-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Piekło zamarzło

Zacznijmy od mitologii.

Zgodnie z przekazanymi nam przez Greków mitami w Tartarze było pięć rzek. Stykt, Flageton, Lethe, Acheron oraz Kokytos.

Skoro już wiemy, że Tartar to realne miejsce na ziemi, a Styks dziś nazywa się Wołga, to spróbujmy odcyfrować pozostałe rzeki. W tym celu należy zaopatrzyć się w mapę Tartarii.Mamy więc po kolei: Styks - Wołga, Flageton - Ob, Lethe - Jenisej, Acheton - Lena oraz Kokytos - Kołyma.

A teraz będzie jeszcze ciekawiej, bo zajmniemy się ostatnią rzeką i jej przedstawieniem w literaturze średniowicza. Właśnie nad Kokytosem (czyli gdzieś w okolicy Kołymy) dzieje się akcja Inferno Dantego. A przynajmniej tam umiejscowiony został ostatni  - dziewiąty krąg piekła.

W samym centrum tego piekła znajduje się szatan, uwięziony w lodowym jeziorze. Szatan ten przez przewodnika Dantego (Wergiliusza) nazywany jest Dis, co jest rzymskim odpowiednikiem tytułu Hades. Szatan ten rozpaczliwie próbuje się uwolnić z tego miejsca, ale wszystko wokół coraz bardziej zamarza.

Przez kilkaset lat najtęższe umysły próbowały dokonać zmapowania opisu piekła pozostawionego przez Dantego, nawet Galileusza to nie ominęło. Te mapy niestety albo nie przetrwały, albo nadal pozostają tajne. Ale do naszych czasów przertwały inne ilustracje, w których artyści próbowali przenieść wizję piekła przedstawioną przez Dantego na sztalugi.Zazwyczaj te piekło przedstawiane jest w ten sam sposób, jaki zastosował Botticelli. Ale są też inne przedstawienia - znacznie ciekawsze: Na przykład w taki sposób widział podróż Dantego po piekle Gustav Dore.

Mamy więc tu jedną wielką kopalnię odkrywkową, zlokalizowaną w okolicy Kołymy. Co to mogło być?

Znowu przeskoczymy o kilkaset lat. Mamy rok 1955. Na Jakucji w okolicy miasteczka Mirnyj odkryto złoża diamentów. Kopalnia ta wygląda obecnie w taki sposób: Kopalnia zaczęła natychmiastowe wydobycie i zalała rynek diamentów. Tak bardzo sytuacja była tragiczna, że musiała interweniować firma De Beers, której przedstawiciele przyjechali zobaczyć co się tam dzieje. Inspekcja wykazała, że nowo otwarta kopalnia przez długi czas będzie zalewać rynek swoimi wyrobami. Kopalnię oficjalnie zamnięto w 2001 roku. Wcale nie z powodu wyczerpania złoża, ale z powodu problemów technicznych. Otóż na samym dnie odkrywkowej kopalni diamentów w Mirnyj zbiera się woda, którą trzeba wypompowywać, bo inaczej będzie zamarzać i niszczyć wszystko wokół. Szczególnie, że na samym dnie kopalni odkrywkowej umieszczono szyby kopalni podziemnej.

No dobrze. Skoro mamy problemy technologiczne w XX wieku wieku, skutkujące czasowym zamykaniem kopalni z powodu jej zalewania, to takie same problemy (a nawet jeszcze większe) musiały być jeszcze na przełomie XII i XIV wieku. Chyba, że swój poemat Dante oparł o raport z kopalni ze znacznie wcześniejszego czasu.

Tę kopalnię diamentów (oficjalnie lokalizację piekła) próbowali zlokalizować oprócz Galileusza również: Antonio Manetti, Christofor Landin, Girolamo Benivieni, Sandro Botticelli oraz Michelangelo Ceatani. Najciekawsza jest praca Botticelliego, bowiem została ona wykonana na zlecenie ... Lorenza de Medici, bankiera i polityka.

I teraz powstają bardzo ciekawe pytania, na które nie potrafię jeszcze odpowiedzieć. Kto z Italii inwestował w wydobycie diamentów nad Kołymą? I mniej więcej kiedy to miało miejsce?

W XVI wieku Indie zostają podbite przez Mogołów, a wraz z tym zaczynają działać na pełną skalę kopalnie diamentów w Kollurze, które zaopatrywały jubilerów na całym świecie w diamenty.

 



tagi: piekło  diamenty  mitologia  dante 

Pioter
25 marca 2023 11:57
40     2581    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

emirobro @Pioter
25 marca 2023 16:23

A moze ciekawsza jest przedostatnia rzeka Tartaru (Tartarii, Syberii) Acheton - Lena.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lena_(rzeka)

To od Leny wzial swoje rewolucyjne imie towarzysz Uljanow.  Moze znal greckie mity o Tartarze i probowal go odbudowac lub stworzyc na nowo, a mowil o nowym raju dla ludzkosci.  Za czyje pieniadze?  Podejrzewaja bankierow niemieckich bo, ci wyslali go z pieniedzmi pociagiem do Petersburga.  Takze amerykanskich, bo sowicie zaopatrzyli towarzysza Bronsteina (ktory wolal zachodnio brzmiace imie od miasta Troki).  Ale jakas zelazna, stalowa reka rostrzygla, ze Tartaria sie umocnila.

PS
Kiedys czytalem co Uljanow zrobil z rodzina czlowieka, ktory naprawde nazywal sie Lenin i ktorego paszport  i nazwisko sobie przywlaszczyl.  Wciaz stoja jego pomniki.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @emirobro 25 marca 2023 16:23
25 marca 2023 16:33

On przedtsawił tylko kolejną ofertę tym samym siłom, które od tysiącleci inwestowały w Tartar.

Mnie jednak interesuje ten ślad w dziele Inferno Dantego. Wiemy już, że Mongołowie dostali zaproszenie do Europy z Italii (podobnie jak wcześniej Hunowie), ale inwestowanie w tamtejsze kopalnie diamentów to jednak trochę wyższy poziom zażyłości niż tylko pomoc wojskowa.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter 25 marca 2023 16:33
25 marca 2023 19:05

Moze trzeba zapytac Ojca Dyrektora, bo on pisze o FIK i TRIK czyli Florencji i Mediolanie.  Dante urodzil sie w Florencji.  Jego nazwizko Aligheri pochodzilo od gockiego imienia Aldiger (wg https://pl.wikipedia.org/wiki/Dante_Alighieri). Goci kiedys zamieszkiwali Krym i okolice zanim wywedrowali na zachod pod naciskiem ludow stepu.

Moze czegos domyslal sie Dan Brown, bo napisal ksiazke "Inferno".

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
25 marca 2023 19:58

A przecież Dante twierdzi że wszedł do inferno w jakimś lesie pod Jerozolimą. Plus. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
25 marca 2023 21:35

To jest ciekawy efekt w obrazowaniu Botticelli-ego.

Patrząc raz jest to widok, a drugi raz jest to przekrój.

Nawet ździebko zieleni nic nie zmienia.

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 25 marca 2023 19:05
26 marca 2023 01:30

Mówisz i masz....:).

Panstwo Wielkiego Mogoła to był twór Mediolanu dla szachowania Persji oraz częściowa próba kontroli nad Indiamii (opanowanymi przez Portugalczyków, a ci Portugalczycy byli finansowani przez konkurenta Mediolanu). 

Sjoro więc indyjskie wydobycie diamentów zalało rynek, to te kiłymskie kopalbiw musiałt należec do konkurencji Mediolanu, czyli owej mojej "Florencji" czt Toskanii czy FIK - jak tam zwał, tak zwał. 

Jeśli Dante był Florentczykiem, to pewnie uzyskał dokładny opis tych "piekieł" od swego ziomka. 

Do Pioter: problemy z wodą były w każdej kopalni. W Europie np. w kopalniach srebra. Ponoć dzięki wynalazkom, usprawnieniom technicznym (odprowadzanie wody)  gdzieś ok.  XIV-XVw. można było dalej te kopalnie eksploatować. To zamknięcie Mirnego to taka "propozycja nie do odrzucenia". Zaraz po tym odwdzięczono się Rosji gwałtownym wzrostem cen gazu. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 25 marca 2023 19:58
26 marca 2023 01:32

Tylko zapomniał podac jaką faktyczną długość miał ten podziemny tunel, którym doszedł nad Kołymę...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 25 marca 2023 16:33
26 marca 2023 01:35

Już teraz wiem skąd pochodził materiał na owe słynne floreny...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
26 marca 2023 01:44

No i po tej notce zrozumiałem też dlaczego Holendrzy i Anglicy z tak wielką determinacją szukalu połnocnego przejścia - zarówno w kierunku wschodnim jak i zachodnim. Im nie chodziło o jakieś tam Chiny. Im chodziło o kopalnie na Kołymie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
26 marca 2023 01:53

Kiedy w końcu w XVIIw dotarło do Angolii i Holendrów, że nie da się dotrzeć północna drogą morską do Kolymy postanowili "pomóc" Moskowii podbić te tereny. Pytanie więc moje brzmi - do jakiego tworu państwowego należało dorzecze Kołymy zanum tam dotarli Rosjanie? Bo to, że Florencja finansowała funkcjonowanie tych kopalń to jest dla mnie jasne. Ale kto tam na miejscu organizował wydobtcie, a potem transport do Europy tego urobku? Chińczycy odpadają. Japońce? W końcu Holendrzy (czyli ta sama grupa kapitałowa) mieli zadziwiające przywileje w Japonii. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 25 marca 2023 16:33
26 marca 2023 03:33

Z tym transportem złota z Kołymy do Eoropy to chyba byłby bardzo duży problem logistyczny. Dlatego podejrzewam, że to złoto z Kołymy szło na rynek indyjski, a w zamian nabywano towary i następnie te towary szły do Europy. Choć być może nie doceniam zdolności logistycznych  Florentczyków....:)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 26 marca 2023 01:53
26 marca 2023 04:32

Tak miała wyglądać Syberia w XVI wieku, czyli w trakcie odboju przez Moskali

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 26 marca 2023 01:32
26 marca 2023 04:42

Jakieś dane jednak podał. Praktycznie jest to około 13 tys km (Jerozolima - Magadan), ale Galileusz w trakcie jednego z wykładów w Akademi Platońskie we Florencji podał, że odległość ta wynosi około 7 tys km (Marsylia - Taszkient). Czy celowo skrócił wymiary dwukrotnie i zmienił lokalizację?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 26 marca 2023 01:30
26 marca 2023 04:43

Wiem. Dlatego di Medici zainteresował się kopalnią opisaną przez Dantego.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 26 marca 2023 01:53
26 marca 2023 05:41

To jest ciekawe uzupełnienie. Za wiki:

Wojny rosyjsko-czukockie – nazwa szeregu wojen toczonych w XVII i XVIII wieku między wojskami rosyjskimi i ich sprzymierzeńcami a plemionami czukockimi.

Pierwsi Rosjanie - oddział Kozaków pod wodzą Siemiona Dieżniewa - pojawili się na Czukotce w 1648. Czukcze i Rosjanie nie darzyli się przyjaźnią i ich spotkania rzadko przebiegały pokojowo. Próby zmuszenia Czukczów do płacenia daniny nie powiodły się. Lud ten - w porównaniu z innymi plemionami dalekiej północy - wykazywał największy opór wobec rosyjskiej kolonizacji.

Warto podkreślić, że w tamtym czasie Czukcze byli ekspansywnym plemieniem i często prowadzili wojny ze swoimi sąsiadami. Wskutek tego Koriacy, Itelmeni i Jukagirzy chętnie sprzymierzali się z Rosjanami przeciw Czukczom.

Pierwsza poważna ekspedycja przeciwko niepokornemu ludowi wyruszyła w 1727. Sprowadzono 400 żołnierzy pod przywództwem Afanasija Szestakowa i Dymitra Pawłuckiego. Oddział miał bazę w anadyrskim ostrogu. W 1729 oddział rozpoczął działania. Początkowo próbowano podporządkować tubylców przez negocjacje. Jednak obie strony nie zawsze chciały ze sobą rozmawiać. Wojna stała się wkrótce tak okrutna, że posuwano się do zabijania posłów. Na okrucieństwo Rosjan Czukcze odpowiadali w taki sam sposób. Mimo że dysponowali o wiele słabszą bronią, odnosili znaczące sukcesy. Np. w 1730 zabili podczas bitwy dowódcę Kozaków - Szestakowa. Walka z Rosjanami i ich sprzymierzeńcami przybrała szybko partyzancki charakter, a do starć dużych oddziałów dochodziło rzadko. Jedna z takich bitew, stoczona w marcu 1747 zakończyła się sromotną porażką rosyjskiego oddziału liczącego od 400 do 600 żołnierzy. Podczas tego starcia zginął dowódca Rosjan - Dymitr Pawłucki.

W 1763 do Anadyru przybył nowy komendant - Friedrich Plenisner. Zapoznawszy się z sytuacją, zaproponował zakończenie kolonizacji Czukotki. Ogólny koszt przedsięwzięcia okazał się ok. 50 razy wyższy niż uzyskane przychody z danin. Ponadto ciągle nie udawało się spacyfikować terytorium. Senat Cesarstwa zgodził się na propozycję komendanta. W 1765 rozpoczęło się wyprowadzanie wojska i ludności cywilnej z Anadyru. W 1771 zlikwidowano fortyfikacje. Oznaczało to de facto porażkę Rosjan.

Sytuacja zmieniła się jednak prędko. U brzegów Czukotki zaczęły pojawiać się angielskie i francuskie ekspedycje, co wzbudziło niepokój Rosjan. W 1776 caryca Katarzyna nakazała dołożyć wszelkich starań, by nałożyć poddaństwo na Czukczów. Tym razem przedsięwzięcie udało się nie siłą, ale rozmowami. W marcu 1778 Rosjanie podpisali z Czukczami porozumienie o poddaństwie. Plemię zostało zwolnione z danin na 10 lat i zachowało niezależność w sprawach wewnętrznych. Również i później, aż do końca XIX wieku ich sytuacja na tle innych plemion syberyjskich była lepsza - mieli znaczną autonomię i płacili dobrowolne sumy, określone przez nich samych.

Długoletnie wojny wywarły wpływ na mitologię Czukczów i ich obraz Rosjan. Rosyjskie okrucieństwo było postrzegane przez tubylców jako całkowicie bezpodstawne i niezrozumiałe. Obraz kolonizatora jest pozbawiony jakichkolwiek dodatnich cech.

W folklorze Czukczów próba eksterminacji ich narodu jest pokazana jako rosyjski cel sam w sobie. Główną negatywną postacią folkloru jest dowódca Rosjan, major Pawłucki. Okrucieństwo i siła kolonizatorów były jednak powodem, dla którego zyskali sobie oni szacunek wśród tubylców. Czukcze, odnoszący się z wyższością wobec swoich sąsiadów, za w pełni ludzi uważali tylko siebie i Rosjan. Ponadto w czukockich mitach o stworzeniu świata Rosjanie pełnią rolę wytwórców i dostawców herbaty, soli, żelaza oraz tytoniu.

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 26 marca 2023 05:41
26 marca 2023 08:04

Czukcze byli bohaterami wszystkich ruskich kawałów w ZSRR. Podobnie jak Polacy w USA, co zdaje się inspirowali Niemcy. Nie istotne. Ważne w czym Czukcze płacili te daniny?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 26 marca 2023 08:04
26 marca 2023 08:18

Chyba futrami

Tak pisze moskiewska wiki: Od 1848 r. jarmark został przeniesiony do twierdzy Anyui (około 250 km od Niżniekolymska, nad brzegiem Małej Anyui). Aż do pierwszej połowy XIX wieku, kiedy towary europejskie dostarczano na terytorium Czukczów jedyną drogą lądową przez Jakuck, obroty jarmarku Anyui sięgały setek tysięcy rubli. Czukczowie sprzedawali nie tylko zwykłe wyroby własnej produkcji (odzież z futer jeleni , skór jeleni, żywych jeleni, skór fok , fiszbinów , skór niedźwiedzi polarnych ), ale także najdroższe futra - bobry , kuny , lisy czarne , niebieskie lisy , za które wymieniali tak zwani „nosowi” Czukoccytytoń od mieszkańców wybrzeży Morza Beringa i północno-zachodnich wybrzeży Ameryki.

Dalsze wyjaśnienia już z angielskiej wiki: Utrzymanie fortu w Anadyrsku kosztowało około 1 380 000 rubli, ale obszar ten zwrócił tylko 29 150 rubli podatków, więc rząd opuścił Anadyrsk w 1764 r. Czukocki, nie atakowany już przez Imperium Rosyjskie, zaczął pokojowo handlować z Rosjanami. Od 1788 r. uczestniczyli w corocznym jarmarku na dolnej Kołymie. Kolejny powstał w 1775 r. nad Angarką, dopływem rzeki Bolszoj Aniuj . Handel ten podupadł pod koniec XIX wieku, kiedy amerykańscy wielorybnicy i inni zaczęli wyładowywać towary na wybrzeżu. Pierwsi prawosławni misjonarzewkroczyli na terytorium Czukczów jakiś czas po 1815 roku. I strategia zadziałała. Zaczął kwitnąć handel między Kozakami a Czukockimi. organizowano coroczne targi handlowe, na których wymieniano towary, a oba narody w końcu mówiły tym samym językiem. Jednak tubylcy nigdy nie płacili yasak , a ich status poddanych był niewiele więcej niż formalnością. Formalna aneksja Półwyspu Czukockiego nastąpiła znacznie później, w czasach Związku Radzieckiego.

I wyjśnienie co to takiego ten cały jasak:

Procedury pobierania Yasak nie były ściśle regulowane i różniły się znacznie od ulus do ulus. Do ustalenia liczby płatników yasak potrzebny był spis ludności, którego wyniki zostały zapisane na liście płatników yasak, czyli „książce yasak”, z których ponad 1700 przetrwało tylko z XVII wieku . Każdy mężczyzna płacący yasak w wieku od 18 do 50 lat miał złożyć shert , czyli przysięgę wierności carowi.

Większość ludów Syberii płaciła daninę od domu do domu, ale Jakuci płacili ją na podstawie liczby bydła w każdym gospodarstwie domowym, podczas gdy Baszkirowie płacili yasak na podstawie spisu ziemi. Jasak płacono sobolami , lisami rudymi , bobrami , kunami ; bydło było również dozwolone jako zapłata w pewnych okolicznościach. Płatności Yasak stanowiły podstawę rosyjskiego handlu futrami z Europą Zachodnią .

Syberyjski Prikaz był odpowiedzialny za zbiór jasaków w Rosji moskiewskiej . W 1727 r. ukaz zarządził, że jasak może być płacony gotówką, ale środek ten okazał się mało korzystny dla skarbu cesarskiego i dwanaście lat później został odwołany. Gabinet Ministrów zarządził następnie, że yasak będzie płacony sobolami lub, w przypadku ich braku, innymi futrami.

Katarzyna Wielka podjęła się reformy kolekcji jasackiej, ustanawiając szereg „komisj jasackich”, których siedziba znajdowała się w Tobolsku . W 1827 r. zadanie zbierania jasaków powierzono dwóm głównym komisjom jasaków, jednej dla Syberii Wschodniej, a drugiej dla Syberii Zachodniej, których działalność regulowała specjalna ustawa.

zaloguj się by móc komentować

zw @Pioter
26 marca 2023 17:01

Dante pisał Boską Komedię na wygnaniu w Rawennie, z wyrokiem śmierci od oligarchii rządzącej Florencją (anulowanym dopiero w 2008 roku). Więc pytanie kto mu zlecił opisywanie Piekła nie ma chyba takiej prostej odpowiedzi. Finansowanie kopalń na Kolymie przez Florencję przed Alighierim? Szczerze wątpię. Do XI wieku Florencją była mało znaczącym ośrodkiem. Wybiła się dzięki dobrym relacjom z papiestwem, Francją (lilia w herbie miasta jest nieprzypadkowa). I dzięki propagowaniu reformy kościelnej rozpowszechnianej przez opactwo w Cluny. Wielkie budowle we wczesnośredniowiecznej Florencji to były klasztory. Pałace rodzin bankierskich to dopiero renesans. Kto miałby finansować te piekielne kopalnie, benedyktyni? Obstawiałbym raczej któreś z miast portowych.

Medyceusze są moim zdaniem przereklamowani . Sam kiedyś się nakręcalem ich rzekomą potęgą i napisałem w SN taki tekst "Kartel Medyceuszy". Dziś sądzę że ich rządy to był schyłek, przejadali to, co stworzyły poprzednie pokolenia. Inwestowanie w sztukę to był przejaw dekadencji. W XVI wieku musieli się podpiąć pod cesarstwo i Mediolan żeby przetrwać.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @zw 26 marca 2023 17:01
26 marca 2023 17:44

Moim zdaniem pisząc Inferno Dante miał do wglądu jeden z ostatnich raportów z zamykanych właśnie kopalń na Kołymie. Zamykanych z powodu ich zalewania. Przy kopalni okrywkowej, a taką właśnie strukturę piekła opisuje Dante, cała woda zbierała się na dole. Dopóki żyły kruszców (złota, diamentów czy czegoś podobnego) były powyżej tafli jeziora, wszystko było w porządku. Ale płacz szatana sugeruje, że trafiono na wielkie żyły kruszczu, które wiodły poniżej tafli jeziora i to już przerosło możliwości technologiczne tamtych czasów.

Kto sporządził ten raport i z jakiego czasu on pochodził pozostaje sprawą otwartą. Kościoła bym raczej o to nie podejrzewał.

zaloguj się by móc komentować

zw @Pioter 26 marca 2023 17:44
26 marca 2023 18:22

Problem jest między innymi w tym, że Dante sporo podróżował i nie wiadomo gdzie zaczął pisać Boską Komedię. Wygnanie spędzał głównie w Romanii, ale był też niedaleko Wenecji, Genui, a sugeruje się też jego pobyt w Paryżu. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 26 marca 2023 18:22
26 marca 2023 20:17

No ale Pizę wykończyła Florencja do spółki z Genuą pod koniec XIIIw. I Florencja uczyniła z Pizy swój port. Więc dysponowała sporą siłą/funduszami już wtedy. Nie mogła być w XIIIw. czymś "mało znaczącym".

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 26 marca 2023 17:44
26 marca 2023 20:19

Myślę że nie sama woda była problemem ale wieczna zmarzlina. Rąbanie w lodzie jest bardzo niebezpieczne i trudniejsze niż w litej skale - taki paradoks. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 26 marca 2023 18:22
26 marca 2023 20:34

Mam taką teorię schyłku Florencji w XVIw. Cała kasa organizacji zaczęła być inwestowana w Portugalię - po definitywnej przegranej Genui z Wenecją (to jakieś kuriozum pisanie w wiki, że Genua zyskała na układzie w 1379). A potem z Portugalii kapitały przeszły do Holandii. Medyceusze byli zwyczajnie mało spostrzegawczy i zbyt mało bezwględni. Wystarczyłi im siły jedynie na wyobronienie się od Savonaroli - nasłanego agenta/uzurpatora. 

No i przypomnę, że Kapetyngowie, czy raczej Francja, chcąc nie chcąc, należała do XV do tej samej grupy kapitałowej co Florencja i Genua (czyli tego mojego FIK). Tak więc Florencja musiała mieć jakieś silne powiązania z organizacją konkurencyjną wobec Mediolanu. Wycofanie kapitałów tejże organizacji pokazały, że siła Florencji zależała wyłącznie od tych kapitałów i po wycofaniu nastąpił schyłek. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 26 marca 2023 20:34
26 marca 2023 20:40

A sorry FIK zainwestował przed Portugalią w Timura....no i po początkowych sukcesach przyszła kryska na matyska. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 26 marca 2023 18:22
26 marca 2023 21:19

Jeśli Florencja nie finansowała działalności kopalń na Kołymie, to skąd brała kruszec na te swoje wielkie emisje florenów? Musiał być jakis stały i wielki dopływ kruszcu. 

No i podkreślam - Anglicy i Holendrzy w XVIw ogromnym wysiłkiem chcieli dotrzeć północną drogą do Kołymy (a nie jak suę nam wciska że do Chin). Skoro tak, to ilość surowców z Kołymy musiała być duża i znana wtajemniczonym. 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 26 marca 2023 20:17
26 marca 2023 22:11

Pisałem, że do XI w Florencja była mało znacząca. W XIII w. czerpała już spore wymierne korzyści ze swojej propapieskiej polityki, a kościelno-feudalny charakter miasta zmieniał się na bankiersko-kupiecko-przemysłowy. Piza przegrała z kretesem bitwę morską z Genuą w 1284 ale na lądzie była jeszcze daleko od wykończenia. W 1315 r. Piza rozgromiła w polu znacznie silniejszą koalicję florencko-andegaweńską, a opanowanie Pizy przez Florencję to dopiero XV wiek, kiedy mediolańscy Visconti sprzedali ten port za 200 albo 250 tysięcy florenów. W ogóle mnie to nie dziwi, że Mediolan sprzedał Pizę Florencji, bo prawdziwi wrogowie Mediolanu byli gdzie indziej. 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 26 marca 2023 21:19
26 marca 2023 22:22

Było dużo źródeł - produkcja tekstylna, usługi dla papiestwa (w skali całej Europy to były ogromne pieniądze), specjalizacja w dziedzinie usług bankowych (o czym pisał ahenobarbus). Doili m.in. Anglików. Nie dziwota, że Anglicy pozbyli się ich z Londynu w XVI wieku, bo Florentczycy i inni Włosi byli w Anglii powszechnie znienawidzeni. Jeśli komuś się wydaje, że Anglicy byli biedni i nie mieli kruszcu, to niech zobaczy jaki wielki kościół romański został postawiony za pieniądze wyprowadzone z Anglii przez pewnego obrotnego włoskiego dostojnika kościelnego w XIII w. w mieście Vercelli niedaleko Turynu (bazylika Św Andrzeja). 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @emirobro 25 marca 2023 16:23
26 marca 2023 23:48

Czy pamięta Pan, gdzie te informacje o Leninie można przeczytać? 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 26 marca 2023 21:19
26 marca 2023 23:54

Kilka lat przed rozpoczęciem emisji florena w Anglii i Francji były rozruchy przeciwko florenckim lichwiarzom. Z kolei Franco Franceschi twierdzi, że złoto na floreny pochodziło z Sudanu. W tym samym roku emisję złotych monet podjęła Genua. Zdaniem Franceschiego o większym sukcesie florenów zdecydowały dobre relacje Florencji z papiestwem i Francją.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @emirobro 25 marca 2023 16:23
27 marca 2023 00:06

Ale czy ci bankierzy, którzy wyekspediowali do Rosji komando międzynarodowych terrorystów,  to serio byli niemieccy i amerykańscy?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 26 marca 2023 23:54
27 marca 2023 02:57

Ok. Dziekuje za wyjaśnienia. Piza bez floty, to jak Mike Tyson bez pięści. Nadal jednak stawiam pytanie skąd ten stały i ogromny dopływ słotego kruszcu na tak wielkie emisje florenów? To nie mogłi pochodzić z jakiś jednorazowych zapasów. Bizancjum miało kopalnie swoje i stało na złotym solidzie do poł. XIw.

Sudan kojarzy mi się od razu z państwem Kusz, a Pioter już pisał notkę "Pył i Kusz", gdzie wskazywał ze stamtąd pochodzili owi "nad-bogowie" - założyciele cywilizacji Egiptu, Sumeru i kultury Harappa. 

Złoto z Sudanu we Florencji to dowód, że ta najstarsza organizacja państwowa na świecie miała w tym mieście swoich wysoko postawionych rezydentów. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 26 marca 2023 23:54
27 marca 2023 03:00

Genua też miała dobre relacje z papiestwem i Francją....:). Franceschi kręci...jak prawdziwy Italianiec.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Matka-Scypiona 26 marca 2023 23:48
27 marca 2023 05:23

Ferdynand Ossendowski - "Lenin".
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Lenin
https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin
Artykuly Iwo Pogonowskiego, ale jego strona internetowa chyba juz nie dziala.

Takze wiele innych, ktorych juz nie pamietam.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @stanislaw-orda 27 marca 2023 00:06
27 marca 2023 06:11

Ci bankierzy byli chyba "miedzynarodowi " i moze dobrze to ujal Pioter piszac na poczatku komentarzy, ze byly to "te same sily ktore od tysiacleci inwestowaly w Tartar".
Dykusja nad tymi silami trwa dalej w komentarzach do tego wpisu.
Mysle, ze sily sie zmienily i chyba juz jest lub bedzie nowa wojna o Tartar.
Pani Ewa Thompson z Rice University napisala w jednym "Sarmation Review", ze podboj Syberii byl utrzymywany przez carow w tajemnicy, a za jej ujawnienie karano smiercia. Wiec byly to, i sa dalej, sily dyskretne.

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 27 marca 2023 02:57
27 marca 2023 06:28

Pięścią Pizy w XIV wieku byli niemieccy najemnicy. I kusznicy nie gorsi od genueńskich. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 27 marca 2023 06:28
27 marca 2023 06:33

Ale wtedy Piza walczyła już tylko o to, aby nie stać się kolonią. Bez floty nie m8ała żadnej szansy być tym, czym chciała być - imperium handlowym. 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 27 marca 2023 06:33
27 marca 2023 06:51

W 1 połowie XIV wieku nie groziło jej bycie kolonią. To był ekonomicznie bardzo dobry okres dla Pizy. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 26 marca 2023 21:19
27 marca 2023 06:54

Na pewno wiedzieli. Skoro wiki mówi, że roczne utrzymanie placówki wojskiowej w Czukotce kosztowało około 1,5 mln rubli, a w postaci handlu i skór otrzymywano z tych terenów tylko 30 tys rubli dochodów, to znaczy, że armia wcale nie pilnowała handlu. I zajęcie tych terenów było dla Moskowi inwestycją w przyszłość.

Zresztą natychmiast po ujawnieniu tego raportu w kolejce (pomimo ogromnych kosztów utrzymania) ustawili się Anglicy i Francuzi, więc zaintresowani wszyscy wiedzieli co tam naprawdę jest w ziemi, tylko może dokładnie nie znali lokalizacji poszczególnych złóż.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 27 marca 2023 02:57
27 marca 2023 07:00

Większość złota na floreny pochodziła ze złóż europejskich, głównie Węgier i Śląska. Zresztą floreny nie były tylko bite we Florencji. Większość państw biła te monety na zasadzie franczyzy - do tego bez widocznych zmian w awersie i rewersie i tylko znak mennicy pozwala dziś określić gdzie dana moneta była bita.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować