-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Polska oferta dla Czechów?

Z datą 26 lutego 1926 Bank Polski wyemitował banknot 2 złotowy z Dąbrówką z obrazu Jana MatejkiOczywiście amerykańskie katalogi numizmatyczne nie łączą tego wizerunku z czeską księżniczką, która pomnogła w chrystianizacji Polski, a podają, że jest to dziewczyna w stroju ludowym z Dąbrowy Górniczej.

Banknot ten do obiegu wszedł dopiero w sierpniu 1939 roku, gdy sytuacja zarówno Czechosłowacji jak i Polski była już przesądzona. Jednak zastanówmy się po co - w 1936 roku - Bank Polski zdecydował się na takie posunięcie.

Mi na myśl przychodzą 2 możliwości:

Pierwsza to taka, że w ten sposób upamiętniono 970 rocznicę Chrztu Polski.

Druga natomiast jest przyziemniejsza. W grudniu 1935 roku ze względu na zły stan zdrowia abdykował prezydent Czechosłowacji Tomas Masaryk. Jego następcą został minister spraw zagranicznych Edvard Benes - i sprawował tę funckję aż do rozbioru Czechosłowacji przez Niemcy, Węgry i Polskę (5 X 1938). Być może wtedy próbowano kanałami pozadyplomatycznymi wybadać na ile będzie możliwość budowy federacji Polsko - Czechosłowackiej.

I nie jest to akurat fantatstyka. W polityce czeskiej i polskiej koncepcja taka pojawiała się zarówno w okresie przedwojennym jak i w trakcie wojny. Głównymi zainteresowanymi w tym wypadku byli W Sikorski (premier rządu RP w Londynie) oraz M Hodża (ostatni premier Czechosłowacji). Przeciwni natomiast byli Benes jak i Beck, których interesowało wyłącznie wydarcie drugiemu państwu spornych terenów Śląska Cieszyńskiego.

Ponieważ za politykę zagraniczną obydwu państw aż do 1939 odpowiadali ludzie, którzy sojuszników szukali we Francji i Anglii (co jak pokazała historia było błędnym założeniem) do żadnej konfederacji w rodzaju Jugosławii dojść nie mogło.



tagi: czechy  banknoty  plska 

Pioter
17 kwietnia 2019 19:38
2     1548    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Brzoza @Pioter
18 kwietnia 2019 05:38

> dziewczyna w stroju ludowym z Dąbrowy Górniczej.

I macanie złotych ksiąg, metry falban nie pomogą (jesli się nosi korale) :) I ominą twoja świętość czy szlachectwo łatwo na wizerunku.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
18 kwietnia 2019 21:42

Z datą 26 lutego ... Bank Polski wyemitował banknot 2 złotowy z Dąbrówką z obrazu  ...

Data jest cudna, pod rocznicę chrztu jak znalazł.

Środa.  DWADZIEŚCIA  SZEJŚĆ  w drugim miesiącu, nominał dwa. Rok też nie do wzgardzenia 1936.

Ale z jakich przyczyn kisił się papier w sejfach? Aby zaistnieć tuż przed pierwszym września? Znaczy się w ostatnie tygodnie zaklinano niebiosa w znaku znanym? Pod twoją opiekę '26' się uciekamy?

Skryte a zarazem przejrzyste konotacje, rozmach był w te lata. Postawiono na stały element gry.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować