-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Najazd Wikingów na Irlandię

W 1809 roku w Belfaście założono Northern Banking Company Limited, który podobnie jak i inne brytyjskie banki wydawał własne banknoty, o tyle ciekawe, że w ich ikonografii pojawił się okręt Hanzy.W 1840 roku bank poszerzył swoją działalnośc również na południe wyspy. Po uzyskaniu przez Irlandię niepodległości bank ten swoje przywileje emisyjne utrzymał i wydawał przez długi okres czasu banknoty dla Ulsteru.Szata graficzna tych banknotów do 1968 roku nie ulegała zmianie.

W 1965 roku Nothern Bank został przejęty przez londyński Midland Bank, który w 1986 dokonał podziału banku na część ulsterską i irlandzką (pod wspólnym zarządem).

W 1970 roku zmieniono grafikę banknotów wydawanych przez Northen Bank  dla Ulsteru, w taki sposób, aby wszyscy wiedzieli, jaka jest obecnie struktura właścicielskaLew widoczny na rewersie banknotu jest logiem Midland Bank Plc.

Kolejna zmiana wzoru banknotów miała miejsce w roku 1988, po przejęciu banku emisyjnego przez National Australia BankZróżnicowano wtedy awersy banknotów, pozostawiając wspólny rewers z logiem.Kolejna zmiana grafiki banknotów miała miejsce w 1997 roku, ale w strukturze właścicielskiej banku nic się nie zmieniło. Tylko oddział banku działający w Irlandii został przemianowany na National Irish Bank, być może po to, aby się z Ulsterem nie kojarzył.Zmiany właścicielskie miały miejsce dopiero w 2004, ale na banknotach informacje o tym pojawiły się dopiero trzy lata później. W 2004 roku bank został wykupiony przez Danske Bankktóry obecnie pod własnym szyldem drukuje banknoty do Ulsteru. Krótko po przejęciu banku przez Duńczyków okazało się, że 20 grudnia 2004 roku dokonano włamania do centrali w Belfaście, skąd ukradziono 26,5 miliona funtów w nowych banknotach. O napad posądzono IRA, kogoś wprawdzie aresztowano, ale w toku postępowania sądowego oskarżony został uznany za niewinnego. Pomimo publicznej dyskusji o potrzebie wycofania z obiegu starych banknotów i wprowadzenia nowego wzoru, banknoty wydane po 1997 nadal postają prawnym środkiem płatniczych w Ulsterze.

Sam Danske Bank jest dość ciekawym bankiem. Poza oddziałami w Ulsterze i Danii prowadzi również działalność w Estonii, Łotwie, Litwie, Irlandii, Findlandii (Sampo Bank)  oraz Indiach. Oddziały banku znajdują się również w Niemczech, Francji, Polsce oraz USA. W chwili obecnej Danske Bank jest objęty dochodzeniem karnym w sprawie prania pieniędzy przez amerykański Departament Sprawiedliwości, bowiem przez jego oddziały w Estonii przepłynęło 200 miliardów euro z nieudokumentowanych źródeł. Podobne postępowania wszczęły również władze Danii, Estonii, Wielkiej Brytanii oraz Francji.



tagi: irlandia  wikingowie  banknoty 

Pioter
5 stycznia 2019 13:50
12     1472    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
5 stycznia 2019 15:06

Amerykanie założyli bank, którego oddziały mieszczą się w krajach skąd tradycyjnie, a też i po nowemu, pozyskuje się siłę roboczą dla przemysłu w USA. Tak to chyba należy rozumieć

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 5 stycznia 2019 15:06
5 stycznia 2019 15:16

Nie. Danske Bank to bank duński, który dostał pozwolenie na obrabowanie Ulsteru, bo tam większość zaczynają stanowić katolicy, a nie protestanci. Można więc Wikingów spuścić ze smyczy.

A co do przekrętów z praniem brudnych pieniędzy to sprawa jest rozwojowa. Na Łotwie jest ogromna rzesza Rosjan, którzy są pozbawieni obywatelstwa łotewskiego (ale mają obywatelstwo UE). Kwota 200 mld euro to wartość całego polskiego eksportu w 2017 roku. Podobnie jak w X wieku Wikingowie są pośrednikami, ale kto dysponuje srebrem i za co zapłacono chcą się teraz dowiedzieć mocarstwa.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @Pioter 5 stycznia 2019 15:16
5 stycznia 2019 15:52

W kwesti roli Wikingów jako pośredników.

Swego czasu był głośno o tym że Rosja dysponuje rezerwą walutową i w części były one formie amerykńskich obligacji skarbowych. W ramach kolejnych  sankcji nakładanych na Rosję  wprowadzono przepis że o wykupie obligacji decyduje emitent i nabywaca nie może ich dowolnie zbyć, w czasie  spekulacji ceną rubla na giełdzie  doszło do pewnego zaskoczenia że Rosja swoje  obligacje jednak w większości upłyniła a było tego trochę. 

Czy może w tym  pomogli Wikingowie?

I rodzi się pytanie jaki jest sesns wycinania kanałów transmisji kapitału z Rosji - najpierw  akcja na Cyprze i przejęcie kont, teraz porządkuja się kierunek skandynawski.  Na dokładkę sprawa SWIFT po co straszono Rosję pozbawieniu dostępu do sieci SWIFT i ta tworzy z Pekinem nową sieć.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
5 stycznia 2019 17:00

... Danske Bank jest objęty dochodzeniem karnym w sprawie prania pieniędzy przez amerykański Departament Sprawiedliwości, bowiem przez jego oddziały w Estonii przepłynęło 200 miliardów euro z nieudokumentowanych źródeł.

Danske Bank brzmi dumnie jak Deutsche Bank. Podobny okres założenia i przykładał parafialnego wyczucia wiatrów wznoszących.

Nic nie wiem o aferze. Sprawa osobliwa. Musi coś mi mignęło i zatoneło w czeluściach informacyjnego tsunami. Znaczy się, gdy zajrzałem do docenta.de to to i owo powróciło. Suma z tymi zerami całkiem całkiem. Czy suma 200 i tych dużo zer to na sicher i w euro? Niemieckie wiki operuje namiarem 15 plus tych dużo, dużo zer za lata 2007-2015. Suma w baksach podawana za WSJ z przeszłego roku.

Jak się pojawia 15 to wnioskuję [ taka tradycja! ], że projekt był pilotowany przez zawsze czujnych gości. No i prezydent i jego świta trafiony. Imidż nadszarpnięty. Prezydent nadal u steru. Federacja Rosyjska na wzburzonych wodach.

A ten namiar '200' to z jakiego źródła ?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 5 stycznia 2019 17:00
5 stycznia 2019 18:14

ten namiar na 200 to z angielskiej wiki, ale coś dziwnego, bo gdzieś mi migła Łotwa i dlatego o Łotwie napisałem. Teraz widać tam Estonię.

Authorities in Denmark, Estonia, France, and the United Kingdom have launched investigations related to large-scale money laundering through Danske Bank. In 2018 the bank also faced a criminal investigation from the United States Department of Justice into the affair that saw €200bn of non-resident money flow through its branch in Estonia, which was under the supervision of the Financial Supervisory Authority of Denmark,[4] from 2007 until 2015.[5] Danish prosecutors filed four preliminary charges in November 2018.[6] As a consequence of the money laundering scandal Danske Bank was named as 2018's most corrupted actor by the Organized Crime and Corruption Reporting Project

Podobnie po duńsku

Whistlebloweren Howard Wilkinson afslørede først hvidvask-katastrofen i Danske Bank. I september 2018 blev der offentliggjort en rapport, der påviste at Danske Bank havde medvirket til omfattende hvidvaskning i bankens filial i Estland. Dette fik Thomas F. Borgen til at fratræde som direktør for banken med øjeblikkelig virkning.[10]

Ifølge Danske Banks egen interne undersøgelse, er der identificeret i alt ca. 10.000 kunder, som tilhørte non-resident porteføljen, og ca. 15.000 kunder med non-resident karaktertræk (dvs. yderligere ca. 5.000 kunder). De ca. 10.000 kunder har i alt foretaget ca. 7,5 millioner betalinger og de ca. 15.000 kunder har i alt foretaget ca. 9,5 millioner betalinger. Ses der på det totale antal kunder omfattet af undersøgelsen på ca. 15.000 kunder, er det samlede totale betalings-flow ca. EUR 200 milliarder. Undersøgelsen har på nuværende tidspunkt foretaget analyse af i alt ca. 6.200 kunder med flest risikofaktorer. Heraf er langt størstedelen fundet mistænkelige ifølge Danske Banks egen rapport og pressemeddelse.[11] Det gør sagen til en af de største erhvervsskandaler i Danmarkshistorien og også en af de største hvidvaskningsskandaler i verdenshistorien siger erhvervsminister Rasmus Jarlov.

Duńczycy są precyzyjniesi. Widać mocno ich ta sprawa zabolała. Zlokalizowali 25 tys lewych kont (10 tys kont klientów i 15 tys innych kont podejrzanych), przez które przepłynęło blisko 200 mld euro.

W przypadku Łotwy można by podejrzewać jakiś czynnik brytyjski, bo to tradycyjnie (od 1918) angielski klient sztywno kursem z funtem połączony. Estonia natomiast to najbardziej skandynawski kraj z Pribałtyki.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
6 stycznia 2019 10:47

Witam.

Duży plus za notkę. Szczególnie za to iż dotarła do najbardziej współczesnej współczesności. Jaka ta Irlandia musi być ważna skoro tak często zmieniała się struktura właścicielska banku emitującego dla niej pieniądze.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 6 stycznia 2019 10:47
6 stycznia 2019 10:59

A i do tego siekiera, w której zawieszeniu na ścianie przy kręceniu tego filmu brał udział Danske Bank, jak u Hitchcoocka, wisi tam nadal gdyż, przez przypadek 150 mld dolarów z owych przepuszczonych przez Estonię 230 czy 240 mld (kto by te drobne dokładnie zliczył), przeszło przez amerykańską filię Deutsche Bank. A to pech jak zwykł był mawiać gajowy Marucha.

http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/item/139452-bankierzy-przeprali-230-mld-usd-brudnych-pieniedzy-az-150-mld-usd-mialo-przejsc-przez-deutsche-bank

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 6 stycznia 2019 10:47
6 stycznia 2019 11:17

To nie Irlandia tylko Ulster (jej mała brytyjska część), a tam jest dziś 5 banków emisyjnych. Irlandia od momentu przyjęcia euro nie ma już nic do powiedzenia w tym zakresie.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 6 stycznia 2019 11:17
6 stycznia 2019 16:11

Pozostaje jeszcze do ustalenia czy w 1809 roku, a od niego zaczyna się notka, Belfast leżał już w Irlandii Północnej, całkowicie podporządkowanej Imperium Brytyjskiemu czy może jeszcze w Irlandii której przynależność państwowa mogła być powodem wątpliwości. A euro ma tylko 20 lat. Cóż to jest w historii pieniądza?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 6 stycznia 2019 10:59
6 stycznia 2019 16:59

Dzięki za link ;-) Rewanżuję się namiarem na rok 2009, gdy pojawiły się takie same protezy cyfrowe. Autor widzi "finansowy Stalingrad". Mem czujny! 

Pojawiło się 150 i 230 w tych miliardach [czyli 9 zer ?!]. U Alexa, podłączonego pod system, w roku 2018 oraz u dottore, odłączonego od systemu, w roku 2009. I tu i tam mowa o Rosji.

Jak dziewięć to ja na baczność!

Kto tam palce macza w tej narracji? Dziewięć lat mineło i nadal te same protezy. Te same sumy? Putin beee. Wtedy i dziś? Wprawdzie nieco inne konteksty ale ...

Muszę na spokojnie przetrawić to ZEROWISKO [© by Paris].

zaloguj się by móc komentować

Paris @saturn-9 6 stycznia 2019 16:59
6 stycznia 2019 17:12

... ale...

... kontynuacja trwa... i nie ma znaczenia czy to "putin"  czy "nieputin"...  230 "brudnych"  miliardow $  !!!   ZEROWISKO  niewiarygodne  !!!

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 5 stycznia 2019 18:14
6 stycznia 2019 21:26

Detale z duńskiej wiki są ciekawe. Bank puścił w obieg oświadczenie prasowe, które zostało nafaszerowane cynkami very kosher. Jeżeli ktoś wypuszcza zgrabne namiary to znaczy, że działa i działał pod parasolem ochronnym 'wyborowego muzułmańskiego bractwa kurkowego'.

Te dwie protezy cyfrowe: " ... de ca. 15.000 kunder... ca. 6.200 kunder ..." kryją poważne odniesienie.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować