-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Odwrócony wektor wojny

1 października 1938 roku Ministerstwo Skarbu Rzeczypospolitej Polskiej podjęło decyzję o wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów, które miały w założeniu przeciwdziałać chomikowaniu przez ludność drobnej monety obiegowej.Ostatecznie do obiegu trafił wyłącznie jeden nominał - 1 złoty z Bolesławem Chrobrym.  Dzień po podjęciu tej decyzji polskie wojsko wkroczyło na Zaolzie.

Wróćmy jednak do finansów i planów Ministerstwa Skarbu.

Od roku 1928 wybijano monety 1 złotowe w niklu (wszystkie z datą 1929). Do 1936 roku w obiegu znalazło się ich 30.110.017 szt, a w samym roku 1938 wybito dodatkowe 2.000.000 szt tych monet. Druk więc banknotu o nominale 1 zł nie miał żadnego sensu ekonomicznego.

Z zachowanych danych wiemy jednak, że planowano również druk banknotów o nominałach 2 i 5 złotych, które miały zastąpić monety srebrne. Na 2 złotówce miał się znajdować Stefan Batory, a na 5 złotówce Jan III Sobieski. Niestety do chwili obecnej nie wypłynęły jeszcze na rynek numizmatyczny projekty tych banknotów, więc nie mogę ich Państwu przedstawić.

Oficjalnie banknot 1 złotowy wprowadzono do obiegu dopiero 26 sierpnia 1939, czyli dzień po podpisaniu umowy z Wielką Brytanią o wzajemnej pomocy w razie agresji.

Być może więc wydrukowane banknoty 2 i 5 złotowe zniszczono - bo w zmienionej sytuacji ani Stefan Batory, który wszystkie działania wojenne prowadził przeciw Moskwie, ani Jan III Sobieski, który ocalił Rzeszę przed turecką inwazją, już w celach propagandowych się się nie nadawali.

Zastanawiający jest jest przy tym fakt istnienia dwu różnych i niezależnych od siebie ośrodków finansowych w II RP i prowadzenia przez nie również różnej polityki propagandowej.



tagi: polska  banknoty 

Pioter
17 lutego 2019 17:19
6     1378    4 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

krzysztof-laskowski @Pioter
17 lutego 2019 20:29

Józef Beck jak książę Bolesław zajmuje Czechy. Mieli sanatorzy fantazję.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-laskowski @stanislaw-orda 17 lutego 2019 22:21
17 lutego 2019 22:28

Wojsko polskie zajęło tylko kawałek Czechosłowacji, ale w propagandzie rząd sanacyjny pokazał na banknocie księcia Bolesława, który objął władzę w całych Czechach.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
17 lutego 2019 22:30

Zastanawiający jest jest przy tym fakt istnienia dwu różnych i niezależnych od siebie ośrodków finansowych w II RP i prowadzenia przez nie również różnej polityki propagandowej.

Aluzju nie poniał. Czy można poprosić o rozwinięcie? Znak zapytania na dobry wieczór.

Czyli te papiery w nominale dwa oraz pięć nie wypłyneły poza sferę planowania ? 

Chrobry czyli kierunek na Miśnię ? Batory i Sobieski ... Ciekawe czym w owe czasy elyty u władzy się faszerowały aby tak mocarstwowych władców jeden, dwa i pięć na świadków swojej niemocy wzywać ? Spory dziejowy rozmach. Od wieku X/XI do wieku XVI to tylko raptem 500+.

Tip top i nagły pośpiech na scenie. Pomiędzy śmiercią postaci z dwójki a koronacją tego z piątki niecały wiek mija. Nie dziwota, że nie zaistniały planowane ale nie wydane. Historia w pierwszej połowie XX wieku o wiele bardziej przyśpieszyła, niż się polskim elytom śniło. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 17 lutego 2019 22:30
18 lutego 2019 06:05

Rządowe Ministerstwo Skarbu oraz prywatny Bank Polski mający koncesję na druk banknotów do 1950 roku

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 17 lutego 2019 22:30
18 lutego 2019 07:24

W tym czasie Miśnia była za daleko (chyba, ze brać pod uwagę wyłacznie możliwości propagandowe, wtedy to nawet zdobycie Berlina z marszu pokazywano w końcu w gazetach - w czasie gdy Wehrmacht stał już pod Warszawą). Zestawienie postaci bardziej mi wygląda na to, że w przypadku Chrobrego był brany pod uwagę kierunek na Kijów.

Chrobry akurat jest taką postacią, że mógł pasować do każdego kierunku działań militarnych, więc być może dlatego banknoty z nim wprowadzono do obiegu.

Sprawa druga, czyli nominały 2 i 5 złotych. Jak na razie brak informacji, czy były wydrukowane (jesli tak, to gdzie), a nawet czy były projektowane. Wiemy wyłącznie o koncepcji - jak było z realizacją tu już gorzej z wiadomościami. 1 złoty był drukowany w PWPW w Warszawie i różne cuda z makulatury u kolekcjonerów siedzą. Reszta nominałów niestety nie jest znana.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować