Nu zajic!

Jak wiemy już niebawem zaczyna się rok królika. Informowały o tym niedawno opisywane przeze mnie Białoruś czy Ukraina. Ale dziesiejsza notka nie będzie o tym. Będzie natomiast o tym czymś innym.

Dziś Bannk Narodowy Kazachstanu poinformował o nowej monecie talarowej. Monecie widocznej na ilustracji z dość jednoznaczną wymową. Moneta ta przypomina dość mocno inną wydaną nie tak dawno (też tego roczną)również talarową monetę z Korei Południowej, przedstawiającą legendarnego założyciela tego kraju. Ale jeśli pogrzebać mocniej w numizmatyce to pojawiająsię również inne tegoroczne emisje: Armenia (również talar) z wizerunkiem jednego z patriarchów z góry Ararat,Wielka Brytania (1 talar = 2 funty) z Robinem Hoodem, Motyw łuku znajdziemy również na talarowej monecie z Tokelau (Pacyfik)

Możemy te wszystkie błysklotki wrzucić do jednego woreczka i zapomnieć że mają coś ze sobą wspólnego. A możemy popatrzeć jeszcze szerzej: To akurat pół talara. Ale cały talarjest tu.

Patrząc na te monety mam dziwne wrażenie, że Tokajew kolejny raz w tym roku zmienia front, aby tylko nie podzielić losu Łukaszenki. Niby nic wielkiego, ale pokazuje, że każdy, najdrobniejszy nawet ruch skrzydeł motyla na tej wojnie, zgodnie z teorią haosu powoduje huragany gdzieś daleko na świecie.

Tym razem takie monety - dość nietypowe - będą towarzyszyć życzeniom świątecznym.

Wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego, czystego nieba i jak najszybszego pełnego zwycięstwa nad Moskowią.

tagi: polska  ukraina  anglia  korea  kazachstan  moneta

23 grudnia 2022 19:15

xMarek @Pioter
23 grudnia 2022 19:29

Zawsze będzie jakiś przejaw piekła pośród ziemian. Jak nie znad Newy, to znad Hudsonu, a jak nie stamtąd, to skądś inąd.

Mam pytanie co do terminologii uzytej w tym wątku. Tala i pól talar. O co chodzi?

Pioter @xMarek 23 grudnia 2022 19:29
23 grudnia 2022 19:37

O wagę i kruszec. Tradycyjna europejska moneta talarowa to 28 g czystego srebra (31,1 g srebra próby .925)

23 grudnia 2022 20:23

Wszystkie strzały skierowane na wschód....Kazachstan celuje w Chiny, Armenia w Azerbejdżan...a Anglia w...Niemcy?

ahenobarbus @Pioter
23 grudnia 2022 20:33

Najstarsze znane przedstawienie? https://coinweek.com/ancient-coins/the-daric-persian-gold-coinweek-ancient-coin-series/

Perscy łucznicy. Marsz na zachód?

Pioter @OjciecDyrektor 23 grudnia 2022 20:23
24 grudnia 2022 04:58

A Korea na Japonię ;). Bardziej chodziło mi o wspólny motyw. Choć kto wie jak nowe fronty w wojnie światowej się ułożą ...

Pioter @ahenobarbus 23 grudnia 2022 20:33