Płatki śniegu

23 kwietnia 1965 roku Sveriges Riksbank wprowadził do obiegu nowe banknoty 10 koronowe. Banknoty te miały wydrukowaną datę 1963 i wyglądały jak te na obrazku.

Wydaje się, że nie ma tu żadnego przesłania. Godło państwa, portret panującego monarchy oraz jakaś grafika na rewersie zawierająca trzy płatki śniegu. Być może tak jest naprawdę .....

Ale jeśli przejrzymy szwedzką wersję wikipedii, aby przekonać się co działo w okresie 1963/65 w Szwecji, okaże się, że symbolika płatków śniegu została wybrana nieprzypadkowo.

Jak to tłumaczą fachowcy (www.ekologia.pl): Śnieg tworzą pojedyncze płatki śniegu, a życie takiego płatka rozpoczyna się wysoko w chmurach. Po pierwsze – by powstała śnieżynka potrzebna jest nie tylko woda i niska temperatura, ale także jądro kondensacji. Jądro kondensacji to rusztowanie – drobinka kurzu lub pyłek kwiatowy – na bazie którego powstaje płatek. W wyniku resublimacji, czyli bezpośredniego przejścia pary wodnej w lód, do jądra (rusztowania) przyłączają się kolejne cząsteczki wody, zwiększając jego rozmiar. Jest ich coraz więcej i więcej, a wirując w powietrzu, przybierają rozmaite formy.

Możemy więc prześledzić kolejne cząsteczki wody, które składały się na ten motyw szwedzkich banknotów. Są to w kolejności:

26 marca 1963 - pracująca od 1954 nad opracowaniem nowego modelu państwa Komisja Konstytucyjna ogłasza, że Szwecja powinna mieć jednoizbowy parlament.

10 maja 1963 - parlament Szwecji ogłasza, że od 1967 roku w Szwecji będzie obowiązywać ruch prawostronny

25 czerwca 1963 - pułkownik Sił Powietrznych Stig Wannerström zostaje aresztowany przez policję pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ZSRR

3 sieprnia 1963 - w Glumslöv zostaje otwarty  Karmel Miłosierdzia Bożego - klasztor sióstr karmelitanek, pierwszy klasztor w Szwecji od czasów Gustawa Wazy

20 grudnia 1963 - Komisja Konstytucyjna ogłasza, że agencje rządowe (w liczbie 90) należy przenieść ze Sztockholmu i rozrzucić po kraju

15 grudnia 1964 - parlament Szwecji ujednolica ustawą szkolnictwo średnie oraz wprowadza obowiązek maturalny

(?)1964 - parlament decyduje, że dwa bataliony armii zostaną na stałe oddane do dyspozycji ONZ. Pierwsza misja ma miejsce na Cyprze. Afera Wannerströma pociąga za sobą ministra spraw zagranicznych Udena.

1.01.1965 - Szwecja wprowadza policję państwową w miejsce dotychczasowych miejskich służb policyjnych oraz nową strukturę administracyjną

17.02.1965 - ulega podniesieniu wiek uprawniający do zasiadania na szwedzkim tronie, z 21 do 25 lat.

Z ciekawszych wydarzeń tego okresu na świecie można odnotować: zabójstwo prezydenta USA Kennediego, pierwszą udaną próbę nuklearną Cihn, odsunięcie Chruszcowa od władzy w ZSRR oraz interwencję wojskową USA w Wietnamie.

Jeśli pytacie co stało się tym jądrem pałtka śniegu, który spowodował te wydarzenia, to chyba można przyjąć te wydarzenie: 29.01.1963 - Francja zgłosiła veto w sprawie przyjęcia Wielkiej Brytanii do EWG. Jaki to ma związek ze sprawą? Te veto unieważniło również negocjacje w tej sprawie prowadzone ze Szwecją. Na przyjęcie do Wspólnoty Europejskiej kraj ten musiał poczekać aż do 1995 roku.

tagi: szwecja  banknoty

12 marca 2021 18:50

tomasz-kurowski @Pioter
12 marca 2021 20:49

Szwedom musiało podobać się w Kongo, bo rok wcześniej własnie pod flagą ONZ pomagali tam tłumić secesję Katangi. A walczyli między innymi z polskimi najemnikami jak Jan Zumbach, dawniej dowódca dywizjonu 303, a wówczas - sił powietrznych Katangi.

12 marca 2021 21:45

A ja tam w jądrze płatków dwóch widzę gwiazdę Dawida..a i ten trzeci ma 6 ramion.

Pioter @OjciecDyrektor 12 marca 2021 21:45
13 marca 2021 05:29

Jedno nie wylkucza drugiego.

Samo przejście na ruch prawostronny oznacza symboliczne zerwanie z Anglią - reszta to tylko pochodne. A katalizatory tego mogły pochodzić z różnych stron, nawet z Izraela, ktory w tym czasie prowadził z Arabami bitwę o wodę

Perseidy @Pioter
13 marca 2021 20:31

przepraszam za off topic ale takie coś znalazłam pieniądz zastępczy gminy Piotrowice (koło Katowic) z 1917 roku

pozdrawiam i dziekuję za cenne wpisy!