodną, bo prawie każdy z nas widział te pożyteczne owady i ma na ich temat wyrobione własne zdanie.

Zajmniemy się natomiast człowiekiem, który na stanowisku premiera Szwecji zastąpił Olofa Palmego.

Dlaczego? Pierwszy banknot z pszczołą posiada roczną datę 1986. Dla Szwecji był to rok, w którym zginął urzędujący premier Olof Palme. Jego miejsce zajął wicepremier i minister środowiska, Ingvar Carlson (sym magazyniera i włókniarki). Zanim Carlson został wicepremierem był posłem, ministrem oświaty, ministrem mieszkalnictwa oraz ministrem ds rozwoju. Jak podaje szwedzka wikipedia udało mu się dokonać rzeczy niemożliwych dla Palmego - przekształcił deficyt budżetowy w wysokości 90 mld koron w nadwyżkę. Przeprowadził również kompleksową reformę podatkową. Jednak program rządowy nie wszystkim się spodobał i w lutym 1990 roku rząd Carlsona podał się do dymisji. Nowym premierem został.... Ingvar Carlson i jakoś udało mu się na tym stanowisku utrzymać do wyborów parlamentarnych w 1991 roku. Oddał wtedy ster państwa na trzy lata Carlowi Bildtowi, który zajął się wyprzedażą państwowych spółek oraz wprowadził Szwecję do UE. Po wykonaniu tych zadań do steru rządów powrócił Ingvar Carlson. Jednak nie na długo. W sieprniu 1995 roku niespodziewanie ogłosił, że rezygnuje z polityki. Jego nastepcą miała zostać minister ds równości płci Mona Sahlin,... która także zrezygnowała z działalności politycznej.

Co takiego się stało w tym czasie? Otóż 28 września 1994 roku w trakcie rejsu z Tallina do Sztokholmu zatonął prom Estonia należący do estońskiego armatora. W tej katastrofie zginęły 852 osoby - uratować zdołano wyłącznie 34 rozbitków przez wezwane na pomoc okręty oraz 104 osoby przy pomocy helikoptera.

Teoretycznie nic nie powinno tych spraw łączyć. Statek Estonia nie był własnością państwa szwedzkiego, a wcześniej już miał za sobą złą sławę, dlatego kilkakrotnie zmieniano jego nazwę. Zwodowany został w 1979 pod nazwą Viking Sally. Zbudowany w pośpiechu, a z powodu braku środków nie wszystkie kabiny zostały wykończone. W lipcu 1986 na tym statku przez marynarza został zamordowyany fiński biznesmen. Rok później zamordowano na nim Niemca. W 1988 statek osiadł na mieliźnie i wymagał gruntownego remontu. Do służby na bałtyku okręt powrócił w 1990 roku pod nazwą Silja Star. Rok później sprzedano go innej firmie i zmieniono nazwę na Wasa King. W 1993 roku okręt sprzedano szweckiej firmie, która za pieniądzez Europejskiego Banku Rozwoju odsprzedała go Estonii, a ta zarejestrowała statek na Cyprze pod nazwą Estonia. Dalsze losy statku są znane - kursował na linii Tallin - Sztokholm jako prom pasażerski.

Tylko, że ten okręt nie miał prawa kursować na pełnym morzu - nie był przystosowany konstrukcyjnie do walki z falami. A tej nocy, gdy zatonął zanotowano na Bałtyku fale w wysokości 12 metrów.

No dobrze. Ale co to ma wspólnego z Carlsonem? Nie miał przecież żadnego wpływu na wypłynięcie tego okrętu, ani na jego budowę. Zresztą sama katastrofa miała miejsce we wrześniu a do zmiany na stanowisku premiera Szwecji doszło 15 grudnia.

Otóż ma. W trakcie inauguracyjnego przemówienia Carlson obiecał wydobycie wraku okrętu. A kilka dni później ogłosił, że miejsce zatonięcia Estonii zostanie pokryte betonowym sarkofagiem. W późniejszych wywiadach przy pytaniu o Estonię Carlson twierdził, że nie żałował tej decyzji.

