-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Plac bohaterów

Po powołaniu Banku Centralnego Barbadosu w 1973 i uniezależnieniu się tego karaibskiego państwa od Banku Wschodnich Karaibów, wprowadzono do obiegu nowy wzór banknotów, który miał w żaden sposób nie wzkazywać na przynależność do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.A dokładniej to Jej Wysokość Elżbietę II znajdującą się baknotach Kraibów zastąpiono widokiem na budynek pralamentu i Trafalgar Square. Ten widok znajdował sie wszystkich banknotach Barbadosu od 1973 do 2012 roku, a zmiany, jeśli nawet zachodziły, to miały charakter wyłącznie symboliczny, jak np dodanie nowych zabezpieczeń.Aż do wspomnianego 2012 roku. Wtedy to z okazji 40 lecia powstania Banku Centralnego nieznacznie zmieniono dotychczasowy wzór.W nowym wzorze, okolicznościowym wprawdzie, zamgleniu uległa znajdująca się na Placu Bohaterów fontannawybudowana w 1865 roku z okazji doprowadzenia do miasta Bridgetown wodociągu. Być może fontannę usunięto z banknotów, bo władze turytyczne Barbadosu opisują ją w przewodnikach w następujący sposób: Powinieneś zobaczyć fontannę delfinów, jeśli wybierasz się na spacer po Bridgetown. (Uwaga: fontanna często nie jest aktywna).

W zasadzie fontanna jest częścią większego kompleksu pomnikowego w tym miejscu,tuż obok niej znajduje się Pomnik Bohaterów, upamiętniający żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, a w niedalekiej odległości również pomnik lorda Horacego Nelsonaod którego plac wziął swoją pierwotną nazwę (Trafalgar Square). Tamte pomniki jednak na banknotach Barbadosu się już nie zmieściły.

Rok później do obiegu trafiła nowa seria, gdzie zabrakło już miejsca nie tylko na fontannę, ale również na pomniki mówiące o wspólnej z Koroną przeszłości.

Zmiana ikonografiki banknotów wiąże się ze zmianą polityki władz wyspy. Nie to może, że chciałby pójść drogą Jersey, ale od 2007 wyspa zacieścia związki gospodarcze z UE w ramach AKP (czyli byłych kolonii europejskich)Siedziba AKP (Africa, Caribean and Pacific States Counsil) znajduje się w Brukseli.



tagi: anglia  ue  banknot  barbados 

Pioter
18 kwietnia 2020 10:29
9     1141    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
18 kwietnia 2020 13:09

Za chwilę te związki rozluźni

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
18 kwietnia 2020 13:19

Możliwe. Na razie o tym nie informują.

Mnie jednak zainteresowało, czy przypadkiem powodem Brexitu nie było istnienie AKP i powolne przejmowanie przez niemiecko-francuską Rzeszę byłych kolonii angielskich.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter 18 kwietnia 2020 13:19
18 kwietnia 2020 13:24

Szczerze pisząc to ja pierwszy raz o tym AKP czytam. Dzięki.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @betacool 18 kwietnia 2020 13:24
18 kwietnia 2020 13:28

A ja się o niej dziś dopiero dowiedziałem ;)

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @Pioter
18 kwietnia 2020 15:35

A ja, jak zwykle, nieco obok tematu. Zainspirowany mimowolnym zapewne lapsusem językowym (Uwaga: fontanna często nie jest aktywna (tzn. jest nieczynna)). No bo - wybaczcie - przeboleć nie mogę tej postępującej "amerykanizacji" naszego języka. I żeby to jeszcze w jakiejś w miarę nowoczesnej dziedzinie (te interfejsy, laptopy, pigtaile, paczkordy etc.),ale nie - walą nas młotem po łbie tymi destynacjami, dilerami (koniecznie autoryzowanymi), apartamentowcami, deweleuoporami, tymi "dokładnie" (zamiast właśnie), łał (od "wow") zamiast czego? ("ojej" chyba), spożyć przed końcem (best before) zamiast poczciwego terminu przydatności itd. itp.

I to w tym naszym katolickim kraju, takie skaranie boskie lutersko-anglikańsko-zielonoświątkowskie??? Nie daliśmy się Ruskim, Szwabom i poddajemy się gringo-som??? Co to jest? Jakiś ogólnonarodowy kompleks niższości (kompleks - kurde, też coś). Czy to teraz tak tylko, czy zawsze tak było?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 18 kwietnia 2020 15:35
18 kwietnia 2020 16:34

Sory ;) (lub Najmocniej przepraszam). To translator, a mi z przyrodzonego lenistwa nie chciało się poprawiać ;)

Poza tym tak jest właśnie ciekawiej. Fontanna została zdeaktywowana.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 18 kwietnia 2020 15:35
18 kwietnia 2020 16:59

Czy zawsze było? Chyba tak. Języki żyją i się zmianiają. Znane są przypadki już z XVI wieku zastępowania w języku polskim (szczególnie w piśmie) wyrazów makaronizmami czyli słowami włoskimi czy pochodzącymi z łaciny. Wcześniejsze i późniejsze zapożyczenia z niemieckiego, rosyjkiego czy francuskiego również są znane. Nawet większość biurokratycznego języka posiada niemiecki szyk zdań (pozostałość po przedwojennej kadrze urzędniczej szkolonej jeszcze w Galicji), niekoniecznie zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba. W Polsce brak tak silnych i ostrych działań jak np w Czechach gdzie nie pozwolono na przykład na używanie słowa computer (używanego na całym świecie praktycznie) zastepując go słowem počitač.

Jakiekolwiek próby ratowania sytuacji językowej w Polsce sprowadzają się wyłacznie do kabaretu - np. próby zastąpienia słowa krawat słowami zwis męski ozdobny.

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @Pioter 18 kwietnia 2020 16:59
19 kwietnia 2020 09:53

Jakiekolwiek próby ratowania sytuacji językowej w Polsce sprowadzają się wyłacznie do kabaretu - np. próby zastąpienia słowa krawat słowami zwis męski ozdobny.

Ja myślę, że to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Jeśli się zastanowić, to słowa jak samochód czy samolot są w taki właśnie sposób "kabaretowe", a tego nie czujemy.

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @Pioter
19 kwietnia 2020 09:59

Jeszcze jedna obserwacja: w wymyślaniu nowych polskich słów znakomite są małe dzieci. :)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować