-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Pokrzywy są ponad wszystkim

26 czerwca Bank of Scotland wprowadził do obiegu nowy banknot 50 funtowy. Na banknocie mamy zjednej strony znaną szkocką sufrażystkę Florę Stevenson, która poświęciła się akurat nie walce o prawa kobiet do głosowania, a walce o edukację dla biednych i zaniedbanych dziewcząt. Swoje działania ograniczała do Edynburga, gdzie wraz z siostrą założyła Stowarzyszenie Edukacyjne Edenburskich Pań. Zadaniem tego stowarzyszenia było promowanie Edenburskiej Szkoły Gotowania i Gospodarstwa Domowego (dziś Queen Margareth University). W wywiadzie dla jednej z gazet, już jako członek rady tej szkoły, powiedziała za wszelką cenę dziewczęta tego pokolenia powinny być szkolone jak być dobrymi matkami, ale nie zapominajmy, że dobrobyt rodziny zależy w równym stopniu od ojca. Dziś promowana jest w Szkocji jako pierwsza kobieta, która zasiadała w radzie szkoły.

To awers. Na rewersie mamy dwa rybołowy walczące o zdobycz. i jakiś tekst. Ten tekst to początek ostatniej zwrotki wiersza Neila Munro Nettles. W tłumaczeniu na polski brzmią one tak: Na dole jest jeleń, w dolinie są owce.

Nie ma tu żadnego związku z ilustracją awersu ani rewersu. Po co taki dziwny tekst dano?

Jeszcze ciekawiej się robi, gdy banknot prześwielimy promieniami UVNa rewersie wtedy pojawiaja się kolejne wersy wiersza zatytuowanego Pokrzywy: W lesie słychać szum piór, ale gdzie są ludzie?

Bank of Scotland wyraźnie pokazuje nam, że należy czytać między wierszami. Popatrzy więc na całość wiersza (translate by google)

O smutny dla mnie Glen Aora, Gdzie nie mam już przyjaciół, Bo skromne leżą krokwie, I nadproża drzwi. Wszyscy przyjaciele odeszli, Kamień paleniska jest czarny i zimny, I wytrzymała rośnie pokrzywa

Na miejscu ukochanym dawnych czasów. O! czarny może być tą ruiną Gdzie moi ojcowie mieszkali tak długo, I nic nie ukrywa tego wstydu, Brzydota i zło; Kabar i kamień węgielny Może blaknąć na wietrze i deszczach, Ale dla delikatnej pokrzywy Wymagało to takiego trudu dworzanina.

Oto ten, który nie ma kłótni Z pokrzywą grubą i wysoką, Który skrywa posępny kamień przy kominku I osłania skromną ścianę, Która gromadzi się na ścieżce Gdzie bawiły się dzieci, I strzeże grobu domu Od wszystkich, którzy przychodzą.

Na górze jest jeleń, W dolinie są owce, Lasy szumią z piór, Ale gdzie są teraz mężczyźni? Oto tylko ogród mojej matki Gdzie miękkie kroki padają, Mój lud jest zupełnie zapomniany, Ale pokrzywa jest ponad wszystkim.

Wiersz mówi o ruinach porośniętych pokrzywami. Czyżby to miało czekać Szkocję w najbliższym czasie?

A może mamy się przyjrzeć autorowi tego wiersza? Neil Munro określany był jeszcze po swojej śmierci w latach 30 XX wieku jako największy szkocki powieściopisarz od czasów Sir Waltera Scota, ale później o nim prawie zupełnie zapomniano. Nikt już nie pamięta takich powieści jak John Splendid opowiadającej o walce Jamesa Grahama Montrose po stronie Karola II. W zapomnienie poszła również powieść Doom Castle opisująca powstanie jakobitów. W pamięci Szkotów pozostała jedynie The New Road opowiadająca dalsze dzieje poruszone w książce John Splendid, ale tylko dlatego, że za jej ekranizację wzięło się BBC w 1973 roku.



tagi: poezja  szkocja  banknot 

Pioter
6 lipca 2021 17:25
21     1857    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

betacool @Pioter
6 lipca 2021 19:02

Na dodatek geometryczny przybornik do wykreślania pentagramów.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @betacool 6 lipca 2021 19:02
6 lipca 2021 19:38

Opisywany jest jako dziecięca zabawka "obręcz i patyk".

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 6 lipca 2021 19:38
6 lipca 2021 23:52

ciekawe ?

 

p.s.

fajerka i pogrzebacz ?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
7 lipca 2021 06:46

Czy rybołów to orzeł? W niemieckim tak bowiem to Fischadler! 

Czy jest związek pomiedzy ptakiem i rybą w jego szponach? W Niemczech poświęcono motywowi wpis pod tytułem Adler fängt Ichthys.

Przesłanie? Odrzucenie Chrześciaństwa... Co poniektórzy odczytują to jako: "antysemicki, ultraprawicowy, wrogi kościołowi zasób myśli"...

Skoro w Szkocji motyw pojawia się na papierze płatniczym z nominałem 5+0 to trąci to okultystycznym korowodem. Dwa ptaki nie walczą a tańczą w locie po udanym połowie.

Można to zapisać z punktu widzenia trzech punktów: Konstruować. Dekonstruować. Rekonstruować. [zapis tweetu pewnego brata fartuszkowego po pożarze w paryskiej Noter Dame]

Jeszcze taki kwiatek:  ...more recently it has become a symbol of positive responses to nature...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 7 lipca 2021 06:46
7 lipca 2021 08:09

Zwei Fischeradler und eine Makrele ;)

Władze banku podały, że ta rybka to właśnie makrela. Niekoniecznie więc chodzi o odrzucenie chrześcijaństwa (co już na Wyspach dawno zrobiono).

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 6 lipca 2021 19:38
7 lipca 2021 08:30

W rzeczy samej. Ja tę zabawę znam z dzieciństwa jako gonienie fajerki; w różnych regionach występowała pod różnymi nazwami, np. jazda na feldze. Patyk to naprawdę haczyk zaczepiony o obręcz.

Photo: Dundee Heritage

Ale to na banknocie to inna wersja, z "patykiem" zaczepionym o kółko, wymagająca dużo wiekszej zręczności. Jak zabawka z Fisherrow. Z łątwością rozpoznamy jej charakterystyczne elementy na banknocie.

Prawdopodobnie nie zachowało się zbyt wiele takich przedmiotów. Inaczej niż ceramiczne skorupy, metalowe rupiecie ku żalowi archeologów nie zachowują sie zbyt często. Złom łatwo przerobić na coś nowego i użytecznego, np. nową zabawkę, pług albo karabin.

Pozostaje fascynującą zagadką, czemu przedstawiono pięć obręczy ułożonych w taki sposób i czemu wrysowano w nie pentagon (nie pentagram), niezbyt zresztą starannie.

Banknot, wbrew pozorom, nie należy do serii jakichś "sławnych Szkotek", chociaż na awersach są właśnie sławne Szkotki, ale Fabrics of Nature. Czyli najwidoczniej bardziej liczy się rewers. Czeka nas tu naprawdę wiele pracy, bo złowieszczy przekaz wizerunków goniących się wiewiórek, wydr czy ryb może być trudniejszy w odczytaniu niż te walczące rybołowy.

Chciałbym tymczasem zwrócić uwagę na jeszcze inną możliwą symbolikę pokrzyw, oprócz tego, że lubia zarastać ruiny. Są mianowicie surowcem włókienniczym i dostarczają zielonego barwnika. Jak piszą, badając mundury niemieckich jeńców z okresu I wojny światowej stwierdzono, że w 85% zostały one wytworzone  właśnie z pokrzyw. A w czasie II wojny brytyjska armia zamówiła 100 ton zielska z przeznaczeniem na barwnik.

Tekstylia, barwniki, armie... Mówi wam to coś?

Wojna byndzie.

zaloguj się by móc komentować

takitam @takitam 7 lipca 2021 08:30
7 lipca 2021 08:56

Jeszcze kilka słów.

Rzeczy zbyt oczywiste często łatwo pozostają niezauważone. Fabric of Nature ma oczywiście sens metaforyczny: tkanina Natury, czyli sieć powiązań tworzących złożony wzór, jakim jawi się otaczająca nas rzeczywistość. Ale to może być w sensie najbardziej dosłownym po prostu tkanina naturalna: lniana, bawełniana, czy właśnie z pokrzyw.

zaloguj się by móc komentować

Paris @takitam 7 lipca 2021 08:30
7 lipca 2021 13:07

Teraz  mowi...

...  i  to  duuuzo  mowi  !!!

Dzieki,

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 7 lipca 2021 08:30
7 lipca 2021 13:55

Jak powiedział Carl von Clausewitz Wojna to to samo co polityka, tylko prowadzona innymi metodami.

Tekstylia, barwniki, armie, przemysł metalurgiczny ..... to tylko sieć powiązań gospodarczych. A firmy (czy kraje powołane do ich ochrony) zawsze toczą wojny o nowe rynki zbytu i pozbycie się konkurencji.

Pokrzywa jest najłatwiejszym w uprawie surowcem włókienniczym, ale i tak taniej wychodzą polimery. Np tkaniny typu polarowego wykonuje się dziś z tych samych komponentów co butelki typu PET.

Barwniki syntetyczne potrzebne do zabarwienia 1 kg tkaniny kosztują dziś około 5 złotych. Nie opłaca się więc pozyskiwanie ich z pokrzyw.

Ale jest coś jeszcze - ziołowa apteka

Pokrzywa ma między innymi właściwości wzmacniające organizm, dlatego zalecana jest do picia jako herbatka jesienią i zimą, kiedy najczęściej atakują chorobotwórcze wirusy i bakterie.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter 7 lipca 2021 13:55
7 lipca 2021 14:22

Dokladnie...

...  pokrzywy  -  i  nie  tylko  -  to  sa  LEKI  Z  BOZEJ  APTEKI  !!!

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 7 lipca 2021 13:55
7 lipca 2021 15:36

Idąc za radą Themersona spróbuję odwrócić aforyzm.

Polityka to to samo co wojna, tylko prowadzona innymi metodami. Też brzmi dobrze, nie? ;)

Polityka ekologiczna to też wojna i kto wie, czy nie najważniejsza. Rachunek ekonomiczny moze przemawiać za syntetykami, ale pokrzywowe włókno jest nie tylko lepsze, bo ekologiczne, ale nadto etyczne, w przeciwieństwie np. do naturalnej wełny. A Szkocja stawia na zrównoważony rozwój i ekonomię kołową w przemyśle tekstylnym.

Banknot może być sygnałem, że dzielni górale nie będą biernie czekać na rozwój wypadków, tylko wezmą byka za rogi, czyli, jak to się mówi po angielsku, grasp the neetle (chwycą w garść pokrzywę).

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @takitam 7 lipca 2021 08:30
8 lipca 2021 16:13

Pokrzywa była wykorzystywana  od roku 1916 ale czy faktycznie aż w 85%? W sieci mowa o max. 40% ale to we wspólczesnych nam czasach. Technologia obróbki materiału wyjściowego jest długa i obecnie droga. 

Wojna? Wojna domowa...

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
8 lipca 2021 16:46

1 lipca Bank of Scotland wprowadził do obiegu nowy banknot 50 funtowy ale ten

http://pioter.szkolanawigatorow.pl/jak-sie-wymiksowac-z-unii

 

26 czerwca Royal Bank of Scotland wprowadził do obiegu nowy banknot 50 funtowy.

26.6. = królewski czyli boski namiar.

1.7. to mularzy cynk. Który bank jest b. poważany w szkockiej hierarchii oficjalnej (i skrytej)?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 8 lipca 2021 16:46
8 lipca 2021 17:32

;) Królewski Bank Szkocji - racja

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 8 lipca 2021 16:46
8 lipca 2021 17:37

Teoretycznie są 3 banki w Szkocji, które mają prawo emisji pieniądza - Bank of Scotland, Clydesdale Bank oraz Royal Bank of Scotland. Na początku lat 50tych takich banków było dziesięć, ale drogą fuzji zostały dziś tylko 3. O tym, który jest najwazniejszy przekonamy się, jak zostanie tylko jeden - jak w Anglii. Teoretycznie wszystkie są równe.

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 8 lipca 2021 17:37
8 lipca 2021 21:17

Najważniejszy jest ten czwarty.

Jak twierdzi ciocia Wiki, z technicznego punktu widzenia nie są one prawnym środkiem płatniczym nigdzie w Zjednoczonym Królestwie - nawet w Szkocji - lecz wekslami własnymi. Bank emitent może wypuścić ich tylko tyle, na ile ma pokrycie w prawdziwych pieniądzach, czyli w funtach emitowanych przez Bank Anglii, lub w złocie.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @takitam 8 lipca 2021 21:17
9 lipca 2021 05:17

Z prawnego. Z technicznego punktu widzenia środkiem płatniczym było nawet to:

zaloguj się by móc komentować

takitam @Pioter 9 lipca 2021 05:17
9 lipca 2021 07:24

;)

A mówiąc serio, wydaje się, że ciocia Wiki w tej kwestii nie do końca ma rację. W Szkocji i Irlandii Północnej, inaczej niż w Anglii i Walii, legalnym środkiem płatniczym nie są żadne banknoty. Są nimi wyłącznie monety Mennicy Królewskiej. Innymi słowy, mając dług pieniężny w Anglii, możesz go zaspokoić papierowymi lub metalowymi funtami (ale wyłącznie emitowanymi przez Bank Anglii) i wierzyciel nie ma prawa odmówić ich przyjęcia. W Szkocji natomiast może spokojnie powiedzieć: "Naw, sir" i żądać brzęczącej monety (lub czegokolwiek, co on uzna za wystarczające rozliczenie, np. polskiej wódki).

Zaraz powiem to cioci.

zaloguj się by móc komentować

takitam @takitam 9 lipca 2021 07:24
9 lipca 2021 07:43

Sorry, jeszcze link (już z zapowiedzianą poprawką).

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
9 lipca 2021 09:20

link czujny naprowadza na inne ;-)

 

 

Nowy £50 od 23.6.2021 w obiegu! Czy Gospodarz już się przyjrzał? Seria o nominałach na 50 z wyspy obliguje...

 

W zajawce z roku 2019 wrzucają niewinne pokrzywy 989 oraz 227,299. Decydenci nie mieli lekko.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @takitam 9 lipca 2021 07:43
9 lipca 2021 09:24

link czujny naprowadza na inne ;-)    tyczy tego wpisu

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować