Państwowe Sci-Fi

W 1999 roku władze afrykańskiego królestwa Suazi (zwanego dziś eSwatini) zaplanowały, że do końca 2022 roku państwo te znajdzie się grupie państw pierwszego świata.

Jak podaje folder reklamowy tego przedsięwzięcia Ten profil kraju do 2022 r. Przedstawia główne cele rozwojowe Królestwa Suazi w zakresie przeciwdziałania ubóstwu i nierównościom. Solidna nauka, technologia i innowacje pozwolą Suazi przyspieszyć ten postęp, dostarczając rozwiązań, dowodów i oceniając postępy tego kraju w osiąganiu celu, jakim jest zostanie pierwszym krajem na świecie do 2022 roku. [by Google Translate - zostawiam, bo tak jest znacznie ładniej niż w oryginale]

Aby tego dokonać zaplanowano: zwiększenie środków na szkolnictwo i badania z 0,2% PKB do 1%; zwiększyć produktywność rolnictwa; wprowadzić dotacje dla sektora prywatnego w celu jego modernizacji; zdywersyfikować gospodarkę; poszerzyć ofertę usług zdrowotnych dla społeczeństwa; zapewnić możliwość porawy warunków życia osobom pokrzywdzonym przez los oraz rozwijać zasoby ludzkie - czyli skierować młodzież na uniwersytety.

Co z tego udało się osiągnąć?

Zbudowano cały system zarządzania dotacjami państwowymi i międzynarodowymi (rocznie około 150 mln USD). Utworzono Krajową Komisję Badań Nauki i Technologii (AESA). Wdrożono również programy mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz ochrony zdrowia ludności. W zakresie szkolnictwa władze Suazi chwalą się, że aż 32% kadry naukowej tamtejszych uniwersytetów posiada doktoraty, a kobiety stanowią aż 50% wszystkich studiujących.

W 2017 roku chyba jednak coś zaczęło szwankować w programie, bo władze Suazi zdecydowały się zacząć go promować na tamtejszych banknotach Podkreślano wówczas jak wielkie korzyści Suazi osiągnie w ramach tego programu: zwiększenie nakładów na badania i uczynienie Suazi krajem konkurencyjnym na świecie; budowanie potencjału ludzkiego; prowowanie równości płci oraz utworzenie gospodarki opartej na wiedzy.

Tyko, że te wszystkie cele to taka radosna państowa twórczość.

Gdy dziś wrzucimy w net hasło VISION 2022 nie wyskoczą dane z rządowego programu Suazi - stron internetowych promujących tę akcję już nie ma w sieci. Są za to inne strony, ale te kierują nas do południowoafrykańskich koncernów, które chyba skorzystały z rządowych programów w Suazi.

tagi: banknoty  rpa  suazi

16 stycznia 2021 09:22

ainolatak @Pioter
16 stycznia 2021 10:15

A czy program nie nazywał się jednak Labolatorium 0.22 (2022)?

ainolatak @Pioter 16 stycznia 2021 10:23
16 stycznia 2021 10:27

żartowałam oczywiście, ale z królików już niekoniecznie

maria-ciszewska @Pioter
16 stycznia 2021 10:35

Co w rzeczywistości promują władze Suazi na zamieszczonym banknocie? Rewers to sam folklor, na awersie lew w herbie mówi "calujcie mnie w podogonie", a słoń potwierdza rozbrajającym uśmiechem. Dumny Murzyn zdaje się mówić to samo.

maria-ciszewska @Pioter
16 stycznia 2021 10:37

Z zalinkowanej notki zniknęły banknoty.

Pioter @maria-ciszewska 16 stycznia 2021 10:37
16 stycznia 2021 10:52

Wiem. Były na mojej stronie, której już nie matak wyglądały

Pioter @maria-ciszewska 16 stycznia 2021 10:35
16 stycznia 2021 10:57

;)

maria-ciszewska @Pioter 16 stycznia 2021 10:57
16 stycznia 2021 11:00

Tja, harem na potwierdzenie równości płci.

Pioter @maria-ciszewska 16 stycznia 2021 11:00
16 stycznia 2021 13:33

Przecież wszystkie księżniczki są równe (wzrostem), a nie jak za rządów dziadka obecnego władcy  każda inna ;)To fragment banknotu z 1974 roku z tą samą ceremonią

tomasz-kurowski @Pioter
16 stycznia 2021 15:45

To bardzo ciekawe i przypomina mi (przyznam, że to luźne skojarzenie, bo o Afryce wiem bardzo mało) historię University of Botswana, Lesotho and Swaziland, instytucji stworzonej przez hierarchię rzymskokatolicką jako katolicki Pius XII College, mający stanowić alternatywę dla zdominowanych przez apartheid południowoafrykańskich instytucji edukacyjnych. Pius XII College został w ramach dekolonizacji przejęty z inicjatywy i przy wsparciu finansowym rządu brytyjskiego, przeorganizowany na brytyjską modłę, a następnie rozerwany na malutkie narodowe instytucje jakoby poprzez konflikty etniczne i organizacyjne.

Z pewnością dzieją się w tamtych okolicach rzeczy ciekawe i ciężkie do zrozumienia dla osób z zewnątrz.

Magazynier @Pioter
16 stycznia 2021 19:53

Księżniczki z haremu uzbrojone w jakieś trzcinowate narzędzia i czegoś jakby tacę w pozycji jednoznacznej.

Szczodrocha33 @maria-ciszewska 16 stycznia 2021 10:37
17 stycznia 2021 22:46

Banknoty mozna zniknac, podobnie jak caly Szwaziland.

Szczodrocha33 @Pioter 16 stycznia 2021 10:57
17 stycznia 2021 22:48

"To nie zespół Koła Gospodyń Wiejskich, a księżniczki z królewskiego haremu w trakcie ceremonii Ncwala (tamtejszych dożynek)"

Jak dozynki to musza byc gospodynie wiejskie. Tyle ze rozebrane, bo goraco.