Poetka Rachela

Przy jej grobie, jej książka

Zwisa na łańcuszku

Aby słowa z niej mogły ulecieć

I zostać rozsiane w sercach

jak nasiona pieśni.

Ożywione rozpaczą

tam rozkwitną.

To moje nieporadne tłumaczenie (wraz z googletranslate) wiersza Książka Racheli napisanego przez Rachelę Bluwstein, urodzoną w Saratowie w rodzinie rabina Kijowa, pierwszej poetki Izraela.19 letnia Rachela została wysłana wraz z siostrą na studia do Italii. Ale ponieważ droga wiodła przez Palestynę, obie dziewczyny dołączyły do żydowskich osadników. Pracowały w sadzie i na roli, ucząc się na miejscu dopiero hebrajskiego. W końcu po w miarę dobrym poznaniu języka udało się Racheli w 1911 roku otrzymać pracę w szkole rolniczej dla kobiet w kibucu Kewucat Kinneret. W końcu w 1913 roku wyjechała na studia do Tuluzy, gdzie miała uczyć się rysynku oraz rolnictwa. Uczelni nie skończyła, bowiem zakochała się w Michaelu Bernsteinie, nauczycielu esperanto. Gdy wybuchła wojna została na lodzie. Jako poddana rosyjska nie mogła również wrócić do Palestyny. Postanowiła więc wyjechać do Rosji, gdzie zatrudniła się jako nauczycielka hebrajskiego. Płaca była jednak marna, a warunki życiowe ciężkie. Nasza bohaterka podczas pobytu w Rosji nabawiła się gruźlicy, której już do końca życia nie wyleczyła.

Dopiero w 1919 roku dane jej było powrócić do Palestyny. Na pierwszym możliwym statku. Zamieszkała w kibucu Deganja Alet, gdzie prowadziła ochronkę dla dzieci. Gdy jednak jej stan zdrowia się pogarszał, została najpierw pozbawiona pracy, a później wyrzucona z osady. Do końca życia tułała się już po Safedzie, Jerozolimie i Tel Awiwie. Ostatnie dni spędziała w sanatorium w Gederze, gdzie zmarła w 1931 roku.

Trudne warunki życia i ciężka choroba nie przeszkadzały jej jednak pisać wierzy. Takich jak powyższy. Nawet je publikowano w hebrajskiej gazecie Davar. W końcu nawet została docieniona jako pierwsza poetka Izraela, a jej wiersze znalazły się w podstawie programowej tamtejszych szkół.

Doceniono ją nawet bardziej. W 2017 roku trafiła na izraelskie banknoty.

tagi: poezja  izrael  banknoty

21 marca 2021 17:28

gabriel-maciejewski @Pioter
21 marca 2021 18:42

Rysunek i rolnictwo w Tuluzie.....nieźle

Pioter @gabriel-maciejewski 21 marca 2021 18:42
21 marca 2021 18:45

Tak. Wektory te same co zawsze

Matka-Scypiona @Pioter
21 marca 2021 22:06

Chorych wyrzucano z kibucu? Czyli nie pracujesz, nie jesz!

saturn-9 @Pioter
22 marca 2021 06:01

Szkoda, że gospodarz nie dotarł do wiersza Kinneret cytowanego na banknocie, jak pisze docent.de ...

Więźi rodzinne, uczuciowe oraz głód wiedzy dawały 'możliwość manewrów'. Przebywała w orbicie wpływów m.in. Aharona Dawida Gordona. Miała być również muzą działacza Salmana Rubaschowa, który znany jest pod nazwiskiem Zalman Szazar jako trzeci prezydent Izraela.

Rachel, barwna postać w orszaku wędrujących tułaczy.

No i ta choroba pewnie w szale postępu była szczepiona na ospę?

maria-ciszewska @Matka-Scypiona 21 marca 2021 22:06
22 marca 2021 07:52

No i żeby nie zarażała. Trędowata/wszowata.

maria-ciszewska @Pioter
22 marca 2021 08:33

Ciekawe, że ta kochanka, muza tylu wpływowych ludzi musiała się tułać, chora i samotna. Przecież w tamtych czasach gruźlica była już uleczalna, a ona dopiero na „ostatnie dni życia” trafiła do sanatorium dla gruźlików. Czy ci wszyscy faceci nie chcieli jej pomóc, czy też ona goniła za ułudą swoich aspiracji? Może w rodzącym się Izraelu był potrzebny ten format – romantyczna poetka, tworząc liryczne arcydzieła, umiera na gruźlicę. I ona dała się wpisać w ten format. Miała Europa Chopina, Słowackiego, Kafkę, ma Brytyjski Mandat Palestyny swoją Rachelę. Czy ona była tym mającym umrzeć cielątkiem ze wzruszającej piosenki, która była przytaczana na SN?

atelin @Matka-Scypiona 21 marca 2021 22:06
22 marca 2021 09:17

To nie tak, ta kibucowa ideologia od pięciu tysięcy lat nakazywała wspierać wszelkiej maści darmozjadów, ale choroby zakaźne to inna bajka. Tak jak napisała Pani Maria.

atelin @Pioter
22 marca 2021 09:19

Po grzebaniu w tłumaczu wychodzi mi Białykamień, nazwisko wielce poetyckie. Plus, jak zwykle.

Pioter @saturn-9 22 marca 2021 06:01
22 marca 2021 10:51

Rzeczywiście szkoda, ale Anglosasi jakoś nie rozszyfrowali tych szlaczków, a i moje możliwości ten alfabet przerasta.

Ale nic straconego:

Tam są Wzgórza Golan, wyciągnij rękę i dotknij ich! - W
milczeniu z ufnością rozkazuje: Stop.
Samotny promieniujący jest Hermon babci i chłód
wiejący z góry bieli.

Tam na brzegu morza jest palma, wierzchołek palmy,
włosy palmy są ukryte jak psotne dziecko, które
zsuwa się w dół iw wodzie
rzeki.
Ile kwiatów w zimie na objętość
krwi zawilca i plamy objętości,
są dni - siedem razy wtedy zielony jest zielony,
zielony.

I że odziedziczę i będę chodził pokornie, i
czy serce było dla świateł nieznajomych -
pokarmem, który cię zdradził, pokarmem, który pozwolił zapomnieć o
łasce i miłosierdziu?

(by google translate z hebrajskiego)

Niby taki sobie wierszyk, ale przesłanie na obecne czasy dość mocne - wystarczą dwa pierwsze wersy.

Pioter @Matka-Scypiona 21 marca 2021 22:06
22 marca 2021 10:51

Tak mówi jej oficjalna biografia