Czym więc był ten okręt, że postanowiono go pogrzebać na zawsze? Pojawiły się głosy, że Estonia służyła do szmuglowania uranu ze Szwecji do krajów bałtyckich - lub w drugą stronę, i że okręt został zatopiony przez rosyjską łódź podwodną, aby nie dopuścić do transportu. Wersja taka została jednak wówczas stanowczo przez śledczych odrzucona.

Ale w 2004 roku wyciekły dokumenty, które ujawniły, że tydzień przed katastrofą na okręcie Estonia transportowano tajny ładunek materiałów wojskowych. Nie wpłynęło to jednak na zmianę rządowego stanowiska.

A nasza pracowita pszczółka nadal jest blisko miodu. Jako ekspert rządowy czy międzynarodowy. Ostatnio widziano go w ONZ w komisji ds Rwandy.



tagi: szwecja  banknot  katastrofa  uran  pszczoła 

Pioter
26 sierpnia 2021 18:44
20     1469    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

smieciu @Pioter
26 sierpnia 2021 21:38

Rzut oka na wiki sugeruje że przypadek Estonii jest bardzo podobny do naszego Smoleńska. Wybuch, którego miało nie być, tuszowanie, zacieranie śladów, dziwne ruchy badawcze wokół wraku, które potem nie trafiły do raportów.

Ale poza tym i tak nic nie wiadomo. Kto i dlaczego miałby wysadzić ten statek w dodatku z taką ilością ludzi. Dlaczego przemyt broni miałby być taki ważny przykładowo? Naprawdę dziwna historia.

A tak z innej beczki, te pszczółki to jakiś częstszy motyw na banknotach czy monetach?

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 26 sierpnia 2021 21:38
27 sierpnia 2021 05:33

Właściwie na banknotach rzadki. I raczej jako element dekoracjijak akurat w Algierii przy nominale, czy jako element większej całościjak w Holandii przy słoneczniku. W taki sposób przedstawienia jak w Szwecji, żeby był to główny motyw banknotu, jest niespotykany.

Natomiast na monetach okoicznościowych często się pojawiają od początków mennictwaTo np moneta Ionii z IV w pne

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 27 sierpnia 2021 05:33
27 sierpnia 2021 08:17

Co mogą oznaczać te litery?

Czy znana jest druga strona tej monety?

Na tle innych monet wygląda na wielce precyzynie i drobiazgowo wykonaną.

To na pewno moneta?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 27 sierpnia 2021 08:17
27 sierpnia 2021 08:25

Odeślę do artykułu Pszczoła miodna na antycznych monetach https://coinweek.com/ancient-coins/bee-all-that-you-can-bee-honeybees-on-ancient-coins/

Być może znajdzie tam będą odpowiedzi na zadane pytania.

Jak na monetę antyczną to wygląda dobrze, natomiast nie odpowiem czy jest to orgyginał - za dużo tego fałszuje się na świecie.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
27 sierpnia 2021 08:42

19.2.1987 to był czwartek.  Papier wprowadzono do obiegu czy raczej ogłoszono, że wprowadzą?

 

Pszczoła b. ulubiony motyw masoński. Olof Palme był ofiarą rozgrywek fartuszkowych, tak wywodzi pewna papla w masońskim maglu.

 

Cytuję:

... możemy wspomnieć o szwedzkim premierze Olofie Palme, który został zamordowany w Sztokholmie w 1986 roku: Ten demokratyczny socjalista sprzeciwiał się narodzinom powstającej wówczas oligarchicznej UE.

Roztacza przed nami nowe perspektywy odnośnie mordu na Olofie Palme, aby spekulować o możliwej próbie zamachu ...

 

Lizane 2 i 3 aluzyjne 23 Nichts ist so wie es scheint ?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 27 sierpnia 2021 08:42
27 sierpnia 2021 08:46

Takich danych nie mam czy ogłoszono, czy wprowadzono. W katalogu, z którego korzystam sądwie daty - data z banknotu i data wprowadzenia do obiegu, ale skąd się tam wzięły (zapewne z jakiejś dokumentacji bankowej) nie mam pojęcia. Należałoby więc przyjąć, że jest to data jakiegoś aktu prawnego wprowadzającego ten typ banknotów do obiegu.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
27 sierpnia 2021 09:00

Kallikrates był architektem, tak wychodzi https://pl.wikipedia.org/wiki/Kallikrates

Wielce możliwe, że wyemitował własny pieniążek bez nominału. Szukanie ef w tłumaczu nie daje rady.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
27 sierpnia 2021 09:04

Ale za to dowiedziałem się, że pszczoła po grecku to melissa. Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter
27 sierpnia 2021 09:04

Pszczółka przycupnęła na bodziszku leśnym. A jakie rośliny widzimy na awersie?

To szczyr trwały, Mercurialis perennis. Zostawmy paskudną, polską nazwę i przyjrzyjmy się łacińskiej. Jak podaje polska Wiki, nazwa rodzajowa oznacza ziele Merkurego" (perennis to po prostu "trwały") i wg Pliniusza Starszego pochodzi stąd, że sam bóg Merkury pouczył o jej leczniczych właściwościach. Angielska z kolei, że to przez mylenie szczyru z podobną, choć niespokrewnioną komosą strzałkowatą, zwaną po angielsku m.in. merkry lub English mercury. Też trującą, ale mniej, i po odpowiedniej obróbce nadającą się od biedy na strawę (inna nazwa w tłumaczeniu znaczy "szparag biedaków"). Szczyr nazywa sie zatem dog's mercury - "psia rtęć". Tu Wikipedia wyjaśnia, że  "psia" w tym kontekście to po prostu byle jaka, ersatz, ale inne źródło podaje, że psy zwykły szukać tej rośliny, kiedy potrzebują środka wymiotnego.

Czemu jednak na banknocie są dwa, nieco różniące się egzemplarze szczyru? Otóż należy on do nie tak znów licznych roślin dwupłćiowych: występują osobniki męskie i żeńskie. Z dzisiejszego punktu widzenia symbolika ta jest wysoce niepoprawna i wykluczająca, ale w roku 1986 pewnie nikt o tym nie myślał. Polskie nazwy ludowe - czyniród, dzieciniec, dziecinnik, dziewczypłód, męższczypłód, listnik, płodzisz, rodzeniec, rodziniec - wskazują na zakres leczniczych zastosowań. ale są przy tym jawnie patriarchalne. Też nie na dzisiejsze czasy i banknot słusznie wyleciał z obiegu.

Można by jeszcze rozwinąć wątek szczyru jako rośliny barwierskiej, ale czy ma to z czymkolwiek związek - to nie wiem.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @atelin 27 sierpnia 2021 08:17
27 sierpnia 2021 09:15

Efez (ΕΦΕΣΟΣ). Pszczoła to symbol Artemidy.

Obie strony oraz szczegółowy opis u źródła.

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Numisma 27 sierpnia 2021 09:15
27 sierpnia 2021 09:17

Dziękuję pięknie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 27 sierpnia 2021 09:00
27 sierpnia 2021 09:19

Przyjmuje się, że jest to oznaczenie mincerza (na jakiej podstawie?), czyli standartowa odpowiedź, gdy numzmatycy nie wiedzą co odpowiedzieć. Co do samej osoby Kallikratesa, to skoro nie był królem, ani tyranem żadnego z greckich miast, to raczej monet bić nie mógł. Żeby było ciekawiej, to Viki podaje że działał w Atenach w czasach Peryklesa, czyli około 100 lat wcześniej niż ta przyjmowany wiek tej monety. Zresztą pszczoła była oznaczeniem Ionii, a nie Aten (tam monety były oznaczane sową). Że nie ma nominału, to nic - żadna ówczesna moneta nie miała nominału. Za to odpowiadała jej waga - ta akurat opisywana jest jako tetradrachma.

Albo więc nie chodzi nie o tego Kallikratesa, albo moneta wykorzystana w artykule to współczesna przeróbka

A tu znacznie późniejsza fenicka drachma

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Numisma 27 sierpnia 2021 09:04
27 sierpnia 2021 09:30

Że są dwie odmiany szczyru przy Lineuszu można zrozumieć. Chciano pokazać zasady dziedziczenia (w szerszym kontekście ewolucji). Ważniejsze jednak jest to, że jest to roślina barwierska. To, że dziś nieuprawiana to nieważne.

Za wiki:

Wierzchołki pędów szczyru trwałego przy użyciu ałunu jako utrwalacza wykorzystywane są jako barwnik szarożółty. Niebieski barwnik uzyskuje się z korzeni, a sinoniebieski z łodyg.

Skoro z jednej rośliny można było uzyskać kolory znajdujące się na wspólczesnej szwedzkiej fladze, to dziwnym by było, żeby nie skorzystać z tak jasnej symboliki.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter 27 sierpnia 2021 09:30
27 sierpnia 2021 09:57

Kolory szwedzkiej flagi - w punkt!

Ale mechanizmy dziedziczenia? Ewolucja? Przy Linneuszu (XVIII w.)?

Pod roślinkami widzimy kwiat oraz jajo i nasienie w przekroju. Linneusz uważał dwie ostatnie struktury za analogiczne. Ponadto jajo jest w jego herbie.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter 27 sierpnia 2021 09:19
27 sierpnia 2021 10:02

ΕΦ jest obok pszczoły na wszystkich trzech monetach, natomiast obok jelenia mamy trzy różne imiona efeskich archontów: Ippokritos, Demagores, Parthenios. Za duzy rozrzut, żeby mincerz był ten sam, a EF pięknie się tłumaczy jako nazwa miasta.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter 27 sierpnia 2021 09:30
27 sierpnia 2021 10:05

Wracając do szczyru... Nazwa łacińska oznacza, że był to ważny towar handlowy. Niemiecka nazwa Wald-Bingelkraut (leśna kapusta) sugeruje, że oprócz cech barwierskich i leczniczych stanowiła jednak źródło pożywienia (może jako erzatz). Druga nazwa Wildhanf  (dzikie konopie) oznacza, że służyła także do produkcji tekstyliów.

Szwedzi piszą tylko, że powszechnie występuje w skandynawskich lasach liściastych i potrzebuje gleb żyznych.

Mogłoby to tłumaczyć skąd brał się błękit na wikińskich szatach.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Numisma 27 sierpnia 2021 10:02
27 sierpnia 2021 10:07

Wiem już. Wziąłem tłumaczenie z artykułu, a pisałem posta w tym samym czasie.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter 27 sierpnia 2021 10:05
27 sierpnia 2021 10:37

O dwóch odmianach szczyru wspomina Pliniusz, zaliczając je do roślin leczniczych, i wymienia cztery alternatywne nazwy: linozostis sive parthenion sive Hermupoa, quae Mercurialis, genera II. Oczywiście lekami tez mozna handlować, ale chyba nie o to mu chodziło.

Hermupoa to po grecku "trawa Hermesa", parthenion oznacza "dziewczęcy" (znów babskie sprawy), bo roślina, która przypadkiem taką ma łacińską nazwe gatunkową, to niepodobny wrotycz.

zaloguj się by móc komentować

McGregor @Pioter
28 sierpnia 2021 21:48

Rok wcześniej czyli w 1993 zatonął na Bałtyku prom pod polską banderą - Jan Heweliusz. Do dziś obowiązuje zakaz nurkowania do tego wraku i badania jego ładunku.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować