Patrona Hungariae

Od czasów reformy pieniądza Macieja Korwina na trwałe do węgierskiej numizmatyki wroczyla Madonna, jako alegoria oraz patronka Węgier. Zresztą Madonna stała się również na pewien czas symbolem mennictwa śląskiego, bowiem Korwin jako król czeski sprawował realną władzę nad Śląskiem. Nie tylko na śląskej grubiej monecie (czyli groszach bitych w Karniowie) ale również na halerzach (które swoją drogą polscy numizmatycy przypisują księciu lubińskiemu Ruprechtowi - bez żadnego związku i tradycji numizmatycznych).Także na węgierskim, a później siedmiogrodzkim złocie Madonna stała się stałym elementem, niezależnie od panującego w danej chwili władcy.

Po stłumieniu rewolucji 1918 roku nowe węgierskie władze na najwyższych banknotach drukowanych od 1920 roku w Zurichu postanowiły zamieścić Patronkę Hungarii, a po wymianie pieniądzy spowodowanej inflacją ponownie powrócono do tego symbolu w 1936 roku. Po zakończeniu wojny nieststy już do tej symboliki nie powrócono, za to na węgierskich banknotach uhonorowano króla Macieja Korwina.

tagi: numizmatyka

11 sierpnia 2018 15:02

betacool @Pioter
11 sierpnia 2018 20:01

Przepiękne i banknoty i monety.

Marii i Jej roli w cudzie nad Wisłą chyba nikt banknotu nie poświęcił i nie poświęci.

Pioter @Stalagmit 11 sierpnia 2018 23:49
12 sierpnia 2018 06:15

Być może, ale to zupełnie inne przedstawienie. Na węgierskich, śląskich i bawarskich monetach Maryja zawsze jest przedstawiana z Dzieciątkiem.

tomciob @Pioter 12 sierpnia 2018 06:15
12 sierpnia 2018 10:39

Była jeszcze taka mała (podręczna) włoska moneta bagattino. Na bitym od 1519 roku 1 Bagattino w Wenecji mamy Madonnę z dzieciątkiem.

Pioter @tomciob 12 sierpnia 2018 10:39
12 sierpnia 2018 11:03

Tak, ale to też są czasy po Macieju Korwinie. Madonna z dzieciątkiem w numizmatyce (najpierw jako patronka Węgier, a później Śląska) to własnie jego zasługa. Wenecja i Bawaria w późniejszym czasie zaadoptowały po prostu tę symbolikę do własnych potrzeb.

tomciob @Pioter 12 sierpnia 2018 11:03
12 sierpnia 2018 13:40

Nie przeczę ale już kiedyś stwierdziliśmy, że na monetach (pieniądzach) są symbole wykorzystywane przez władców do określonego przekazu. W tym przypadku przekaz wydaje się oczywisty, a liczy się data bicia monety. Maciej Korwin to 1443-1490, a z około 1412-1420 roku mamy Soldo (jpg)z Madonną i Dzieciątkiem przypisaną Louisowi z Teck albo jak podaje włoska wiki Ludovico di Teck. Polska Wiki umieszcza Ludovica jako Patriarchę Akwilei pod nr 88 jako Ludovucis II. No a linia szlachecka/książęca Teck pochodzi już z Niemiec. Luis z Teck stał jednak (ze swoją monetą) po stronie węgierskiej w walkach Republiki Weneckiej z Królestwem Węgier o miasto Friuli. Jaki z tego wniosek? Związek Madonny z Dzieciątkiem z Węgrami jest oczywisty, a bagattino po prostu zawłaszcza przekaz do swoich celów.