-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Na nowej drodze ...

W 2003 roku Bank Centralny Madagaskaru wprowadził do obiegu nową serię banknotów, nominowanych w ariarych (wcześniejsze były nominowane we frankach), przy czym 1 ariary obliczono jako 5 franków.

Serię zamykał banknot 10000 ariary widoczny powyżej. I można by go było w pierwszym momencie uznać za reklamę firmy budowlanej, ale...

1. Oderwano się od tradycyjnej jednostki walutowej - zrywając nawet symboliczne więzy z Francją. Wprawdzie pozostawiono jeszcze dawny zapis nominału, ale trzeba go samodzielnie szukać na banknocie.

2. Pokazano na rewersie budowę nowej drogi prowadzącej do świetlanej przyszłości.

3. Na awersie ukazano Srebrny Pałac królowej Ranavalony. Królowej, która zerwała wszystkie kontakty z jakimikolwiek mocarstwami.

Rządy królowej Ranavalony na Madagaskarze trwały długo. Na tron wstąpiła po śmierci swego męża w 1821 w wyniku przewrotu pałacowego. Rządziła twardą ręką, a jakiekolwiek kontakty krajowców z Europejczykami były dla niej podejrzane.

W trakcie rokowań z Anglikami w 1831 zażądała, aby kupcy angielscy prowadzili handel wyłącznie w wyznaczonym przez nią porcie i pod kontrolą jej urzędników. Anglicy w odpowiedzi zbombardowali port Tamatave, wobec czego do 1853 roku obowiązywał całkowity zakaz przebywania Europejczyków na wyspie. Usunęła nawet misjonarzy, a za posiadanie Biblii można było stracić życie. Nie przeszkadzało to jednak jej pozyskiwać europejskich technologii produkcji broni palnej, cementu czy tkanin.

W 1857 roku jej syn Rakota zawarł tajne porozumienie z Francją o objęcie wyspy protektoratem. Porozumienie wykryte przez królową, co kosztowało życie ponad tysiąca poddanych podejrznych o udział w spisku.

Gdy zmarła w 1861 roku tron objął książę Rakota, który otwarł wyspę na wpływy zewnętrzne. Wrócili misjonarze, kupcy i przemysłowcy europejscy, a także przedstawiciele francuskiego rządu, który objął Królestwo Madagaskaru swoim protektoratem. Dwa lata później król Radama II (takie imię przyjął książę Rakota) przestał być Francuzom potrzebny i został zamordowany. Rządy na Madagaskarze przejęły kobiety, które nie miały już takiej charyzmy, determinacji i siły jak królowa Ranavalona. W 1897 ostatnia z nich Ranavalona III została zmuszona przez  Francuzów do abdykacji i przekazania Madagaskaru Republice.

Wróćmy jednak do czasów współczesnych.

Po wygranych w 2002 roku wyborach parlamentarnych i prezydenckich, popierany przez USA Marc Ravalomana, ogłosił zamiar zerwania z jakimikolwiek wpływami francuskimi na oświatę i kulturę. Rozpoczął budowę infrastruktury drogowej oraz walkę z korupcją. Udało mu się nawet poprawić warunki opieki medycznej i oświaty. Ale...

18 listopada 2006, podczas zagranicznej podróży prezydenta doszło do zamachu stanu. Sytuację udało się jeszcze opanować. Jeszcze...

Trzy lata później, po kilkumiesięcznych protestach i zamieszkach, 17 marca 2009, Ravalomana ustąpił ze stanowiska prezydenta Madagaskaru.

W 2017 roku wprowadzono do obiegu nową serię banknotów - nikt już nie obiecuje na nich świetlanej przyszłości, a na najwyższym nominale znajdujemy rafinerię - czyli wszystko wróciło do normy.



tagi: francja  banknoty  madagaskar 

Pioter
26 stycznia 2020 18:47
7     4956    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
26 stycznia 2020 19:11

Żołnierz królowej Madagaskaru :-)

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
26 stycznia 2020 21:08

Panie Piotrze, przyjrzałem się temu Madagaskarowi i wychodzi mi na to, że język urzędowy tamtejszy to język malgaski. Tłumacz google podpowiada, że w owym języku "foinben't" znaczy "słaby".  To napis na banknocie. Ma Pan jakąś interpretację na ten temat?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
26 stycznia 2020 21:16

Cieszyć się z tego? Nie cieszyć? Może to i dobrze że ta "Liga Morska i Kolonialna" była czymś na kształt PFN, czyli spalarnią pieniędzy. Co pewnie przytomni widzieli.

zaloguj się by móc komentować


genezy @Pioter
27 stycznia 2020 19:55

Bielaz 400 ton

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Pioter
4 lutego 2020 16:37

Ładnie kolorowe są te ich banknoty. Żal wydawać ;)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować