-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Miłe złego początki

Skoro już wiemy, że grecka mitologia opisuje wydarzenia, które miały miejsce w mieście Ur około 2000 - 1800 pne, to wypadałoby iść dalej w stecz. Mniej więcej w tym samym czasie powstał bowiem pewien sumeryjski poemat zwany Gilgamesz opisujący wydarzenia mające miejsce około tysiąca lat wcześniej.

Gilgamesz był królem miasta Uruk, podobno pochodził nawet z rodu bogów (sam mówił o sobie, że jest w 2/3 bogiem). Początek jego panowania to rządy tyrana, którego poza dogadzaniem swoim zachcianków nic więcej nie interesowało. Nie do końca podobało się to bogom, więc Anu postarał się o znalezienie jakiejś przeciwwagi dla Gilgamesza.

Epos mowi o tym, że Anu stworzył pewnego dzikusa o imieniu Enkidu. Powinniśmy jednak rozumieć to w ten sposób, że znaleziono odpowiedniego wodza do wykonania zadania likwidacji Gilgamesza. Inaczej po co by w samym eposie opowiadano o tym, że Enkidu został schwytany w Cedrowym Lesie i ucywilizowany przez kurtyzanę Shamhat? Jednak plan Anu się nie udał. Enkidu wprawdzie rozpoczął wojnę z Gilgameszem, ale.... Po kilku początkowych potyczkach zawarł z nim sojusz, który okazał się trwałym.

Po zawarciu sojuszu Enkidu i Gilgamesz udali się razem do Cedrowego Lasu, gdzie zajmują się wycinką drzew. Jednak na tej pracy przyłapuje ich tamtejszy strażnik, niejaki Humbaba. Po krótkiej walce zabijają strażnika, który (zdaniem autorów eposu) przeszkadzał w rozwoju handlu. Pomocy w zabiciu Humbaby udzielił im bóg Utu.

Nasi bohaterowie wracają z cedrami do Uruk, gdzie czeka na Gilgamesza bogini Inanna z propozycją małżeństwa.Ten jednak odrzuca jej zaloty, co wywołuje u Inanny wściekłość. Udaje się więc do Anu i przedstawia mu swoje żądanie, aby zniszczył Gilgamesza za pomocą Niebiańskiego Byka. Niestety to nie pomaga, i Niebiański Byk zostaje pokonany, a Gilgamesz wyrywa mu serce, które ofiarowuje Utu. W kierunku złorzeczącej z miejskich murów Inanny rzuca natomiast ucho pokonanego wroga. Ta bezsilna zwołuje swoje służki (kutryzany, prostytutki i nierządnice) i nakazuje im opłakiwać Niebiańskiego Byka. Gilgamesz i Enkidu zaś rozpoczynają świętowanie zwycięstwa.

Ale chyba za bardzo świętowali, bowiem Enkidu miał koszmar. We śnie uczestniczył w sądzie, jaki nad nim i Gilgameszem odbyli bogowie, i oznajmia Gilgameszowie, że zostali obaj skazani na śmierć. Enkidu wkrótce później zachorował i zmarł, a Gilgamesz postanowił poszukać sposobu na zdobycie nieśmiertelności.

W tym celu udał się do Utnapisztima, gdzie uzyskał dziwną odpowiedź na pytanie o możliwość uzyskania nieśmiertelności. Musisz przeciwstawić się snom. NIe udaje mu się to i po 7 bezsennych nocach w końcu Gilgamesz zasypia. Utnapiszmi informuje go jednak, że istnieje pewna roślina, która wprawdzie nie uczyni go nieśmietelnym, ale za to będzie przywracać mu młodość, co może znacznie wydłużyć jego życie. Gilgamesz udaje się po tą roślinę, którą zrywa, jednak w czasie zażywania kąpieli roślinę tę pozostawioną na brzegu połyka wąż. Gilgamesz pozostaje więc z niczym i powraca do Uruk.

W eposie jest jeszcze jeden rozdział, zatytułowany Gilgamesz i Enkidu w Zaświatach, lecz pomimo tego, że jest on zakończeniem dzieła sprawa wrażenie zupełnie niepasujące do reszty. Jakby była to wersja alternatywna, w której Enkidu nie umiera, a Gilgamesz zgadza się na propozycję małżeństwa z Inanną.

Cały Epos o Gilgameszu wygląda więc jak odpowiednie przygotowanie propagandowe faktu pokonania Olimpijczyków przez Wężowe Plemię. I wtym właśnie okresie powstał. Tylko jest jeden mały problem. W propagandzie bowiem zwyciężyli Olimpijczycy. Niewiele osób ma dziś pojęcie o kimś tajkim jak Gilgamesz, a przygody Zeusa i spółki stale są obecne w popkulturze. Nawet jeśli tylko zredukowano je do poziomu bajek.

Cały zaś Sumer skazano na marginalizację i zapomnienie jednym zdaniem z olimpijskiej mitologii: Na początku był chaos.



tagi: sumer  mitologia  gilgamesz 

Pioter
9 maja 2023 04:29
20     1384    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ArGut @Pioter
9 maja 2023 06:38

Oj chyba nie jest tak źle, popkultura przynajmniej nasza absorbuje go jedynie mniej nawet wiki tak twierdzi -> Gilgemesz w popkulturze.

No i wszyscy współcześni "oficerowie polityczni" też się nim interesują.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 9 maja 2023 06:38
9 maja 2023 06:45

Jest źle.

Nie ma żadnych sensownych filmów opartych na mitologii sumeru. Jedynie pojawia się coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=vyzgkF3yN8M&t=611s , ale to akurat fanowska jakaś produkcja. Natomiast mitologia germańska, celtycka, grecka, egipska, hinduska czy chińska są wykorzystywane bez żadnych problemów.

Wygląda to tak, jakby ktoś specjalnie nałożył na ten temat zasłonę milczenia.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 9 maja 2023 06:45
9 maja 2023 06:59

W kwestii ruszających się obrazów jest sporo mniej niż o olimpijczykach ale są też różne pierwiosnki ...

 

 
Fajne i chyba są wszystkie wymienione postacie ...

 Choć nie ma zalewu w przekazie jak przy olimpijczykach.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 9 maja 2023 06:59
9 maja 2023 07:16

Nawet jeśli gdzieś w popkulturze pojawią siębogowie Sumeru to wyłącznie jako demony, jak np Nergal czy Pazuzu.

Celowo tak sprofilowano przekaz, żeby nie było żadnych pozytywnych skojarzeń z Sumerem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 9 maja 2023 07:16
9 maja 2023 08:08

To propagandowe zwycięstwo Olimpijczyków bierze się zapewne z tego, że Wężownicy skupiali się w zasadzie tylko na "konkrecie", czyli pieniądzu. Teraz próbują kopiować Olimpijczyków, jednak robią to w ten sposób, że zamiast odgrzebywać zapomniane symbole, kradna/przywłaszczają cudze. Ja ich rozumiem - to znacznie zmniejsza koszta propagandy. Czekam aż pojawią się np. złe byki (obok dobrych). Na razie wszędzie zwierzęta w filmach są miłe i dobre. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 9 maja 2023 08:08
9 maja 2023 08:16

Na razie pojawiają się dobre chińskie smoki. Takie ocieplenie własnego wizerunku.

A w zachodnich produkcjach mamy motywy dogadywania się rycerzy ze smokami w celu czerpania konkretnych zysków z oszukiwania pospólstwa:

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Matka-Scypiona 9 maja 2023 08:20
9 maja 2023 08:25

Tak. Isztar, Asztarte, Afrodyta .... Ale ona akurat jest na stałe przypisana do Olimpijczyków (jako Afrodyta właśnie). Ta kobieta akurat umie każdą siłę owinąć sobie wokół palca i utrzymać się na powierzchni. No, ale to inny temat, na któryś z kolejnych odcinków.

Resztę panteonu Sumeru natomiast unieważniono.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 9 maja 2023 06:45
9 maja 2023 08:46

Myślę, że to nie jest sprawa zasłony milczenia, tylko małej atrakcyjności tego eposu pod kątem sfilmowania. To nie to co "Troja", "Gladiator" i inni Wikingowie z Celtami w ponurych lasach. Taki Netflix albo Hollywood nie wyłożą kasy na zrobienie drugiego "Króla Skorpiona" tylko w innych dekoracjach. Mają świadomość, że w USA o Gilgameszu słyszało może kilka osób i może jedna to nawet przeczytała.

Kilka dni temu rzuciła mi się w oczy informacja, że Disney chce zrobić animowany "Świat według Kiepskich". W tym momencie nie ma co zadawać pytań.

zaloguj się by móc komentować

atelin @atelin 9 maja 2023 08:46
9 maja 2023 08:54

Dobra, ten Disney to jednak fake.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 9 maja 2023 08:46
9 maja 2023 09:13

Nie chodzi mi tylko o Gilgamesza, a o całą Sumeryjską mitologię.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 9 maja 2023 09:13
9 maja 2023 09:20

Właśnie, mało atrakcyjna.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 9 maja 2023 07:16
9 maja 2023 12:35

Bardzo możliwe, możliwym też jest, że format olimpijski lepiej pasuje do wciąż powtarzanej rewolucji bo tam walczą ze sobą kolejne pokolenia ...

 
Taką próbę zaszczepienia formatu nie demonicznego można jeszcze znaleźć. Szału nie ma z popularnością ale w grach i innych entertainment sprawach to ŻYJE ...
 
zaloguj się by móc komentować

ArGut @atelin 9 maja 2023 08:46
9 maja 2023 12:37

Disney już nie raz przejechał się na próbie amerykanizacji mitologii. Ostatnia spektakularna porażka to Fa Mulan w wersji aktorskiej.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor 9 maja 2023 08:08
9 maja 2023 23:32

Wczoraj w jakimś kanale były filmy pod tytułem: co myślą zwierzęta domowe ?

?

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 9 maja 2023 06:45
9 maja 2023 23:39

...

Natomiast mitologia germańska, celtycka, grecka, egipska, hinduska czy chińska są wykorzystywane bez żadnych problemów.

...

 

ale w krzyżówkach było:

kto wynalazł koło ?

odp. sumerowie.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 9 maja 2023 12:35
10 maja 2023 06:02

Ciekawy pomysł, ale to też Denikenada ;)

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 10 maja 2023 06:02
10 maja 2023 13:24

Też mnie się podoba. I go nawet rozwinę ... Amerykanie nie łykają innej mitologii niż własna w Percy Jackson asymiluje im Olimpijczyków a seria X-Man-ów wszystkie inne bóstwa arabskie, asyryjskie, etc ... I one wygrały bo mamy Uniwersum Marvela.

Deniken wpiął się w odnogę inkasko - astecką, zauważył tak jak my tu, że amerykanie potrzebują świeckich świętości bo modlą się do nauki i konstytucji.

Dzięki szanownemu i kolegom nawigatorom, zauważyliśmy również, że Olimpijczycy, i kilka innych organizacji nie chce odchodzić ze sceny ... Chcą kontrolować różne szlaki i transfery różnych dóbr na naszym globie.

Węgiel jeszcze wróci do łask i będzie czystszy niż gaz ziemny nie zanieczyszczony tlenkami siarki. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 10 maja 2023 13:24
10 maja 2023 13:31

Współczesna mitologia amerykańska jest bardzo naiwna. Jedynym bóstwem, któremu wszystko inne jest podporządkowane jest Poprawność polityczna. A to bardzo mocno podcina skrzydła twórcom.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 10 maja 2023 13:31
10 maja 2023 17:29

Poprawność polityczna to zupełnie inny byt inna kategoria. Gdzie ona jest w takiej scenie ?

 
Niech ktoś w Oświęcimiu postawi na pewnym eksterytorialnym terenie KRZYŻ i zobaczymy co się stanie i kto będzie protestował, po polsku. Niech tylko jakiś ktoś zarżnie baranka jak to było w 2019, chyba. Tu się poprawność polityczna pokaże, tyle, że to inne narzędzie. Inni sprawcy, inne okoliczności i inne motywacje.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować