-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Motylem byłam

4 czerwca 2020 roku Bank Centralny Kostaryki poinformował, że dotychczas znajdujący się w obiegu banknot o najwyższym nominale (50 mil colones) zostaje wycofany z obiegu.Na banknocie, wprowadzonym 27 sierpnia 2012 roku, widzimy trzykrotnego prezydenta Kostaryki oraz las deszczowy. Na pierwszy plan wysuwa się tu motyl Morpho helenor mannita, o którym ciotka Viki mówi, że swym błekitnym kolorem odstrasza drapieżniki (ptaki). Być może się mu to nie udaje, bowiem przy opisie innego motyla z rodzaju Morpho zamieszczono informację, że wszystkie motyle należące do tego rodzaju są uważane za smaczny kąsek.

Wyraźnie zaznaczona i podpisana jest również oplątwa (Tillandsia punctulata), która w opisach sklepów ogrodniczych opisywana jest jako niewymagająca roślina ozdobna mogąca wyrosnąć na każdej powierzchni.

Pozostaje jeszcze opisany grzyb Leccinum monticola, którego opisu trudno znaleść w internecie, a znajdujący się na banknocie rysunek jest lekko zamglony. Można jednak odnaleść fotografie tych grzybów wykonane w Kostaryce w okolicy Cerro del la Muerte, na wysokości 3491 m npmCoś jakby znajomo wygląda. Jakby bezpośrednio ze środkowoeuropejskich lasów. Tylko, że nasz koźlarz ma inną trochę nazwę łacińską - Leccinum aurantiacum, a opisywany jest jako występujący w Europie, USA oraz Japonii.

No dobrze. Można by to probować tłumaczyć ten banknot jako ofertę skierowanych do inwestorów z pieniędzmi (EU, USA, Japonia) - Mamy dla was smaczny kąsek, nie wymagający specjalnego traktowania.

No dobrze. Tylko co było tą ofertą?

Być może o ofercie opowie nam prezydent Romualdo Ricardo Jiménez Oreamuno. Jesli będziemy czytać jego biogram zamieszczony w wikipedii, odnajdziemy tam opis żywota typowego polityka - raz przy władzy, raz w opozycji. W zasadzie nic ciekawego. Ale gdy przejdziemy do jego zasług dla Kostaryki, to już jakieś namiary odnajdziemy: utworzył Narodowy Instytut Ubezpieczeń, utworzył Główny Urząd Pocztowy, utworzył Ministerstwo Zdrowia, zelektryfikował Kolej Pacyfiku oraz wybudował rurociąg z Ojo de Agua do Punterenas.

Co rzeczywiście było tą ofertą? Nie wiem. Ale popatrzmy do angielskiej Viki, to zrobi się wyjątkowo ciekawie:

[...] Wiele zagranicznych firm produkcyjnych i usługowych działa w kostarykańskich strefach wolnego handlu (FTZ), gdzie korzystają z zachęt inwestycyjnych i podatkowych. [...]

Po krótkiej kostarykańskiej wojnie domowej w 1948 roku na stałe zlikwidował swoją armię w 1949 roku, stając się jednym z niewielu suwerennych narodów bez stałej armii .

Kraj ten konsekwentnie osiąga dobre wyniki w Indeksie Rozwoju Społecznego (HDI), zajmując 62. miejsce na świecie od 2020 r. i piąte w Ameryce Łacińskiej.  Został również cytowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) jako osiągający znacznie wyższy poziom rozwoju społecznego niż inne kraje o tym samym poziomie dochodów, z lepszymi wynikami w zakresie rozwoju społecznego i nierównościami niż mediana regionu. Dobrze wypada też w porównaniu stanu demokracji, wolności prasy i subiektywnego szczęścia. Ma 7. najwolniejszą prasę według Indeksu Wolności Prasy , jest 37. najbardziej demokratycznym krajem według Wolności na Świecieindeks i jest 12. najszczęśliwszym krajem w Światowym Raporcie Szczęścia .

[...] Chociaż 20,5% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa (2017), Kostaryka ma jeden z najwyższych standardów życia w Ameryce Środkowej.

Wysokiej jakości opieka zdrowotna jest zapewniana przez rząd po niskich kosztach dla użytkowników.  Również mieszkania są bardzo przystępne cenowo. Kostaryka jest uznawana w Ameryce Łacińskiej za jakość swojego systemu edukacyjnego. Ze względu na swój system edukacyjny Kostaryka ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji w Ameryce Łacińskiej, 97%. Ogólna edukacja podstawowa jest obowiązkowa i bezpłatna dla użytkownika. Raport rządu USA potwierdza, że ​​kraj ten „historycznie przypisywał wysoki priorytet edukacji i tworzeniu wykwalifikowanej siły roboczej”, ale zauważa, że ​​wskaźnik porzucania szkoły średniej rośnie. Ponadto Kostaryka skorzystałaby z większej liczby kursów w językach takich jak angielski, portugalski, mandaryński i francuski, a także z nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). [...]

Kostaryka należy do krajów Ameryki Łacińskiej, które stały się popularnymi celami turystyki medycznej. W 2006 roku Kostaryka przyjęła 150 000 obcokrajowców, którzy przybyli na leczenie. Kostaryka jest szczególnie atrakcyjna dla Amerykanów ze względu na bliskość geograficzną, wysoką jakość usług medycznych i niższe koszty leczenia. [...]

No dobrze. Wszystko ładnie wygląda, ale rzeczywistość nie jest aż tak śliczna. Na początku 2017 roku Kostaryka przeżyła kryzys płynności - czyli przestała być zdolna do spłaty swoich zobowiązań wobnec zagranicznych partnerów. Jak powiedział prezydent Luis Guillermo Solis: Pomimo wszystkich publicznych apeli i wysiłków, jakie podejmowaliśmy od początku mojej administracji, aby ograniczyć wydatki i zwiększyć dochody, nadal istnieje luka, którą musimy wypełnić nowymi zasobami. Z pomocą chciały przyjść Chiny, ale chińskie próby inwestowania w Kostarykę utknęły w martwym punkcie z powodu biurokracji i przepisów prawnych.

Wyżej widoczny banknot wycofano z obiegu w zeszłym roku. Albo znaleziono właściwego inwestestora, albo wogóle poniechano jego dalszych poszukiwań.



tagi: banknot  kostaryka  motyl 

Pioter
18 września 2021 16:40
6     1426    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
18 września 2021 22:15

na stałe zlikwidował swoją armię w 1949 roku, stając się jednym z niewielu suwerennych narodów bez stałej armii .

i tak długo się trzymał.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter
19 września 2021 06:19

Banknot nie jest emitowany od 2018 roku, ale mimo zapowiedzi pozostaje w obiegu, jak łatwo sprawdzić na stronie Centralnego Banku Kostaryki.

Bank tłumaczy rezygnację z dalszej emisji małą przydatnością w codziennych transakcjach detalicznych i postępującą rezygnacją z gotówki w rozliczeniach biznesowych. Dokładnie tak samo ECB uzasadniał analogiczną decyzję dotyczącą banknotu 500 euro, ale kto wie, czy nie kryje sie za tym zapowiedź wyburzenia w Europie wszystkich mostów powstałych po I wojnie światowej. ;)

W każdym razie kostarykańskie grzyby, motyle i oplątwy pozostają w ofercie, więc jeśli ktoś ma trochę wolnych środków... Warto tez zastanowić sie nad innymi propozycjami rządu w San José: mulak białogłowy i kaktus o smacznym owocu (1000 CRC), żarłacz tępogłowy, o którym gdzieś tu juz było (2000 CRC) itd.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Numisma 19 września 2021 06:19
19 września 2021 06:49

Nie ta strona. https://www.bccr.fi.cr/billetes-y-monedas/billetes-en-circulacion

W nowej serii, wydanej w 2020 roku, banknot 50.000 z motylkiem się nie znalazł. Tłumaczenia tego faktu zawsze są tak samo podawane, czy w Europie, czy gdzieś daleko w egzotycznym dla nas świecie.

A informacje o wycofaniu banknotu z obiegu nie wzięły się w katalogach z powietrza, a z informacji prasowych - np. https://www.diarioextra.com/Noticia/detalle/420938/retirar-n-billetes-de-50-mil-del-mercado. W jakimś celu poproszono ludność o rozmienienie tych banknotów na drobniejsze.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 19 września 2021 06:49
19 września 2021 06:57

50,000.00 CRC = ok. 68 euro. Najwyższy angielski papier 50 GBP = ok. 59 euro

 

Decyzja o wycofaniu tego najwyższego papieru wpisuje się w trend globalnych macherów do rozliczania bezgotówkowego. Małe państwa jako poligon doświadczalny. 

Psychologia ważna jak zareaguje podatnik/konsument/obywatel? Zaakceptuje karty bankowe = przelew z konta na konto czy się będzie stawiał?

Obywatel pomrukując potulnie akceptuje, szczególnie, że w czasach pandemicznych wirus krąży. Możliwe, że również na papierze. Przezroczysty obywatel/podatnik w 'nowym realu'.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Pioter 19 września 2021 06:49
19 września 2021 08:10

Przecież jest na tej stronie! Na ostatnim miejscu w tabeli i na dwóch obrazkach pod tabelą. Z przypisem: "BCCR zaprzestał emisji banknotu ₡50,000 od 2018 r.", co napisałem we wcześniejszym komentarzu. Nie będzie go, co oczywiste, w emitowanej od zeszlego roku i jeszcze niekompletnej wersji polimerowej (no chyba ze inflacja jednak przyśpieszy).

Wzorajszymi gazetami dzisiaj wykładają kubły na śmieci. W zeszłym roku prasa zapowiadała (tu jeszcze jeden news), że banknot "wkrótce" (próximamente, en fecha proxima) straci ważność, jak te. Do dziś nie ogłoszono nawet daty jego wycofania.

Kto prosił ludność o rozmienianie banknotu? Był jakiś komunikat banku? Żeby ludzie wciskali sobie nawzajem niechciany pieniądz? Co by to dało? "Poproszono ludność" to taka sama referencja jak "w Internecie napisali". ;)

PS. Min. Gospodarki rekomendowalo rezygnację z 50k CRC juz w 2016 roku.

zaloguj się by móc komentować

Numisma @Numisma 19 września 2021 08:10
19 września 2021 09:24

Autokorekta: przez nieuwagę w poprzednim komentarzu podałem link do banknotów zuzytych (deteriorados) zamiast wycofanych z obiegu (retirados de circulación). Te ostatnie są tutaj.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować