-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Po co Ławrow pojechał do Mongolii?

Oficjalnie (jak podają mongolskie media) aby potwierdzić swoje zaangażowanie we wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy tymi państwami. Zachodnie media nastomiast podają, że podróż Ławrowa po Azji miała za zadanie poszukiwanie wsparcia dyplomatycznego. Ale te sprawy mogły przecież być załatwione zupełnie przy okazji i wogóle nie zajmować miejsca w europejskiej przestrzeni medialnej.

Światowe media jednak sprawę rutynowej wizyty szefa dyplomacji Federacji Rosyjskiej w Mongolii potraktowały tak samo, jakby była to co najmniej wizyta Jej Wysokości Kólowej Anglii. Ale w przeciwieństwie do zaciemniania szczegółów wizyt państowych Jej Wysokości przez samą jej obecność na uroczystościach, ta wizyta została zaciemniona w zupełnie inny sposób.

Najpierw wyśmiano wogóle pomysł szukania wsparcia dla Rosji w Mongolii, a później zajęto się wspólną fotografią Siergieja Ławrowa oraz Uchnaagijina Churelsucha.Wszyscy zwrócili przy tym uwagę na wazę ozdobioną swastyką, a nikt się nie zastananawiał, dlaczego szefa dyplomacji Federacji Rosyjskiej wita prezydent Mongolii. Nikt też nie zwrócił uwagi na resztę wystroju sali, a szczególnie na to, że właśnie Ławrowa posadzono na krześle, za którym widać łuk i strzały.

No dobrze, po co więc 5 lipca Siergiej Ławrow odwiedził Ułan Bator? Na pewno nie była to kurtuazyjna wizyta. Kurtuazyjna wizyta miała miejsce 6 lipca w Wietnamie, a 7 lipca rosyjski dyplomata musiał zacisnąć zęby na Bali na zachowanie swoich zachodnich kolegów. I nieistotne teraz jest, czy traktowanie moskiewskich dyplomatów jest zasłużone, czy nie. Ławrow wiedział bowiem, że jedzie na Bali, aby napluto mu w twarz. Nie był to więc główny powód podróży po Azji. Nie była to również wizyta w Wietnamie, bowiem ta wogóle żadnych mediów nie obeszła. Wygląda więc na to, że najważniejsza z całej podróży była wizyta w Ułan Bator.

Mamy więc spotkanie moskiewskiego dyplomaty z mongolskim władcą. Niczego to nie przypomina? W końcu od czasów Andrzeja Jarosławicza i Aleksandra Newskiego władcy moskiewscy (ówcześnie zwani książętami włodzimierskimi) udawali się do Mongolii, aby z rąk Wielkiego Chana otrzymać jarłyk. Czyżby nastąpił powrót do źródeł moskiewskiej historii?

No dobrze. Nawet gdyby powrócono do zwyczajów, które panowały w Moskowi oficjalnie do połowy XV wieku (jako ostatniego zależnego od Ordy księcia moskiewskiego podaje się obnecnie Dymitra Szemiaka, aale zależność ta mogła ciągnąć się nawet do czasów Iwana Groźnego), to niby jakie miejsce w dzisiejszym świecie zajmuje Mongolia? Wydawałoby się nam, że żadne. Ani gospodarki, ani liczącej się armii, ani wielkiej kultury, ani finansów. Wydaje się więc, że tam nie ma zupełnie niczego.

I właśnie w tym nijakim kraju dzień po wizycie Ławrowa pojawiają się w ofercie handlowej takie monety:Wszystkie trzy monety mają wspólny awers (tę stronę z godłem państwa) oraz jednakowe wymiary i wagę - 62,2 g srebra oraz 50 mm średnicy. Monety te zostały wybite dla ucczenia mongolskiej grupy rokowej The Hu. Mamy tu więc logo zespołu (na tle mapy państwa Hunów), sam zespół oraz okładkę ostatniego albumu zespołu The Hu.

Ta okładka w całości wygląda jednak tak:Tytuł albumu muzycznego to The Gereg. Album wyszedł 10 lipca 2020 roku (stąd antydatowanie monet) i po latach będzie można spokojnie uznać, że monety te są wyłącznie sposobem na promocję albumu rokowego przez mongolskich śpiewaków.

A nie są. Są pewnym wskazaniem. Trzecia widoczna moneta moim zdaniem jest tu najważniejsza. Nie zawiera ona bowiem żadnych innych odniesień i jej samodzielne zrozumienie bez kontenstu muzyczno-numizmatycznego będzie niemożliwe po latach. Smok i stylizowane litery HU oraz zapis ROCK przedstawiony w formie cesarskiej chińskiej pieczęci. Tego dokładnie nie ma na okładce albumu, ale słowo the Gereg - gerege - oznacza glejt, którego najważniejsze przesłanie to: Pozwalamy prowadzić interesy według własnego uznania, tak jakgdybyśmy działali osobiście. Zresztą o znaczeniu gerege rozmawialiśmy w czerwcu zeszłego roku

A wizyta Ławrowa w Ułan Bator już doprowadziła do zmian na kilku frontach wojny.

W związku ze skandalem dotyczącym molestoewania seksualnego do dymisji podał się Boris Johnson. Nie wiadomo obecnie kto przejmie po nim stery Wielkiej Brytanii, ale na pewien czas jeden z najważniejszych sojuszników Ukrainy został osłabiony. Holandia została całkowicie zablokowana przez protesty rolników, którym nie podoba się obecna polityka klimatyczna UE. Turcja została przyłapana na handlu skradzionym przez Rosjan zbożem na Ukrainie, a Niemcy i Węgrzy otwarcie mówią, że nie wyślą żadnej broni dla walczących Ukraińców.

Wojna trwa i wielu jej frontów nie widzimy.



tagi: wojna  rosja  monety  mongolia 

Pioter
9 lipca 2022 07:39
22     2275    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Pioter
9 lipca 2022 08:03

Niemcy zapowiedzieli zablokowanie polskiego transportu na Zachód przez wyspę Uznam jeśli Polska nie zrezygnuje z budowy portu kontenerowego w Świnoujściu.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 9 lipca 2022 08:03
9 lipca 2022 08:35

Tak. A Jerusalem Post ponownie pisze o polskich obozach śmierci.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @chlor 9 lipca 2022 08:03
9 lipca 2022 09:09

Naprawdę tak powiedzieli? Braun z dawnych czasów powiedziałby, że to casus belli

zaloguj się by móc komentować


Matka-Scypiona @Pioter
9 lipca 2022 10:12

Jak ten wpis z zeszłego roku zupełnie inaczej odbiera się z perspektywy dnia dzisiejszego... Mongolia to pas transmisyjny władców z Pekinu, kiedyś Chanbalyku... Dzieje się, ale nad przyszłością w zasadzie nikt nie ma władzy. Niektorym się wydaje, że tak. 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Matka-Scypiona 9 lipca 2022 10:12
9 lipca 2022 10:21

No właśnie. Jakoś ostatnio Moskale unikają Chińczyków. Nawet wypuścili kompromaty na Xi, że wziął łapówkę od jakiejś rosyjskiej firmy (sprawa z banią obiecaną przez Putina, a dostarczoną nie przez rząd Federacji Rosyjskiej, a przez prywatną firmę). Ale jakoś przecież te dwa kraje muszą prowadzić interesy.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Pioter
9 lipca 2022 11:05

Myślę, że sens wizyty Ławrowa jest jasny i prosty.

W jakim języku były redagowane jarłyki? Nie w mongolskim ale (sic!) ujgurskim. Gdzie jest największe skupienie Ujgurów? W Chinach, w prowincji Sinciang a potem ... w Kazachstanie, który jest ulubionym lądowym korytarzem Kitajców na Zachód.

Mnie się wydaje, że przekaz tej wizyty Ławrowa jest prosty. Albo Chińczycy pomogą Moskowii albo Moskowia pomoże Ujgurom.

Ja tak przy tej okazji, się zastanawiam, kto naprawdę stanowił trzon armii Czyngis Chana, skoro jarłyki zasadniczo były edytowane w języku ujgurskim?

Jeśli władcy mongolscy wydawali swe urzędowe rozporządzenia w języku ujgurskim, to co się stanie jak sobie tę praktykę przypomną i z czyjąś pomocą do tej tradycji wrócą? 

Histora jak widać nie jest rzeczywistością martwą. Jest wulkanem, który w sprzyjających okolicznościach lubi wybuchać z całą mocą, dewastując to, co spotyka po drodze.

Brytyjczycy to rozumieją, Amerykanie z tym mają kłopot.

P.S. Tutaj puntk wyjścia dla szperaczy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jarłyk

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Pioter
9 lipca 2022 11:07

Po jarłyk raczej nie pojechał (niestety) ale bardzo prawdopodobne jest, że pojechał błagać, żeby Mongolia puściła więcej kontrabandy importowej (części zamienne i półprzewodniki)  przez swój piękny kraj do Rosji, żeby podtrzymać zamierającą produkcję prawie wszystkiego. Bo Kazachstan ostentacyjnie się urwał. Chiny też mają za dużo do stracenia (ok. 80 % eksportu idzie na Zachód czyli do USA i UE oraz do Hong Kongu i Japonii ) żeby ryzykować dla jakichś marnych 5% oskarżenie o wyłamywanie się z sankcji wobec Rosji. Mongolia importuje z Rosji aż 29% "czegoś tam"  ale do Chin eksportuje aż 81% całego eksportu. Więc rozmowy  były z pewnością ciekawe i naładowane emocjami. :))

Kiedy   Ławrow musi jechać po prośbie do Mongolii, to naprawdę piękny czas. :)))

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
9 lipca 2022 12:32

Witam. Ciekawe jest to zdjęcie skoro na pewno nie ma na nim elementów przypadkowych. Z zagadek jakie dla mnie kryje to pytanie: co jest za prezydentem Mongolii, w tle? Trudno mi to odczytać. Warto też zauważyć jak identycznie ubrani są obaj panowie. Jak by mieli tego samego krawca. Zastanawia mnie też portret władcy siedzącego na tronie w tle. Ma on po bokach dwie włócznie. Po swojej lewej stronie włócznię z pojedynczym grotem, a po prawej z trójzębem. Taka, pewnie przypadkowa, korelacja. Abstrahuję również od tego że na zdjęciu prezentowana jest jedynie (na grocie włóczni) flaga Mongolii. Ławrow to za mały kaliber aby pojawiła się flaga Rosji. Ciekawe zdjęcie, nie ma co. Dzięki za notkę

zaloguj się by móc komentować

Pioter @mniszysko 9 lipca 2022 11:05
9 lipca 2022 12:38

Właśnie w sprawie Ujgurów wczoraj zaczął się wypowiadać Amnesty International. Zaczynają się nawet próby organizowania jakichś wojsk i władz ujgurskich w Afganistanie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @pink-panther 9 lipca 2022 11:07
9 lipca 2022 12:44

Niezupełnie się urwał. Tylko takie wrażenie sprawia na Zachodzie, żeby wejść w interes ze sprzedażą ropy i gazy zamiast Rosji. Rosyjskie firmy bez problemu rejestrują się w Kazachstanie (np transportowe) i w ten sposób omijają ograniczenia nałożone na Rosję i Białoruś.

Wizyta w Wietnamie, który od lat 80-tych uważany jest za głównego przeciwnika Chin w Azji Południowo - Wschodniej, też musiała być ciekawa. Ale z tamtej nie mamy żadnych ciekawych fotografii.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 9 lipca 2022 12:32
9 lipca 2022 12:57

Ten element za Churelsuchem też jest dla mnie zagadką. Z daleka wygląda na krzyż - może to jest szabla? Portet na pewno przedstawia Temuldżyna. Ten trójząb był przez niego używany jako tamga (jak możemy zobaczyć na mongolskich pomnikach)Ale posadzenie szefa dyplomacji państwa toczącego wojnę z krajem mającym w godle trójząb, wskazywałoby na to, że była to celowa zniewaga dla Rosji. A flaga Rosji jest za Ławrowem, tylko tak jakoś się nieszczęliwie pozwijała ....

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 9 lipca 2022 12:57
9 lipca 2022 17:30

https://twitter.com/MID_RF/status/1544210718706356224?s=20&t=u4O9Ofgeeia6Q5Wubdba8A

Tutaj widać ten symbol za prezydentem Mongolii lepiej, ale tylko trochę. To przypomina miecz, ale chyba nim nie jest. Dziwna rękojeśc

zaloguj się by móc komentować

Barb @Pioter
9 lipca 2022 20:02

Brytole nie daruja tak latwo zniewagi zwiazanej z dymisja B. Johnsona, za ktora pwenie stoja KGBowscy oligarchowie z Londynu, ktorzy dzialali na elity londynskie takimi samymi metodami jak Epstein.

Ponizej linki do odpowiedzi Albionu na ostatnie wydarzenia w UK,  akcja wymierzona ostro w Rosje.

The Russian oligarchs threatened with 'unprecedented' sanctions amid Ukraine crisis (telegraph.co.uk)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Barb 9 lipca 2022 20:02
9 lipca 2022 20:17

Mam nadzieję, że nie darują tego Moskalom. Jak na razie na miejsce Johnsona szykowany jest obecny minister wojny, ale pojawił się też jakiś na oko Pakistańczyk, więc gra nadal trwa.

A patrząc na Pakistan to tam też się obecnie mocno kotłuje.

Najpierw ogłosili przetarg na druk banknotu okolicznościowego z okazji 75 lecia niepodległości. Przed końcem przetargu uniewaznili go z powodu braku środków finansowych i zdecydowali, że banknot będzie drukowany na miejscu (mają swój park maszynowy). Później w sieci pojawił się projekt tego banknotu, ale ostatecznie Bank Państwowy Pakistanu (24.06) na swoim oficjalnym profilu poinformował, że to co krąży po sieci nie ma nic wspólnego z tym co planują wydać.

zaloguj się by móc komentować

Barb @Pioter
9 lipca 2022 21:49

Z jednej strony Pakistan z drugiej zamieszki w Sri Lance. Osaczanie Indii w pelnej krasie, ktorej zachcialo sie zarabiac na wojnie UKR sprzymierzajac sie z Rosja. Albo Quad albo Ruski Mir panowie Hindusi ;))

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @Pioter
10 lipca 2022 11:05

Tutaj jest więcej zdjęć i można je powiększyć . 
Za  prezydentem Mongolii chyba wisi miecz.  Poza tym na piątym zdjęciu widać ze te krzesła są podwójne i za każdym z osnów siedzi jego tłumacz. 
To co wisi za Lawrowem to chyba nie jest jednak ruska flaga bo widać wyraźnie żółty kolor. 
Na Twitterze ktoś również zwrócił uwagę ze minister spraw zagranicznych była ubrana w kolory Ukrainy ( niebieska sukienka i złote dodatki) :) 


 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @DrzewoPitagorasa 10 lipca 2022 11:05
10 lipca 2022 11:33

Dzięki. Wyraźniej widać. jednak ruskiej flagi zabrakło. Też ciekawie.

A po minie Ławrowa widać, że chyba nie całkiem udało mu się uzyskać to, po co przyjechał do Mongolii.

zaloguj się by móc komentować

Sanitatis @Pioter 9 lipca 2022 10:21
10 lipca 2022 14:54

German Foreign Minister Steinmeier Visits MongoliaPrezydent Mongolii przyjmuje swoich gości (prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych) w jurcie, która znajduje się w pałacu (Government Palace) w centrum Ułan Bator. Sposób usadzenia gości  jest zawsze identyczny, podobnie wystrój jurty (przynajmniej ten w tle za oficjelami). Zmienia się nakrycie stołu, wazy, dlatego na nią właśnie zwrócono uwagę ( a właściwie symbol, który na niej widniał i ma jednoznaczne skojarzenia w świecie tzw. Zachodu).

German Chancellor Angela Merkel meets President of Mongolia Tsakhia  Elbegdorj in the state yurt situated in the fourth floor of the government  building in Ulan Bator, Mongolia, 13 October 2011. Merkel intendsJeśli próbuje tworzyć  Pan analizy proszę trzymać się faktów, a nie wyobrażeń o rzeczywistości ocierających się o urojenia.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Sanitatis 10 lipca 2022 14:54
10 lipca 2022 16:46

Staram się trzymać faktów, a za uzupełnienie dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować